Păreri The Pianist

Pianistul

nu7zu pe 24 August 2010 00:43
exceptional filmul arata ce frica aveau evreii in anii 40
Iamsaved pe 19 August 2010 22:54
Un film care m-a impresionat dincolo e lacrimi,pentru ca nu pot sa spun ca am plans,nu,dar cu siguranta o sa-mi ramana in minte imaginea unui om care s-a luptat cu atata ardoare pentru viata sa si pentru muzica in care credea cu atata ardoare.
Silvanna pe 30 Iulie 2010 20:16
un film exceptional.cu totii avem ceva de invatat din el...eu,personal,am avut foarte multe de invatat...
lumaxya pe 16 Iulie 2010 17:07
O lectie de viata:).
Ce viata se ducea inainte. Ce cruzime a existat de fata pamantului. Adrien Brody ne-o prezinta intocmai, jucandu-si rolul perfect. Din acest film am iesit marcata. Inainte eram nemultumita de viata pe care o duc, dar cand am vazut cum o duceau acei oameni, i-am multumit lui Dumnezeu pentru tot ce mi-a dat. O lectie de viata.:)
anda_nicole_16 pe 09 Iulie 2010 15:15
Unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut! A fost superb! 10.
sorinreddog pe 04 Iulie 2010 23:19
Sorin.Pitesti
Ganditi-va ca cele relatate in acest film au fost doar cateva intamplari,din cruzimea la care au fost supusi evreii...Acest animal numit "om",este singurul dintre toate animalele care si-a ucis,isi ucide si isi va ucide semenii din placere,sau din cauza banilor...Filmul este fara discutii o capodopera rara!
ciobotaru pe 04 Iulie 2010 22:31
mi-a placu mai mult Schindler's List , dar este o capodopera , un film care nu trebuie ratat de nimeni , incredibil
k-rissa pe 12 decembrie 2012 10:40
The Pianist este mai bun :P
tsm pe 29 Iunie 2010 19:53
genial
genial filmu,mi s-a parut formidabil dupa ce l-am vazut am ramas fara cuvinte.Chiar merita vazut !
aliku23 pe 22 Iunie 2010 09:23
Un singur cuvant:
Capodopera !
Nu pot decat sa ii dau nota 10 pentru toate aspectele . Film vazut de cel putin 5 ori :D

