Păreri The Pianist

(2002)

Pianistul

lili22 pe 16 Septembrie 2012 19:31
Am anticipat sfirsitul
Daca ghicesc sfirsitul, asta se intimpla in filmele americane.Actiunea curge si la un moment dat apare o rasucire de situatie, altfel nu ar mai avea rost filmul.Chiar cind ma intrebam daca filmul urma sa fie vazut si in Germania sau nu, a aparut ofiterul neamt cu o farima de umanism.
Filmul vorbeste numai despre drama pianistului evreu.Despre drama ofiterului german , mort in prizonieratul siberian nu se spune mare lucru.Statul Israel i-a recunoscut acestuia meritele in anul 2009.

Regizorul are la activ filme mult mai bune si unii le-au vazut.

Ovidiu239 pe 11 iunie 2013 15:21
Chinatown de exemplu, ti-a placut?
Tim22 pe 31 Iulie 2015 13:58
Un film cu Adrien Brody in rolul principal, cu premii si premii si alte premii..... si o nota de 1,00 din partea mea.
alex43497 pe 22 Mai 2015 11:33
un film deloc impresionant,mie nu mi-a placut prea mult.iar actorii joaca prost.
blackpussycat pe 19 Iunie 2013 09:42
excelent
excelent!!!!mai vrem genu acesta de filme.10!!!daca mai stie cineva sa imi zica si mie :)
Emyboss10 pe 01 Ianuarie 2012 19:08
Superb
Am vazut extrem de multe filme, dar cel mai mult mi-a placut titanicul si m-am documentat ca sa gasesc filme foarte frumoase. Atata timp in care filmul meu preferat a fost titanic, aproape 10 ani, iata acum cand am vazut filmul am plans si pot zice fara sa regret ca acesta il intrece. Cel mai frumos. Felicitari. Nu doar ca-si merita toate premiile, dar mai are nevoie de cateva.
aad pe 03 August 2010 23:35
obligatoriu
mai e cineva care nu l-a vazut? nu treceti peste...chiar daca nu va pla nazistii sau poate evreii.
Jigorugu pe 17 Mai 2023 03:19
Dacă la "lista lui Schindler" m-am plictisit primele 90 de minute , "Pianistul" a fost mai captivant .
user-5e6cf8959a2b5 pe 14 Aprilie 2020 16:31
Un film de propagandă proholocaust. Realitatea a fost cu totul alta referitoare la lagăre si asa zisa exterminare, care de fapt nici n-a avut loc. Nu inteleg ce legătură are muzica marelui polonez catolic Chopin cu lumea iudaică, care este și va fi antieuropeană in toata esenta ei, cu putine exceptii notabile.
ioanaa_ioana pe 07 August 2018 21:37
Viata ne zgudiie destul in fiecare zi, s-o mai vad si pe ecran, e prea mult. Nu ma pot detasa sa-l vad ca o capodopera fara sa fac legatura cu realitatea si nu ma motiveaza.
cmp2010 pe 19 Martie 2013 19:30
Un film care ma impresionat , o adevarata capodopera .
Nota 10 .

user-658c38dbaf922 pe 07 Ianuarie 2024 17:39
Un film de excepție! Merita văzut și revăzut după o perioadă cu aceeași plăcere. Cele 150 minute trec foarte repede.
user-606ef974ed744 pe 21 Noiembrie 2023 20:24
Pianistul lui Roman Polanski... Exceptional,de văzut obligatoriu..
Cei cărora le place Twlight sau Fast and Furios sa și vadă de Tik Tok sau ce dracu mai fac ei...

