Păreri The Time Machine

(1960)

Mașina Timpului

cosmin_kedii pe 18 August 2013 09:22
Rod Taylor este excelent în rolul de om de știință în epoca victoriana, care va construi o mașină pentru a explora timpul si să călătorească departe în viitor si care a luat un Oscar pentru cele mai bune efecte speciale, povestea nu duce lipsă de imaginație, precum și zone tematice vizuale
alex_il_fenomeno pe 25 Aprilie 2012 18:45
am urmarit si varianta din 2002 , dar aceasta se mentine pe aceeasi lungime de unda fara nicio problema , chiar daca efectele speciale dintre cele doua productii nici nu se compara , aceasta varianta completand prin povestea atat de uimitoare , ritmul foarte bun , imprevizibil , jocul actoricesc dar mai ales prin atmosfera creata , una atat de incantatoare in care sa urmaresti un film clasic ! merita urmarit cu toata increderea , deoarece este un film genial !
cosmin742000 pe 06 Aprilie 2013 20:58
Un SF bun tocmai pentru ca a fost facut in anii cand efectele speciale se faceau ca in curtea scolii , spre deosebire de azi , cand efectele speciale nu fac altceva decat sa ii prostesca pe prosti ,, sa le ia mintea (acolo unde exista ) de la intriga foarte , foarte subtire.Ecranizare dupa H.G. Welles
eduard_stratan pe 9 noiembrie 2021 16:32
Salbaticul pe 18 februarie 2023 21:55
????
diciluma pe 13 Mai 2012 15:53
un film destul de bun pentru anii in care s-a facut . Totusi ar fi mers niste efecte speciale, banale in orice film actual . Dar nu prea existau pe atunci....
spiritul pe 15 Iulie 2014 03:23
Un film foarte bun! Chiar mai bun ca The Machine Time din 2002! Iar Weena era superba :>
andystarx pe 05 Martie 2018 16:43
Am vazut si remake ul din 2002,insa acesta a fost la fel de intersant si bun,poate mai bun,fiindca pentru acea vreme,filmul chiar a avut niste efecte superbe,o idee foarte buna ! Imi aduceam aminte franturi de cand eram mic,fiindca nu il mai tineam minte,insa este un film ce merita o vizionare din partea oricarui cinefil !
Kuhaylan pe 06 Noiembrie 2016 13:29
WD 1