Păreri Far from the Madding Crowd

(2015)

Departe de lumea dezlănțuită

dido pe 26 Iulie 2015 17:12
Frumos!
O excelenta drama victoriana in care Carrey Mulligan straluceste,ca de obicei,in rolul Bathsheba Everdene,personaj ce se vrea independent intr-o lume a barbatilor...
Personal mi-a placut foarte mult filmul iar peisajele sunt suberbe.Recomand!

Utube pe 24 Septembrie 2015 00:34
Filmul este a patra adaptare cinematografică a cărţii cu acelaşi nume, scrisă de Thomas Hardy şi publicată în anul 1874. Toate cele patru filme au păstrat acelaşi titlu ca şi cartea care le-a inspirat scenariul, prima ecranizare, mai puţin inspirată şi mai slab realizată, fiind în anul 1915. A doua ecranizare, posibil a fi cea mai fidelă şi care a încercat să respecte spiritul cărţii, a fost în anul 1967 şi i-a avut ca protagonişti pe frumoasa Julie Christie, Peter Finch, Alan Bates şi Terence Stamp. A treia ecranizare a fost un film de televiziune britanic, apărut în anul 1998, având-o în rolul principal pe Paloma Baeza, actriţă cunoscută mai mult din rolurile interpretate în serialele pentru televiziune, la fel cum sunt şi cei trei protagonişti, parteneri ai acesteia din film.

Scenariul acestei ecranizări respectă întru totul… citeşte

kipp pe 4 decembrie 2016 21:50
dle Utube, am urmărit ambele ecranizări, tocmai prin curiozitatea stârnită de întrebările, aparent, fără răspuns....Am vizionat intâi ecranizarea din 2015, apoi pe cea din 1967, și sincer, mărturisesc că nu am fost lămurită mai mult decât am fost vizionând doar filmul cel nou. era mai mult decât evident că cel care a dus la căderea oilor de pe faleză și implicit moartea lor, a fost unul dintre câini, pe care, dl. Oak l-a și împușcat, pe loc. Apoi, Fanny, ca urmare a confuziei între denumirile bisericilor, in amebele filme există un gol între momentul confuziei și cel al reapariției în scenă, ca cerșetoare, săracă și gravidă. De asemenea, în ambele filme, nu aflăm ce se va (mai) petrece cu dl. Boldwood. Ați făcut o pledoarie în favoarea filmului din 1967, deși, mie personal, mi-a plăcut mai mult cel din 2015, decoruri, muzică, actori, punerea în scenă. Ambele filme au uzitat de cadrul șoc, al sicriului (nu dezvălui mai mult ca să nu creez un spoiler), dar eu am rezonat mai bine cu varianta mai bine tehnic realizată, mai modernă și mai puțin teatral jucată. Asta nu înseamnă că nu am savurat și filmul vechi. Pe de altă, am pareciat în filmul din 2015 faptul că dl. Oak este omniprezent în viața eroinei, ca un soi de conștiință. Apoi, nu Batsheba este eroina? Nu în jurul ei se învârte tot? nici pe departe o Sharon Stone, poate mai degrabă o Scarlett. Mulțumesc. Mărturisesc că nu sunt o specialistă, ci e doar părerea mea amatoare.
Ghemot pe 26 Februarie 2017 18:54
Un film foarte bun. Mai ales pentru peisaje și coloana sonoră trebuie văzut neapărat.
cosmin742000 pe 02 Iunie 2017 09:06
O reincercare de recranizare a excelentului roman al lui Thomas Hardy , care evidentiaza inca o data faptul ca Hollywoodul nu mai are idei.Muuuuuuuuuult mai slab ca varianta din 67 si chiar si decat cea din 98
mitso pe 19 Februarie 2017 16:26
Departe de a fi un film bun
Nu am citit cartea si nu stiu daca acest film este bine adaptat dupa carte. As inclina sa cred ca nu este, pentru ca in prima parte totul merge bine si atrage curiozitatea iar ulterior se dezlantuie in evenimente precipitate ca un taifun, lasand in urma un sfarsit previzibil. Eroina principala e portretizata ca o fire independenta si diplomata insa ajunge sa ia niste decizii care ii pun sub semnul intrebarii ratiunile sanatoase si principiile dupa care se ghidase. Si uite asa se scurge a 2 a parte a filmului povestind consecintele alegerii unei femei independente care alege pana culege.
stela_malan pe 28 Februarie 2017 11:36
Mi-a placut foarte mult filmul. Imi place foarte mult rolul si interpretarea lui Matthias Schoenaerts!
evanescence_ pe 16 Martie 2016 02:25
Bun film
Un actor care promite mult, o poveste remarcabila care vorbeste printre altele si de o anumita tipologie a femeilor. Lumea nu s-a schimbat atat cat pare. Un film Realistic!
AliceT pe 16 Septembrie 2015 21:41
Nu veti regreta vizonandu-l. Veti ramane cu un "gust placut"
margott pe 15 August 2016 21:46
Spoilere
Asa o femeie aiurita, mai rar. Ar vrea toti barbatii care-i ies in cale, dar cand e pusa in fata faptului implinit nu-i mai vrea. Ar vrea sa se marite, dar sa fie independenta. Nici ea nu stie ce vrea. Si se marita probabil de frica sa nu ramana fata batrana si pentru ca ala e singurul care-i spune ca-i frumoasa. Uite ca nu-i asa de greu de cucerit o femeie. Si cand constata ca soldatelul e un necioplit si o domina din punct de vedere al personalitatii, nu-l mai vrea si se-ntoarce la mamaligosul care o asteapta ca un fraier. Si care evident ca pleaca doar atunci cand e sigur ca ea nu mai are nicio optiune in jur, fortand-o sa vina astfel dupa el. Adica sa aiba si el un pic iluzia ca a avut demnitate, macar in final. Acu' pe bune, ce barbat ar sta dupa o femeie atatia ani ? Am cam povestit tot filmul, dar Far from the Madding Crowd are niste personaje tare enervante. Ca sa… citeşte

