Păreri 300: Rise of an Empire

(2014)

300: Ascensiunea unui imperiu

psihologu pe 13 Martie 2014 06:12
300 - cronica pamflet
Dacă ți-ai propus cumva să sari peste ora de istorie antică de la școală și să fentezi sistemul învățând-o direct de la cinema, nu e cazul să mai bați drumul ca să te uiți la 300 – Rise of an Empire. Filmul are cam tot atâta realism istoric pe cât are și Inglorious Bastards al lui Tarantino, păstrând evident proporțiile calitative. Dacă îți place, în schimb, să te uiți la scene în care sângele sare gros și lent precum ciocolata topită, la bărbați musculoși, unși cu ulei, ceruiți și semigoi care omoară în stilul cel mai sadic cu putință niște perși îmbrăcați precum ninja japonezi, ai făcut alegerea bună.

Filmul se vrea o continuare a producției din 2006, cea în care Gerard Butler și armata lui de culturiști reeditează bătălia de la Termopilae. Altfel nu îmi explic de ce și filmul de față se numește tot 300. Ar fi… citeşte

Bart_Simpson pe 13 martie 2014 21:16
Cred ca e cel mai amuzant comentariu pe care l-am citit vreodata pe site-ul asta. :)) Nu stiu daca mai ai si la alte filme, dar n-ar strica. De acord si cu incheierea. Filmul e perfect daca nu vrei sa-ti incordezi creierul prea tare. Ceea ce pentru unii e o usurare...
psihologu pe 7 iulie 2014 21:25
Multumesc!
Tomonim pe 20 Iulie 2013 20:27
Un alt film prost, pe care îl vei uita la 5 minute după ce l-ai văzut.
FlorinMovieFreak pe 13 martie 2014 14:25
un mare like de la mine :))) ahahha Cleopatra pe mare .. nu pe nisip .. halal ..
Chelbos pe 27 iunie 2014 02:29
primul a fost excelent dar al 2lea e o mare aberatie de film
Sikandar pe 02 Februarie 2012 14:39
Este vorba despre bătălia navală de la Artemisium (480 îen), în care este posibil să fi fost implicate şi vasele comandate de regina Artemisia I a Halicarnassului.
Dacianus pe 13 iunie 2013 11:23
Oricine cu minime cunostinte istorice ii spune Batalia de la Salamina. Artemisia a fost doar o etapa neconcludenta. Cateodata nu e suficient doar sa copiezi date de pe net ca sa pari erudit. :D
Bart_Simpson pe 13 martie 2014 21:11
@Bayard - excelent comentariu. Dar ma indoiesc ca un asemenea film se adreseaza unor pasionati de istorie. Poate doar sa inspire vreo galerie de fotbal, ceva si niste pitiponci/pitipoance care sa ia de bune toate aiurelile si absurditatile intrigii,..
neagu_sorin pe 10 Martie 2014 01:11
cel mai prost film din ultimul timp!
am dat 25 de lei degeaba ... mai bine imi luam o pizza si un suc
VIBERS pe 10 martie 2014 20:39
E nu chiar cel mai prost dar in top 10 sigur se incadreaza.
Magaru_Vesel pe 18 martie 2014 00:52
subscriu :))
JackRaven pe 15 Iunie 2013 16:04
nu stiam ca spartanii au fost condusi de catre o femeie...ce porcarie...au pus-o si pe proasta asta de umplutura
Legolas13 pe 11 decembrie 2013 14:07
Spartanii au cazut, asta e lupta atenienilor. Si da, regina Gorgo a Spartei a condus una din defensive.
Bayard pe 12 martie 2014 21:50
Nu a condus mai nimic :)). Da, a fost un personaj important in Sparta, ceea ce era total neobisnuit in Grecia antica, dar sa conduca o batalie??? nici vorba.
HarlequinMonkey pe 15 Ianuarie 2014 16:14
Esec
Filmul o sa fie un mare ESEC. Imaginea si efectele sunt spalacite si blurate. Sper sa mai existe comentariul meu dupa ce apare filmul.
Infinity pe 09 Martie 2014 01:54
300: Rise of an Empire (2014)
M-am dus la cinema cu gandul sa vad spectacol, intensitate si mult sange. Ei bine, asta am primit. Chiar mai mult de atat. Actiunea a fost mai prezenta decat in prima parte, la fel si baia de sange. Efectele, grafica, imaginea, montajul, contrastul... Excelente! Superbe! De remarcat si prestatia actorilor. Mergeti sa-l vedeti in IMAX 3D. Merita toti banii. Cred ca partea a treia o sa fie si mai si! 9.
k-rissa pe 07 Mai 2012 09:32
astept cu interes filmul!....................................
SDAO pe 04 Septembrie 2013 19:11
THIS IS SPARTAAAAAA !!!!!!!!!!!
partea a doua ce mai.... ce puteti vrea mai mult ..... >-]:-)
Magaru_Vesel pe 18 Martie 2014 00:44
Slab
Un film atat de slab si plictisitor mai rar mi-a fost dat sa vad, asteptam sa se termine mai rpd sa ies din sala. primul 300 a fost mai bunicel parca. sincer Mihai Viteazu al lui Sergiu Nicolaescu da clasa unei asemenea balarii computerizate. Acelasi regizor care ma dezamagit si cu Man of Steel dupa mai bine de un an de publicitate obositoare.
Filmele acestui regizor parca sunt lipsite de viata si culoare ca sa fiu mai exact.

