Păreri The Pianist

(2002)

Pianistul

andreea1407 pe 02 Octombrie 2009 00:12
cel mai frumos film pe care l-am vazut vreodata ...
ady05 pe 5 iunie 2010 20:11
un film foarte bun
Andi Oliver Ion pe 08 August 2007 23:33
Se intampla ca din cand in cand sa se mai nasca o stea. Cand spun asta nu ma refer doar la Adrien Brody - ce a jucat admirabil, de film in sine sau de poveste. Ma refer la acest tot.

Ce m-a izbit cel mai mult a fost adevarul despre noi insine, felul in care incercam in conditii imposibile sa mai luam macar o gura de aer, chiar si atunci cand a respira in continuare - pare imposibil.

Desi acest film face o referire la o parte specifica din istorie - una ce nicicand nu ar trebui sa o uitam, in viziunea mea totul devine mai general, un motiv clar ce descrie natura umana - frica, speranta si amaraciunea unui gol imens.

Nu cred ca o creatie poate fi considerata calitativa prin comparatie cu altele, ci mai degraba prin forta care iti impune sa cugeti mai adanc.

La fel ca multi altii, am simtit o placuta senzatie ca traiesc acum,… citeşte

baubaul pe 21 Iunie 2003 12:01
Un film de 5 stele!:)Excelenta scena cu cantatul fara a atinge clapele pianului!
Piroane o fii el mic ,dar e istet un pic!NU?

bughy85 pe 16 Decembrie 2010 05:12
prea frumos filmu asta....dupa ce l'am vaz am prins o ura pe nemtzi mama mama :)) merita vazut
skumpika89 pe 14 Septembrie 2010 06:43
exceptional!!!!!
un film kre mi-a creat multe emotii de tot felul .e perfecta ecranizarea acestei realitati kre le-a adus sfarsitul multor evrei din acea perioada...pentru mine clar filmul e o capodopera !
Krakatau pe 07 Mai 2010 20:47
In mare e bun, dar parca e plictisitor pe alocuri. Sau poate nu eram eu intr-o dispozitie prea buna.
Totusi, e scarbos sa vezi atatea filme in care se compatimeste soarta evreilor.

Raffaele Napoli pe 25 Aprilie 2005 15:02
( Je m'éscuse si je n'écris pas en roumain )

Je pose une question à tous en général et en particulier à Clarissa Ferenczi:
vous savez s'il y a un film, un video ou un DVD sur Dinu Lipatti ?

Raffaele Napoli

FERENCZI CLARISSA pe 07 Octombrie 2004 14:26
Rectific: hosenfeld este in realitate Wilhelm Backhaus.
Brodys model: Robert Powell...cam atit

LeonardPiron pe 06 Iunie 2003 21:29
"...prezenta lui POlanski m-a fermecat"
care prezenta? apare in film?
Ce faci aici? iti spui parerea despre film sau te lauzi ca ai fost prezenta la proiectia aia de gala si l=a vazut 5 minute pe piticul ala pe scena vorbind despre cat de greu i-a fost?

karenin08 pe 02 Iunie 2012 14:34
Prea multe filme despre evrei
Se pune accentul doar pe acesti evrei pentru ca sunt la putere in economia mondiala,in cinematografie,sunt influenti si versati de la origine si doresc a fi compatimiti pentru ce s-a intamplat pe parcursul celui de-al Doilea Razboi Mondial.Un film tras de par,iar daca ai habar de adevarul istoric nici nu te uiti la el!Stalin a omorat mai bine de dublu fata de Hitler si nu se fac filme despre asta...de ce?...pentru ca Stalin a nu a omorat evrei,ci oameni care n-au putere si n-au niciun cuvant de zis.
Concluzionam ca acest holocaust nu a fost intru totul devastator pentru populatia cu bascute pe circumvolutiuni si ca tot acestia au reusit foarte repede si cu multa determinare sa puna mana,din nou,pe monopolul a tot ce inseamna mass-media.
Spor la vizionat filmul;)!
P.S. Acel internaut care-mi tot comenteaza la postare o fi facand parte din liga oamenilor cu nas mare si par carliontat?