gicutzu pe 30 Aprilie 2023 16:30
Un film foarte frumos,mie personal mi-a placut,acum gusturile difera!
lilly_vizante pe 23 Decembrie 2021 19:58
Departe de a analiza,acest film te face sa trăiești alături de actori,in lumea lor...este parerea mea simpla si spun simplu:mie mi-a plăcut foarte mult...!
lorenne pe 30 Ianuarie 2021 20:49
Un film de calitate cu interpretare excelenta. Fara prea mult suspans dar cu o poveste frumoasa, emotionanta.
user-5c9f8c2e87074 pe 03 Ianuarie 2021 23:17
Nu am vazut ecranizarea celebra din 1967 si nici nu am citit cartea. M-am decis sa ma uit datorita regizorului Th. Vinterberg pe care îl apreciez mult. Desigur imaginea ,fotografia ,montajul superbe,peisagistica,munca la câmp, pășunatul atat de viu redate. Dar actorii au fost neconvingători. Defectul principal este alegerea actorilor,interpretările absolut lamentabile,fara nerv. Filmul nu este străbătut de niciun fior dramatic el curge lin ,previzibil. Păcat si de coloana sonora. Eu nu cred ca era o ecranizare pt Vinterberg. El are un alt registru regizoral in care exceleaza.
Iulidesprefilme pe 10 August 2020 11:25
Ce soț va alege femeia îndărătnică din această poveste despre orgoliu, onestitate, devotament, avere, bravură, egoism, disperare, amărăciune, minciună, speranță, care îi caracterizează în proporții diferite pe eroina principală și pe cei trei bărbați (trei tipologii contrastante), care roiesc în jurul ei...?
forever_young_ pe 27 Iulie 2020 18:46
FOARTE BUN !
Un film foarte bun cu o poveste deosebita in care actorii principali au reusit o interpretare excelenta ! Merita vazut !
georgiana_radu94 pe 22 Mai 2020 23:03
O femeie mai nehotarata ca asta in film, nu am mai vazut.il vrea pe unu, dar se marita cu altul.Matthias e chipes.prima oara l-am vazut in Suite francaise si mi-a placut tare de el, are ceva aparte.. dragut film.
lavvw pe 26 Ianuarie 2020 14:58
Un film emotionant si foarte bine realizat. Actorii perfect alesi pentru aceste roluri. Imi pare rau ca nu am citit intai romanul omonin. Matthias Schoenaerts e fascinant.
lili22 pe 08 Septembrie 2018 12:37
Mi-a placut mult alta ecranizare , mai veche.Actuala pacatuieste din start prin distribuirea acestei Carey Mulligan in rolul principal.
bogdan_u pe 02 Ianuarie 2018 04:43
Ecranizare a unui roman superb
Un film excelent, cu interpretări remarcabile, peisaje pitorești și o coloană sonoră deosebit de plăcută auzului...ecranizare a unui roman superb. Recomand cartea + acest film.
omucuvaloare pe 09 August 2015 22:39
oprea_dan pe 18 octombrie 2016 02:55
Tu ești bulversat din naștere
Kuhaylan pe 27 Noiembrie 2016 13:21
WD 1