Păreri Seven Pounds

(2008)

Șapte suflete

Yulia pe 13 Martie 2010 10:09
felicitari lui will smith...a jucat extraordinar...
ionychy pe 10 Februarie 2010 21:46
big willie,tot ce face,face bine....
foarte mult mi'a placut seven pounds,dar si the pursuit of happyness,m'a facut sa'mi sterg o lacrima....are o putere extraordinara de a emotiona oamenii...asta inseamna sa fi un actor adevarat...sa nu mai vorbim de celalalt talent,de ai face sa rada cu lacrimi....bravo Will.
sweetdream pe 14 Iulie 2009 18:00
un film superb,despre umanitate si bunatate,la fel de bun ca si "in cautarea fericirii" de acelasi regizor si tot cu will smith.un10 de la mne,chiar cred ca ai ce invata de la filmu' asta desi nu cred ca cineva ar face ce a facut el,mai ales la sfarsit.oricum super tare filmu':X
bella_little pe 13 Februarie 2011 16:50
cred ca e cel mai frumos film pe care l-am vazut vreodata, iar will smith este inca o data brilliant!!!
1Simplu pe 14 Martie 2010 14:45
INCREDIBIL DE TRIST !!!
CEL MAI TRIST FILM DIN LUME !!! FINALUL MA DISTRUS, EU CARE NU PLANG LA FILME :(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
sebyelton pe 08 Decembrie 2009 17:25
Un film bunicel. In cateva cuvinte filmul ne prezinta un om care are un accident de masina si din vina caruia mor cateva persoane. Ca sa isi spele pacatele, el incepe si salveaza vietile unor oameni aflasi in pregul mortii, donandu-le diverse parti din corpul sau.
Nu il recomand, pentru ca este foarte foarte trist, depresiv chiar, si irealist. Adica, ce om de pe planeata asta si-ar dona organe, mergand pana la a se sinucide?

ShadowMan5 pe 8 aprilie 2010 23:55
un om care are pe constiinta niste vieti curmate...
corigeb pe 9 septembrie 2010 10:32
sunt de acord cu tine, filmul "schioapata" datorita ideii nerealiste pe care o are la baza..e ok, insa ma deranjeaza ca e comerical, ca a fost facut pt a sensibiliza si a strange astfel note mari...Si culmea, nu mi-a stors nicio lacrima asa cum s-a intamplat in cazul lui Hachiko: A Dog's Story , Love story sau La strada..nici lacrima, nici o nota mare :-|
dorina_cavasdan pe 13 Decembrie 2017 15:05
Este al doilea film cu Will Smith ce ma emotioneaza la maxim...
Exceptional!!!

alina073 pe 30 Iulie 2017 20:28
Cu siguranta in top 10 filme vazute de mine. Sfarsitul m-a emotionat la maxim. Genial Will Smith ,ca de obicei.
Printesa_79 pe 13 Martie 2015 11:03
Extraordinar
O drama ce m-a facut sa plang. A ales sa face acele acte de caritate pentru a fi cu constiinta linistita. Ceea ce a facut, intr-un moment de neatentie, i-a marcat viata pentru totdeauna.
Merita urmarit acest film cu multa atentie. Ne ajuta sa intelgem ce este cu adevarat important in viata si cum sa devenim mai buni.

Teodor1998 pe 20 August 2014 02:59
sapte suflete...
"Seven Pounds" este un adevarat film de drama, cu o poveste interesanta, dar nu prea realista, si cu un scenariu bun, dar care a omis cateva detali care puteau fi interesante din trecutul actorului pricipal.
Actori nu au dezamagit, iar in unele momente Will Smith si Rosario Dawson, au reusit sa creeze o chimie intre ei...
Este un film care te pune pe ganduri, cu un final foarte emotionant, la care este greu sa te abti sa nu versi macar o lacrima.
Merita sa pierzi doua ore din viata pentru acest film.

Ghemot pe 14 Mai 2014 22:48
Este mai mult decât o capodoperă!!!
Am auzit de Will Smith, dar n-am crezut ca are filme la acest nivel.
Cred ca pentru studenții la medicină, este spumă cinematografică!

