Păreri Alice in Wonderland

Alice în Țara Minunilor

bodoknut pe 25 Iulie 2009 20:29
prea bun!
abia astept sa-l vad! va fi o ecranizare cu totul speciala si originala. daca ati vazut filmul cu wonka, nightmare before chrismas, omul foarfeca, corpse bride o sa intelegeti la ce anume ma refer. combinatia prefecta, un regizor excentric si foarte talentat, tim burton si unul dintre cei mai buni actori ai tuturor timpurilor , jhony deep.!
roxana_mihaela2001 pe 12 noiembrie 2009 17:46
Daca tot e unul din cei mai buni actori ai tuturor timpurilor, poate inveti si cum se scrie corect numele lui... Nici nu trebuie sa cauti departe, ca scrie mai sus putin, in zona dedicata distributiei filmului...
KADET pe 14 februarie 2011 20:21
Ești tu nașpa , nici măcar NU ai văzut filmul , sunt sigur că vei avea o altă părere .
despy pe 23 Noiembrie 2009 23:55
de-abia astept...o poveste frumoasa, un film in regia lui tim burton, cu johnny depp...3D.. WOW!
Mbi pe 9 aprilie 2010 20:11
da e...'WOW' desi nici nu l-ai vazut.
Mikala pe 04 Iulie 2009 10:01
Aoleo ce ciudat e Johnny Depp :) imi place :X :)
Abia astept !

up pe 6 februarie 2010 23:32
bravo tie cati place de johnny depp ! dar trebuai saq scrii neaparat?
lovematter26 pe 29 august 2011 01:35
bine spus coius :))
6rimReaper pe 08 Martie 2010 19:10
L-am vazut astazi la cinema 3D. Nu are cine stie ce efecte 3D,dar merge. Oricum filmul e frumos si vazut in format normal. Mie unul, nu mi-a placut pentru ca era 3D, ci povestea.
vtina pe 11 martie 2010 17:51
true!3d ul n a fost cine stie ce.
hungry_for_movies pe 14 Martie 2010 17:22
hihihi...mi-a placut...3d aproape mai interesant si mai breathtaking decat avatar
ruxyy pe 27 martie 2010 15:24
da super
krisutzu98 pe 31 ianuarie 2011 19:20
e un film facut dupa un roman, si regizorul a vrut sa transmita acelasi lucru ca Lewis Carol...
gyuleea pe 28 Februarie 2010 20:29
Johnny Depp are o putere de metamorfozare fantastica,de la film la film.Sunt curioasa sa-l vad si de aceasta data.Restul parerilor dupa intreaga vizionare.Pana acum nu am vazut decat trailerul in format 3D s iarata fantastic. A reusit sa-mi straneasca interesul.Asa ca voi rezerva cu siguranta bilet.
Ciucu pe 07 Martie 2010 22:40
NU MERGETI LA iMAX
NU MERGETI LA iMAX!!! Calitatea imaginii este foarte slaba! Pe toata durata filmului veti vedea puncte negre! Scrisul este dublu nu se poate intelege mai nimic, doar daca te uiti cu un ochi. Iar daca crezi ca intelegi fara subtitrare, tot am o veste proasta aparitia subtitrarii este foarte stresanta ... nu este recomandat pentru cei care au probleme cu ochii!
scrawl pe 7 martie 2010 23:04
=)) scrisu e dublu numai daca scoti ochelarii....daca te uiti la un film 3d fara ochelari si mai si critici...esti batut in cap rau de tot!daca totusi gresesc si purtai ochelarii si tot se vedea prost(n-am mai auzit asa ceva da' fie)...atunci ar trebui schimbata aparatura la imax...sau sunt de vina cei care se ocupa de ea.
catalin_duta pe 4 aprilie 2010 23:11
Nu e obligata toata lumea sa stie limba engleza! Asa ca trebuiau sa asigure o subtritare de calite: 3D si cu litere ceva mai mari.
Emy13 pe 19 August 2009 20:19
Emy13
abia astept sa apara,pare un film de exceptie,defapt toate filmele lui Burton sunt nemaipomenite
Mikala pe 2 septembrie 2009 23:33
Dap :) toate sunt !
Morphy pe 08 Martie 2010 18:23
Duceti-va la IMAX sa vedeti filmul. Johnny Depp este nemaipomenit ca de obicei, iar pisica are o fata de milioane :)
Februarye pe 10 martie 2010 16:08
Mai bine la 3D! Nu mai trimite lumea aiurea la iMAX, asta nu e film de vazult la iMAX
Morphy pe 4 mai 2010 11:39
Nu sunt vreun VIP si nici mituit nu imi aduc aminte sa fi fost. Pur si simplu am castigat 2 invitatii la Alice in Wonderland la IMAX si mi-am exprimat opinia personala. Nu vad nimic rau in asta. In continuare cred ca merita macar odata sa vedeti un film la IMAX. Daca voi considerati ca asta e reclama... i don't give a shit!
farrah02 pe 16 Iulie 2009 18:26
Daca e sa ne luam dupa distributie si dupa prestigiul lui Tim Burton , acest film va fi un mare succes . Il astept cu nerabdare :D
just4johnny pe 16 Decembrie 2009 12:40
loving JD :D
abia astept filmul....o sa fie super...daca doriti sa stiti mai multe despre dragutul J.D. veniti pe forumul romanesc dedicat in totalitate lui,.....