defav pe 20 Iunie 2010 17:50
Capodopera fara doar si poate , impresionant , Adrien Brody e exceptional, un film rarisim.
theodor09 pe 20 Iunie 2010 13:07
Aceasta capodopera cu unui pianist pur si simplu ma facut sa plang... Mi-a placut foarte mult...
Octaz pe 05 Iunie 2010 00:30
Perfectiune ! O capodopera extraordinara care surprinde niste secvente incredibile . Filmul prezinta un destin de geniu care nu merita nici o picatura din ceea ce i se inampla . Nota 10 + adaugata fara doar si poate in colectia marilor capodopere ale cinematografiei
coius pe 28 Mai 2010 16:01
ce pot zice...un film excelent merita toate laudele si toate premiile pe care le-a castigat acest film
alexaa pe 24 Mai 2010 14:47
se pare ca actorii de la hollywood au gasit reteta succesului si anume filmele despre holocaust.nu ma deranjeaza atata timp cat sunt bine regizate si bine interpretate iar Adrien Brody face fara indoiala rolul vietii lui.ceea ce imi place in mod deosebit este ca in loc sa vedem un om care isi pierde mintile si face crize de isterie (o reactie normala data fiind situatia personajului)personajul interpretat de Brody ramane calm exprimand o dureroasa impacare cu sine (felicitari pentru cine si-a imaginat personajul astfel , nu stiu sigur daca a fost regizorul,scenaristul sau chiar brody)
silfax pe 02 Septembrie 2004 13:46
O caruta de ipocrizie din parte multora,in a califica aceasta submediocritate sfortata si prost realizata drept o capodopera.Au inceput sa ma scarbeasca obstinatia cu care domnii evrei ne terorizeaza cu productii lacrimogene si smiorcaite despre marea lor suferinta ...mai gata!daca "la vita e bella",este un film care-ti spune ceva,asta nu pot spune deacat ca este de o platitudine si falsitate cum numai un film de comanda politica poate sa fie.
rubensebastyan pe 10 august 2011 13:14
baiatule se vede ca nu te prea pricepi in materie de filme
TurboFreak pe 8 iulie 2012 02:43
silfax, om mai cretin ca tine nu am vazut
Horatiu Dobrescu pe 11 Mai 2003 22:53
Un subiect atat de "fortat",dupa 63 de ani,continuam sa punem degetul pe rana.Pentru ce?Scene atat de violente(vezi momentul cand batranul din scaunul pe rotile este aruncat peste balcon,familia ramasa,impuscata si ca totul sa fie si mai superb,mai trece si masina peste un "supravietuitor pe moarte".Oribil!!!Cu toate astea,nu a existat premiu posibil pe care sa nu il fi castigat.De ce?Pt.ca se numeste Polanski?Sau oare mai dorim sa vedem in continuare asemenea "remember-uri"?Trist.Culmea:place tuturor.Pacat...
White1 pe 14 mai 2011 23:46
Prietene,scenele astea violente au si ele scopul lor.Pun pariu ca multi oameni nici nu clipesc cand aud de faptul ca Holocaustul s-a soldat cu milioane de victime,pentru ca cifrele nu impresioneaza multa lume,mai ales cand sunt asa de mari.Macar asa se ne amintim de ce s-a intamplat(desi se pare ca nici atat nu e suficient).
theo pe 03 Aprilie 2003 10:46
Mie sincer nu mi-a placut, si asta nu pentru ca as avea ceva impotriva filmelor cu acest subiect, chiar am pe lista de preferinte o multime de astfel de filme (Shindler's List, La Vita e Bella, Varian's War, Sunshine), ci pentru ca mi s-a parut o poveste banala de supravietuire. Nimic eroic, nimic "touching", nimic original. Desi imi place Adrien Brody (chiar m-a impresionat discursul lui de la festivitatea Oscar) in film nu m-a putut face sa-l simpatizez sau macar sa-l compatimesc.
sarge pe 01 Septembrie 2010 23:44
Intradevar o drama reusita...dar exagerata mult; in mod normal "pianistul" nu ar fi rezistat sa ramana ascuns singur
karenin08 pe 02 Iunie 2012 14:34
Prea multe filme despre evrei
Se pune accentul doar pe acesti evrei pentru ca sunt la putere in economia mondiala,in cinematografie,sunt influenti si versati de la origine si doresc a fi compatimiti pentru ce s-a intamplat pe parcursul celui de-al Doilea Razboi Mondial.Un film tras de par,iar daca ai habar de adevarul istoric nici nu te uiti la el!Stalin a omorat mai bine de dublu fata de Hitler si nu se fac filme despre asta...de ce?...pentru ca Stalin a nu a omorat evrei,ci oameni care n-au putere si n-au niciun cuvant de zis.
Concluzionam ca acest holocaust nu a fost intru totul devastator pentru populatia cu bascute pe circumvolutiuni si ca tot acestia au reusit foarte repede si cu multa determinare sa puna mana,din nou,pe monopolul a tot ce inseamna mass-media.
Spor la vizionat filmul;)!
P.S. Acel internaut care-mi tot comenteaza la postare o fi facand parte din liga oamenilor cu nas mare si par carliontat?

VIBERS pe 19 aprilie 2013 14:51
Intradevar in momentul de fata lumea este condusa de catre evrei.Poate ca Hitler a vazut acest lucru la acea vreme si a facut un masacru dar care in nici un caz nu era necesar.Tu ai idee de ce aberatie ti-a iesit pe gura.Holocaust necesar????????????????????????????Doamne in ce lume de descreierati traim.
VIBERS pe 11 ianuarie 2014 21:29
Nu, eram oripilat de prostia crasa de care dai dovada.Esti mai prost decat pari.
alex_il_fenomeno pe 22 Martie 2012 16:00
un film genial in regia lui Roman Polanski ! iar protagonist mai bun decat Adrien Brody nu cred ca putea sa existe ! la cat de mult se vorbise despre acest film , ma gandeam ca va fi o drama nemaipomenita , chiar daca nu pe o asemenea tema ( nazistii si persecutia acestora asupra evreilor din Polonia , insa dupa o poveste reala , ce este cu atat mai spectaculoasa ) . decorurile , cursul povestii , muzica , toate se imbina genial incat fac un film pe masura , o drama uimitoare care nu trebuie ratata de niciun cinefil care se respecta !
bughy85 pe 16 Decembrie 2010 05:12
prea frumos filmu asta....dupa ce l'am vaz am prins o ura pe nemtzi mama mama :)) merita vazut
skumpika89 pe 14 Septembrie 2010 06:43
exceptional!!!!!
un film kre mi-a creat multe emotii de tot felul .e perfecta ecranizarea acestei realitati kre le-a adus sfarsitul multor evrei din acea perioada...pentru mine clar filmul e o capodopera !
Krakatau pe 07 Mai 2010 20:47
In mare e bun, dar parca e plictisitor pe alocuri. Sau poate nu eram eu intr-o dispozitie prea buna.
Totusi, e scarbos sa vezi atatea filme in care se compatimeste soarta evreilor.

