Păreri The Game of Their Lives

(2005)

Meciul vietii

andreimourinho pe 05 Iulie 2010 22:50
ok, cati dintre voi stiau ca statele unite au batut o favorita certa a campionatului mondial, anglia, la editia din 1950, gazduita de brazilia?... nimeni?... cercetand analele stirilor despre fotbal nu neaparat vei primi informatia corecta, victoria a fost atat de uimitoare incat stirea cu infrangerea cu 0-1 a fost considerata de jurnalistii englezi o greseala de tipar, fiind raportata in anglia dreot o victorie cu 10-1... presa americana era prea ocupata de raboiul din vietnam pentru a da atentie neasteptatei victorii a unei echipe adunate in graba a statelor unite intr-un sport care nu conta pentru ei... "the game of their lives" exista pentru a corecta flagranta omisiune in istoria sportului... david anspaugh a regizat acest esential film despre soccer cu un buget extrem de redus... patrick stewart si-a imprumutat vocea sa autoritara pentru a nara aceasta poveste, in rolul lui dent… citeşte
BaetuAndrei pe 10 decembrie 2010 21:51
te-ai documentat foarte bine; mi-a plăcut finalul cu adevăratii eroi ai meciului.
cetateanu pe 03 Noiembrie 2010 17:53
Fotbalul este ceva unic. Uneşte oamenii din diferite locuri, îi face să uite de griji şi să acorde atenţie celor 22 de jucători care fac totul pe teren ca să încânte un public care aplaudă orice reuşită a favoriţilor. De mult fotbalul se juca de plăcere, din dorinţa de demonstra că eşti cel mai bun dar, din păcate odată cu revoluţia tehnologică şi progresul societăţii după anii 60 fotbalul s-a schimbat. Treptat a devenit o afacere, o cursă pentru venituri uriaşe şi pentru faimă, iar când aceste lucruri au devenit prioritare, simplitatea jocului a dispărut. Din păcate foarte puţini jucători mai practică acest sport din plăcere dar spectacolul încă există iar publicul îl apreciază poate chiar mai mult ca altădată.

The Game of their lives este o poveste despre începuturile fotbalului pe continentul american. Totul s-a schimbat după… citeşte

mihaelatb pe 02 Octombrie 2010 12:44
credinta muta si muntii , sau ... ajuta 11 oameni total diferiti ca temperament sa treaca peste resentimente si prejudecati si sa produca una din cele mai mari surprize ale sportului , rege in 2 continente si "hobby " in America !
manu212 pe 02 Februarie 2010 23:10
film bun
Este un film bun, bazat pe o intamplare adevarata. Actorii isi fac treaba extraordinar. Il recomand tuturor celor care iubesc fotbalul, si nu numai.
diablo85 pe 07 Ianuarie 2023 19:42
Nu se compara cu Miracolul din Berna (Das Wunder von Bern). Si nu ma refer doar la miza mai scazuta a meciului din 1950 (SUA vs Anglia) fata de finala CM 1954 (RFG vs Ungaria)
Americanii au dramatizat prea mult aceasta victorie istorica si au sacrificat mult din evenimentele reale. In primul rand, echipa Statelor Unite a fost probabil cea mai mare surpriza la primul campionat mondial, in 1930, cand a ajuns sa joace in semifinale cu Argentina dupa o victorie mare in fata Belgiei. In ciuda rezultatelor slabe din urmatorii 20 de ani (cu intrerupere din cauza razboiului), americanii erau deja constienti ca spiritul de echipa si forma fizica pot face miracole in fata talentului sau strategiei. Filmul de fata nu face nici o referinta la ceea ce oficial a fost cea mai mare performanta pentru fotbalul american.
Sa trecem cu vederea pentru ca vorbim de o perioada cand fotbalul nu era… citeşte

MrHolmes pe 24 Octombrie 2016 15:44
E vorba de caracter si rezistenta
Frumos filmul, sunt fan al filmelor cu subiect sportiv. Interesant cum niste amatori au putut castiga in fata unei echipe care avea pretentii la titlul mondial. Binisor realizat filmul, cred ca merita vazut
liviubat pe 06 Septembrie 2012 04:17
mda...
alt film in care americanii vor sa arate ce popor brav sunt ei pe toate planurile. se vede si in film ca au dat gol din greseala si apoi "au stat cu fundul in poarta" reusind sa pastreze scorul. la acel mondial au reusit sa bata doar anglia si au luat bataie de la celelalte echipe din grupa. e de laudat reusita intamplatoare a acelor jucatori, dar nu cred ca merita sa se faca un film despre asta. sunt alte intamplari extraordinare in istoria fotbalului dupa care merita sa se faca un film
danymury pe 27 Martie 2011 16:32
mi-a placut foarte mult filmu asta....actorii joaca foarte bine..merita..