Păreri The Mercy

(2018)

The Mercy

serban_ionescu pe 18 Iunie 2018 03:51
Film bun, inspirat dintr-un fapt real teribilistic-temerar-navigant din anul 1968-1969
Apreciez ca punctul cu adevarat "forte" al acestui film il reprezinta de departe interpretarea cu adevarat de inalt nivel artistic in special a actorului Colin Firth in rolul principal al temerarului Donald Crowhurst, pe care o consider ca fiind CEL PUTIN una dintre varfurile interpretariilor cinematografice cele mai reusite ale sale de pana acum, daca nu chiar CEA MAI REUSITA, motiv pentru care consider ca merita cu prisosinta o nominalizare la premiul Oscar de anul viitor .
In acelasi timp as zice ca si binecunoscuta actrita Rachel Weisz, cu chipul ei de un farmec rasat aparte si in acelasi timp frumusel, a efectuat si ea una dintre foarte reusitele ei interpretari in rolul sotiei Clare Crowhurst, astfel incat nu as fi deloc surprins daca ar fi si ea nominalizata pentru anul viitor la Oscarul pentru cea mai buna interpretare a unui rol secundar feminin.
Filmul nu pune… citeşte

mladitza pe 17 Iunie 2018 23:26
impresionant
M-am așteptat la un film de aventuri, combinat cu ceva dramă, și am dat de un film despre... conștiință și izolare. Psihologic. Realist. Bun. Colin Firth - excepțional în rol, interpretare de zile mari. Rachel Weisz, foarte bună și ea în rolul secundar. Înainte de vizionare, dacă citești synopsis-ul ai putea crede că filmul va fi plictisitor, dar scenariul are consistență, una de natură filozofică.
stricted pe 16 Iunie 2018 16:55
Un film aparte,o tema aparte,un scenariu bunisor,actori de prima marime fac ca filmul sa-ti capteze atentia.
xerses pe 08 Iunie 2018 19:00
Un film care te pune pe ganduri și, desigur, ca interpretarea lui Colin face sa merite vizionata si aceasta poveste....
lavara_laiarna pe 19 Iunie 2018 09:30
Filmele inspirate după fapte reale sunt de apreciat.Orice actor poate reuși în ele fără mare efort.
andystarx pe 29 Iulie 2018 01:11
Desi Collin FIrth este un super actor si imi plac filmele de familie,acesta nu a fost unul foarte reusit,dar ma bucur ca am aflat despre o noua poveste reala,chiar daca a fost neplacuta UNeori nu pot intelege ce au in cap unii oameni !
mihaelatb pe 23 Iunie 2018 21:12
Spoiler
chiar daca am sa fiu impotriva curentului, pe mine nu m-a impresionat acest film si nici povestea care a stat la baza scenariului.Este povestea unui om care nu-si asuma responsabilitatea vietii. Nu poate sa suporte rusinea, dar isi lasa sotia sa se confrunte cu toate greutatile, oprobiu, lipsa banilor, poate pierderea casei. Ea poate sa suporte, pe cand mandria lui de barbat, nu!
Cat despre jocul lui Firth, joaca acelasi rol, corect, fara nici un pic de schimbare. Donald Crowhurst al sau este "frate" cu Lord Henry Dashwood din What a Girl Wants, cu Eric Lomax din The Railway Man sau Bill Haydon din Tinker Tailor Soldier Spy. Ce diferenta intre rolul lui Firth si cel a lui Tom Hanks in Cast Away. Chiar daca "naufragiile" sunt diferite, caci cel din acest film este un Naufragé volontaire!
Rachel Weisz este buna si aici, dar fata de rolul facut in filmul lui Amenábar...

Cardinal pe 29 Ianuarie 2018 19:23
Cand va veni si la noi?
Fara indoiala un must-see pentru cei care iubesc filmele dramatice, cu performante de exceptie. Cand ajunge si la noi?

Update (Iun. 2018) - Am vazut filmul de cateva ori, este exceptional, unul dintre cele mai triste filme care exista, mi-a adus lacrimi in ochi de mai multe ori. Un film foarte englezesc, foarte discret, tocmai de aceea este cu atat mai emotionant (trebuie neaparat vazut in varianta cu limba engleza, cei care il vor vedea dublat vor pierde foarte mult din dramatismul filmului) iar Colin Firth face poate un rol mai bun decat cele care i-au adus Oscar si nominalizarea la Oscar. Rachel Weisz dovedeste ca este o mare actrita dramatica. Trebuie neaparat adus si la noi, pe DVD/BluRay.

PS. De ce ma mai obosesc sa scriu o recenzie sincera, pt. ca sa obtin 0 like-uri si 5 dislike-uri?!? Macar daca as intelege de ce.

ciprian_steaua_ultra pe 07 Iunie 2018 11:16
about The Mercy