Dragos.87 pe 11 Septembrie 2023 00:50
Roman Polanski a făcut din filmul ăsta o adevărată artă..! Un film realist cu un puternic impact emoțional pentru care cuvintele sunt prea mici. Atmosfera e atât de intensă și apăsătoare, ritmul filmului cât și decorul..absolut senzaționale..! Cât despre prestația lui Adrien Brody, magistrală..intriga principală o constituie ofițerul german care întinde o mână de ajutor..când te aștepți mai puțin, ajutorul vine exact când nu te aștepți și de la cine nu vei crede niciodată, nimic nu e permanent..De recomandat neapărat, obligatoriu..!
gelucimpi pe 22 Iulie 2023 13:13
Un film de actualitate, mereu de actualitate... Tentația bolnăvicioasă a supremației totalitare din Răsăritul Europei, din zilele noastre, se identifică izbitor cu tentația irepresibilă a autoritarismului totalitar și hegemonic al Germaniei naziste.
burg_carmen_mariana pe 13 Februarie 2023 12:18
Să spui despre acest film că nu ți-a plăcut și că actorii au jucat prost?! Subscriu la ce a postat andrei_cotofrea. Doamne! Un film de nota 10! L-am văzut de cel puțin 5 ori.
john1 pe 09 Mai 2021 20:23
User 5,ai trait la vremea aia sau doar iti dai aiurea cu presupusul?
user-5eda0f529a449 pe 02 Iulie 2020 04:26
Un film magnificcccccccccccccccccccccccc.....
Prea bun!!!

Horatiucrisan pe 14 Ianuarie 2020 12:57
Am revăzut filmul a nu stiu cata oara si tot ce pot adauga la multele comentarii este ca acest film e unul din putinele filme care merita pe deplin NOTA 10. Un film realist, tulburător, emoționant.
carmen_angelus_romila pe 04 Noiembrie 2018 12:23
Filmul regizorului Roman Polanski, multi premiat si neaparat de vizionat, surprinde cu debordant realism, povestea adevarata al evreilor polonezi, si nu numai, umiliti si masacrati de fascisti in cel de-al doilea razboi mondial.
mihai_papuzu pe 12 August 2018 03:21
Un film foarte bun, dar prin prisma întregii realități dureroase pe care ne-o prezintă , si nu neapărat prin povestea pianistului, care până la urmă, a fost ajutat de toata lumea, in ciuda faptului ca mulți s-au sacrificat si s-au expus pentru el. Un alt minus pe care il are filmul este ca nu ne prezintă nici măcar o mică parte din viața pianistului dinainte de război, dar și faptul că la final nu ni se spune nimic despre viața lui, cu excepția faptului ca a trait 88 de ani. Nu ni se spune nimic despre familia lui, daca s-a reintalnit cu ei sau daca au murit cu toții în lagărele germanilor. In rest, da, un film foarte bun care prezintă trista , dar adevărata realitate a nenorocirilor săvârșite de nazisti in cel de-al doilea razboi mondial
user-5a79726d1c0e5 pe 30 Martie 2018 06:24
Am revazut acest film, mai bine zis aceasta capodopera a cinematografiei pe DiGiFILM, pt a patra sau a cincea oara si pot spune ca am sa-l mai vad ori de cate ori voi avea ocazia! Prestatia lui Adrien Brody e demna de oscar!! Eu unul am ramas profund impresionat de calitatea cinematografica a acestui film!!!
palcau_mioara pe 13 Ianuarie 2018 22:41
film
Un film zguduitor, reda cu mare forta teribilele crime impotriva umanitatii facute de nazisti
in perioada celui de-al doilea razboi mondial. Pianistul supravietuieste acestui holocaust, speranta revine dar un asemenea masacru nu trebuie nici iertat, nici uitat. Actorul principal a jucat memorabil, un talent desavarsit.

