Păreri The Hurricane

(1999)

Carter, zis "Uraganul"

Razvan pe 23 Iulie 2007 15:35
Foarte bun filmul,oricum orice film cu Maestrul Denzel Washington este o capodopera,merita vazut si revazut.EXCEPTIONAL!!!
chucky pe 07 Februarie 2009 14:43
mi-a placut la nebunie filmul. iar Denzel este actorul meu preferat. Povestea lui Rubin Carter iti copleseste inima. AS vrea sa citesc si cartea
not.Who.you.think pe 23 Aprilie 2010 01:18
Intr-un an cu o competitie crancena pentru "best male actor" lui Denzel ii este furat un oscar ce il merita pe deplin, desi competita a fost exceptionala Russell Crowe in The Insider si Sean Penn in Sweet and Lowdown roluri exceptionale. Denzel a ales intotdeauna foarte bine filmele in care a jucat si multe dintre ele le-a luat in spate si le-a ridicat foarte mult calitatea prin transpunerea sa fenomenala in personajele pe care le-a interpretat. La fel ca si la John Q Denzel a adus lacrimi la mii, zeci de mii sau poate chiar sute de mii de oameni! Un actor, o stea, ce nu se va stinge niciodata!
ciucuras pe 17 Aprilie 2011 17:59
Cu respect, pentru Rubin Carter!
Capodopera este ... prea putin pentru acest film. Pentru mine, cel mai bun film facut vreodata. Si are la baza viata unui om traita!
Mesajul filmului este atat de puternic incat transcede sufletul uman. Interpretarea actorilor, a TUTUROR actorilor, este rara in cinematografia americana.
Povestea este fara achivoc, dramatic-exceptionala!

Fara cuvinte!

john pe 12 Iulie 2008 22:29
Unul din putinele filme la care mi-au dat ochii in lacrimi in unele momente.. EXCEPTIONAL FILM...
Theodor2011 pe 29 August 2013 04:02
Prima mare nedreptate care i s-a facut acestui fost mare boxer a fost la data de 14 Dec 1964, atunci cand arbitrii au refuzat practic sa-i acorde lui Rubin Carter, titlul mondial (versiuniile WBC/WBA) al categoriei mijlocie, dupa 15 runde dominate clar in fata adversarului Joey Giardello.
The Hurricane, este un film biografic si o drama sfasietoare, care iti intra direct la inima despre cum justitia rasista si corupta (cel putin in cazul lu' Rubin Carter) din New Jersey a anilor '60-'70 avea sa intemniteze pe nedrept si sa distruga timp de 21 ani, viata unei foste mari legende a boxului american profesionist.
Oare ar exista o suma in bani (despagubire) care ar putea sa-i mai aline si sa compenseze cumva nedreptatea facuta fata de acest fost boxer?
Cu siguranta povestea/viata ''Uraganului'' Rubin Carter este cea mai emotionala/impresionanta/interesanta (dintre fostii… citeşte

Manusa pe 12 Septembrie 2011 22:25
Un film magnific care m-a impresionat foarte mult. Ceea ce a patit Rubin Carter este nedrept dar in acele timpuri altcumva stateau treburile, oamenii de culoare erau neindreptatiti si americanii nu dadeau 2 bani pe ei. Rubin a indurat si a stat multi ani dupa gratii fara ca nici macar sa nu fie vinovat de acele crime . Oricum filmul a fost unul de exceptie, iar Denzel a jucat foarte foarte bine si si-a aratat valoarea.
DragonMaster pe 30 Martie 2011 22:36
Un film ce trebuie vazut
Ador dramele iar despre acest film pot sa spun ca este senzational.Recomand acest film persoanelor care nu au reusit sa il vizioneze,filmul merita toate premiile primite.Nota mea este 9.
elmedico pe 14 Noiembrie 2010 15:37
O drama foarte profunda, Danzel joaca foarte bine. Merita vazut!
Ymmyll pe 27 Mai 2010 02:38
good
suuuuuuuuuuuuuper buuuun
recomand merita vazut ....

razpam pe 18 Mai 2010 00:48
exceptional
filmul este pur si simplu fantastic denzel joaca extraordinar iar realitatea este cruda nu pot crede cum poate un om sa fie astfel umilit si badjocorit si sa reuseasca pt mine un film de nota 10 nu-l ratati cei ce nu ati vazut filmul merita din plin
FuckOffn1 pe 15 Februarie 2011 01:18
un film bun. totusi nu i s-au potrivit deloc scenele in care boxa. nu stiu daca Denzel a fost sau este un iubitor al sportului insa clar nu are aliura de pugilist. in rest a fost, ca de fiecare data, magistral.

melodia care se repeta de 1000 de ori in film devine enervanta la un moment dat.

recomand. 7.

