Păreri De-aș fi... Harap Alb

(1965)

De-aș fi... Harap Alb

ciprian34 pe 28 Martie 2013 22:06
Intr-una din scenele filmului Harap-Alb trebuia sa se ia la tranta cu un urs.Fara ca actorul sa stie,Ion Popescu Gopo a adus la filmari un urs adevarat.Piersic s-a luat la tranta cu ursoaica,s-a tavalit cu ea pe jos si a luat-o la fuga dupa ce a scapat din stransoare
Mirea_Andreea pe 24 Octombrie 2013 15:27
Un basm puţin diferit
Filmul prezintă o versiune parodiată a cărţii,păstrând firul narativ al basmului cu excepţia anumitor diferenţe care oferă filmului o nuanţă comică. Ion Popescu-Gopo îşi personalizează astfel filmul.M-a impresionat pe lângă decor şi costumaţii,finalul neaşteptat care soseşte ca o dezvăluire a întregului film şi care,cu siguranţă,te va face să zâmbeşti. Florin Piersic(Harap Alb) interpretează excepţional acest rol,având energia şi comicul perfect balansate.Spre deosebire de celelalte roluri ale sale,acesta îl prezintă in ipostaza de personaj comic,creat pentru a stârni râsul. Îl recomand tuturor care doresc să vizioneze un film de exceptie,jucat de cei mai buni actori.Este un film perfect pentru a fi urmărit împreună cu familia ori prietenii.
ana_maria_chioseaua pe 28 octombrie 2013 20:39
De as fi Harap-Alb este un film regizat de Ion Popescu Gopo ca fiind o parodie dupa basmul"Harap-Alb" al lui Ion Creanga. De-as fi Harap-Alb este urmat intru-totul dupa basm,dar in film putem vedea si cateva scene comice. Vestimentatia este colorata,personajele sunt bine alese iar muzica si cantecele fac filmul mult mai atractiv. Recomand filmul deoarece este destul de amuzant iar actorii isi joaca rolurile foarte bine. Pot spune ca filmul este un film pentru orice varsta ! Va urez Vizionare plăcută ! ( Chioseaua Ana-Maria)
cetateanu pe 11 Septembrie 2010 17:19
Uite ca si romani stiau sa isi ecranizeze basmele.Cred ca si acum te poti uita la el cu placere.
fantaghiro pe 19 decembrie 2010 20:56
Vreau sa cumpar acest film. Poate sa ma ajute cineva, va rog?
portofel pe 28 februarie 2011 11:49
oricand ma pot uita la el cu aceeasi placere ca in copilarie!
cezarika21 pe 27 Septembrie 2012 05:33
O ecranizare liber-parodică a basmului lui Ion Creangă, cu un Spân cu un bogat păr negru şi cu Harap Alb cam prostănac. Decorurile sunt bine realizate, iar regia lui Gopo impecabilă. Filmul este o reuşită cinematografică, fără a excela însă din cauza posibilităţilor materiale reduse din epocă care i-au silit pe producători să facă serioase economii la buget.
Ivanescu.Ruxandra pe 24 Octombrie 2013 16:21
Aventura feciorului de crai spre Imparatia lui Verde Imparat. Sau poate nu?
,,De-aş fi Harap Alb" este un film în regia lui Ion Popescu-Gopo, regizor cunoscut pentru filme precum ,,Scurtă istorie" sau pentru celebrul ,,omuleţ al lui Gopo", personaj de desen animat creat de către acesta. Filmul de faţă este o parodie după celebrul basm ,,Harap-Alb" al lui Ion Creangă interpretat într-o manieră liberă. Jocul actorilor este solid, avându-l în distribuţie în rol principal pe legendarul Florin Piersic, şi în roluri secundare pe Irina Petrescu şi Puiu Călinescu printre alţii. Structura filmului este bine cumpănită, acesta respectând într-o oarecare măsură basmul dar în acelaşi timp instituind şi momente noi, lucru ce este foarte bun, pentru că filmul îşi creează o identitate proprie în loc să fie doar o reproducere a cărţii. Cel mai mult mi-a plăcut perspectiva regizorului pentru decoruri şi coloana sonoră, care împreună au… citeşte
GirleaDorian pe 25 Octombrie 2013 09:19
"Tu maaa?!"
O frumoasa poveste transpusa pe marele ecran de binecunoscutul Ion Popescu Gopo, cu un generic de renume si o distributie pe masura. Filmul te incanta cu aventurile hazlii ale personajelor si un dialog cu un umor usor ironic, in care se simte temperamentul marelui povestitor Ion Creanga. N-o respecta chiar toate detaliile basmului, dar firul narativ este acelasi.
Mezinul imparatului, cam prostut si fricos, se inchipuie Harap Alb si reface drumul eroului povestii pe care a indragit-o. Numai ca spre palatul lui Verde-Imparat este ademenit de Span, care si-l face argat. Ca sa il piarda, dupa ce s-a dat drept fiul craiului, Spanul il trimite la craiul vecin sa ii aduca fiica de sotie. Cinci drumeti cu insusiri miraculoase intalniti in cale i se alatura si il ajuta sa treaca de toate incercarile.
Mi-a placut enorm de mult prestatia actorilor! Rolurile li s-au potrivit ca o manusa!… citeşte

