Păreri Titanic

(1997)

Titanic

cezarika21 pe 04 Mai 2015 15:10
Reconstituirea grandioasă a unui dezastru maritim
14 aprilie 1912. Transoceanicul Titanic, plecat în călătoria sa inaugurală de la Southampton la New York cu 2.224 de oameni la bord, se scufundă în apele extrem de reci ale Oceanului Atlantic în urma ciocnirii cu un aisberg. O lume în miniatură se află la bord: oameni de toate naționalitățile și condițiile sociale; cu toții trăiesc momentele de groază produse de apropierea rapidă a morții. Mai puțin de o treime din cei aflați la bord supraviețuiesc.

Criticat sau lăudat, iubit sau detestat, filmul ”Titanic” și-a câștigat un loc de frunte printre cele mai importante producții cinematografice ale secolului al XX-lea. James Cameron reconstituie, cu un profesionalism remarcabil, epopeea unei călătorii maritime terminate tragic, prezentând condițiile luxoase, atmosfera glamouroasă tipică începutului de secol XX, poveștile de dragoste de pe… citeşte

lucyanna pe 19 Iulie 2009 23:09
exceptional
capodopera!!! nu stiu daca exista om care sa nu planga la filmul asta. Superb!!!
Theodor2011 pe 17 septembrie 2015 21:25
Eu n-am plans la filmul asta. Cu toate ca nu ii contest valoarea aproape imposibil de egalat. Sunt barbat am 30 ani n-am cum sa plang la vreun film. La filme plang in general fetitele. Si totus Hachiko A Dog's Story ramane singurul film la care am plans vreodata. Te 'darama' chiar daca ai fi de piatra.
claudiu-daniel-lugoj pe 11 Noiembrie 2009 17:51
claudiu-daniel lugoj
Cu siguranta unul din cele mai bune filme facute vriodata,este o capodopera de film,personajele joaca excelent si o poveste de dragoste de zile mari,excelent film.
bovoro pe 27 decembrie 2009 01:34
vriodata, tantalaule?
cojy pe 11 mai 2010 12:41
Nu trebuie sa te justifici cum de fapt nici nu ai facut-o ptr ca nu ai raspuns la nimic din ceea ce-ti semnalam eu...ti-am mai spus in alta parte ca sper ca intre timp sa te pui la punct cu gramatica dar degeaba...se scrie "sa stii" si nu "sa sti"...in aia 9 ani de privit la filme puteai sa mai arunci si o privire pe o brosurica de gramatica...in fine,fa cum vrei dar te faci de ras!!!
serge86 pe 27 Decembrie 2009 13:58
Pe Titanic, se pare ca a fost si un roman.
Pe Titanic, se pare ca a fost si un roman.
Dupa impact, tipul ia o barca si vasleste disperat
sa se salveze.
Capitanul: - Unde pleci dom'le ca mai sunt femei aici?
Romanul: - Lasa-ma in pace omule, mie de sex imi arde acum!?! :)