iulian94 pe 30 Martie 2013 13:09
Filmul este super .Denzel Washington face un rol exceptional.Nota 10
ptk81 pe 30 Noiembrie 2012 20:27
nota10
un film superb,un actor incomparabil! nota 10! Din toate punctele de vedere acest film te va surprinde...genul de film pe care dupa ce- l vizionezi vei reflecta mult timp asupra lui!
Srdjan pe 15 Septembrie 2012 18:40
Filmul este povestea adevarata a pugilistului de culoare Rubin The Hurricane Carter, acuzat de crime pe care nu le-a comis. In rolul principal Denzel Washington. Printre altele...a se remarca melodia lui Bob Dylan...dedicata special lui Rubin Carter.
knoxuletz pe 27 Ianuarie 2010 00:06
Mi-a placut filmul asta, am optat sa il vad in primul rand pentru ca personajul principal e Denzel iar in al doilea rand ca imi plac la nebunie dramele. Nu a fost cu nimic mai prejos decat alte drame vazute in schimb mi-ar fi placut mai mult daca finalul ar fi fost putin altfel ... in fine, a fost ok, raman la ideea de 8 stelute :)
ddonpandy pe 18 Noiembrie 2013 02:37
cine nu la vazut trebuie sa l vada
extraordinar !!! si totusi ” iliescu ” (detectivul care i-a inscenat totul ), ca si la noi .. nu a fost spanzurat …
petancapompilia pe 19 August 2013 21:07
Un rol deosebit de determinant pentru Denzel W ;in el se discuta o eroare judiciara data de rasism , eroare a carei victima este el si este analizat si un alt motor al vietii lui-boxul. Oprit din drumul sau spre titlul de campion mondial de un sistem corupt care-l gaseste tap ispasitor in doua situatii dramatice (prima cand a ranit un pedofil , membru marcant al societatii albe si a doua oara blocat intr-un hatis de ite politienesti pe care doua procese nu le-au putut razbate), eroul trece firesc prin toate starile sufletesti : orgoliu ranit, furie, resemnare, teama, depresie si speranta cand dupa 2 decenii niste necunoscuti cu spirit justitiar ii rezolva cazul (real , dealtfel). Asadar , sa ne incredem in justitie ca pana murim nevinovati exista o sansa sa ne dem.cineva nevinovatia. Misto cantecele lui Bob Dylan!!!!!!
baietelutmb pe 10 August 2011 13:15
ceva real
The Hurricane. Denzel magnific.o poveste de viata uluitoare
cezarica98 pe 17 Februarie 2024 13:30
Un film interesant, convingator, emotionant, bazat pe o poveste adevarata, pe o nedreptate pe care a trait-o Rubin Carter un luptator de box. Scenariul ne arata saracia si prejudecatile care pot ruina viata unui om, rasismul, coruptia si indiferenta isi pun si ele amprenta asupra vieti lui Carter. Filmul te atinge la suflet, performanta lui Denzel este foarte convingatoare, este exceptional, iar finalul este plin de satisfactii. Singurul meu regret este ca nu l-am vazut mai devreme. Recomand! Merita!
Smrs pe 29 Noiembrie 2021 18:24
Mediocru
Printre toate opiniile astea extaziate de pe aici, zice bine cineva că e un film plin de clișee și americănisme, neaducând nimic nou sub soare. Am crezut că filmul va prezenta istoria unui boxeur de succes, mai puțin cunoscut publicului internațional, însă e tot o speță despre rasism extrem. E ok să se facă filme despre asta, dar am mai văzut câteva care seamănă al naibii de mult și nu înțeleg de ce le mai faci dacă nu aduci nimic nou.. Apoi, în a doua parte, filmul devine unul cult, despre cum Carter - ca orice condamnat - regăsește spiritualitatea în închisoare, citește Buddha și Krishna și devine un înțelept.. Practic, deși a avut în prim plan un boxeur și chiar numele îi este dedicat, acceptul filmului pică cel mai puțin pe acest aspect.. E mega suficientă nota 7..
Vegetarian pe 02 Iunie 2018 23:13
Albii se tem de negri = politistii albi se razbuna , le insceneaza crime , ii terorizeaza in puscarie daca incearca sa gaseasca vinovati albi ..