Valentina.Virban pe 24 Octombrie 2013 21:21
Harap-Alb- "A fost odată ca niciodată..."
“De-as fi… Harap-Alb” este un film interesant, inspirat dupa povestea “Harap –Alb” al marelui scriitor roman, Ion Creanga. Acesta este o parodie si o interpretare libera a basmului. Filmul te incanta cu aventurile hazlii ale personajelor si un dialog cu un umor usor ironic,in care se simte temperamentul marelui povestitor Ion Creanga. Rolurile principale sunt interpretate de Florin Piersic, Cristea Avram, Lica Gheorghiu, Irina Petrescu și Eugenia Popovici. Scenariul filmului a fost scris de Ion Popescu-Gopo. Regizorul a realizat unele modificări față de textul basmului. Astfel, el l-a reprezentat pe personajul principal altfel decât în mod tradițional: Harap-Alb-ul interpretat de Florin Piersic era indecis, fricos și cam prostuț, pe când Spânul era un “un tip fermecator”.
Decorul, imparatiile pustii sunt specifice acelor vremuri. Ironii, porecle,… citeşte

lavinia_preda pe 24 Octombrie 2013 21:01
"De-ar şti omul ce-ar păţi, dinainte s-ar păzi!"
Regizat de Ion Popescu-Gopo, filmul este o ecranizare a basmului lui Ion Creangă. "De-aş fi...Harap-Alb" nu copiază întocmai basmul; marele regizor îşi pune amprenta personală asupra întregii pelicule. După părerea mea, filmul este mult mai bun decât cartea datorită scenelor comice mult mai numeroase şi mult mai antrenante. Un film excelent regizat, însă decorul a reflectat clar bugetul redus. Distribuţia a fost bine aleasă, Florin Piersic a fost cea mai bună alegere pentru rolul lui Harap-Alb. Pot spune acelaşi lucru şi despre Puiu Călinescu în rolul lui Gerilă. Ceea ce m-a impresionat este faptul că Ochilă a fost interpretat de o femeie(Liliana Tomescu). Mi-a plăcut şi scena ospăţului care mi s-a părut foarte amuzantă. Recomand acest film tuturor celor ce vor să vadă o comedie românească ce să le amintească de copilărie.
portofel pe 28 Februarie 2011 11:47
:)))Ce mult mi-a placut filmul asta, cu adevarat interesant , pentru copii si nu numai. O reusita cinematografica a artistilor romani din vremurile acelea....De neuitat!!
raraee pe 03 Ianuarie 2011 01:33
superb
Imi palce nespus de mult..Actorii sunt super-tari in rolurile acestea..imi palce cum haiosul Gerila si simpaticul Setila(mai ales cand e beat si canta),iar de Harap-Alb ce sa mai zic(foarte bun Florin).Sunt atat de haiosi,m-as uita in continuu.
Petre_Marius pe 30 Octombrie 2013 18:40
De-as fi... Harap Alb
Scenariul filmului a fost scris de Ion Popescu-Gopo el fiind inspirat din basmul "Povestea lui Harap-Alb" de Ion Creanga.Filmul, care a aparut in anul 1965 este o parodie a basmului avandu-l in rol principal pe Florin Piersic.Fata de basm, scenele sunt putin modificate avand un aer mai comic care atrage publicul.In film m-a impresionat fiul de imparat, felul prin care Florin Piersic si-a jucat rolul dar si umorul pe care Gopo i l-a dat fata de basm.Recomand acest film persoanelor de toate varstele, este um film care merita vazut mai ales impreuna cu familia ori cu prietenii.
Serban.Ioana pe 28 Octombrie 2013 16:07
''De-as fi ...Harap-Alb''
''De-as fi.. Harap-Alb'' este un film in regia lui Ion Popescu-Gopo fiind o parodie dupa celebrul basm''Harap-Alb'' al lui Ion Creanga.
In rol principal il gasim pe actorul Florin Piersic si in rolul secundat pe Irina Petrescu si Puiu Calinescu .
Structura filmului este asemanatoare cu cea a basmului fiind instituite si momente noi,lucru bun mai ales pentru a atreage oamenii.
Lucrul care ma capticat cel mai mult a fost interpretarea personajului principal ''Harap-Alb''(Florin Piersic).
Recomand acest film deoarece este bine realizat avand actori buni.