FunnyX pe 03 Octombrie 2017 04:33
Una dintre capodoperele cinematografiei. Iar Adrien Brody a facut rolul vietii. E un must see!
kakapo pe 04 Februarie 2017 14:37
...un film greu de "trait" in fata ecranului...o radiografie a ororilor celui de-al doilea razboi mondial, vazuta prin ochii celor ce-au trait calvarul vietii lor...
andrei_cotofrea pe 28 Decembrie 2016 12:07
Un succes
Astfel de filme nu trebuie urmarite de cineva cu IQ mai mic de 110
danut_iulian pe 08 Decembrie 2016 19:12
Este un film destul de bun legat de viata pe care o trai pe vremea lui Hitler.
Strasmo pe 10 Noiembrie 2016 00:10
un film bun , dar unde-i drama ? in afara de ultima secventa avand in cadru Pianistul Violonistul si Capitanul German , pe mine nu m-a prea miscat emotional filmul . Am eu probleme ?
bogdz pe 27 August 2015 20:57
In opinia mea, Pianistul este pe primul loc intr-un top al filmelor vizionate.Felicitari lui Adrien Brody pentru magnificul rol care l-a facut si regizorului Roman Polanski pentru idee si regie.
yanysboy pe 08 August 2015 18:16
un film de nota 10
cine zice ca asta nu e un film bun inseamna ca sa nascut degeaba..
doomlol96 pe 08 August 2015 01:40
Mici scapari,dar foarte bine realizat
O alta drama reusita despre Holocaust,un film foarte bun,dar totusi,are cateva mici scapari pentru o capodopera.Cu siguranta filmul exceleaza la capitolul soundtrack,iar imaginile si actorul principal pe care il vedem in 99% din film nu sunt nici ele mai prejos.
Totusi simt ca unele scene au fost prea lungi dupa parerea mea,iar acea emotie care reusea sa ti-o transmita filmul cu scenele mai dramatice,se pierdea in acele scene foarte lungi.Filmul a reusit sa ma plictiseasca de 2 ori din pacate,consider ca e prea lung si uneori repetitiv,de exemplu atunci cand l-au mutat dintr-un apartament in altul,aceeasi banalitate,nimic nou,probabil unde filmul mi-a mai atras putin atentia a fost pe final,cand nazistul la gratiat iar dupa pianistul nostru sa intors sa il caute.
Iar ca sa fiu mai clar,actorul nostru putea sa transmita mai multa emotie in foarte multe cadre,ma rog,personal… citeşte

GeorgeMenu pe 09 Aprilie 2015 11:14
Cel mai bun film cu nazisti pe care l-am vazut.Nu cred ca altcineva ianfara de Adrien Brody putea interpreta rolul acesta. Impresionanta poveste , foarte dramatic , plin de cruzine , dar in acelasi timp foarte real. De obicei la astfel de filme nu-ti poti scrie gandirea fata de el. Va ramane o capodopera in cinematografie mult timp.
XShadowX pe 23 Ianuarie 2015 12:00
CAPODOPERA CINEMATOGRAFICA
UN film fenomenal cu un actor de exceptie Adrien Brody este de exceptie !
Polanski este un geniu si va ramane asa cu toate probleme lui din ultima vreme !
UN film de vazut si de revazut de cate ori aveti ocazia , este EPIC !

Tyybi1 pe 28 Noiembrie 2014 23:31
Unul din cele mai bune filme ale secolului XXI. Trebuie urmarit de oricine care se crede un bun cinefil.
tudor_munteanu pe 08 Noiembrie 2014 01:48
Iata acesta e film, ci nu ''Trei metri deasupra cerului''!!!
Cine vrea sa ma contrazica, nu are decit :)

claudiak pe 23 Octombrie 2014 18:23
Captivant
un film de nota 10 ! Dorinta de supravietuire dusa la extrem !!!
ALINGT78 pe 10 Octombrie 2014 21:54
piano
un film exceptional, te face sa traiesti actiunea aievea si sa te pui in locul si in pielea personajelor...
raulpop pe 13 Septembrie 2014 01:12
Excepțional
Părerea mea nu o pot pune în cuvinte. Pur și simplu simți că filmul ăsta este o capodoperă. Adrien Brody este pur și simplu incredibil de bun. Un rol jucat de nota 10. Și Roman Polanski este incredibil de bun, iar filmul ăsta este unul dintre capodoperele lui. Merită vizionat.
zinx pe 12 Septembrie 2014 15:12
Exceptional!
Pe langa faptul ca reflecta ororile savarsite de nazisti, filmul ''Pianistul" are si o picatura de speranta care reuseste sa strapunga acel zid nedrept impus impotriva evreilor. Cel mai mult m-a impresionat scenariul construit pe memoriile lui W. Szpillmann, muzicianul care s-a strecurat prin aceste primejdii cu ajutor primit chiar si de la un capitan german care moare intr-un lagar rusesc ca prizonier de razboi.
Alezuza pe 09 Iulie 2014 12:04
Un film extraordinar
Cred ca a fost unul dintre cele mai triste filme pe care le-am vazut...
P.S: o cutie cu servetele! :D