Andrei843 pe 29 Aprilie 2014 21:27
Un film profund, care exploreaza adancimile sufletesti. Are si un final trist, si probabil asta il face mai bun. Un film recomandat pentru a-l urmari.
NmpN pe 18 Martie 2014 00:33
Un film bun in care finalul iti creeaza o emotia rar intalnita in filme . Cu toate ca la un moment dat ma intrebam de ce este asa de apreciat acest film , incet-incet m-am convins. Mi-a placut Rosario Dawson in acesta productie , mai mult ca Will Smith . Recomand!
rbk22 pe 26 Ianuarie 2014 21:12
Clar unul din filmele care ne invata sa fim mai buni unii cu ceilalti..Un film dramatic, un film care surprinde prin ideea filmului..este impresionant si merita vazut clar!!!
radu3455 pe 06 August 2013 19:00
sincer nu ma asteptam sa fie asa de bun o drama ce te lasa fara cuvinte,perstatia lui Will Smith e una foarte buna dar si Rosario Dawson nu se lasa mai prejos nota 9 uramariti-l cu incredere!
MrHolmes pe 03 Iunie 2013 16:35
Sapte suflete
Foarte interesant filmul. La un moment dat dramatismul ajunge la o culme unde nu ajunge in multe filme. Omul a avut caracter si asa a inteles ca isi poate lua de pe constiinta moartea celor 7 suflete, salvand alte 7 intr-un mod nemaintalnit.
andreeabai2 pe 03 Aprilie 2013 21:21
Cele 7 persoane salvate??
Deci cele 7 persoane salvate au fost:
1) fratele lui (Ben)
2) Holly, careia i-a dat din ficat, parca
3)Orbul
4)Emily
5) Baiatului caruia i-a donat maduva

Si mai care?

Ovidiu239 pe 7 aprilie 2013 20:43
Pai femeia aia ce a primit casa, nu?
carmenas pe 14 noiembrie 2013 20:47
Si barbatul caruia i-a spus la spital ca a scapat de dializa deci i-a donat un rinichi, il si arata cand ii spune sa intre sa se pregateasca pt procedura. Si cu femeia care a primit casa sunt 7. Deci ies la socoteala.
madalinaXD pe 16 Martie 2013 16:05
un film superb de un dramatism sfasietor…..o lectie de viata!...toti avem ceva de invatat din acest film.
cezy98 pe 30 Ianuarie 2013 19:32
Un film extraordinar cu o poveste superba, despre sacrificiu si dorinta de ai face pe altii fericiti mai presus de tine insuti :x. Nota 10 cu felicitari ;)!
lorenne pe 16 Septembrie 2012 23:15
Nu cred ca se pot descrie in cuvinte starile prin care acest film te obliga sa treci . Despre actor , nu am cuvinte sa pot face vreo observatie asupra modului extraordinar in care infatiseaza niste sentimente atat de omenesti .
Sapientia pe 28 Iulie 2012 01:42
Frate, cum de inca nu a luat niciun fel de premiu?Will Smith a facut o treaba fantastica. Un film excelent. N-am ce sa spun.
puffulette pe 13 Ianuarie 2012 12:22
Un film fumos si foarte trist.... Povestea e foarte frumoasa.. despre o persoana care a omorat 7 persoane intr-un accident de masina, inclusiv sotia sa si din cauza asta a ramas marcat, si s-a simtit vinovat toata viata... Super povestea merita vazut
andreeabai2 pe 3 aprilie 2013 21:22
Care au fost cele 7 persoane salvate? Mie imi ies 6 la numar
puffulette pe 3 aprilie 2013 22:55
sincer nu mai tin minte, e 1 an si ceva de cand l-am vazut ultima data
Lucian19 pe 07 Ianuarie 2012 17:53
un film care te atinge la suflet... foarte frumos merita vazut k orice pret ..... "lipsa text' nu mai am cuvinte...
dream pe 19 Noiembrie 2011 09:12
Inca un rol foarte bine jucat de Will Smith care convinge inca o data ca poate juca la fel de bine in drame pe cat o face in comedii. Scenariul foarte bine construit si finalul trist catre care filmul curge incet lasa privitorul fara cuvinte.
Laurica333 pe 18 Septembrie 2011 16:08
Un film care ti se lipeste de suflet si care te pune pe ganduri. Capodopera!!
Sorin87 pe 30 August 2011 00:19
Seven Pounds
Unul dintre cele mai bune filme recent vazute de mine, care ma impresionat foarte mult, la sfarsit cand se intalnesc ,,ochii cu inima " te ia cu lacrimi, un film forte bun.
zeki pe 02 Februarie 2011 12:55
o drama foarte buna , un fim exceptional , Wil Smith joaca extraordinar , merita vazut filmu ...
ionut1900 pe 21 Noiembrie 2010 19:58
bestial
ma impresionat f tare filmu will smith este un actor foarte bun iara scenariu este foarte bine gandit
baby_alexutza pe 17 Mai 2010 00:13
Superb...
este un film cu adevarat superb...actorii sunt alesi cum nu se poate mai bine, iar poveste este cutremuratoare! Stau sa ma intreb daca chiar exista astfel de oameni, care ar fi in stare sa isi dea viatza pentru altcineva...este cel mai pur film pe care l-am vazut, ce transmite o lectie de viatza cu adevarat cutremuratoare... sacrificiul din dragoste este cel mai sacru lucru...:( cutremurator
FreakDoll pe 25 Octombrie 2009 03:35
Superb filmul. M-a emotionant si m-a facut sa ma gandesc la foarte multe lucruri. Finalul este sfasietor, te lasa fara cuvinte. Will si Rosario joaca superb.
elvischiriac pe 24 Octombrie 2011 02:15
bun film
ma intreb..... exista in noi aceste mustrari de constiinta?
psihologu pe 21 Septembrie 2010 23:26
Daca mai aveti inca in minte imaginea lui Will Smith din The Fresh Prince of Bell Air, aveti mult de recuperat, pentru ca printul din Bell Air s-a perfectionat. Fara el, blockbuster-ul verii – Hancock – ar fi mancat radacini, iar Gabriele Muccino nu ar fi dat lovitura in State cu The Pursuit of Happiness si filmul pe care am sa il ridic acum in slavi: Seven Pounds.
Will Smith e cu siguranta “the nice guy”, iar jocul sau actoricesc nu lasa loc de critici. Nu mai e Will Smith pe care l-am vazut in Hitch, Hancock sau Men in Black. E un Will Smith mai bun decat in The Pursuit of Happyness. E perfect. Lasand la o parte scenariul care ar fi putut sa fie mai bland cu rabdarea noastra, incarcatura emotionala si finalul filmului fac din Seven Pounds un film excelent, 2 ore care va vor ramane cu siguranta in minte mult timp dupa ce ati vazut filmul. Cat despre Rosario Dawson, care in… citeşte

