Păreri V for Vendetta

V de la Vendetta

Stefan pe 29 Martie 2005 21:26
Filmu e produs de fratii Wachowski(va mai amintiti de Matrix?). Pare interesant
archon pe 05 Martie 2006 09:53
Rog stafful cinemagia sa se abtina de la a afisa data la care are loc premiera ca fiind cea oficiala din S.U.A./lume, daca cea din Romania nu este inca cunoscuta. Nu ne mai dati sperante false. De exemplu pentru "V for Vendetta" era afisata ca data a premierei 17.03.06 pentru ca acum sa intru si sa vad ca premiera in Romania este de fapt peste 1 luna si ceva. Macar daca tot vreti sa faceti o treaba puneti ambele date (Premiera SUA: 17.03.06 / Premiera Romania: neprecizat - pana cand se cunoaste)
emanuel pe 05 Martie 2006 14:54
Datele de premiera afisate pe site sunt cele primite de la distribuitori si se actualizeaza zilnic, pe baza informatiilor si modificarilor care sunt in lineup-ul distribuitorilor.
Daca s-a optat lansarea filmului dupa o luna de la premiera americana si in Romania, asta nu e vina noastra. Distribuitorii decid ce si cum.

Si cum adica sa ne abtinem sa punem datele pe site? Cum ar veni asta? Suntem un site de cinema, care prezinta data corecte, dar dupa cum bine stii sunt multe in joc pana la aparitia unui film pe ecrane. El poate fi anuntat cu cateva luni inainte in lineup-ul unui distribuitor, si dupa catva timp sa se renunte la aducerea lui pe ecrane din diverse motive (a iesit prost in SUA, incasari slabe, sau alte motive...). De aceea noi cand aflam ceva, anuntam pe site schimbarile.

Andreea C. pe 13 Martie 2006 14:22
Parerea mea? Hm... Cred ca e un film interesant, personajul mi se pare interesant,... mai dar altceva nu mai pot sa spun? Ma voi duce la film pt ca sint curioasa. Pare un film in stilul "fratiorilor" si stiu ca asta imi va imbarliga mintea. Sper!
qqq pe 14 Martie 2006 08:38
Dupa rezumatul pe care l-am citit nu-mi pun prea mari sperante in el,dar sper sa ma insel.
qqq pe 29 martie 2005 21:26
Stupida idee cea de mai sus.Nu stiu ce vrea el de la un S.F.,ce adevar vrea el sa gaseasca acolo,ca doar de aceea este S.F. ,nu?Eu cred ca nu a priceput absolut nimic din acest film,i-au placut fazele cu cutitele ca unui copil mic.Filmul te duce cumva in perioada celui de-al doilea RM ,cu aceeasi atmosfera,cu aceiasi oameni oprimati,si cu un om care este satul de toate astea si vrea sa schimbe ceva.Da ,pute a cliseu,cu exceptia faptului ca acest "anti-erou" nu actioneaza asa cum suntem obisnuiti de la alti eroi,el lupta impotriva dusmanilor folosind tactici criminale,violenta excesiva,nu ramane nimeni in viata.Filmul in sine ar fi de 3 stele,nu din cauza a ceea ce a aberat tripsa,ci din cauza faptului ca actiunea nu este deloc bine gandita:este anul 2015,dar parca civililzatia a regresat,V foloseste cutite,se simte o puternica inspiratie din Zorro,oamenii dintr-o data sunt impulsionati sa se ridice si ei impotriva dusmanilor,etc.Nu prea este un scenariu bun,nu conteaza ca este dupa niste benzi desenate,un scenariu poate fi adaptat,nu trebuie considerat ca toti oamenii sunt niste pusti lipsiti de creier(desi cam asa e).Dar ii ofer totusi 4 stele pentru ca este mai deosebit fata de altele facute dupa benzi desenate.
www. pe 14 Martie 2006 08:48
am vazut trailler-ul si filmu'promite mult avem actinune si efecte spaciale de calitate superioara avem bonus producatori de la matrix + un weaving in forma dar mai ales o superba n portman
loco pe 19 Martie 2006 08:31
am vazut filmul azi,sigur nu in cele mai bune conditii, si vreau sa spun ca intradevar este un film bun...dar cei care asteapta actiune si efecte speciale non-stop pot fi dezamagiti...filmul nu e un sequel la Matrix.Este insa un film bun..merita vazut.M-a impresionat mult prestatia actritei din rolul principal(Natalie Portman), meseriasa fata..bine ca a trecut peste esecul numit Star Wars(1,2,3).in concluzie unul dintre filmele care merita vazute in 2006.
snatcher pe 21 Martie 2006 17:01
Faptul ca folosesti cuvantul b..... spune multe despre tine,dar in niciun caz ca ar trebui sa te ascultam si sa nu vedem filmul.
tripsa pe 27 Martie 2006 20:46
filmul e bun dar un pic halucinant.idea e buna dar nu-mi place pentru ca nu arata adevarulll si viata reala nu se regaseste.ai senzatia ca e o comparatie intre mediul antic si comportarea nazistilor cu evreii.i acor trei stele pentru fazele cu cutitele
Tudor pe 02 Aprilie 2006 03:30
injurati-ma si bagati-ma unde vreti dar aproape toti care au scris ceva aici sunt niste batuti in cap care nu sunt in stare sa inteleaga nimic sau macar sa treaca peste efecte speciale, de parca n-am fi vazut destule pana acum.