www.johnnydeppromania.myforum.ro

va astept!!

IuliaNO2 pe 10 aprilie 2010 22:30
Esti obsedat(a)?
just4johnny pe 7 ianuarie 2011 19:59
nu..nu sunt obsedata...si doar pentru faptul k am un forum care ii e dedicat nu inseamna ca vreau sa "il fur" la vanessa....nush de ce lumea trage concluzii pripite...si intotdeauna gresite...incerc doar sa onorez un om foarte talentat si care ofera multa bucurie unui numar mare de fani...asa ca...tineti-va parerile proaste pentru voi...nu v-a intrebat nimeni nimica , la urma urmei...
madanicola pe 09 Decembrie 2009 20:31
Eu l-am vazut si mi-a placut foarte mult . Johnny Depp si Mia Wasikowska fac o treaba foarte buna , ca si ceilalti actori de altfel . Cel mai bun moment din film a fost dansul Palarierului Nebun de la sfarsit .
ramonikramo pe 11 Octombrie 2009 08:30
decorul este intr-adevar fantastic si filmul in sine pare amuzant! abia asteeeeeeept\:D/
ramonikramo pe 28 septembrie 2010 17:12
in sfarsit l-am vazut si pot spune cu mana pe inima ca este peste asteptari, in inconfundabilul stil al lui tim burton, dar poate un pic mai mult imbunatatit. Absolut fantastic! Te poti bucura cu intreaga familie de un film care nu numai ca este distractiv, dar are si o idee temeinica: aceea ca a fi brav si a-ti urmari visele fara sa pleci urechea la spusele celor din jur este secretul unei vieti traite fara regret, asa cum face Alice. I think about six impossible things every morning before breakfast:)
celmaimicdintreceimici pe 17 Decembrie 2009 18:21
Cand am vazut trailerul nu m-am gandit decat ca nu este un film pentru copii, nu ca as vrea sa fie, cred k am omis cel mai important aspect: regizorul. Am auzit ca o sa se faca si varianta populara la "Scufita rosie", tot o varianta pentru adulti. Sincer, nici "A Christmas Carol" nu este in totalitate pentru copii. Nota nu pot s dau decat dupa ce il vad.
micaela20 pe 24 martie 2010 21:40
si eu am crezut k este putin creepy dupa ce am vazut trailerul.dar nu e asa.este chiar bunicel...ma asteptam la mai multe efecte intradevar dar m-a incantat.nota 8 din partea mea :)
cezarika21 pe 03 Ianuarie 2014 12:36
O fantezie cu exces de culoare şi de efecte vizuale
Treisprezece ani după aventurile descrise în cartea lui Lewis Carroll, tânăra Alice crede că a trăit un vis, dar ajunge din nou în Ţara Minunilor unde trebuie să lupte împotriva Reginei de Cupă care-și conduce regatul cu tiranie.

În copilărie am avut primul contact cu romanele pentru copii ale lui Lewis Carroll, dar nu am fost captivat nici atunci și nici ulterior, când am recitit textele cu maturitatea devoratorului de literatură. Mi s-au părut cam puerile, destul de incoerente în plan epic, iar unele personaje de-a dreptul antipatice.

