Păreri Seven Samurai

(1954)

Cei șapte samurai

cezarika21 pe 06 Iunie 2014 19:56
Onoare de samurai
Producţie epică cu o durată foarte lungă (207 minute), "Cei şapte samurai" este unul dintre cele mai cunoscute filme istorice din toate timpurile. Filmul relatează apărarea unui sat japonez de invazia unei bande de tâlhari, ce profita de frământările politice şi militare interne din secolul al XVI-lea pentru a-i jefui pe ţăranii lipsiţi de apărare. Cei şapte samurai care acceptă să apere satul doar pentru trei mese zilnice devin nişte eroi, simbolizându-i pe luptătorii anonimi ce şi-au riscat viaţa secole de-a rândul în numele dreptăţii. Singura lor avere era doar onoarea concretizată în devotament, respect față de cuvântul dat, spirit de sacrificiu și dispreț față de moarte.

Nu ştiu dacă "Cei şapte samurai" este cel mai bun film japonez din toate timpurile sau cel mai bun film al lui Akira Kurosawa, dar este în mod evident… citeşte

77ravens pe 21 Aprilie 2006 22:01
Samuraii au magia manuirii sabiei care hipnotiza adversarul.Dar taria lor consta in superioritatea morala,intelectuala si mentala pe care acestia o aveau asupra oamenilor simpli.Erau temuti si respectati.Luptele din acest film pot dezamagi admiratorii filmelor de actiune din cauza duratei scurte a acestora.Samuraii sunt mult mai valorosi decat oponentii lor,si valoarea lor iese repede in evidenta.In plus,Kurosawa nu pe forta fizica alor se axeaza,ci pe discrepanta dintre ei si restul oamenilor.Regizorul are o perspectiva oarecum mitica asupra lor,dar ca spectator inclini sa i dai dreptate.Filmul are cursivitate multumita unor cadre care care pun foarte bine in evidenta tensiunea scenelor.O experienta cinematografica foarte placuta.
aayana pe 23 ianuarie 2011 17:09
adevărat!
Sergiu.Lobont pe 09 Septembrie 2010 00:55
Daca nu ma insel acesta e primul film in care se foloseste tactica de razboi. Unul dintre cele mai bune filme alb-negre. Cu siguranta o capodopera.
cinefila pe 03 Septembrie 2003 13:07
Unul dintre cele mai bune filme realizate vreodata.
Stephen2D pe 21 Aprilie 2016 08:30
Prețul violenței e întotdeauna mare.

Al3xX09 pe 11 Mai 2010 04:12
AL3xX010
Foarte bun filmul nota 10 ........RECOMAND...........
alex_il_fenomeno pe 14 Martie 2012 17:55
un film antologic , care nu degeaba este considerat printre cele mai bune realizari ale lui Akira Kurosava ! film atat de profund , plin de emotii si de tensiuni chiar si de la lucruri aparent irationale , care te captiveaza intr-o maniera nebanuita . iar jocul actorilor , coroborat cu actiunea atat de interesanta , face o pelicula nemuritoare , care trece pe nesimtite , desi se intinde pe o durata de timp destul de mare ... chiar la sfarsit ti-ai fi dorit sa mai existe o continuare a acestei povesti ... merita urmarit de catre toti iubitorii de film de calitate !
cetateanu pe 12 August 2010 15:16
un regizor colosal Akira Kurosava si un actor mareToshiro Mifune , un film alb negru aviz amatorilor de cultura Japoneza si de filme vechi
mihaelatb pe 11 Octombrie 2010 11:21
film antologic! in care trebuie sa inveti sa gandesti ca un asiatic, sa cunosti sensul cuvantului onoare si cinste.Film ce-l va inspira pe John Sturges in filmul sau Cei sapte magnifici
aayana pe 23 Ianuarie 2011 17:04
Jos pălăria!
Un film despre puterea pe care o dobândeşte un grup de oameni când lucrează împreună în acelaşi scop. Un grup se va salva întotdeauna dacă lasă interesele egoiste la o parte.
Şapte samurai vor ajuta un sat de ţărani să învingă nişte tâlhari care-i jefuiau mereu în preajma recoltelor agricole. Deşi răsplata este mai puţin materială, fiecare din cei şapte se va implica profund pentru a-i ajuta pe ţărani. Un film despre ceea ce înseamnă să fii erou, despre modestie şi sufletul de samurai.

Vorador pe 03 Mai 2012 00:29
"It is when we feel our safest we are most vulnerable."
''Cei sapte samurai'' a fost primul cel mai de succes film al Japoniei,un film care iti arata ce inseamna cuvantul onoare.
cosmin_kedii pe 19 Aprilie 2013 07:39
Acest clasic este, fără îndoială, cel mai frumos film pe care l-a adus opere cinematografice japoneze
O copie a filmului, perfect controlat, punerea în scenă care este excelentă și cu un decor generos. Actorii joacă precis, un film de neuitat japonez.

kakamo pe 04 Februarie 2015 13:49
Nu mi-a placut!!
Overated! Nu e cine-stie ce ... putin actiune, actori slabi, cel putin cei din rolurile secundare! Cateva faze cat-de-cat, dar putin. Faptul ca e din '57 nu e o scuza, mai usor cu notele mari ..
GrandBleu pe 23 martie 2015 11:55
Nu te mai uita la asa ceva, ca obosesti, te doare capul etc. Probabil batman e ce-ti trebuie, vizionare placuta!
kakamo pe 29 martie 2015 21:18
Inteleg ca vrei sa fii inteligent cu remarci luate din apropo tv, dar filmele cu batman sunt mult mai interesante - Dark Knight cu Heath Ledger in rolul lui Joker, Dark Night Rises... sunt filme de referinta si probabil nici nu ti-ai dat seama ce scrii. Daca faci un comentariu negativ legat de o parere, macar fa-o la un nivel adecvat. Pe de alta parte, te-as intreba ce te-a impresionat pe tine la 7 samurai, de ti se pare asa de bun ? Si o alta intrebare, daca tot vorbim intre cunoscatori - ce film american este un remake al acestui film, cu lor, bineinteles?
Iulidesprefilme pe 13 August 2013 14:46
În semn de apreciere, Academia Americană de Film îi acordă Oscarul pentru Cel mai bun film străin al anului...
cotzofica pe 27 Iulie 2013 22:58
Ideea este foarte bună, dar unele prestaţii actoriceşti nu prea m-au convins, iar unele scene de umor nu prea îşi aveau rostul. Asta nu înseamnă că e un film slab. Doar că mi-a plăcut mai mult versiunea americană.
andrei_oarga pe 05 Noiembrie 2022 06:33
Capodopera,regie impecabila din partea lui Akira Kurosawa,poveste excelenta ce te duce prin toate stările iar actorii au jucat excepțional,obligatoriu de vazut pentru orice cinefil!
andystarx pe 24 Ianuarie 2017 14:12
Nu spun ca nu este o poveste intersanta,dar nu este nici pe departe ,un film de top 250 !Poate si faptul ca este un film chinezesc ,ma face sa spun asta,dar mie nu prea mi a placut,plus ca este foarte, foarte lung !
ciobotaru pe 07 Noiembrie 2010 01:29
un film care merita vazut , cu toate este foarte lung asa mi s-a parut mie , este destul de bun