andreea_bratu pe 28 Octombrie 2013 15:38
"De-as fi..Harap-Alb"
Filmul "De-as fi Harap-Alb" in regia lui Ion Popescu Gopo prezinta o versiune parodiata a basmului popular "Harap-Alb" de Ion Creanga,filmul pastrand totusi firul narativ al basmului.
Rolul lui Harap-Alb este interpretat de marele actor Florin Piersic;acest personaj i se potriveste foarte bine actorului.De altfel in acest film ne bucuram de actori de exceptie precum:Cristea Avram,Lica Gheorghiu,Irina Petrescu,Eugenia Popovici si Puiu Calinescu.Filmul se deosebeste de basm prin faptul ca eroul principal se viseaza Harap-Alb el traind aventurile lui.Dupa parerea mea una dintre cele mai amuzante secvente din film este scena ospatului.Vestimentatia si decorurile sunt foarte sugestive si potrivite fiind foarte colorate.
Acest film merita vazut deoarece ne aminteste tuturor de copilarie si este foarte amuzant.

naty_soisun pe 28 Octombrie 2013 15:27
"De-as fi...Harap Alb"
Filmul "De-as fi...Harap Alb" are cel mai bun regizor numit Ion-Popescu-Gopo. Filmul este o parodie si o interpretare libera a basmului.
La acest film m-a impresionat placut modul in care personajul principal Florin Piersic isi joaca rolul intr-un mod deosebit, dedicandu-se cu totul actiuni si faptul ca acesta este comic.
Recomand filmul deoarece este interesant si amuzant. Actorul meu preferat este Florin Piersic deoarece intotdeauna este sigur pe ceea ce face si se descurca indiferent de situatie. Acesta intra in pielea personajului.
Deosebirea dintre film si basm este ca in basm personajul principal ne este prezentat fiind inteligent si curajos, iar in film este amuzant, indecis,fricos, si un pic prostut. In film personajul viseaza, iar in basm se intampla in realitate absolut totul.