VIBERS pe 19 aprilie 2013 14:51
Intradevar in momentul de fata lumea este condusa de catre evrei.Poate ca Hitler a vazut acest lucru la acea vreme si a facut un masacru dar care in nici un caz nu era necesar.Tu ai idee de ce aberatie ti-a iesit pe gura.Holocaust necesar????????????????????????????Doamne in ce lume de descreierati traim.
VIBERS pe 11 ianuarie 2014 21:29
Nu, eram oripilat de prostia crasa de care dai dovada.Esti mai prost decat pari.
alex_il_fenomeno pe 22 Martie 2012 16:00
un film genial in regia lui Roman Polanski ! iar protagonist mai bun decat Adrien Brody nu cred ca putea sa existe ! la cat de mult se vorbise despre acest film , ma gandeam ca va fi o drama nemaipomenita , chiar daca nu pe o asemenea tema ( nazistii si persecutia acestora asupra evreilor din Polonia , insa dupa o poveste reala , ce este cu atat mai spectaculoasa ) . decorurile , cursul povestii , muzica , toate se imbina genial incat fac un film pe masura , o drama uimitoare care nu trebuie ratata de niciun cinefil care se respecta !
sarge pe 01 Septembrie 2010 23:44
Intradevar o drama reusita...dar exagerata mult; in mod normal "pianistul" nu ar fi rezistat sa ramana ascuns singur
theo pe 03 Aprilie 2003 10:46
Mie sincer nu mi-a placut, si asta nu pentru ca as avea ceva impotriva filmelor cu acest subiect, chiar am pe lista de preferinte o multime de astfel de filme (Shindler's List, La Vita e Bella, Varian's War, Sunshine), ci pentru ca mi s-a parut o poveste banala de supravietuire. Nimic eroic, nimic "touching", nimic original. Desi imi place Adrien Brody (chiar m-a impresionat discursul lui de la festivitatea Oscar) in film nu m-a putut face sa-l simpatizez sau macar sa-l compatimesc.
Horatiu Dobrescu pe 11 Mai 2003 22:53
Un subiect atat de "fortat",dupa 63 de ani,continuam sa punem degetul pe rana.Pentru ce?Scene atat de violente(vezi momentul cand batranul din scaunul pe rotile este aruncat peste balcon,familia ramasa,impuscata si ca totul sa fie si mai superb,mai trece si masina peste un "supravietuitor pe moarte".Oribil!!!Cu toate astea,nu a existat premiu posibil pe care sa nu il fi castigat.De ce?Pt.ca se numeste Polanski?Sau oare mai dorim sa vedem in continuare asemenea "remember-uri"?Trist.Culmea:place tuturor.Pacat...
White1 pe 14 mai 2011 23:46
Prietene,scenele astea violente au si ele scopul lor.Pun pariu ca multi oameni nici nu clipesc cand aud de faptul ca Holocaustul s-a soldat cu milioane de victime,pentru ca cifrele nu impresioneaza multa lume,mai ales cand sunt asa de mari.Macar asa se ne amintim de ce s-a intamplat(desi se pare ca nici atat nu e suficient).
silfax pe 02 Septembrie 2004 13:46
O caruta de ipocrizie din parte multora,in a califica aceasta submediocritate sfortata si prost realizata drept o capodopera.Au inceput sa ma scarbeasca obstinatia cu care domnii evrei ne terorizeaza cu productii lacrimogene si smiorcaite despre marea lor suferinta ...mai gata!daca "la vita e bella",este un film care-ti spune ceva,asta nu pot spune deacat ca este de o platitudine si falsitate cum numai un film de comanda politica poate sa fie.
rubensebastyan pe 10 august 2011 13:14
baiatule se vede ca nu te prea pricepi in materie de filme
TurboFreak pe 8 iulie 2012 02:43
silfax, om mai cretin ca tine nu am vazut
user-658c38dbaf922 pe 07 Ianuarie 2024 17:39
Un film de excepție! Merita văzut și revăzut după o perioadă cu aceeași plăcere. Cele 150 minute trec foarte repede.
user-606ef974ed744 pe 21 Noiembrie 2023 20:24
Pianistul lui Roman Polanski... Exceptional,de văzut obligatoriu..
Cei cărora le place Twlight sau Fast and Furios sa și vadă de Tik Tok sau ce dracu mai fac ei...