Tim Burton a încercat să adauge un pic de coerenţă în poveste, construind un fir epic mai uşor de urmărit şi bazându-se pe o serie de personaje interesante precum Pălărierul Nebun sau Valetul de Cupă. Decorurile au fost bine realizate, la fel şi costumele, dar efectele vizuale sunt prea multe şi… citeşte

StillHere pe 22 Iunie 2009 15:50
dupa imagini pare sa fie interesant da sa vedem totusi ce o sa fie
mister_a pe 27 martie 2010 19:27
ce fraier trebuie sa fi ca sa comentezi trailerul!!!
yuly209 pe 04 Martie 2011 23:24
Johnny Depp si grasutii mi-au placut cel mai mult:)), un film bun.
phufu.ruoz pe 24 Mai 2010 13:56
merita vazut pentru grafica si johnny depp .. in rest nu l recomand decat ca ultima varianta ..
shadowofnight pe 01 Aprilie 2010 21:19
Imi tot propun de ceva vreme sa vad filmul asta. L-am vazut azi. Cu riscul de a infuria unii useri de pe aici…e mai bun decat Avatar. (In my opinion, of course). L-am comparat cu Avatar din simplul motiv ca astea doua sunt singurele filme 3D pe care le-am vazut.

Ce m-a surpins/socat intr-o oarecare masura e ca nimeni nu pare sa ii acorde creditul necesar…pe Rotten Tomatoes, de exemplu, are un approval de 52%, unde Avatar are 82%... Din cele 2-3 fraze pe care le-am citit, am inteles ca lor nu le-a placut asa de mult filmul pe motiv ca povestea nu e nimic nou… Desigur, as fi putut sa inteleg gresit, dar…in eventualitatea in care am inteles bine…de ce nimeni nu a zis nimic de povestea-Pocahontas din Avatar?? In plus, poveastea asta a fost ecranizata de nenumarate ori pana acum, dar a mai avut cineva o asemenea abordare? Nu cred, daca nu ma insel, toate celelalte filme… citeşte

TAMARAINSA pe 02 Martie 2010 00:58
Il propun elevilor de liceu
Am vazut ca scrie cineva ca nu chiar ca dupa carte.
Ce lume scrie pe cinemagia????
Ar trebui sa existe ...niste ...grupuri pe ...nivel de cultura .
Cultura-cultura.Nu numai cinematografica.

Cum adica sa fie chiar ca dupa carte????????

LittleBee pe 2 martie 2010 20:18
Si de ce l-ai propune elevilor de liceu?Crede-ma,fani inraiti ale filmelor lui Tim Burton sunt si cei care eu depasit varsta adolescentei.Si nu,filmul nu este facut dupa carte,ci este o creatie mai speciala,cum s-ar zice,o altfel de lume al lui Alice,o alta viziune pe care a avut-o regizorul.Totusi,sper sa nu dezamageasca fanii acestui film.
dumi777 pe 20 martie 2010 09:51
Filmul este inspirat de cartile lui Lewis Carroll, dar reprezinta viziunea diferita a lui Burton asupra acelei lumi - e departe de a fi o adaptare fidela a cartilor. Nu vad ce e atat de socant asa cum nu vad nici legatura cu nivelul de cultura, dar sper ca ti-am fost de folos.
Paulicya pe 21 Martie 2010 17:28
dezamagire
am fost aseara la film si cu parere de rau vreau sa spun ca este un film slab..damn superficial; tipa care a fost alice a fost inspirat aleasa si nu prea..plotu un clisheu total..decorurile au fost f faine,dar in ziua de azi..cate filme de gen si cate lucruri poti face intr-un film cu efecte,deja nu mai este o mirare.animale vbaretze..makiaj mult si..atat..nimic wow!..chiar nimic..
cine a vazut ceva filme la viata lui si stie ce inseamna un film de calitate..facand abstractie de actori (care apropo nu s-au remarcat nici ei intr-un mod teribil)..imi va impartashi parerea..iar cei care is uluiti de efecte si de lipsa de substanta ce caracterizeaza din ce in ce mai mult filmele astea atat de promovate..vor spune ca e super..anyway..just an opinion!