vicxyz pe 24 Martie 2014 13:52
O gluma proasta fata de primul 300
Istoria e calcata in picioare, intr-un mod in care doar Hollywood isi permite.
Totul incepe de la titlu: "Ascensiunea unui imperiu"? Care imperiu?!! Persan? Care ascensiune? Nu vad decat ca sunt invinsi mereu de niste "atenieni negustori, mestesugari si scluptori"...Apoi, Xerses marele rege-zeu nu pare decat un idiot manipulat foarte usor de o femeie...care nici macar nu ii era regina sau amanta (cel putin nici asta nu reiese) . Penibilul atinge punctul culminant cu scena negocierii termenii predarii lui Temistocles pe nava Artemisei.. Come on? Care era oferta ?O partida de sex cu dusmanul ?!..doar in imaginatia perversa a scenaristului care poate nu au gasit alta posibilitate de a introduce o scena de sex cu Eva Green pentru rating ca doar ea e starul aici.

In rest, duceti-va sa-l vedeti. Merita toti banii.

Snow_White pe 09 Martie 2014 11:27
Eu l-am vazut 3D ...si mi s-a parut destul de bun...nu-mi pare rau ca l-am ales...la sfarsit efectele au fost un pic cam exagerate dar merge .
marcugeorge pe 05 Aprilie 2013 22:13
Proiectul ce a fost menţionat în trecut ca 300: Bătălia De La Artemisia şi ce îl are pe Noam Murro ca regizor, îl va readuce în rolul lui Xérxès pe Rodrigo Santoro şi se concentrează în principal pe lupta de la Artemisium, luptă ce a avut loc concomitent cu Bătălia de la Termopile din filmul 300, noul film fiind restructurat pentru a nu fi o urmare directă a filmului 300.
Pagina oficială de facebook a sequel-ului ce este o ecranizare a unei cărţii de benzi desenate - 300: Rise Of An Empire - a fost actualizată cu o nouă imagine ce simbolizează titlul filmului - în stil spartan - cu un concept ce aminteşte foarte mult de filmul 300: Eroi De La Termopile.
Aceasta ar fi prima imagine oficială din 300 Rise Of An Empire, o imagine ce are prea multe similitudini cu filmul predecesor, blockbusterul cu Gerard Butler.
Totuşi imaginea nu reușește să… citeşte