a fost la TVR 2
Sâmbătă, 02 Iun 18 20:10
Sâmbătă, 09 Iun

Vegetarian pe 2 iunie 2018 23:14
Libertatea nu este singura valoare care defineste viata buna . Necunoasterea plina de trufie este inceputul caderii .
Ghemot pe 04 Ianuarie 2019 23:49
Un film impresionant! O poveste de viață din care ai ce învăța!
MariusCiprian87 pe 04 Ianuarie 2019 23:33
OBLIGATORIU DE VĂZUT !!!
Piele de găină !!! Unul poate dintre cele mai bune filme biografice din cinematografia americană ! O dramă în adevăratul sens al cuvântului cu in Denzel Washington într-un rol de zile mari ! Un film obligatoriu de văzut în viața asta !
Iulidesprefilme pe 03 Iunie 2018 14:21
Cred ca este un film obligatoriu de vazut...Are tot ce-i trebuie: o regie solida, un scenariu coerent, bine construit, o distributie remarcabila din care se distinge, in mod deosebit, Denzel, actor de Oscar...
andystarx pe 14 Ianuarie 2017 19:51
Nota 7 pentru poveste si jocul remarcabil al lui Denzel,cam atat ! Nu este un film de revazut,sau senzational,dar merita o vizionare,mai ales ca este inspirat din realitate !
lili22 pe 02 Decembrie 2015 07:42
mediocru
Realizare slaba, filmul e prea lung, plictisitor, plin de clisee americane.
radu3455 pe 07 Aprilie 2015 19:15
o drama inspirata din intamplari reale foarte reusita,Denzel joaca demential in acest film,o poveste cutremuratoare ce-ti va ramane mult timp in minte nota 9
XShadowX pe 23 Ianuarie 2015 12:23
CAPODOPERA CINEMATOGRAFICA
FENOMENAL cu un actor principal Denzel Washington de un talent rar si cu un rol bun de tot in acest film !
mihai_bucur pe 21 Decembrie 2013 11:43
Este cu adevarat un film fabulos,exceptional...ne prezinta o poveste emotionanta despre un pugilist american care odata ajuns la apogeul carierei sale,cade brusc in jos...totul din cauza unui detectiv care voia cu orice pret sa il vada putrezind in inchisoare...introducand mai multe dovezi incriminatoare la locurile mai multor crime.
A reusit sa il bage la inchisoare unde a stat o perioada buna de timp...fiind uitat de lumea de afara.
Nu o mai lungesc...mi s-a parut emotionant si bine realizat.RECOMAND!

Tyybi1 pe 03 Iunie 2013 14:30
Mi-a placut foarte mult. Danzel si-a aratat din nou comlexitatea rolurilor sale. Unul din cele mai bune filme ale anului.
Spikos pe 09 Mai 2013 08:03
Impresionanta nedreptatea , suferinta si lupta lui Rubin Carter , dar si mai impresionanta mi s-a parut solidaritatea fireasca , naturala , a prietenilor canadieni ( da , niste straini ! ) , necunoscuti , care ar fi putut trai bine si fara "problema" lui Rube ! Un exemplu ce pare a fi real , si care la multi ar trebui sa ne dea de gandit : cati am fi facut la fel ? Nota filmului 6 .
sirmaximus26 pe 26 Aprilie 2013 16:46
Este un film foarte bun,Denzel joaca extraordinar It's a great actor and great movie
alex_il_fenomeno pe 02 Mai 2012 16:45
un film genial , o poveste de milioane , dar mai ales un protagonist atat de bun in persoana lui Denzel Washington , actor ce s-a "mulat" atat de bine pe rol , reusind sa ofere atat de multe emotii , traind la maxim fiecare intensitate patimita de protagonist . iar , desi povestea a fost sub forma unei povesti , a reusit sa fie la fel de alerta si de tensionata ca si cum era direct ! merita urmarit cu mare placere , si nu doar o data !
Raddu pe 24 Ianuarie 2012 01:31
Acelasi Denzel !
Chiar una din dramele profunde ale cinematografiei americane. Si daca nici americanii nu faci filme... Mi-a placut interpretarea lui DW la fel de mult ca si cea a colegului de detentie. Foarte bun filmul. O drama in adevaratul sens al cuvantului.
xerses pe 12 Septembrie 2011 23:13
Un film pentru care cuvintele nu ajung sa laude interpretarea lui Denzel.
cine_ma pe 29 Martie 2013 21:05
Nu chiar atat de real..
Este un film bun,dar cuvantul cheie este un FILM si acolo se opreste.
Povestea adevarata este cu totul alta. Pe scurt (daca n-ati vazut filmul este mai bine sa cititi asta dupa ce-l vedeti,sau deloc,daca vreti ca acest film sa va inspire in continuare):

1. N-a existat niciun pedofil,in realitate Rubin a injunghiat un om in varsta pentru a-i fura portofelul.
2. Dupa ce s-a intors din armata a fost arestat pentru furt,nu pentru razbunari sau altceva.N-a fost urmarit toata viata lui de acelasi politist,in fiecare caz a avul altul.
3 .Principalul motiv al cazului,rasismul si-un juriu format numai din oameni albi..total fals..in juriu fiind chiar si 2 sau 3 oameni negri..
4. Cu o seara inainte un alb omorase un prieten de-al lui Carter..deci avem si-un motiv
5. Singurul supravietuitor de la macel i-a identificat pe Rubin Carter si John Artis ca fiind… citeşte

cosmin_kedii pe 08 Martie 2012 09:18
Aceasta este una dintre marile spectacole de Denzel Washington, pe picior de egalitate cu activitatea sa în "Malcolm X.

Film - The Hurricane

The Hurricane