am vazut filmul azi si mi-a placut foarte mult. e adevarat ca gusturile nu se discuta si pentru ca invat la londra am poate avantajul de a avea o alta perspectiva asupra filmului, insa ceea ce am citit aici m-a facut sa zic chestiile de mai sus.

in concluzie, mai stati pana pe 21 sa intre filmul si la noi si mergeti sa-l vedeti la cineva.

wiz26 pe 24 noiembrie 2011 12:11
Un film la care nu ai neaparata nevoie de floricele sa il vezi.Dar ceva neuroni antrenati sunt un must have.
Dan pe 20 Aprilie 2006 05:44
A must see.
Filmu e bun ...e super bun chiar.
Abia astept sa-l vad la cinema
Eu l-am vazut pe pc ..tras un pic cam nasol dar filmul merita 5 stele
Este un film puternic ..avem parte de comedie , actiune , politica , drama si hero-hype stuff ..si sa numai zic "fratii - matrix " si actori de nota 20 ...Hugo , Portman si John Hurt (Rob Roy doar asta mi-a venit in minte)

Andreea C. pe 25 Aprilie 2006 10:49
Am vazut filmu, in sfarsit! Si 5 stele e putin!! Eu de obicei cand vad un film deosebit, cu personaje deosebite, o iau razna, dar ceea ce am vazut in acest film e....mai presus de cuvinte. Toate comentariile pe care le-am vazut aici sint superficiale, eu dupa ce am vazut filmu, nu pot decat sa vorbesc din inima. Punct! Asta e si menirea unui film in fond, dupa asta se vede cat de bun e! Daca reuseste sa te faca sa simti ceva, daca iti schimba gandirea, modul de a vedea viata, persoanele, atunci e mai mult decat un film! Iar V for Vendetta e de 10 ori mai mult decat un film! E pura viata! Eu cel putin n-am vazut in veci un film mai plin de viata ca acesta, un personaj mai viu ca V! Emana forta, emana viata prin toti porii! Ce ma supara e ca producatorii nu s-au gandit din prima la Hugo Weaving! Pentru ca e superb in acest rol! Superb!
Si din 40 de orase din tara asta, doar in 2… citeşte