Raffaele Napoli pe 25 Aprilie 2005 15:02
( Je m'éscuse si je n'écris pas en roumain )

Je pose une question à tous en général et en particulier à Clarissa Ferenczi:
vous savez s'il y a un film, un video ou un DVD sur Dinu Lipatti ?

Raffaele Napoli

FERENCZI CLARISSA pe 07 Octombrie 2004 14:26
Rectific: hosenfeld este in realitate Wilhelm Backhaus.
Brodys model: Robert Powell...cam atit

LeonardPiron pe 06 Iunie 2003 21:29
"...prezenta lui POlanski m-a fermecat"
care prezenta? apare in film?
Ce faci aici? iti spui parerea despre film sau te lauzi ca ai fost prezenta la proiectia aia de gala si l=a vazut 5 minute pe piticul ala pe scena vorbind despre cat de greu i-a fost?

puffulette pe 08 Aprilie 2012 16:36
Un film extraordinar, decorul spectaculos, povestea tragica, actori extraordinari in special Adrien Brody... Am ramas fara cuvinte.. un film deosebit
zgubi pe 29 Iunie 2011 14:54
nu sunt de acord sub nicio forma cu cei care sustin ca istoria trebuie musamalizata sau stearsa cu buretele ; se stie foarte bine cine a fost domnul Hitler si cate atrocitati a fost in stare sa comita doar din cauza unor capricii personale.
filmul de fata prezinta cel mai bine cruzimile dictate de monstrul nazist pe teritoriul Poloniei : permutarea evreilor dupa bunul plac al tiranului, in aceleasi trenuri de marfa cu aceleasi conditii de parca n-ar fi transportat oameni,ci animale si interminabilele umilinte la care acest popor a fost supus.

simi1989 pe 19 Februarie 2011 14:34
FARA CUVINTE
MERITA TOTI BANI........SI TOTUSI ARATA CAT DE MULD SE POATE DEGRADA OMUL
Banana02 pe 23 Ianuarie 2011 02:29
E foarte ok filmul da doar atat... nimic de comentat mai mult
Geo_Ruxy pe 23 Decembrie 2010 12:50
SUPERB!
Merita vazut, unul dintre cele mai impresionante filme vazute de mine, poate chiar cel mai cel!
RMadalin pe 03 Noiembrie 2010 16:17
DE A DREPTUL TERIFIANT PRINTRE CELE MAI BUNE FILME FACUTE VRE-O DATA !
Piratu pe 25 August 2010 10:33
Dupa 8 ani de la aparitia acestui film am ajuns sa ma delectez cu acest genial film,o opera de arta a regizorului Roman Polanski care nu se dezminte.O radiografie a vieti duse de evrei in timpul ocupatiei naziste,care reda cu fidelitate prin scene cu violenta cele intamplate in randul evreilor.
bodhi pe 13 August 2010 17:47
Filmul este fara discutii o capodopera rara!
Incredibila scena solo-ului facut de Spillmann capitanului german ... incepe calm ca si viata pianistului inainte de razboi , apoi tumultuos ca razboiul si situatia in care se afla si apoi din nou lent/amortit ca si cum si-a predat viata obersturbanfuhrer-ului ...

oak_unique pe 19 Februarie 2010 15:30
este mai terifiant decat Titanicul,este cu adevarat o capodopera,si nu cred ca voi uita prea curand acest film
andreea1407 pe 02 Octombrie 2009 00:12
cel mai frumos film pe care l-am vazut vreodata ...
ady05 pe 5 iunie 2010 20:11
un film foarte bun
Andi Oliver Ion pe 08 August 2007 23:33
Se intampla ca din cand in cand sa se mai nasca o stea. Cand spun asta nu ma refer doar la Adrien Brody - ce a jucat admirabil, de film in sine sau de poveste. Ma refer la acest tot.

Ce m-a izbit cel mai mult a fost adevarul despre noi insine, felul in care incercam in conditii imposibile sa mai luam macar o gura de aer, chiar si atunci cand a respira in continuare - pare imposibil.

Desi acest film face o referire la o parte specifica din istorie - una ce nicicand nu ar trebui sa o uitam, in viziunea mea totul devine mai general, un motiv clar ce descrie natura umana - frica, speranta si amaraciunea unui gol imens.