cojy pe 24 aprilie 2010 00:41
:))...da!buna asta!!!
alex43497 pe 22 mai 2015 22:11
daca era replica aia in film poate nu-i mai dadeam nota 1,0:))))ar fi fost un plus.
Sergiu.Lobont pe 03 Ianuarie 2011 00:05
Colosal
E un film colosal, pe care trebuie sa il vezi minim o data la 5 ani, nu poti sa ceri mai mult de la un film. E probabil cel mai cunoscut film de pe glob, mai cunoscut decat Godfather sau alte filme de pe IMDB, un film pe soundtrack-ul caruia au plans milioane de oameni. Poveste partial adevarata, poveste de dragoste cum nu va mai aparea curand in vreun film. Abia dupa 13 ani a fost depasit ca incasari de un film... surpriza, regizat de aceeasi persoana si acut pe multe milioane de euro. Bravo, astept ziua in care sa mai apara un film de acelasi impact (Avatar nu e, pentru ca nu putem sa comparam preturile de atunci cu cele de acum). Baiat sau fata, barbat sau femeie nu ai cum sa nu fii emotionat dupa ce urmaresti Titanic.
robertsandu pe 18 iulie 2012 19:35
+1. Bine spus. Pe lângă ce ai subliniat tu bine, aș vrea să adaug eu că e al naibii de greu să regizezi un film în care știi că s-au băgat 200 de milioane de dolari. Astăzi îți scoți bani pentru că au crescut și prețurile și s-a dezvoltat și tehnologia. Însă în 1997, nu era deloc așa ușor. Nu-i de mirare că nicio casă de producție nu a avut curaj să finanțeze filmul integral.
Ovidiu239 pe 5 februarie 2013 20:20
Un mare LIKE pentru Sergiu.Lobont!!!
Kinnari pe 20 Iulie 2009 03:03
Daca m-as la el acum, as plange IAR ! E exceptional ! :)
BIANCA100 pe 30 august 2009 17:28
exepticional de unde e cel mai prost fil pe care lam vazut
Ciprian_2007_tl pe 3 decembrie 2012 21:09
:))
par4zi7u pe 07 Februarie 2009 00:03
cel mai frumos film
93GabiBT pe 23 iunie 2011 17:05
de ce ai dat nota 5 ?
Mr.SF.Fanatic pe 5 aprilie 2012 21:23
Daca nu stiai prietene bun inainte cu ceva timpulet notarea maxima era 5,dar se vede foarte clar ca 5 era maximul deoarece nu exista stele mai mari daca te uiti,bine ca au facut-o 10,e mult mai bine,enjoy my friend!
Mikala pe 30 August 2009 23:44
Cred ca e unul din cele mai bune filme din istorie si asta nu pentru ca a plans juma` de populatie de sex feminin . [ Eu una n-am plans ] dar , mi-a placut extraordinar de mult filmul . Presiunea cand Titanicul a fost lovit de iceberg si cand era pe punctul de a se scufunda , se citea durerea tuturor .. mai ales ..a celor care au ramas in viata ... gandindu-se oarecum ca mai bine erau morti langa rudele lor care se aflau acolo , pe Titanic , decat in viata.
alexfrum pe 28 februarie 2010 09:54
lasa ca am plans eu si sunt barbat . O iubire ca in filmul ala nu prea se vede in fiecare zi foarte frumos de fiecare data cand l-am vazut (vre-o 20 de ori)mi-au dat lacrimile nota 10 si coloana sonora nota 20
yannis21 pe 8 mai 2012 12:27
am putea sa dam mai multe voturi noi pe imdb sa il urcam in top !!
cezarica98 pe 01 Octombrie 2008 00:42
Un film extraordinar, dragoste, destin, prejudecati, este trist deoarece este inspirat dintr-un caz real, a meritat din plin cele 11 Oscaruri. Nu il ratez niciodata de cate ori am ocazia sa-l vad!Un film de nota 10.
Willy4k pe 30 august 2010 14:54
Geniala productia. Este unul dintre filmele pe care l-as revedea de nenumarate ori fara sa ma plictisesc. Mi se pare incredibila si povestea de dragoste dintre cei doi si persistenta acesteia in ciuda despartirii, dar si in ciuda trecerii anilor. M a impresionat in mod deosebit momentul in care protagonista, arunca peste bordul vasului colierul pe care l a pastrat cu sfintenie atatia zeci de ani. Incredibil finalul si fff emotionant!
Ralu2018 pe 21 martie 2018 11:02
Un film exceptional
hungry_for_movies pe 16 Iunie 2009 19:41
genial.....l-am vazut de 12 ori si de fiecare data ca prima oara...vor trece ani buni pana ce se va face o noua capodoapera ca asta...bravo james cameronbravo kate winslet bravo leo di caprio bravo!!!!!! felicitari intregii echipe care a ajutat al creearea unei capodopere ca asta
farrah02 pe 29 iunie 2009 20:27
numai de 12 ori ? :)) oricum, de acord cu tine , acest film este cu adevarat o capodopera :D
Jenny_pisica pe 7 martie 2010 17:31
si asta vine di parte cuiva care are o poza cu avatar ca avatar
il0veyoureyes pe 17 August 2009 23:28
superb
una din cele mai frumoase povesti de iubire..insa..parerea mea singura care merita 10[pe o scara de la 1 la 10] . Cat de intens poti iubii in situatii limita...
adi_ramses pe 5 mai 2012 02:20