Mariannaa pe 21 Aprilie 2014 19:42
Stiu ca majoritatea prefera Schindler's List, dar eu aleg The Pianist, care este o capodopera. Sunt de parere ca acest film reda cel mai bine viata evreilor din lagarele naziste. Au fost niste scene absolut senzationale. Il recomand din tot sufletul, nu pot gasi niciun cuvant ce-l poate descrie. Stiu doar ca e unul din filmele mele preferate.
SAndrei2000 pe 18 Aprilie 2014 13:57
Imbatabil
Nu am ce sa zic rau despre acest film.L-am vazut de 2 ori si m-a emotionat de fiecare data!
Atmosfera din timpul razboiului si asuprirea evreilor este cutremuratoare si ne face sa vedem si sa realizam cu adevarat durerea care o avea in suflet Wladyslaw cand familia si o parte din poporul sau se naruie la comanda Germanilor...
El se afla intre viata si moarte iar lupta pe care o da intre zidurile daramate gloante,cadavre si tancuri nu este de prisos!
CAPODOPERA MONDIALA...zic eu.

Razvan600 pe 05 Aprilie 2014 15:01
Un film extraordinar plin de sentimente pe care nu le poti descrie in cuvinte.Merita vazut
Claudynho pe 06 Februarie 2014 13:09
Un film deosebit, o capodobera.....Merita vazut !!!
Feya pe 13 Ianuarie 2014 00:18
Ce mai e de spus? A vorbit pianul in locul tuturor...
Un film impecabil, caruia pur si simplu nu ai ce sa-i reprosezi! Totul este arta pura - coloana sonora, subiectul, decorurile, jocul actorilor... Iar scena interpretarii la pian, in fata ofiterului german, a Baladei nr. 1 in Sol minor, opus 23, il face sa fie un film nemuritor. Este scena rezistentei cu ultimele puteri in fata mortii, este scena triumfului artei si a putinilor oameni de pe pamant (a muzicienilor adevarati) care daruiesc celorlalti o bucatica de divinitate, este lupta constiintei omului de arme in fata artistului a carui menire nu este sa ucida, ci sa hraneasca suflete, este momentul de respect si onoare pe care un militar il acorda celui pe care cu cateva secunde inainte il prigonea, condamnandu-l la moarte, pribegie ori prizonierat.

Pentru cine nu stie, perla muzicii romantice (pentru mine), Frederic Chopin, pe partitura caruia s-a tesut acest memorabil… citeşte

dragomir_biancacristina pe 27 Decembrie 2013 22:21
nota 10
un film care reda niste evenimente ce te fac sa te cutremuri..istoria ne arata mintile bolnave ale unori oameni avari de putere,fara scrupule,fara mila,aproape sociopati as putea zice...trist
vladimir84 pe 28 Iulie 2013 11:08
Un film foarte emotionant care a fost rampa de lansare pentru Adrien Brody.
Ovidiu239 pe 10 Iunie 2013 22:12
Scapa cine poate
Viata era dura pentru evrei, iar in acest film putem vedea cum duceau practic o lupta pentru supravietuire. Un fim memorabil, o drama profunda ce merita fara indoiala Oscarul pentru cel mai bun film. Fara indoiala unul dintre cele mai bune filme biografice sau istorice, iar interpretarea lui Adrien Brody, pe masura.
glody pe 09 Iunie 2013 21:26
foarte tare
inca un film foarte bun..mi-a placut enorm de mult
obligatoriu de vazut

Homie pe 03 Mai 2013 21:49
Nu cred ca exista critic pentru acest film este absolut inspirat din realitate si asa ceva nu poti efectiv sa critici!
silvinho89 pe 26 Aprilie 2013 03:20
EXTRAORDINAR
CU SIGURANTA UNUL DINTRE CELE MAI BUNE FILME FACUTE VREODATA...ARE DE TOATE...ACTIUNE,SUSPANS,EMOTIE...JOS PALARIA PT UNUL DIN FILMELE CARE MERITA SA LE VEZI SI SA SPUI CA NU AI PIERDUT 2 ORE JUMATATE DIN VIATA!
Go1 2 3 4 5