sabinalin pe 14 Februarie 2011 11:31
Copii pentru o ora si jumatate
"Alice in tara minunilor" face parte din povestile cu care am crescut. Ma rog, n-am citit povestea pentru ca n-am avut cartea scrisa de Lewis Caroll,dar am ascultat de multe ori discul la pick-up si mi-a placut chiar daca,recunosc, nu mai tin minte mai nimic din el... Din fericire "Alice in tara minunilor" impreuna cu continuarea "Alice in tara oglinzilor" a aparut in colectia Cotidianul,le-am cumparat,sper sa si ajung sa le citesc cat de curand. Pana atunci am admirat opera cinematografica a lui Tim Burton,cel mai indreptatit regizor al momentului in reconstituirea fantasticului univers creat in mintea lui Caroll. E drept, in acest film Burton se apropie destul de mult de stilul Gilliam dar tusa personala a marelui regizor american se face simtita iar pelicula se urmareste cu placere de catre cei care sunt sau pot redeveni copii pentru o ora si jumatate. Distributia e si ea bine aleasa:… citeşte
aayana pe 15 februarie 2011 12:59
Ai văzut Spirited Away? (http://www.cinemagia.ro/filme/spirited-away-calatoria-lui-chihiro-4378/) S-ar putea să-ți placă.
sabinalin pe 15 februarie 2011 17:18
Nu l-am vazut.
silv_xd_tweety pe 21 Aprilie 2010 12:45
frumoasa distributie ..

mi-a placut f mult cum a jucat Alan Rickman .. in rest rolulul lui johnny depp a fost grozav si totusi cam exagereaza cu datul din maini:-@ parerea mea :D

qwerty_user pe 05 Aprilie 2010 11:39
desi povestioara este mai slabuta decat ar fi trebuit..,filmul surprinde prin universul creat, prin creaturile foarte bine conturate si animatia plina de momente foarte reusite.am avut ocazia sa il vad 3D asa ca impactul "wonderland"-ului a fost si mai mare..film bun, foarte bun daca avem mai mult in vedere altceva decat povestea in sine.. ;)
paspartu pe 26 Martie 2010 09:31
cresc eroii nostri
Am vazut de zeci de ori varianta mai veche a filmului Alice in tara minunilor..si asta nu e mai prejos ....e frumos sa te joci cu puterea imaginatiei
Eckho pe 11 Martie 2010 04:09
Un film BUN
Un film bun. Actorii joaca excelent, amprenta lui Tim Burton se observa imediat, iar decorul si personajele sunt genial facute. Singurul lucru care l-as avea de obiectat, este ca totul se intampla parca prea repede. Parca se trece de la o actiune la alta prea brusc. Dar per total un film bun. RECOMAND
stefann23 pe 10 Martie 2010 17:59
Un film bun dupa o poveste deosebita, merita vazut. De ce? din acelasi motiv pentru care un corb se aseamana cu o masuta de scris :)
White.Lily pe 14 Aprilie 2010 21:39
"Bring me a pig!"
Mi-a placut foarte mult.Mi s-a parut genial realizat. Personajele au fost geniale: Pisica (parca o intrece pe cea din Shrek) iepurele nebun si regina de rosu au fost de-a dreptul spumoase. Iar regina de alb m-a cam depasit. Pt o regina asa de gingasa, de ce au machiat-o in halul ala nu pot sa inteleg. Probabil ca face parte din imaginatia "bolnava" a lui Borton:))
Daca nu stiam ca rolul palarierului este jucat de Johnny Deep nu l-as fi recunoscut. A jucat formidabil.

Asadar,numai cuvinte de lauda.