Gulea Sever pe 27 Aprilie 2006 21:22
Greu sa te hotarasti daca filmul e bun sau e kitsch. Pare un tablou compus din bucati decupate din alte filme, cusute laolalta. Nu se poate decide asupra genului caruia ii apartine acest film. Un personaj combinatie de Zorro-Batman-Daredevil insiropat de rafinament si cultura e implicat intr-o intriga de 1984-Equilibrium-Star Wars, cu o fetitza aflata intr-o calatorie etica initiatica (destul de stearsa, nu se compara cu ce pateste Winston in 1984) , Evy, care nu poate decat sa-l bage pe eroul nostru intr-o varianta Beauty and the Beast cu final nefericit. Eroul bate tot si taie adanc in stil Matrix-Equilibrium iar apoi cade la datorie spre gloria sa, tipic Saving Private Ryan (nu neaparat cel mai elocvent exemplu) si-si sacrifica ramasitele post-mortem intr-o bubuiala de Ziua Independentei. Asadar, poezie, filosofie, politica, sange, thriller, romantism, noir, drama, SF, action, de… citeşte
Scullder pe 28 Aprilie 2006 11:47
Filmul este foarte tare. O revenire destul de interesanta a fratilor W, care se pare ca au invatat din esecul Matrix 2 si 3 si au lucrat mai puternic pe partea de dialog si la consistenta povestii. Pacat ca nu au fost mai multe batai :).
cristian stasi pe 29 Aprilie 2006 20:38
este un film foarte prost.scenariul fratilor wachowski e foarte stufos,foarte multe replici sunt in plus,intreaga actiune este neverosimila.filmul e produs de fratii wachowski ,creatorii matrix,niste tipi cu idei anarhiste si anticrestine.urmariti simpatia lor pentru minoritati etnice si sexuale si ura lor pentru majoritatea alba,crestina care conduce statele unite si marea britanie.exemplu-in film episcopul bisericii anglicane e pedofil.
White1 pe 30 aprilie 2010 16:27
Un preot pedofil..e chiar asa de neverosimil?
AdriAdrianna98 pe 17 octombrie 2015 16:43
Si din cauza convigerilor lor inseamna ca filmul e prost? Esti extrem de limitat. Si eu sunt impotriva homosexualilor si asta nu inseamna ca incerc sa expun asta in tot ce fac. E o diferenta imensa intre credintele tale si modul in care muncesti. Invata sa-ti folosesti mintea si la altceva si sa votezi filmele dupa calitate, nu articole de pe wikipedia sau mai stiu eu ce site-uri.
mada pe 13 Mai 2006 20:06
nu pot sa cred ca unii dintre voi il considerati un film prost.mie mi se pare superb.e mai presus de ceea ce am vazut pana acum.cred ca e pana acum filmul meu preferat.m`am motivat sa ma uit la el,marturisesc,pentru ca nu aveam la ce.am citit despre sinopsis si mi se parea cea destul de nasol..insa odata ce am inceput sa ma uit la el,am ramas socata.hugo joaca foarte bine.
natalie portman iarasi mi se pare o actrita foarte buna.
nu pot descrie aici mai multe,caci..sunt fara cuvinte.tot ce pot sa va spun e sa nu va lasati influentati de comentarii..cei care le veti citi.pur si simplu uitati`va la el !! si vorbim dupa aia.;)