georgyana_vyoletha pe 27 Octombrie 2013 13:27
De-as fi...Harap-Alb
Regizat de Ion Popescu-Gopo,filmul este o ecranizare a basmului de Ion Creanga."De-as fi...Harap-Alb"nu copiaza intocmai basmul.Dupa parerea mea, filmul este mult mai bun decat cartea deoarece pe langa scenele din basm mai sunt introduse si alte scene comice.Personajele sunnt alese destul de bine.Vestimentatia colorata si decorul usor neingrijit cat si muzica si cantecele interpretate de actori fac acest film atractiv.Singurul"defect"pe care il are filmul sunt probele,care sunt adunnate toate intr-una singura.Recomand acest film deoarece este bine realizat,are actori foarte buni,este amuzant.Acest film chiar merita vazut.Va urez vizionare placuta!
bobircamadalina pe 24 Octombrie 2013 22:18
De-aș fi Harap-Alb
Filmul De-aș fi Harap-Alb este o parodie inspirata din basmul Harap-Alb de Ion Creangă.Este regizat de Ion-Popescu-Gopo.Nu respectă toate detaliile basmului ,însă firul narativ este pastrat.Astfel pe lânga procedeul basmului în basm ,el l-a reprezentat pe personajul principal altfel decât în mod tradițional :Harap-Alb-ul interpretat de Florin Piersic era indecis,fricos și cam prostuț,pe când Spânul era un tip fermecător,cu un bogat păr negru.M-au impresionat decorurile mărețe și extravagante dar și finalul surprinzător.De asemenea costumele țipătoare,acțiunea,tensiunea,personajele colorate ,toate aceste elemente fac din filmul lui Gopo o adaptare de succes.Îmi place acest film și vi-l recomand deoarece adaptarea poveștii este comică și vă va face să zâmbiți.
Enache.Andreea pe 24 Octombrie 2013 21:33
"Mi-am uitat basmul!"
Filmul "De-as fi Harap Alb" este o parodie realizata de Ion Popescu Gopo, cunoscut pentru "omuletul lui Gopo" (personaj de desen animat creat de acesta) impreuna cu actori ca Florin Piersic, Cristea Avram sau Puiu Calinescu care are la baza basmul cu acelasi nume al lui Ion Creanga. Este un film ce merita vazut deoarece te face sa vezi altfel basmul. Jocul "tanarului" Florin Piersic este bine interpretat dand adesea senzatia ca personajul este cam prostut, ceea ce ofera amuzament. Fiecare actor este ales foarte bine atat ca infatisare cat si ca interpretare. Florin Piersic si Puiu Calinescu in rolurile lui Harap Alb si Gerila fac interpretarea personajelor de catre acestia perfecta prin gesturile puierile si caracteristicile amuzante ale personajelor. Lucrurile noi introduse, ca povestitoarea sau faptul ca Harap Alb isi stia deja destinul confera o atractie spectatorului pentru faptul ca… citeşte
MikkaelWolfganger pe 25 octombrie 2013 00:37
Pe voi sigur v-a pus vreun profesor de romana nemaipomenit de inspirat sa faceti recenzii pe aici :)).Cred ca era mai usor sa deschideti un topic nou pe forum :)
Timcu-Irina pe 24 Octombrie 2013 20:09
Un Harap-Alb diferit
Filmul "De-as fi...Harap-Alb" aparut in anul 1965 in regia lui Ion Popescu-Gopo este putin diferit de basmul scris de Ion Creanga. Mezinul (Florin Piersic) este naiv si fricos insa doreste cu adevarat sa fie Harap-Alb sustinand ca stie intamplarile acestuia si ca stie la ce sa se astepte. O alta diferenta este reprezentata de confruntarea cu ursul care spre deosebire de cel din basm este un urs adevarat. Distributia este una de exceptie. Apar nume mari ale scenei cum ar fi Florin Piersic, Cristea Avram, Lica Gheorghiu, Irina Petrescu și Eugenia Popovici. Filmul "De-as fi.. Harap-Alb" merita vazut alaturi de familie, de prieteni pentru ca este un film care cu siguranta va v-a amuza.
moaca_andreea_elena pe 24 Octombrie 2013 20:07
De-as fi...Harap Alb / "Tu ma?..."
Din regia lui I. Popescu-Gopo face parte si filmul " De-as fi..Harap Alb" . Acest film este o adaptare cinematografica dupa basmul "Povestea lui Harap Alb" de Ion Creanga. Filmul este o parodie a cartii, care respecta in mare parte cartea cu exceptia unor scene modificate. Aceste scene sunt create pentru a oferi o nuanta comica filmului cu scopul de a atrage telespectatorii. Este de admirat decorul realizat in cel mai mic detaliu facand platoul de filmare un spatiu cat mai real, dar si vestimentatia personajelor . Rolul principal si anume cel al lui Harap Alb este interpretat de Florin Piersic, urmat de rolurile secundare jucate de Puiu Calinescu, Lica Ghiorghiu , Irina Petrescu si multi altii. Harap Alb din film este un personaj naiv dar si curajos, acest lucru fiind ilustrat in scenele probelor in care mezinul trece cu brio de toate obstacolele.
De ce trebuie vizionat acest… citeşte