mariuszmeu pe 31 Iulie 2010 04:34
misto
un film bun , will smith pare sa ia teren : "i am legend", "hitch " ", "The Pursuit of Happyness "
Daylak pe 06 Septembrie 2010 22:49
un film superb. chiar m-a atins. bine.. prea multe donatii :)) dar nah.. avand in vedere faptul k este o drama.. oricum, l-as mai vedea inca o data, si inca o data, si inca o data. si inca de mai multe ori :) de ar avea toti oamenii un asa suflet.. la cate nefericiri si necazuri sunt in lume, cred ca am ramane fara organe... si nu numai.
vali pe 23 Decembrie 2008 22:22
formidabil??NU!! Acceptabil??DA....nu este un film impresionant...cel putin pentru mine
gabitzadana pe 22 Martie 2009 14:41
Nu m-a impresionat deloc Will Smith prin joc, mult mai bun si s-a parut "In cautarea fericirii" cu el. Poate daca imi placea cum juca WS, aveam alta parere, exceptie scena finala in care nu am ce-i reprosa.
Paradox pe 30 Martie 2009 00:21
Nerealist
O poveste incompleta si nu tocmai realista, cu lipsuri majore in scenariu (nu le repet, pot fi citite mai jos). Pe scurt, o incercare patetica de a stoarce cat mai multe lacrimi. Ma intreb doar cati ar fi vazut filmul si, dintre ei, cati ar fi avut rabdare pana la final daca nu era Will Smith sau altcineva de acelasi calibru... eu, cu siguranta, nu.
stncndr pe 1 iunie 2009 18:46
De acord cu tine. Pentru mine nu faza cu meduza si cea cu schimbul ochilor ar fii cele mai aiurea ci faza in care el repara acea masinarie "The Beast" !!! Lucrez in service IT de ani de zile si ma lovesc uneori de componente ciudate fara manual de instalare. Dar totusi pentru acea masinarie care avea si 150 de ani (sau cat avea) cu siguranta exista 1 persoana sau 2 care sa stie sa o repare si mai mult decat probabil nu in acel oras !!!
YgReK pe 4 septembrie 2014 14:29
masinaria respectiva era din 1956.
Deceoare pe 27 Martie 2023 01:43
Puțin prea complicat pentru a fi înțeles de orice persoană. Parcă ar fi un film polițist. Trebuie să ai multă răbdare. Acțiunea este complexă și complicată. Trebuie să ții minte multe personaje care nu au legătură una cu alta și ulterior revin în acțiune.
Andrei_Filmagica pe 07 Decembrie 2022 10:35
Mini-spoiler
O poveste emotionanta despre un anume Ben Thomas care incearca sa-si repare din greselile trecutului facand 7 fapte bune pt 7 oameni alesi de el.
Will Smith interpreteaza foarte bine acest rol si face o pereche foarte frumoasa cu Emily (Rosario Dawson) pe ecran.
Povestea este una originala, captivanta, care te tine conectat cu personajele (empatizand uneori cu ele, dupa caz), dar are si o mica eroare-si anume, imediat dupa accident nu ni se prezinta nicio ambulanta, nicio masina de politie, ceea ce e greu de crezut , avand in vedere numarul victimelor si gravitatea accidentului. Cu toate acestea, Ben Thomas este propulsat direct in povestea care are acelasi final ca si inceputul.
Frumoasa Emily este muza lui Ben Thompson, motivul pentru care acesta se abate de la planul lui bine intentionat, ulterior Ben Thompson dedicandu-si fiecare particica din el (la propriu si la… citeşte