Lucian pe 18 Iunie 2006 15:26
Acuma l-am vazut.Super film.Merita
Alex Blidar pe 01 August 2006 23:21
I-am dat o stea ca mai putin nu puteam. Un gunoi de film ce mai !!! "idee noua,interesant, actori buni"...sa fim seriosi ! pai astia-s actori..in fine..iar s-or gasi mai multi sa riposteze.Da filmu in sine e o pierdere de timp.Eu zic sa va uitati la el ca sa va convingeti.
Luci Nchfr pe 06 August 2006 17:57
Mie mia placut .Nul ascultati pe personajul antecedent .Merita :))
Egrig pe 15 decembrie 2023 13:51
Doua sfaturi Luci Ncfr: 1) Niciodata sa nu te duci la opera in chiloti si-n slapi. 2) Asa cum ai grija cum arati cand iesi in public, tot asa ai grija cum scrii cand postezi in public - e vorba de obraz si de respect pentu cei care te privesc/citesc (cum scrii in lui iubi si lui mamitica pe SMS e treaba ta, acolo ai voie sa scrii cum vrei). Vezi ca se scrie "mi-a placut" si nu "mia placut", se scrie " nu-l asculta" si nu "nul asculta".
Alex Blidar pe 08 August 2006 23:32
Ce sa mai...v-am zis ca s-or gasi indivizi care sa raspunda...Repet: uitati-va la film..si ingroziti-va..rupeti-va falcile de atata cascat..Penibil !
cristinaio pe 07 Octombrie 2006 20:37
filmul e bun.mi-a placut are actiune mister inciita. dc mai stiti filme ale fratilor W.va rog comunicati-mi si mie pe adresa d mail an_evil_weasel@yahoo.com.va multumesc
Alex Szollo pe 18 Septembrie 2008 19:01
Un film bun,insa parca ii lipseste ceva din savoarea romanului grafic original scris de Alan Moore si ilustrat de David Lloyd.Momentul meu favorit din film este secventa in care V se prezinta lui Evey folosind aproape exclusiv cuvinte cu V.N-am citit romanul grafic,insa l-am comandat recent si il voi primi in urmatoarele saptamani.M-am informat insa despre Moore si cred ca V for Vendetta este una din marile pledoarii pentru libertate si identitate din cultura pop britanica
Victor pe 21 Septembrie 2008 11:30
Un film cu replici de nota 10, o poveste buna si o realizare a zilelor noastre intr-un mod SF prin care conducatorii politici incearca sa suprime libertatea oamenilor! interesanta parerea lui Gulea Sever dar daca prelucrezi idei deja aparute pentru a crea ceva bun de ce nu...!
Totusi, nu pot spune daca merita mai mult de 3-4 stele! Pentru cei care zic: "parerile nu se discuta" sa stiti ca exista si continuarea: "dar se educa" !