Dragos.87 pe 11 Septembrie 2023 00:50
Roman Polanski a făcut din filmul ăsta o adevărată artă..! Un film realist cu un puternic impact emoțional pentru care cuvintele sunt prea mici. Atmosfera e atât de intensă și apăsătoare, ritmul filmului cât și decorul..absolut senzaționale..! Cât despre prestația lui Adrien Brody, magistrală..intriga principală o constituie ofițerul german care întinde o mână de ajutor..când te aștepți mai puțin, ajutorul vine exact când nu te aștepți și de la cine nu vei crede niciodată, nimic nu e permanent..De recomandat neapărat, obligatoriu..!
gelucimpi pe 22 Iulie 2023 13:13
Un film de actualitate, mereu de actualitate... Tentația bolnăvicioasă a supremației totalitare din Răsăritul Europei, din zilele noastre, se identifică izbitor cu tentația irepresibilă a autoritarismului totalitar și hegemonic al Germaniei naziste.
burg_carmen_mariana pe 13 Februarie 2023 12:18
Să spui despre acest film că nu ți-a plăcut și că actorii au jucat prost?! Subscriu la ce a postat andrei_cotofrea. Doamne! Un film de nota 10! L-am văzut de cel puțin 5 ori.
john1 pe 09 Mai 2021 20:23
User 5,ai trait la vremea aia sau doar iti dai aiurea cu presupusul?
user-5eda0f529a449 pe 02 Iulie 2020 04:26
Un film magnificcccccccccccccccccccccccc.....
Prea bun!!!

Horatiucrisan pe 14 Ianuarie 2020 12:57
Am revăzut filmul a nu stiu cata oara si tot ce pot adauga la multele comentarii este ca acest film e unul din putinele filme care merita pe deplin NOTA 10. Un film realist, tulburător, emoționant.
carmen_angelus_romila pe 04 Noiembrie 2018 12:23
Filmul regizorului Roman Polanski, multi premiat si neaparat de vizionat, surprinde cu debordant realism, povestea adevarata al evreilor polonezi, si nu numai, umiliti si masacrati de fascisti in cel de-al doilea razboi mondial.
mihai_papuzu pe 12 August 2018 03:21
Un film foarte bun, dar prin prisma întregii realități dureroase pe care ne-o prezintă , si nu neapărat prin povestea pianistului, care până la urmă, a fost ajutat de toata lumea, in ciuda faptului ca mulți s-au sacrificat si s-au expus pentru el. Un alt minus pe care il are filmul este ca nu ne prezintă nici măcar o mică parte din viața pianistului dinainte de război, dar și faptul că la final nu ni se spune nimic despre viața lui, cu excepția faptului ca a trait 88 de ani. Nu ni se spune nimic despre familia lui, daca s-a reintalnit cu ei sau daca au murit cu toții în lagărele germanilor. In rest, da, un film foarte bun care prezintă trista , dar adevărata realitate a nenorocirilor săvârșite de nazisti in cel de-al doilea razboi mondial
user-5a79726d1c0e5 pe 30 Martie 2018 06:24
Am revazut acest film, mai bine zis aceasta capodopera a cinematografiei pe DiGiFILM, pt a patra sau a cincea oara si pot spune ca am sa-l mai vad ori de cate ori voi avea ocazia! Prestatia lui Adrien Brody e demna de oscar!! Eu unul am ramas profund impresionat de calitatea cinematografica a acestui film!!!
palcau_mioara pe 13 Ianuarie 2018 22:41
film
Un film zguduitor, reda cu mare forta teribilele crime impotriva umanitatii facute de nazisti
in perioada celui de-al doilea razboi mondial. Pianistul supravietuieste acestui holocaust, speranta revine dar un asemenea masacru nu trebuie nici iertat, nici uitat. Actorul principal a jucat memorabil, un talent desavarsit.

