Păreri Perfume: The Story of a Murderer

(2006)

Parfumul: Povestea unei crime

Mae Galadriel pe 14 Ianuarie 2007 18:22
Mi-a placut mult cartea si de aceea de-abia astept sa vad si filmul.Dupa actorii din distributie se pare ca va fi un film reusit.
4* pentru carte.

caryssa pe 24 Ianuarie 2007 15:40
yo a treb s citesc cartea pt scoala shi sincer nu prea mi-o placut..dupaia am vz shi filmu tot la sc q clasa sapt trecuta..la inceput nu am vrut s ma duc s vad filmu da nu-mi pare rau deloc..deci e suuper ..muult mai fain dekt cartea ..merita vazut :D ..abia astept s apara in cinematografe sa-l mai vad :))

p.s poate stie cineva cum pot s fac rost d el..ma puteti contacta la adresa yellow_angel_26@yahoo.com

Florin Mitrea pe 02 Februarie 2007 17:13
De ce iubesc aceasta poveste, nu stiu.De ce am citit cartea de cateva ori si mi-a urmarit adolescenta ca un fir incandescent, nu as putea sa explic.Nu este un loc tocmai caldut in care sa te refugiezi, si citind simti mirosul venind spre tine: levantica, moscul, izma, dar si aroma parguita a fetei virgine amestecata intr-o alambicata formula cu o frica subliminala si moarte seducatoare.Filmul...ramane de vazut.
iulia pe 01 Aprilie 2007 03:27
Cartea - geniala, filmul - bine realizat; exista mici scapari, dar pana la urma umanitatea nu poate decat sa frizeze perfectiunea.
Atentie, traducerea are lacune: parfumul lui Pelissier de la inceputul filmului, tradus cu "Amor si Spirit" (in engleza: "Amor and Psyche") este de fapt Amor = zeul Eros din mitologia greaca si Psyche = muritoarea de care se indragosteste. Deci parfumul respectiv era o trimitere la acea poveste de dragoste.

Ileana Stanculeasa pe 02 Aprilie 2007 12:40
Capodopera! Miraculos!
ivan ioana pe 16 Aprilie 2007 10:50
mie mi-a placut mult filmiul,foarte bine regizat...ideea mi se pare originala,nu am citit cartea .Pentru anumite gusturi s-ar putea sa para macabru,oricum merita vazut!
XXXX pe 17 Aprilie 2007 00:23
CEL MAI TARE FILM PE CARE L-AM VAZUT ANU ASTA...ADEVARAT FILM....NR.1 ANU ASTA.....
Scripca Roxana pe 17 Aprilie 2007 11:59
Am citit cartea si mi-a placut la nebunie :) Am fost foarte incantata sa aud ca s-a facut un film dupa ea , iar saptamana trecuta l-am vazut si eu .
Cei care au facut filmul s-au chinuit intr-adevar sa faca ceva bun si chiar le-a iesit :P
Muzica filmului este geniala ... pentru ca filmul nu poate transmite arome regizorul s-a folosit de muzica ca sa te faca sa simti aromele in creier ... Actorul din rolul principal este prea dragutz pentru acest personaj , dar na ..asta e un film ; eu citind cartea mi-l imaginasem urat , hidos chiar
Un film care trebuie vazut , neaparat ..

michael_mike pe 20 Mai 2007 21:36
foarte bine facut
colinx pe 10 Iulie 2007 03:13
cel mai bun film pe care lam vazut in acest an.genial modul in care regizorul sa straduit sa ne trezeasca simtul mirosului prin imagini sugestive frumos expuse su derulate.
mai vreau astfel de povesti si o astfel de atmosfera de film.toata consideratia mea pentru realizarorii acestui film.