Laura.Dumitru pe 24 Octombrie 2013 19:05
''Tu ma?''
Filmul ''De-as fi...Harap-Alb'' este o parodie inspirata de basmul ''Poveste lui Harap-Alb''de Ion Creanga.Realizat de Ion Popescu Gopo filmul pastreaza unele scene ale basmului dar apar si deosebirile care dau o nuanta comica.Filmul are ca personaj principal pe marele actor Florin Piersic care desi la aceea vreme era tanar are un joc scenic foarte bun.Naturaletea cu care a jucat si faptul ca este incapabil in unele momente ale actiunii te va face sa razi. Vestimentatia personajelor care este foarte colorata si te introduce intr-o lume de basm,decorul usor pueril dar si muzica ce ii inveselea pe toti face ca acest film sa fie atractiv.Recomand filmul deoarece are o nuanta comica iar asta il face sa nu fie unul dintre acele filme plictisitoare mai ales ca finalul este neasteptat si te va face sa zambesti.
dragne_razvan pe 24 Octombrie 2013 18:54
De-aş fii... Harap-Alb
Un Florin Piersic tânăr este actorul perfect pentru a seduce România anilor '65 prin rolul său din fimul regizat de renumitul Ion Popescu-Gopo, şi anume Harap-Alb. Filmul este inspirat din basmul lui Ion Creangă. Prin arta lui Ion Popescu-Gopo de a-i oferi filmului forţă, umor şi strălucire ; prin geniul lui Ion Creangă şi prin caracterul sobru al Spânului ( interpretat de un bun actor al nostru, Chris Avram ) au reuşit să susţină elementele de fantastic şi gustul copilăriei. Pe tot parcursul filmului, crăiasa povesteşte întămplări din cartea lui Ion Creangă, aceasta fiind ascultată si de Harap-Alb. Filmul propriu-zis începe odată cu visul tânărului Harap-Alb. Apar elementele de comic: confruntarea cu ursul în jurul podului, ipostaza în care se întâlneşte cu celelalte personaje care îl vor ajuta pe parcurs. Decorul este unul specific acelor vremuri, un… citeşte
CocosAna pe 24 Octombrie 2013 18:34
A fi sau a nu fi Harap Alb ?
In regia lui Ion Popescu-Gopo in anul 1965, filmul "De-as fi... Harap Alb" este o adaptare cinematografica a basmului "Povestea lui Harap Alb" de Ion Creanga. Acesta prezinta si mici schimbari , dar nu se indeparteaza foarte mult de basm . Apar naratoarea povestii , lupta cu ursul real si vestimentatia spanului care dau o tenta de amuzament filmului .
Rolurile principale sunt interpretate de Florin Piersic, Cristea Avram, Lica Gheorghiu, Irina Petrescu și Eugenia Popovici. Acestia sunt niste actori de exceptie , isi intra foarte bine in rol si se completeaza unii pe altii . Florin Piersic ( Harap Alb ) este prezentat ca fiul cel mic al imparatului , naiv , dar care trece toate probele dand dovada de curaj si talent , acesta este un adevarat profesionist.
"De-as fi Harap Alb " este un film ce ar trebui vizionat , in special de tineri deoarece este unul de exceptie , jucat… citeşte