FunnyX pe 03 Octombrie 2017 04:33
Una dintre capodoperele cinematografiei. Iar Adrien Brody a facut rolul vietii. E un must see!
kakapo pe 04 Februarie 2017 14:37
...un film greu de "trait" in fata ecranului...o radiografie a ororilor celui de-al doilea razboi mondial, vazuta prin ochii celor ce-au trait calvarul vietii lor...
andrei_cotofrea pe 28 Decembrie 2016 12:07
Un succes
Astfel de filme nu trebuie urmarite de cineva cu IQ mai mic de 110
danut_iulian pe 08 Decembrie 2016 19:12
Este un film destul de bun legat de viata pe care o trai pe vremea lui Hitler.
Strasmo pe 10 Noiembrie 2016 00:10
un film bun , dar unde-i drama ? in afara de ultima secventa avand in cadru Pianistul Violonistul si Capitanul German , pe mine nu m-a prea miscat emotional filmul . Am eu probleme ?
bogdz pe 27 August 2015 20:57
In opinia mea, Pianistul este pe primul loc intr-un top al filmelor vizionate.Felicitari lui Adrien Brody pentru magnificul rol care l-a facut si regizorului Roman Polanski pentru idee si regie.
yanysboy pe 08 August 2015 18:16
un film de nota 10
cine zice ca asta nu e un film bun inseamna ca sa nascut degeaba..
doomlol96 pe 08 August 2015 01:40
Mici scapari,dar foarte bine realizat
O alta drama reusita despre Holocaust,un film foarte bun,dar totusi,are cateva mici scapari pentru o capodopera.Cu siguranta filmul exceleaza la capitolul soundtrack,iar imaginile si actorul principal pe care il vedem in 99% din film nu sunt nici ele mai prejos.
Totusi simt ca unele scene au fost prea lungi dupa parerea mea,iar acea emotie care reusea sa ti-o transmita filmul cu scenele mai dramatice,se pierdea in acele scene foarte lungi.Filmul a reusit sa ma plictiseasca de 2 ori din pacate,consider ca e prea lung si uneori repetitiv,de exemplu atunci cand l-au mutat dintr-un apartament in altul,aceeasi banalitate,nimic nou,probabil unde filmul mi-a mai atras putin atentia a fost pe final,cand nazistul la gratiat iar dupa pianistul nostru sa intors sa il caute.
Iar ca sa fiu mai clar,actorul nostru putea sa transmita mai multa emotie in foarte multe cadre,ma rog,personal… citeşte

GeorgeMenu pe 09 Aprilie 2015 11:14
Cel mai bun film cu nazisti pe care l-am vazut.Nu cred ca altcineva ianfara de Adrien Brody putea interpreta rolul acesta. Impresionanta poveste , foarte dramatic , plin de cruzine , dar in acelasi timp foarte real. De obicei la astfel de filme nu-ti poti scrie gandirea fata de el. Va ramane o capodopera in cinematografie mult timp.
XShadowX pe 23 Ianuarie 2015 12:00
CAPODOPERA CINEMATOGRAFICA
UN film fenomenal cu un actor de exceptie Adrien Brody este de exceptie !
Polanski este un geniu si va ramane asa cu toate probleme lui din ultima vreme !
UN film de vazut si de revazut de cate ori aveti ocazia , este EPIC !