MarD pe 08 Aprilie 2010 12:11
Am fost si eu sa vad filmul ca parca prea toata lumea din jurul meu il ridica in slavi. Nu m-a impresionat cu nimic...
victor_neo75 pe 13 aprilie 2010 15:49
Incearca, cat mai este la cinema, "How to Train Your Dragon" 3D (Cum sa iti dresezi dragonul) (2010). Sincer este cel mai bun desen animat pe anul asta pana acuma si mai mult ca sigur va fi si nominalizat la Oscar la cea mai buna animatie in 2011. Este si amuzant si aventuros si, cel mai important, nu este numai pt. copii, asa cum arata din trailer sau afisul filmului.
into_the_labyrinth pe 03 Aprilie 2010 17:34
Excelent. Animatia merita fara dubii 10/10, iar story-ul (pt. cine nu il stie) este chiar fascinant. Daca vrei sa patrunzi pt. mai mult de o ora intr-un decor ireal si o lume de vis, e alegerea perfecta!! Va recomand insa sincer sa il vedeti 3D sau macar intr-o varianta care ofera o imagine cat mai buna. A must see movie!
corigeb pe 15 Martie 2010 17:29
In stilul caracteristic al lui Tim Burton, filmul reuseste sa ne transpuna in acea lume fantastica in care parca ajungem sa ne identificam cu Alice.Nu am dat insa o nota mai mare nu pt ca ar avea Tim Burton vreo vina, el a facut o treaba excelenta impreuna cu Johnny Depp, ci pentru ca nu este genul de film pe care sa il privesti si a doua oara cu la fel de mult entuziasm cum este, de ex "Edward Scissorhands" sau "Ed Wood ".Este un film bun, insa trebuie lasate notele f mari pt filme care, sa recunoastem, sunt mai bune!
victor_neo75 pe 24 Martie 2010 11:23
Efecte speciale si un Johnny Depp la limita unei nominalizari la Zmeura de Aur !!!
"Alice in Wonderland" este ultima realizare a excentricului regizor Tim Burton: "Batman" (1989), "Edward Scissorhands" (1990), "Ed Wood" (1994), "Mars Attacks" (1996), "Big Fish" (2003) sau ultimul film preferat si de mine: "Charlie and the Chocolate Factory" (2005).

Povestea in sine a fost ecranizata mai ales in desene animate, acest lucru se vede si in filmul lui Burton prin efectele speciale si decorurile fantastice de vazut la cinematograf in 3D. Cam atat despre partile bune, pt. ca la coerenta narativa si la interesul pt. pataniile personajelor filmul sufera prea mult. Actrita in rol principal parca este din alt film (seamana cu actrita Robin Wright Penn, dar este prea putin expresiva), iar Johnny Depp cred ca a vrut sa reproduca rasetul isteric al actorului Tom Hulce din "Amadeus" (1984), dar suna mult prea fals. Ceva mai reusit a jucat Helena Bonham Carter in… citeşte

Radu1711 pe 07 Aprilie 2010 01:03
radu1711
un film fantastic, mi-a placut ideea de a dezvolta desenele animate in acest film, vreau sa va zic ca Alice in tara minunilor sunt primele desene animate pe care le-am vazut pe caseta video acum multi ani si acum apuc sa vad si filmul.as vrea sa apara inca o parte sau mai multe cu atat mai bine
claudiu7boss pe 22 Iunie 2009 15:27
astept sa vad ce va fi de filmul asta desi nu prea pare sa fie dupa carte tot e o ciudatenie facut
kitkatclaw pe 17 ianuarie 2010 15:35
asta pt ca nu e dupa carte; este inspirat de jocul American McGee's Alice, unde Alice se intoarce in Wonderland years after her parents' death. Here's the plot of the GAME: "Shortly after her second adventure, Alice's house is burned down by an accidental fire, killing her family, and leaving her as the only survivor. Due to her survivor's guilt, she tries to commit suicide (bandages can be seen on her wrists), and becomes catatonic. She is institutionalized in Rutledge Asylum, where she remains insane and is consistently mistreated by the workers. Ten years later, the White Rabbit summons Alice to aid a radically altered Wonderland, which became a twisted version of itself as it came under the despotic rule of the Queen of Hearts. The Cheshire Cat serves as Alice's companion throughout the game, frequently appearing to guide her with cryptic comments."
claudiu7boss pe 4 martie 2010 14:00
aha mersi, am priceput acum dar cand am comentat nu am avut destule informati
PLaurentzyu pe 02 Februarie 2013 20:28
Povestea vechii Alice, spusa intr-o maniera noua
Povestea o stim cu totii, dar se pare ca Tim Burton a simtit-o un pic altfel decat noi. Ecranizarea lui depaseste orice imaginatie, privirea fiindu-ti atrasa de tot felul de minunatii, ca nu degeaba vorbim de Tara Minunilor (si mai ales de Burton). Un regal pentru iubitorii de fantastic si efecte speciale!
bennu09 pe 29 Septembrie 2010 16:05
Super animatie
Reginei de Inimă-roşie este mortala! Scenele in care apare ma distreaza de fiecare data. S-au jucat prea putin cu efectele 3D insa in rest e bestial.
edy21 pe 31 August 2010 19:17
Desi nu l-am vazut in format 3D m-a cucerit o poveste foarte bine facuta cu actori foarte buni aventuri, decoratii si efecte superbe !!! 9+
cl24 pe 30 Iulie 2010 21:33
Este un film placut de urmarit si doar atat. Nu se poate spune ca ar fi bun , sau ca ar fi o capodopera...
Nu are nimic spectaculos iar reclama care i s-a facut, a dezamagit multi cinefili dupa ce l-au vizionat.