forever_young_ pe 10 Ianuarie 2022 23:41
EXCELENT !
chiar daca nu are nominalizari sau premii ( oscar , globul etc ... ) castigate filmul te poarta intr-o poveste dramatica care te tine cu sufletul la gura pana la final ...DE VAZUT !!
MariusCiprian87 pe 09 Ianuarie 2022 23:04
Este mai mult decât un film, este o pildă, un mesaj pentru o generație actuală plină de mândrie, trufașă, falsă, pierdută și în același timp fără echilibru emoțional, personal, social, un mesaj pe cât de puternic pe atât de greu de acceptat...un film de văzut neapărat în această viață și de implementat măcar 10% din ceea ce ne oferă el ,poate că nu este o capodoperă, dar este cu siguranță o lecție de viața și de...moarte ,pentru fiecare dintre noi !
lito pe 09 Ianuarie 2022 18:28
foarte bun
ff bun, de vazut cand esti sigur ca nu te intrerupe nimeni , nu va spun despre ce e vorba ca din comentariile de pana acum jumate sunt spoilere , doar atat: excelent , will si rosario sunt fabulosi , nu il credeam pe will smith sa fie atat de profund
pubelu pe 21 Noiembrie 2020 09:47
2) Holly, careia i-a dat din ficat, parca
3)Orbul
4)Emily
5) Baiatului caruia i-a donat maduva
Mai era antrenorul cu un rinichi și femeia căruia i-a donat casa!

lili22 pe 10 August 2020 11:50
Un film foarte prost, cu un scenariu penibil.Enorm de multe greseli.Dar cine crede ca la ATI te plmbi ca pe maidan nu are decat sa se uite.Si sa planga.
sofronia_marius pe 11 Februarie 2020 10:52
Am plans de cateva ori,merita vazut,un bun film drama
carmen_angelus_romila pe 02 Ianuarie 2020 21:34
Avand la pupitru o ochipa remarcabila, acest produs american se dovedeste a fi o realizare remarcabila, atat prin povestea sa dramatica, plina de dragoste si sensibilitate, cat si printr-o interpretare scenica de o tulburatoare compasiune.
Border pe 11 Noiembrie 2018 21:17
Ia o pauza de la filmele Marvel si uita-te la ,,Seven Pounds".E un filme exceptional care MERITA vazut.Te va sensibiliza la maxim.
Dragos.87 pe 02 Septembrie 2017 19:28
Un film care iti alina sufletul in toate modurile posibile si te va face sa privesti viata cu o alta perspectiva.Ce inseamna sa ajuti fara sa ai nici o asteptare...Will Smith este o alegere perfecta si are o prestatie de mare actor!Are un final emotionant pana la lacrimi,nu trebuie ratat sub nici o forma.
Iulidesprefilme pe 22 Martie 2016 19:51
Lumea...ar fi lume...
Un film care m-a impresionat în mod deosebit...recunosc, în primele minute nu prea m-a atras, dar văzând cum gândește și, mai ales, cum acționează personajul lui Will Smith, Ben, i-am acordat mai multă atenție și m-am concentrat asupra motivațiilor eroului...caz, în opinia mea, rarisim, excepțional...Ben nu se ascunde, are remușcări, traume, și face tot posibilul să-și repare greșeala...Cine ar proceda ca el ? Un caz de conștiință, de viață și de moarte...nu aș vrea să dezvălui eu aici prea multe din subiect, din acțiune, din faptele excepționale ale eroului Ben...Spun doar atât: a luat șapte vieți și vrea să dea viață altor șapte suflete...cum ? Rămâne să-l vedeți pe Ben, cum procedează și să judecați singuri dacă a acționat și reacționat ca un om fără pereche...Eu cred că așa ceva se întâmplă rar sau… citeşte

FunnyX pe 22 Martie 2016 16:31
Unul dintre cele mai emotionante filme! Daca mai exista inca careva care sa nu-l fi vazut, il recomand cu toata increderea!
Go 1 2 3 4