ovid pe 21 Septembrie 2008 14:55
film superb, pacat ca unii nu inteleg asemenea filme si asteapta actiune cu tona, efecte speciale si nici un fel de subiect. va recomand sa va mai uitati de 2-3 ori la el, iar daca nici atunci nu ati inteles ideea de baza uitat-va pe filme pt prosti
static-x pe 22 noiembrie 2009 00:47
sa inteleg ca cei carora nu le-a placut filmul sunt prosti carora le plac filme care au actiune cu tona. ce ar fi sa nalizezi tu mai bine filmul sa ti-aida seama ca nu e asa bun precum screzi. ideea e foarte buna , insa e prost interpretata iar scenariul este haotic si sa nu mai vorbesc despre sfarsit care este foarte prost si strica de tot filmul. nu spun ca este un film prost dar cu siguranta nu este o asa capodopera cum il consideri tu.
Catana Andrei pe 23 Noiembrie 2008 15:06
Un film deosebit care vorbeste despre o tara parca pierduta intr-o dimensiune totalitara a unui Guvern fascist.Asta pana cand apare din intuneric un "Neo" al Angliei si aduce oamenilor aminte de ziua lui Guy Fawkes.Ar fi bne sa terminati cu efectele,daca vrei efecte uita-te la desene animate, asta e un film BUN!
littleangel8910 pe 20 Martie 2009 17:26
un film "apocaliptic" care are o amprenta proprie prin care reuseste sa subscrie un scenariu superb... pe ,locul secund se succede o poveste de ... dragoste sau prietenie si sacrificiu... superb
Alehanndra pe 23 Martie 2009 22:14
:X
I love it , chiar merita. are cate putin din toate, dramatism, sf, horror, actiune.
bluerose pe 24 Iunie 2009 12:53
Am vazut filmul asta de n ori..odata de curiozitate, odata pentru efecte, odata pentru sunete, si cel mai important si pentru ce l-am revazut chiar de atatea ori..este ca printr-un simplu gest un om a schimbat cursul istoriei. A dat libertate ..cum spune si in film..Oamenii n-ar trebui sã se teamã de guvernele lor, ci guvernele ar trebui sã se teamã de oameni. Daca va uitati in jur ce e in film e si in realitate..legat de popi corupti, armata..oameni ce distrug alti oameni pentru putere..Acum il astept pe V poate se schimba si la noi ceva:)
Dragomara pe 23 august 2009 21:10
Auzi, nu pricep totuşi de ce i-ai dat doar nota 4! să înţeleg că valoarea a crescut o dată cu numărul de vizionări, sau ce?
bluerose pe 21 aprilie 2011 12:55
Si ca ultima idee, pe pagina mea e : data nota 10, bluerose a votat filmul V for Vendetta / V de la Vendetta cu nota 10 25 iun 2009, 16:06 · Rautaciosillor
sorinreddog pe 11 Iulie 2009 15:21
Nu prea reusit...
Un film nu prea reusit,dar daca totusi nu aveti ce face si aveti la indemana acest film,uitati-va!
puffulette pe 2 martie 2013 17:35
si dece nu e reusit, argumenteaza! :P
DexterBD pe 24 decembrie 2013 04:04
Daca totusi nu aveti ce face,urmati exemplu lui sorin:luati in mana un calculator,descarcati un film si dupa ce il vizionati ,antrenati-va cei 2 neuroni in compunerea unui comentariu de 1 fraza si o flecma in legatura cu un film foarte bun,dar pentru ca nu l-a avut drept protagonist pe Dolph Lundgren,nu a reusit sa-i atinga coarda sensibila acestui critic remarcabil .Practic,dupa ce-i citesti parerea,atat de elaborata si de bine structurata,plina de argumente,parca te convingi sa pui V for Vendetta pe lista de asteptare,sa deschizi TV-ul si sa te uiti la Capatos,in timp ce scuipi cu pofta o samanta pe linoleul din sufragerie.
AryHyuuga pe 26 Iulie 2009 16:09
A fost un film complex, a inclus actiune, dragoste si pledoaria pentru libertate. V est un personaj superb conturat desi nu ajungem sa ii vedem decat mainile si nu cunoastem nimic despre trecutul lui. La fel ca pe Evey si pe noi ne impacteaza. O personalitate la fel de puternica precum evenimentul care l-a determinat, 5 noiembrie.
Mbi pe 29 August 2009 19:35
Aminteste-ti, aminteste-ti
De Cinci Noiembrie
Tradarea si complotul prafului de pusca
Nu stiu nici un motiv pentru care tradarea prafului de pusca
Ar fi vreodata uitata.