Tyybi1 pe 28 Noiembrie 2014 23:31
Unul din cele mai bune filme ale secolului XXI. Trebuie urmarit de oricine care se crede un bun cinefil.
tudor_munteanu pe 08 Noiembrie 2014 01:48
Iata acesta e film, ci nu ''Trei metri deasupra cerului''!!!
Cine vrea sa ma contrazica, nu are decit :)

claudiak pe 23 Octombrie 2014 18:23
Captivant
un film de nota 10 ! Dorinta de supravietuire dusa la extrem !!!
ALINGT78 pe 10 Octombrie 2014 21:54
piano
un film exceptional, te face sa traiesti actiunea aievea si sa te pui in locul si in pielea personajelor...
raulpop pe 13 Septembrie 2014 01:12
Excepțional
Părerea mea nu o pot pune în cuvinte. Pur și simplu simți că filmul ăsta este o capodoperă. Adrien Brody este pur și simplu incredibil de bun. Un rol jucat de nota 10. Și Roman Polanski este incredibil de bun, iar filmul ăsta este unul dintre capodoperele lui. Merită vizionat.
zinx pe 12 Septembrie 2014 15:12
Exceptional!
Pe langa faptul ca reflecta ororile savarsite de nazisti, filmul ''Pianistul" are si o picatura de speranta care reuseste sa strapunga acel zid nedrept impus impotriva evreilor. Cel mai mult m-a impresionat scenariul construit pe memoriile lui W. Szpillmann, muzicianul care s-a strecurat prin aceste primejdii cu ajutor primit chiar si de la un capitan german care moare intr-un lagar rusesc ca prizonier de razboi.
Alezuza pe 09 Iulie 2014 12:04
Un film extraordinar
Cred ca a fost unul dintre cele mai triste filme pe care le-am vazut...
P.S: o cutie cu servetele! :D

Mariannaa pe 21 Aprilie 2014 19:42
Stiu ca majoritatea prefera Schindler's List, dar eu aleg The Pianist, care este o capodopera. Sunt de parere ca acest film reda cel mai bine viata evreilor din lagarele naziste. Au fost niste scene absolut senzationale. Il recomand din tot sufletul, nu pot gasi niciun cuvant ce-l poate descrie. Stiu doar ca e unul din filmele mele preferate.
SAndrei2000 pe 18 Aprilie 2014 13:57
Imbatabil
Nu am ce sa zic rau despre acest film.L-am vazut de 2 ori si m-a emotionat de fiecare data!
Atmosfera din timpul razboiului si asuprirea evreilor este cutremuratoare si ne face sa vedem si sa realizam cu adevarat durerea care o avea in suflet Wladyslaw cand familia si o parte din poporul sau se naruie la comanda Germanilor...
El se afla intre viata si moarte iar lupta pe care o da intre zidurile daramate gloante,cadavre si tancuri nu este de prisos!
CAPODOPERA MONDIALA...zic eu.

Razvan600 pe 05 Aprilie 2014 15:01
Un film extraordinar plin de sentimente pe care nu le poti descrie in cuvinte.Merita vazut
Claudynho pe 06 Februarie 2014 13:09
Un film deosebit, o capodobera.....Merita vazut !!!
Feya pe 13 Ianuarie 2014 00:18
Ce mai e de spus? A vorbit pianul in locul tuturor...
Un film impecabil, caruia pur si simplu nu ai ce sa-i reprosezi! Totul este arta pura - coloana sonora, subiectul, decorurile, jocul actorilor... Iar scena interpretarii la pian, in fata ofiterului german, a Baladei nr. 1 in Sol minor, opus 23, il face sa fie un film nemuritor. Este scena rezistentei cu ultimele puteri in fata mortii, este scena triumfului artei si a putinilor oameni de pe pamant (a muzicienilor adevarati) care daruiesc celorlalti o bucatica de divinitate, este lupta constiintei omului de arme in fata artistului a carui menire nu este sa ucida, ci sa hraneasca suflete, este momentul de respect si onoare pe care un militar il acorda celui pe care cu cateva secunde inainte il prigonea, condamnandu-l la moarte, pribegie ori prizonierat.

Pentru cine nu stie, perla muzicii romantice (pentru mine), Frederic Chopin, pe partitura caruia s-a tesut acest memorabil… citeşte

dragomir_biancacristina pe 27 Decembrie 2013 22:21
nota 10
un film care reda niste evenimente ce te fac sa te cutremuri..istoria ne arata mintile bolnave ale unori oameni avari de putere,fara scrupule,fara mila,aproape sociopati as putea zice...trist
Go 1 2 3 4 5