madi_madalina pe 24 Octombrie 2013 17:39
Harap Alb- Visatorul
Filmul "De-as fi Harap Alb" este o parodie,o interpretare libera a basmului. Acesta este comic spre deosebire de basmul lui Ion Creanga.Este realizat de Ion Popescu Gopo.Filmul respecta basmul insa apar si mici deosebiri,dar nu se detaseaza de la subiectul basmului.Este destul de bine realizat tinand cont ca este din anii 1965.Apar numai actori de exceptie(Florin Piersic,Puiu Calinescu,Irina Petrescu),actori care exprima prin simpla prezenta profesionalism,devotament si talent.Parca muzica,decorul si vestimentatia s-au imbinat perfect cu perioada si tema basmului.Filmul trebuie vazut deoarece pe langa faptul ca sunt prezente nume mari ale scenei romanesti si este bine realizat,este in acelasi timp si educativ. Este accesibil tuturor.
vlad_bogdan96 pe 23 Octombrie 2013 21:38
De-as fi Harap Alb
Filmul ''De-as fi Harap Alb'',regizat de Ion Popescu Gopo,este o parodie a celebrului basm ''Harap Alb''.Actiunea filmului se afla in concordanta cu actiunea basmului,insa nu in totalitate,filmul avand unele improvizari.De pilda,ursoaica cu care se confrunta Harap Alb,Spanul ce era imbracat modern,ba chiar dispune si de o naratoare jucata de Lica Gheorghiu,ce povesteste intamplarile din basm.Mezinul auzind povestea(ceea ce in basm nu se intampla) isi imagineaza ca intrecerea este ca si castigata si decide sa plece in calatorie.Intre prietenii inalniti de Harap Alb pe parcursul filmului se afla si o femeie(Ochila),ce se dovedeste a fi isteata,plina de idei,chiar ea coordonandu-i pe ceilalti membrii ai grupului.Improvizarile filmului sunt pozitive,ele captand si mai mult atentia publicului prin scenele amuzante de care dispune pelicula.Florin Piersic si Puiu Calinescu au fost in opinia… citeşte
baboi elena pe 14 Octombrie 2006 00:32
f bun filmul...varianta parodica a basmului cult
lili22 pe 23 Decembrie 2018 21:53
Of...ce film prost a mai fost si acesta cu Lica Gheorghiu.
cezarika57 pe 03 Iulie 2018 21:19
Povestea lui Harap-Alb povestita cinematograsic de Ion Popescu Gopo te aduce in universul copilariei iniferent de varsta.
balta67verde pe 22 Octombrie 2016 13:47
E un film OK
O pveste transformata de Gopo in ceva asemanator cu o comedie fantastica. E un film OK, dar nu m-a impresionat, nu m-a dat gata.
davidsmecheru pe 14 Martie 2014 20:13
"Tu maaa?!"
Mi-a placut enorm de mult prestatia actorilor! Rolurile li s-au… citeşte

ana_maria_chioseaua pe 28 Octombrie 2013 20:25
De-as fi Harap Alb..
"De-as fi Harap-Alb" este un film regizat de Ion Popescu Gopo ca fiind o parodie dupa basmul "Harap-Alb" al lui Ion Creanga.

hamida_ssndafie pe 28 Octombrie 2013 20:11
”Tu mă ?!”
Filmul transpune povestea marelui scriitor Ion Creanga pe marile si micile ecrane , acesta fiind o parodie realizata de Ion Popescu Gopo . Regizorul aduce o idee personalizata a povestii , lasandu-si amprenta asupra peliculei . Ceea ce m-a impresionat in acest film consta in decorurile bine alese si bine realizate , dar si in finalul neprevazut , neasteptat , care aduce publicului zambetul pe buze . Pelicula beneficiaza de schimbari menite sa starneasca rasul , amprenta regizorului fiind sesizata . Finalul dezvaluie povestea intregului film , Harap -Alb (Florin Piersic) fiind mezinul din familia regala . Datorita faptului ca se afla in aceeasi situatie cu personajul sau preferat acesta asociaza povestea cu realitatea , urmandu-si destinul prin vis . Una dintre replicile ce m-au amuzat este cea a regelui , care se regaseste atat inaintea visului cat si la finalul filmului . In concluzie ,… citeşte
anitha_ana_cristina_p_noiu pe 28 Octombrie 2013 17:00
De-as fi...Harap Alb
De-as fi Harap Alb este un film romanesc din 1965,regizat de Ion Popescu Gopo dupa propriul scenariu. Filmul este o prezentare parodiata a basmului ''Povestea lui Harap Alb'' de Ion Creanga . Rolurile principale sunt interpretate de Florin Piersic,Cristea Avran,Lica Gheorghiu,Irina Petrescu si Eugenia Popovici.
Povestea a capatat alte dimensiuni in viziunea lui Gopo,iar drumul intiatic al lui Harap Alb s-a transformat intr-o fantezie capabila sa deschida mintea si sufletul adolescentilor .
Tema dezvoltata este, la modul general,lupta dintre bine si rau . Filmul se diferentiaza putin de basm insa atrage o mare atentie a publicului . Fiecare dintre personaje are rolul sau,bine stabilit,in aceasta aventura de formare care ia proportii neobisnuite. Finalul filmului a fost unul surprinzator .
Florin Piersic isi intra foarte bine in rolul de ''Harap-Alb'' ,si-a purtat tot… citeşte