nu stiu cine ar putea sa dea dislike, cred ca doar niste retarzi :D
SANDA45 pe 22 septembrie 2012 09:33
cata dreptate ai banderasaaa nu te pot contrazice=)))
dulcika flori pe 15 Ianuarie 2009 17:16
am plans mult la acest film isi merita fiecare banut investit in el
alexiacobescu2001 pe 9 martie 2013 13:54
si atunci de ce i-ai dat nota 5
KIDS pe 1 martie 2014 15:03
atatea stele erau maxim inainte de aia ia dat nota 5
Tim3a12 pe 29 August 2009 21:38
Cel mai bun film facut vreodata.:x
o capodopera.este primul film pe care mi-l amintesc foarte bine ca l-am vazut.aveam doar 5 ani cand l-am vazut pirma oara si chiar am plans.va fi fimul meu preferat intotdeauna.:x chiar azi l`am vazut si nu m`am uitat la el cu acei ochi agili care cauta defecte.James Cameroon e excelent pur si simplu nu exista cuivnte.Actorii sunt excelenti.Kate este extrem de buna dar Leonardo este pur si simplu maginific.Nu poti sa nu remarci unele dintre cele mai spectaculoase efecte speciale.Si mai ales strategia acestui film.Ca de obicei am plans si azi la acest film.Pur si simplu lacrimile imi provin din suflet.Si nu exista mod de a le controla.Este uimitor.:Rose il cunoste pe Jack de cateva zile si totusi isi da seama ca este singurul om care a facut`o fericita.Jack isi sacrifica viata.Da,asta insemna adevarata iubire.!Cuvintele ce`mi vor ramane in minte pt totdeauna sunt:"Nu voi renunta… citeşte
alexhard pe 5 aprilie 2012 01:18
Cuvintele tale mi-au dat lacrimi,efectiv.Exprima 100% a ceea ce gandeam si eu despre acest film,dar din comoditate sau lene nu am facut acelasi comentariu inaintea ta iar tu ai facut-o..Este perfect filmul intradevar,dar si comentariul tau despre acest film este perfect si-ti multumesc pentru asta..
Tim3a12 pe 26 iulie 2012 12:32
la varianta de 3 ore ma uit :) il indragesc enorm,nu gasesc cuvinte
arnautu ana maria pe 09 Ianuarie 2009 21:14
e cel mai tare film din lume pe care lam vazut doamne ce tare a fost filmu
Ana333 pe 13 ianuarie 2013 21:11
si dc i-ai dat doar 5 stele ??
Ovidiu239 pe 5 februarie 2013 18:00
5/5, adica in ziua de azi nota 10.
irina_irra pe 17 August 2009 23:06
superb...nu va mai exista asa film...o poveste extraordinara intre 2 tineri.. si chiar daca filmul este din '97 efectele sunt grozave!!!
ax.rasmus pe 4 iulie 2011 00:27
de acord c tine !!
BlackShade pe 4 iunie 2013 11:24
Draga...Cand s-a facut filmul nu eram asa de inintati cu tehnologia...E greu sa faci chestia aia si acum..Gandeste-te putin cat au muncit actorii si regizorii aia..Si da! Sunt efecte foarte bune!
davidtom pe 31 August 2009 01:05
capodopera
Asta da film. Printre primele 3 din instorie. Daca nu chiar primu. Asta o spun premile primite. No?
Danny-s pe 16 ianuarie 2010 19:41
yes
Mihail22 pe 24 noiembrie 2013 05:55
cel mai bun film posibil pana in prezent ... parerea mea
YgReK pe 23 August 2009 11:18
Briliant
Un film absolut exceptional........fara nici un dubiu ...nota 10 .
adi_ramses pe 5 mai 2012 02:18
daca nu te-a impresionat acest film nu esti om, eu asa cred
YgReK pe 18 octombrie 2015 19:43
Nu te scuz,la ghena!
LostinNeverland pe 17 August 2009 18:14
eu nu inteleg cum aceasta capodopera are o nota mai mica decat mizeria aia care se numeste film si anume "new moon"....e penibil
AeroX pe 18 august 2009 17:22
hmmm......te revolti cu new moon ala pe unde apuci;))=))......revenind la titanic......pai cred ca are nota oarecum mica din cauza voturilor putine.....1150 si ceva nu e mult......iar la momentul cand au fost date voturile site-ul functiona cu 5 stele....probabil asta ar fi....
XxRedBullxX pe 21 aprilie 2014 04:28
Bianca sa ma *** pe mamicata, nu inteleg de ce posteaza copii astia nemancati aici.
carol18661914 pe 28 Aprilie 2009 13:44
capodopera fratilor. Vor mai trece ani foarte buni pana se va face un film cel putin de valoarea titanicului. bravo James cameron.
claudiu-daniel-lugoj pe 29 martie 2010 11:26
subscriu.
crysteamyhay pe 2 iunie 2013 18:29
lotr the best ;)
Anka.. pe 13 Iulie 2009 20:52
cum se poate ca un film ca asta sa aiba nota 7,4?:)) Este un film minunat care-si merita toate acele multe premii. si desi este destul de vechi,este bine facut si actorii isi intra f bn in rol.
alexx14 pe 3 septembrie 2009 18:57
cel mai tare film din istorie nota 10 plus.....
ploiestean pe 19 februarie 2016 12:48
După mine, în cinematografie există filmul "Titanic" și restul celorlalte filme. Nu pot nici măcar să apropii ca valoare o producție cinematografică de această capodoperă.
Go 1 2 3 ... 11 12 13