Gallagher pe 9 martie 2014 11:43
Ce misto, ai invatat sa copiezi cuvant cu cuvant :) Abilitate aparte :) mai ales ca ai copiat si greselile :D Text a aparut inainte cu o luna de comentariul tau aici: http://www.allentto.com/2013/03/300-rise-of-an-empire-official-logo.html
VIBERS pe 13 martie 2014 23:37
:)))))
cotzofica pe 28 Septembrie 2013 23:43
Unii văd că l-au văzut deja.... Nu mai zic că a şi început notarea, cu un an înainte de apariţie....
Ciprian_2007_tl pe 11 martie 2014 10:06
cotzofica sunt tot felul de oameni ciudati ! Crezi ca sunt toti oamenii la fel ca tn ? Deabea acum cateva zile a fost lansat si la noi in Romania, mai exact pe 7 Martie !, si chiar nici eu nu-i inteleg pe oamenii astia care voteaza si comenteaza inainte !
iuly.iulik pe 07 Martie 2013 14:59
Trailer
Cand apare trailerul oficial? Se stie ceva de el? :)
TheJesus pe 1 august 2013 05:31
Filmul a fost amanat pe 2014,insa cinemagia e in urma cu stirile.
Pantaleon pe 27 Martie 2014 17:53
O continuare modesta
Sunt un fan al filmului 300, asta trebuie s-o spun din capul locului. Felul diferit in care a fost realizat acest film, ceva ce nu vazusem decat poate la Sin City, m-a captivat, astfel incat l-am si revazut, de 2-3 ori. Desi peste tot filmul pluteste o atmosfera de artificial, regizorul reuseste sa creeze ceva nou, ceva inovativ, astfel incat sa impresioneze. Cat despre continuarea lui.... evident ca am asteptat-o cu mult interes. Evident ca ma asteptam la mult mai mult. Abuzul de efecte speciale, exagerarile duse pana la penibil si ridicolul situatiilor, culminand cu regina raposatului Leonidas (Gorgo) care taie in stanga si in dreapta in rochia ei alba.....hm, nu m-au dat pe spate. Pana si de la personajul Xerxes asteptam mai mult. Abia de îi vezi fata, iar importanta sa in film este minora. Parerea mea este ca s-a dat regia acestui film pe mainile unui regizor slab (e suficient sa-i… citeşte
claudiu-daniel-lugoj pe 30 martie 2014 21:30
Ai perfecta dreptate,regizorul este foarte slab,nu stiu de ce sa facut aceasta parte.Trebuia tot regizorul primei parti sa regizeze si aceasta parte.Cum asta nu a fost posibila,iata rezultatul,un film mult prea slab sa ii faca cinste primei parti.
lazar_samuel pe 9 iunie 2014 00:03
a facut o animatie din el, nu inteleg de ce a exagerat atat de efectele speciale, sunt bune recunosc, dar nu isi au locul in acest film, chiar deloc, povestea prost construita, asta se intampla cand o poveste buna cade pe mana unui regizor prost
Iulix_73 pe 25 Martie 2014 22:34
Desene animate ?!
Incomparabil cu prima parte , nu ca varianta cu Gerard Butler ar fi fost una de exceptie , dar macar a mai aratat a film ! Acum ... desene animate ! Daca intr-o duminica la pranz nu ai ce face ... merge . Altfel , mai bine nu !
bogdaneu18 pe 22 Martie 2014 21:57
Nu ma asteptam sa fie asa slab :| chiar nu ma asteptam :))))
CristiFabian pe 06 Martie 2014 23:56