claudiu-daniel-lugoj pe 22 Septembrie 2009 15:16
claudiu-daniel lugoj
Mie unul mia placut enorm acest film,are multa actiune si dramatism,e un film foarte reusit.
Victor333 pe 26 Noiembrie 2009 18:32
Filmul ne sugereaza sa ne uitam mai des in oglinda si sa ne intrebam ce naiba cautam aici....
existentus pe 5 ianuarie 2014 13:42
Dar sa ne uitam bine. Nu e normal sa vezi un fanatic care pedepseste imoralitatea, dar nici o minoritate sexuala care uita ca are un handicap psihic.
Victor333 pe 13 ianuarie 2014 20:52
Nu stiu ce vrei sa spui cu minoritatea sexuala,si cu handicapul psihic,s-ar putea chiar tu sa ai unul
andyy pe 22 Decembrie 2009 22:15
Un film destul de complicat, trebuie sa te uiti la el cu atentie ca sa il intelegi.Mie la inceput mi se parea foarte neclar, dar pe parcurs, am inceput sa il inteleg si sa descopar toata povestea acestui film.Trebuie urmarit cu mare atentie, ca sa nu ti se para plictisitor.
katandra pe 27 Decembrie 2009 10:31
Genial ^-^
Un adevarat film. E un must-see xD . Jocul actoricesc este si el foarte bine realizat si imi place ca aduce in discutie ideea asta de '' Goverments Should Be Afraid of their People''.
puffulette pe 26 mai 2012 12:49
fara suparare dar nu trebuia sa scrii tot in comm-ul tau, poate il citeste cineva care nu a vazut filmul iar tu dezvalui aici tot...
StevieGG08 pe 27 Decembrie 2009 13:37
Extraordinar
Ideea este foarte buna....dialogul dintre personaje este inteligent la fel si scenariul....actorii joaca superb....and V is the best!....ne-ar trebui si noua un V sa-i puna la punct pe guvernantii nostrii
iedutul pe 14 ianuarie 2010 20:18
mai da de ce e sf? ca io nu l-am vazut! :d
Egrig pe 15 decembrie 2023 13:42
Corect, lipsa de cultura cinematografica, sau graba, sau neuronii puturosi, face ca de cele mai multe ori filme care n-au nici o legatura cu stiinta sa fie etichetate "Sciente fiction" (SF), cand de fapt sunt doar filme de fictiune. Cred ca si un film cu autostrazile din Romania ar fi in stare sa-l eticheteze ca SF cu toate ca acest subiect este fictiune pura.
KokoCola pe 28 Decembrie 2009 14:49
A fost un film minunat.L-as revedea cu placere ori de cate ori am ocazia.Un film care te tine cu sufletul la gura si iti ridica suspansul.De la mine are toate stelele...e o adevarata capodopera!!
sik54 pe 30 Decembrie 2009 15:01
filmul asta chiar m-a uimit,inca mai incerc sa ii descopar dedesubturile.poate supraapreciez,insa mi se pare mai mult decat un film,ci un mesaj,si nu ma refer doar la unul oarecare pe care il transmite orice film cat de cat reusit. Totusi,mi s-a parut cam penibila scena in care evey il saruta,adica saruta masca,la fel si povestea tipei din inchisoare.Scuze de spoilere
manole.cosmin pe 02 Ianuarie 2010 16:41
este interesant, dar deasemenea mi s-a parut si destul de greu.. trebuie sa-l vedeti de cel putin 2 ori ca sa-l intelegeti cu adevarat :D
Claus-Claudel pe 07 Ianuarie 2010 11:33
intradevar un film frumos..........chiar mi-a placut
Keeper pe 12 Ianuarie 2010 22:22
deosebit
un film extraordinar, nu este pentru cei care au in cap doar explozii efecte speciale etc. Foarte bine jucat personajul lui V...chiar impresionant. Scenariu genial...e un film superb.
didi_diana pe 17 Ianuarie 2010 22:27
cel mai tare film....lam vazut de 3 ori si mi se pare cami place si mai mult de fiecare data cand il vad......este filmul meu preferat......ii ador pe actori,.....a fost super-tare......ce sa zic cel mai tare film vazut pana acu
Mihaela26 pe 03 Februarie 2010 00:06
Este un film foarte bun care merita vazut.Are de toate:actiune,dragoste si dramatism.Mie una mi-a placut,il recomad.
S8tan pe 03 Februarie 2010 16:12
Am vazut si revazut acest film de cel putin 10 ori si m-as mai uita la el. Un film cu adevarat exceptiona....
ABC pe 05 Februarie 2010 19:59
Un film frumos!
Hugo Weaving si Natalie Portman joaca excelent.

Marse pe 28 Februarie 2010 01:59
CAPODOPERA! GENIAL! preferatul meu ... hannibal e mic copil pe langa filmul asta
music.is.my.life pe 05 Martie 2010 22:25
o adevarata capodopera...pur si simplu extraordinar....
ooo333 pe 14 Martie 2010 16:20
Foarte Bun
Foarte bun filmul ecelelent !!! merita vazut !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ice_eyes pe 09 Aprilie 2010 22:56
in mare,povestea e aiurea si ireala insa e regizat bine,e captivant si neprevizibil
Psychoprincess pe 21 Aprilie 2010 21:17
genial...adica in general nu prea imi plac filmele pshihologice...insa filmu asta e genial...insa pacat ca setea lui de razbunare l-a omorat...adica nu putea sa nu moara dar ceilalti da???asta a fost aiurea...
Go1 2 3 4