Vilcan.AnaMaria.Gabriela pe 24 Octombrie 2013 18:40
La plãcinte înainte si la rãzboi înapoi.
"Acum mai vii de acasã"
M-a impresionat foarte mult acest film, deoarece este o parodie a povestirii , care te face sa vezi si altfel basmul , insa are ceva in plus. In primul rand Harap-Alb este un print incapabil de a face ceva, insa care este in stare doar sa isi imagineze ceea ce nu poate fi, starnind amuzamentul , prin felul sau de a fi putin cam natarau. Aceast film da o doza bun de amuzament povestii. Jocul actorilor este foarte bun, fiecare ales foarte bine pentru personajul pe care il interpreteaza.( Gerila-Puiu Călinescu mi-a placut foarte mult ) Insa mi-a displacut decorul, care nu da o imagine reala, fiind putin cam superficial. Actorul Florin Piersic , in rolul principal , il consider ca este cel mai potrivit pentru interpretarea acestui personaj. Intra in pielea personajului dand acea nota de comic, transmitant exact acel tip de print pentru care filmul sa devina o… citeşte

Vilcan.AnaMaria.Gabriela pe 28 octombrie 2013 19:13
“De-as fi …Harap Alb “ este o parodie,o interpretare libera a basmului “ Harap Alb “ ,ce respecta multe din actiunile acestuia , precum momentul in care cei 3 fii ai imparatului se intrec , fiecare dorind sa il convinga pe tatal lor ca este capabil sa mearga la fratele acestuia , Imparatul Verde . Filmul este unul de exceptie , mult mai placut decat basmul datorita scenelor comice , dar si datorita actorilor care isi interpreteaza perfect rolul , precum bine cunoscutul Florin Piersic ce intra in pielea personajului sau si ii da viata . Decorul ales ,gandit pana la cel mai mic detaliu ne ofera ocazia sa patrundem in acea perioada. Recomand vizionarea acestui film si sigura va va face ziua mai buna ! Popescu Alina
Vilcan.AnaMaria.Gabriela pe 28 octombrie 2013 19:48
Filmul “De-as fi… Harap Alb “ este o parodie regizata de Ion Popescu Gopo, a celebrului basm “Harap Alb”. In film intalnim scene comice, ceea ce starneste mai mult atentia, dar nu se desprinde de subiectul cartii in mare parte. Filmul are ca personaj principal pe marele actor Florin Piersic care desi la aceea vreme era tanar isi intra in pielea personajului si ii da viata. El este prezentat ca fiul cel mic al imparatului care trece peste toate problemele dand dovada de curaj si vitejie . Vestimentatia personajelor, muzica cat si decorul s-au imbinat perfect cu perioada si tema basmului. Filmu merita vazut cu siguranta, deoarece este prezentata o etapa a vietii, cand adolescentul naiv se maturizeaza. Neatu Andreea Alexandra
Andrei_Buzea pe 24 Octombrie 2013 15:05
In regia lui Ion Popescu-Gopo in anul 1965, filmul "De-as fi... Harap Alb" este o adaptare cinematografica in maniera parodica a basmului "Povestea lui Harap Alb" de Ion Creanga. Rolurile principale sunt interpretate de Florin Piersic, Cristea Avram, Lica Gheorghiu, Irina Petrescu și Eugenia Popovici.
Actiunea filmului este asemanatoare basmului, avand cateva exceptii ( lupta cu ursoaica, vestimentatia spanului sau naratoarea povestirii ) si un plus de amuzament.
Fiul cel mic al imparatului reface drumul eroului sau Harap Alb, pe drum intalnind spanul si fiind facut sluga. Ca sa scape de el dupa ce a reusit sa se dea drept fiul craiului, spanul il trimite sa ii aduca fiica unui crai vecin de sotie. Ajutat de cinci drumeti cu puteri supranaturale si un umor deosebit acesta reuseste sa treaca de toate incercarile.
Parerea mea despre acest film este una foarte buna,… citeşte