Mediocru
Nu se compara cu prima parte, ma asteptam la mai mult, doar efectele sunt de nota 10
VIBERS pe 9 martie 2014 22:20
Pai daca este mediocru de ce i-ai dat nota 7?sun curios daca era o capodopera ce nota i-ai fi dat 15?
VIBERS pe 13 martie 2014 23:41
Efecte, defecte numai asta vad si aud intruna de la Matrix incoace.Daca filmul este prost si sunt cateva impuscaturi si explozii gata frate e frumos filmu ca a avut efecte.Mai da-l in p...a masii de efect ,hai sa vedem si altceva la un film decat efecte.
sill49 pe 21 Iunie 2014 13:26
Slab
O mizerie de film, regizat intr-un mod chiar foarte ciudat, cel putin pentru mine.
CatalinPHD pe 13 Iunie 2014 01:33
Încă nu sunt sigur dacă am văzut un film sau era doar un joc...
someone_who_dares pe 12 Iunie 2014 00:40
Oribil ... absolut oribil. Efecte proaste, totul parea cu incetinitorul (si ok, la anumite faze arata bine efectul asta, dar zau, nu poti face un film intreg asa) si per ansamblu o pierdere de vreme. Mie una chiar nu mi-a placut
paradox_utopic pe 16 Martie 2014 20:09
cei 300 de la termopane
continuarea celebrului 300,cu aceasi fermieri,olari si poeti ,toti trasi prin sala si cu patratele pe abdomen,de dataasta nevopsite,ai incing tare pe uratii de persani,le scufunda barcutele,plus ca fac sex cu sefa lor,fosta starleta porno pe o galera de sclavi . atenienii,in fustite si chiloti de piete,sub comanda unui nebarbiarit ,pe numele lui Biatlon,expert in mauashi-geri,o chiama pe vaduva spartanului sa-l ajute sa-i dea bataita lu Xer-sex-on-the-beach ca a fost baiat rau. ps:baieti:mergeti la sala,fetelor:mai subtire cu saorma !
VIBERS pe 16 martie 2014 23:15
:))))))))))))))))))))))Trebuia sa joace si Tamas in film ca si el a fost eroul de la termopane
paradox_utopic pe 19 martie 2014 22:47
si Cristea,ca arde toate curvitele din shoubiz! se pare ca lucreaza bine "jos" si are atitudinea aia de macio-spilcuit-nepasator-fotbalist-cu bani,exact visul manechinelor-semianalfabete-studente-pitipoance
quintul pe 12 Martie 2014 00:21
merge!
efecte speciale - 9 (chiar sunt superbe!)
prea clișeic câteodată! destule similitudini cu primul 300: primul ,al doilea ,al treilea val sunt respinse eroic de armata ateniana - doar ca aici e vorba de corabii.
in primul 300 tatal asista neputincios cum moare fiul - aici e inversul moare tatal sub ochii fiului
fredom in sus freedom in jos! m-a disperat la un moment dat aceasta chestie folosita cred prea exagerata in film.
luptatorii greci binenteles sunt dezbracati ,doar in chiloti dar asta nu-i impiedica sa-i căsăpeasca pe mult mai bine inarmatii persi (armuri,coif etc.)
si a mai fost o chestie:( avertizare cine nu a vazut filmul sa nu o citeasca): dupa ce eroul pozitiv face in 2 rânduri praf flota persana,brusc o solie a Artemisei (o barca)vine bine merci in tabara greaca il imbarca eroul ns.si il duce Artemisei pe corabie. Fratilor wtf?… citeşte