Nu cred ca o creatie poate fi considerata calitativa prin comparatie cu altele, ci mai degraba prin forta care iti impune sa cugeti mai adanc.

La fel ca multi altii, am simtit o placuta senzatie ca traiesc acum,… citeşte

baubaul pe 21 Iunie 2003 12:01
Un film de 5 stele!:)Excelenta scena cu cantatul fara a atinge clapele pianului!
Piroane o fii el mic ,dar e istet un pic!NU?

nykyfylm pe 21 Decembrie 2013 19:34
este un film despre care se poate spune...obligatoriu de vazut! iar apoi ramai fara cuvinte...candideaza la top 10
AnaGirl pe 10 Decembrie 2013 11:03
CAPODOPERA in adevaratul sens.
Filmul asta... este... WOW. Nici nu stiu de unde ar trebui sa incep... De la primul minut pana la ultimul, filmul este absolut genial. Povestea filmului este... absolut geniala. Foarte bine gandita, tragica si extrem de buna! Filmul asta este ceea ce se poate numi o drama de calitate. Este absolut genial si cum joaca actorii, jos palaria pentru ei! Pentru ca daca povestea ar fi fost asa geniala, dar actorii nu, nu ar fi iesit nimic. Este un film absolut magnific care isi merita din plin toate premiile! TREBUIA NEAPARAT SA FIE VAZUT.
deco20 pe 09 Octombrie 2013 18:30
Doamne ce film ! ! !
am ramas cu gura cascata...e un film care te lasa fara cuvinte...CLAR 10 STELE.
petancapompilia pe 22 August 2013 23:47
Interesant filmul pt ca e creat intr-o alta nota decat Lista lui Schindler. Nu avem aici de-a face cu vreo forma de eroism (ceea ce oricum nu caracterizeaza neamul evreiesc) ci o tenacitate maxima in a supravietui pana la umilinta animalica. Asta e razboiul si eroul, care e un artist, invata repede adaptarea intr-o Varsovie bombardata si nesigura in care viata lui nu inseamna nimic. Este salvat de un ofiter german care se dovedeste mai putin crud decat ceilalti si pe care-l cauta dupa razboi , dar binefacatorul sau moare intr-un lagar cu 30 de ani inaintea lui. Ironia sortii !Si sa nu-mi ma i vorbiti de bine pe nemti ca nu va cred!!!!
robywolf19 pe 16 Ianuarie 2013 16:48
Un film magnific! Unul dintre cele mai bune filme care le-am vazut vreodata!!!
porcelaine pe 03 Ianuarie 2013 03:21
Minunat
Este minunat, nu stiu cand vom mai vedea filme atat de bune. Imaginile sunt extraordinare, parca eram acolo, trairea personajelor ireprosabila. Un film fara cusur. :)
Simona1m92 pe 23 Decembrie 2012 19:11
Tocmai am vizionat filmul..si cu greu poti descrie in cuvinte sentimentele pe care acest remarcabil film le transmite.Un film care prezinta, o poveste de viata impresionanta, .un film deosebit plin de emotie, durere.,.Uneori talentul si dragostea pentru arta poate depasi ura, rasismul si conceptia gresita despre viata. Cand un film te face sa simti realitatea de pe ecran ca si cum ai face parte din ea , cuvintele de lauda sunt deja prea sarace sa exprime taria acestuia ...O capodopera !
iulibc pe 27 Noiembrie 2012 08:23
IMPRESIONANT
Reprezinta un film care trebuie vazut obligatoriu, norocul chiar a fost de partea pianistului, un caracter puternic, a trecut prin multe, foarte trist dar real, extrem de real si bine facut, dovada ca viata bate filmul, impresionant.
k-rissa pe 24 Noiembrie 2012 18:58
unul din cele mei bune filme pe care le-am vazut vreodata!Totul la acest film il recomanda ca fiind o capodopera!
fleur_de_paris pe 19 Iulie 2012 12:42
Minunat filmul.
Merita vazut!
Nu m-am gandit ca va fi atat de bun!

denisuq pe 27 Iunie 2012 20:23
Un film extraordinar de bun. Merita vazut! Povestea este impresionanta. Actorii isi joaca rolurile perfect.
minadi pe 08 Aprilie 2012 14:00
Superb !
IMPRESIONANT FILM !!!
Fara cuvinte....
Si un Adrien Brody magistral !!!!!!!!!!
Cu adevarat memorabil.....

Go 1 2 3 4 5