ilynca pe 28 Iunie 2010 01:55
Pacat de poveste, filmul e varza. Imi pare rau si de Johnny Depp, el chiar joaca bine.
superdepeche pe 28 Aprilie 2010 04:36
JOHNNY DEPP DE ZILE MARI
FILM DRAGUT CHIAR.MI-A PLACUT DOAR CA AM AVUT IMPRESIA LA UN MOMENT-DAT CA S-A PIERDUT PE ''TRASEU''
iedutul pe 19 Aprilie 2010 12:12
Pot sa zic ca filmul extraordinar dar cu a zis Gloria (citeste mai sus)nu se simte aceea magie cu care ne-o ingaduie Tim Burton in fiecare film al sau.Parca nu e regizat de acelasi Tim Burton.Desigur si anul conteaza acum filmel sunt facute numai pentru incasari si efecte speciale, poate regizorul nu si-a folosit destul mintea dar bugetul da.
ReMes pe 17 Aprilie 2010 00:47
ok
la cinematograf dupa terminarea filmului lumea nu prea a ramas incantata , dar mie unu mi-a placut filmul. E usor si nu te plictiseste + umorul de bun gust. recomand oricarei varste
ruxyy pe 16 Aprilie 2010 20:08
BUNICEL
mi-a placut
nu pot sa zic ca ecel mai tare film fantastic
e bunicel

cherry06 pe 14 Aprilie 2010 20:15
ma asteptam la ceva mai smecher..destul de mediocru :-s
cioflingar pe 12 Aprilie 2010 12:21
interesant
a fost un film foarte interesant pe care l-am savurat cu prietenii la imax ... sincer ma asteptam mai mult de la poveste si ma asteptam la mai multe efecte ... dar a fost okay .. iar johnny deep ca de obicei un actor foarte bun
IuliaNO2 pe 10 Aprilie 2010 22:33
Nu vad nici o parere dupa film!Din punctul meu de vedere a fost un film ok!Nu a surprins cu nimic,efectele erau de asteptat la un asemenea buget,povestea se stia si 3D,o chestie de marketing!Nu vreau sa zic ca e un film rau,dar ...parca se putea ceva mai mult!
zippy09 pe 06 Aprilie 2010 23:57
Din pacate, la mine in oras nu exista momentan un cinematograf. Unul urmeaza sa se deschida, dar asa se spune de 2 ani. Nu am putut ajunge sa vad acest film, dar mi-as dori. Din trailer mi-a placut foarte mult. Imi place acea lume imaginara creata cu ajutorul efectelor 3D. Efectele 3D, decorul si modul in care sunt "costumate" personajele sunt cele care ma atrag la acest film.
bobo4526 pe 06 Aprilie 2010 23:27
Filmul lui Burton nu este rau , avand in vedere ca are si o distributie de succes, dar parca ii mai lipseste ceva.
BarbuAlina pe 06 Aprilie 2010 15:05
Magia nu lipseste,ci e ascunsa in "Tara Oglinzilor"!Burton s-a axat mai mult pe a doua carte a lui L.Caroll. Alice nu mai crede in ceea ce credea altadata.Initial am crezut ca filmul nu va fi pentru copii,dar lupta de la sfarsit i-a pus capac.Ma asteptam totusi la ceva mai mult din partea lui Burton,mai ales ca Depp si Hathaway joaca in film.In principiu filmul este acceptabil,dar pentru copii.
biancatm pe 06 Aprilie 2010 12:14
L-am vazut mi-a placut dar parca ii lipsea acel ceva care sa te faca sa zici.... wow ce fain a fost...... dar asta e doar parerea mea :)
Go1 2 3 4 5 6