Denisse2000 pe 10 Martie 2014 10:39
Scenariul este ceva mai slab decat la primul in schimb are multe efecte speciale. Prin urmare va recomand sa il vedeti la cinema, altfel se pierde mult din el!
_xXx_ pe 14 Iunie 2013 13:43
Prima parte ...este unul dintre filmele mele preferate! Continuarea....sper sa nu ma dezamageasca! De obicei...regula este asa: nici o continuare nu este la fel de reusita ca prima parte!!!
Sa speram ca nu va fi asa!
Toate cele bune!

johnybz pe 09 Martie 2014 17:29
Superb !
Vazut aseara in IMAX si cred ca e singurul film la care vreau sa mai merg o data ! Imagini superbe , efecte de exceptie , adevar istoric pastrat intr-o masura destul de mare , actori care joaca foarte foarte bine , ce poti dori mai mult de la un film ? Recunosc ca ecranul Imax e capabil sa faca sa arate ca de nota 10 si un film slab (cum a fost cazul lui Prometheus ), dar aici a fost vorba de ceva complet. Am stat cu gura cascata pe tot parcursul , actiunea este intensa pe intinderea a mai bine de 80% din film , nu ai cum sa te plictisesti , ochii iti sunt bucurati in fiecare minut. Minusuri sunt putine si nerelevante. Poate ar fi fost ok ca filmul sa se numeasca altfel , nu a fost chiar " Rise of an Empire" avand in vedere ca acolo a fost apogeul invaziei persane - arderea Atenei. Apoi la Salamina si Plateea persii si-au luat-o urat de tot si li s-a taiat cheful de cucerit. Plus ca s-a… citeşte
DariusD pe 03 August 2013 16:50
Total gresit sinopsisul
Actiunea se petrece dupa victoria lui Xerxes asupra lui Leonidas si a lui 300 de spartani nu cum scrie in sinopsis.
Magaru_Vesel pe 18 martie 2014 00:54
actiunile se petrec in paralel ; prima parte e lupta pe uscat, partea a2a e lupta pe mare.
CollectorSouls pe 07 Martie 2014 15:49
Foarte bun filmul,cred ca as putea sa zic ca este mai bun decat primul
Leatherface pe 24 Februarie 2014 18:23
We choose to die on our feet....
Excelent, mai bun decat prima parte dar nu cu mult. Actiune ampla, actori de seama....300 asta e mai bun decat cel din 2006. As crede ca ar mai trebui sa fie un alt film, deoarece istoria mai cuprinde o alta batalie dintre persi si greci.
Dar_kvampire pe 13 Iulie 2014 14:31
Foarte bun as putea spune ca a fost mai spetaculos decat primu mi-a placut cum a jucat Eva Green si Sullivan Stapleton afost destul de bun dar actrita a fost super tare asa ca eu dau un 10.
silviu_ciobanu pe 13 Iulie 2014 14:01
mai slab decat primul...dar merge,e ok filmul!merita vazut!
Stefanzy pe 13 Iulie 2014 09:50
Actiune cat cuprinde , in unele parti cam macabru si prost gust ( [SPOILER] de exemplu scena in care Artemisia si-o tragea cu Themistokles de parca era film porno , nu gluma :/ [SPOILER END] ) . Inca un lucru este ca asta film istoric nu este deloc , deci mai bine te apuci sa citesti manualul de istorie , e mai credibil . Dar presupun ca multe persoane nu dau importanta foarte mare acestui lucru . Overall , merita un 7/10 de la mine .
beni97 pe 10 Iulie 2014 20:00
Warrior-mode Cersei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dana04 pe 07 Iulie 2014 11:52
Foarte tare filmul, la fel de fain ca si primul. :D :>
Mihai2508 pe 28 Iunie 2014 00:31
Pacat
Mare pacat, ma asteptatm ca filmul sa fie mai bun, primul 300 a fost ok, efecte bune, povestea nu era cine stie ce, dar macar pentru vremea aceea efectele speciale au fost senzationale. Cat despre partea a doua, nu prea am cuvinte de lauda, efectele au fost mai slabe ca la primul, si mult mai slabe decat alte filme mediocre, se vedeau cat de false erau scenele. Povestea era foarte slaba de asemenea, iar jocul actorilor nu a impresionat, am ramas cu un gust amar la final, ca sa nu mai spun de finalul filmului, care lipseste cu desavarsire.
Chelbos pe 27 Iunie 2014 02:33
mediocru
o continuare foarte, foarte slaba a filmului 300:eroii de la termopile.
dido pe 23 Iunie 2014 19:08
O pelicula inutila...