ghiocel_alexandru pe 23 Octombrie 2013 23:31
De-as fi Harap Alb
Regizat in 1965 de Ion Popescu Gopo,filmul "De-as fi...Harap Alb"este ecranizarea basmului lui Ion Creanga,"Povestea lui Harap Alb".Succesul filmului este datorat si actorilor care si-au jucat rolurile foarte bine.In rolul principal ca fiu al imparatului este Florin Piersic,care este prezentat ca un tanar prostut si timid, dar care trece de toate incercarile la care este supus, dand dovada de perseverenta si curaj.Actiunea filmului se afla in concordanta cu cea a basmului.In opinia mea acest film merita vazut pentru ca este educativ si moralizator
lucian_ionescu pe 23 Octombrie 2013 20:31
Recenzie "De-as fi Harap-Alb"
Regizat de Ion Popescu-Gopo in anul 1965, aceasta productie ofera o imagine mai haioasa a celebrei opere a lui Ion Creanga, “Povestea lui Harap-Alb”. Consider ca succesul filmului a fost sustinut si de actorii de exceptie precum Florin Piersic, Cristea Avram, Lica Gheorghiu, Irina Petrescu, Eugenia Popovici si Puiu Calinescu.
Desfasurarea actiunii coincide in mare parte cu cea a basmului, intamplarile care nu se regasesc in opera avand rolul de a dinamiza cursul actiunii. Mezinul imparatului,cam prostut si fricos,se inchipuie Harap Alb si reface drumul eroului povestii pe care a indragit-o. Numai ca spre palatul lui Verde-Imparat este ademenit de Span,care si-l face argat. Ca sa il piarda,dupa ce s-a dat drept fiul craiului,Spanul il trimite la craiul vecin sa ii aduca fiica de sotie. Cinci drumeti cu insusiri miraculoase intalniti in cale i se alatura si il ajuta sa… citeşte

marius_bobirca pe 23 Octombrie 2013 19:59
Opinie De-as fi...Harap-alb
Parerea mea despre filmul "De-as fi...Harap-Alb" este una buna deoarece filmul este bine regizat si care este comic. Acest film este realizat dupa basmul "Povestea lui Harap-Alb" ; personajele si-au rulat rolurile foarte bine.Actorul principal fiind Florin Piersic prezentat in film ca fiind fiul cel mic al imparatului si dand dovada de curaj trecand prin toate probele la care acesta a fost supus.Filmul a fost regizat de Ion Popescu Gopo in anul 1965 cu o distributie impresionanta.Eu cred ca acest film merita vizionat deoarece este un film educativ.
neagoe_marinela pe 23 Octombrie 2013 15:58
Impresie De-as fi... Harap Alb
Impresia mea despre filmul "De-as fi... Harap Alb" este una buna. FIlmul este inspirat din basmul lui Ion Creanga "Poveste lui Harap Alb" dar nu respecta toate detaliile basmului. Este un film bun cu o distributie buna , adaptarea povesti este comica si te face sa zambesti. Actorul principal ( Florin Piersic) este cam prostut si cam fricos dar reuseste sa treaca de toate probele la care a fost supus asta dand dovada de perseverenta. Florin Piersic isi joaca foarte bine rolul de cel mai mic fiu al imparatului distrugand astfel impresia ca daca esti cel mai mic nu insemna ca esti si cel mai slab.Eu cred ca filmul trebuie vazut pentru ca este un film din care ai ce invata.