Desi plin de efecte speciale spectaculoase si de actiune sustinuta acest film ajunge sa plictiseasca prin irealismul sau,suvoaiele de sange filmate incet doar de dragul 3D-ului devin hilare iar soldatii ,,fermieri" invesmantati doar in chiloti de piele (vai cum trebuie sa se fi simtit...) si pelerine,parca sunt toti la fel,de ajunsesem sa ma intreb asta cine mai e si ce vrea?!Am avut relas total al neuronilor...Mda...
AndreBlack pe 22 Iunie 2014 22:25
Foarte bun filmul . Este chiar mai bun decat primul film . Ce mi-a placut cel mai mult la film a fost prestatia Evei Green , foarte convingatoare cu o stofa de femeia fatala . Merita vazut , il recomand !
lazar_samuel pe 08 Iunie 2014 23:58
Din trailer te astepti la ceva spectaculos, dar filmul este o dezamagire fata de primul film din 2006, prea multe efecte speciale, povestea nu este bine construita, nu te tine deloc in suspans, sunt unele scene bine lucrate dar se putea lucra mai mult la el.
kakapiciu pe 07 Iunie 2014 01:58
Intradevar nu se ridica la nivelul primului film insa e destul de bun.
radu3455 pe 04 Iunie 2014 10:49
slabut fata de primul,efectele vizuale fac cam totul in film si bineinteles aparitia Evei Green iar sangele ala sarea mai ceva ca in filmele lui Tarantino nota 6
tony_mondyalu pe 03 Iunie 2014 19:25
chiar daca e sub prima parte, e un film bunicel(prea mult sange de parca ar fi kill bill), chiar si asa merita urmarit chiar daca la inceput pare un esec de film, totusi la unele faze e de domeniul fantasticului(aici ma refer la faza in care calul lui trece prin foc de pe o nava pe alta), tin sa apreciez ca Eva Green a jucat foarte bine...merita vazut macar o data,
sergiumures pe 19 Mai 2014 01:33
?
Film de duminica daca ploua...Nu l-ai vazut ? N-ai pierdut mare lucru.
alyn.alyn pe 17 Mai 2014 18:15
Pacat, a fost un film mult asteptat dar din pacate nu s-a ridicat nici pe departe la nivelul asteptarilor, merita vazut totusi, dar nu este chiar asa de bun cum credeam ca o sa fie.... daca facem comparatie cu prima parte , asta este un film facut de amatori pe langa prima parte ...
BluzaY pe 17 Mai 2014 05:35
Plictisitor si lipsit de detalii. In loc sa intelegi ce trebuie din acest film intelegi niste prostii si unele parti nici nu au un strop de logica.
africanus pe 27 Aprilie 2014 00:19
Mai baieti astia chiar au luat-o razna, aici nu vad decat niste fabulatii mai ceva ca in prima parte, scenaristii astia inventeaza tot felul de tampenii in ultima perioada, lipesc chestii de istorie adevarata cu inventii chipurile inovatoare ca sa zic asa si fac cica marele film, ca sa nu mai zic ca urmeaza si continuarea, poate in partea a 3-a cine mai stie vom vedea navele spatiale din Star Wars, Doamne fereste...
nicoux pe 16 Aprilie 2014 21:09
Cand tot filmul este intuneric si innorat nu te poti astepta la mare lucru, asa a si fost...
Caly1 pe 11 Aprilie 2014 18:25
300
se vrea a fi o continuare a filmului 300 eroi de la termopile , insa acesta area cate un minus mare cam la toate capitolele , este mult sub asteptari !!
claudiu-daniel-lugoj pe 30 Martie 2014 21:25
claudiu-daniel-lugoj
Mult sub prima parte,nu a fost emotia din prima parte nu a fost eroismul din prima parte si nu a fost strigarea si incitarea la lupta ca in prima parte.Un film bunicel sa zic asa,daca nu facea referire si la prima parte cum a facuto,nota era mult mai mica.Sincer ma asteptam la cu totul alceva de la acest film,ma asteptam ca continuarea la lupta sa o faca povestitorul din prima parte cel care a transmis eroismul celor 300.Spre marea mea surpriza altul a fost deznodamintul acestei parti.Pacat ca nu sa continuat pe aceasi tenta ce din prima parte.Dar cum sa se continue cind la acest film sa schimbat si regizorul din prima parte.Un film facut sa se mai incaseze ceva bani de pe prestigiul primei parti.Pacat de aceasta continuare.
Go1 2

Feedback