narcis pe 30 Ianuarie 2008 15:56
cum in ultimii ani nu prea sau facut filme care sa te marcheze ,acesta este un adevarat stimulant catre frumos.bravo tuturor care au creeat acest film.RESPECT
DANA PLESCAN pe 25 Iunie 2008 22:21
UN FILM NEMAIPOMENIT!!!O PRODUCTIE DE 5 STELE DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE.UNUL DINTRE CELE MAI BUNE FILME PE CARE LE-AM VAZUT.RESPECT
rubydoll83 pe 25 februarie 2012 21:56
Un pic cam ciudat pentru mine, cam dubios finalul, insa mesajul este profund.
ELLY pe 02 Iulie 2008 20:53
FILMUL ESTE SUPERB!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ESTE MAGIC!!!!!! ARE CEVA DEOSEBIT, IAR ACTORUL DIN ROLUL PRINCIPAL,BEN WHISHAW, ESTE NEMAIPOMENIT!! NU CRED CA AS VEDEA ALT ACTOR JUCANDU-L PE GRENOUILLE.ASPECTUL, FELUL IN CARE VORBESTE,COMPORTAMENTUL .... TOTUL ESTE PERFECT.
FILMUL ESTE GENIAL REGIZAT.PACAT CA NU TINE MAI MULT.... CARTEA ESTE ,DEASEMENEA, SUPERBA. A FOST SI ESTE UNA DIN CARTILE MELE FAVORITE.
PUR SI SIMPLU CRED CA ORICE ALT COMENTARIU NU POATE SUBLINIA FRUMUSETEA ACESTUI FILM PE CARE IL RECOMAND ORICUI.MERITA VAZUT!!!!!!!!!

sebyelton pe 8 martie 2012 16:15
Ce ma deranjeaza Caps Lock-u alaaaa! Si nu cred ca sunt singurul. :))
Diana-Elena pe 20 Iulie 2008 00:59
Doar ce ma vazut filmul si este execeptional, magnific, special, impresionant...nu am cuvinte. Mi l-au povestit ai mei si am vrut sa il vad. O sa caut si cartea, pentru ca imi place foarte mult sa citesc. Cel mai bun film pe care l-am vazut de ceva vreme. Bine realizat mi s-a parut si Memoriile unei gheise(am citit prima data cartea), dar acesta este inimaginabil de bine realizat...actorii bine alesi, cum spunea cineva, si muzica. Pacat, intr-adevar ca nu a durat mai mult. Perfect. Nici un alt film nu mi-a lasat impresia asta.
K.I.D. pe 28 iulie 2010 06:00
Eu am citit cartea si de obicei cartea este mai buna decat filmul dar sincer nu si in cazul asta, mie una mi-a placut mai mult filmul, dar oricum si cartea merita citita
Simina pe 10 Decembrie 2008 17:04
Cartea - o capodopera! Genial firul narativ, descrierile, tematica, TOT! N-am mai putut s-o las din mana! De abia am asteptat sa vad filmul.

Ceea ce m-a dezamagit la film a fost in primul rand persoana lui Grenouille. In carte este descris ca un om urat, cu multe cicatrici etc. In film acestea lipseau si in ochii mei ar fi schimbat multe in legatura cu perceptia asupra peliculei.

Filmul este foarte bun, bine realizat, m-a captivat din prima clipa. Am citit pe un site ca ar fi scarbos si pervers. Nu cred ca se poate spune asta despre el. Patrick Suesskind a avut o viziune extraordinara cand a scris cartea si cu siguranta intentia lui nu a fost sa creeze senzatia de perversiune, care oricum lipseste in film din punctul meu de vedere.

Mihai M. pe 02 Februarie 2009 20:52
Am asteptat mult aparitia acestui film, tocmai pentru ca a fost una din cartile esentiale ale unei anumite perioade din viata mea. Am fost nevoit sa recunosc faptul ca uneori, regizorii sunt limitati. De fapt, provocarea - ce consta in redarea prin imagini a stimulilor receptati de simtul olfactiv - depaseste capacitatea vizuala. Pur si simplu, este extrem de greu sa transpui asa ceva. Asa incat filmul nu se va ridica niciodata la nivelul cartii! Nu inseamna insa ca nu se ridica la un anumit nivel, destul de greu de atins de filmele turnate dupa carti de succes... 4 stele pentru actroul ce-l interpreteaza pe J.B. Grenouille!
zdupy pe 16 Iunie 2009 00:45
nu am citti cartea.. asa k nu ma pot declara dezamagita... mi s-a parut un subiect original(nush cat de original a fost:-??) si chiar am stat cu sufletu la gura pana la sf! ba chiar l-am si revazut. tipu mie mi s-a parut dragutz si ingrozitor in acelasi timp. oriqm.. ideea e geniala! filmu e f bun!! uitati-va la el!
alin.cristian pe 10 februarie 2012 18:38
Cartea este foarte interesanta si stranie.Merita citita!
zdupy pe 12 august 2015 01:37
Ai fi surprins sa afli cate carti am citit. Acum observ si eu cum scriam acum 6 ani, fapt datorat mess-ului, toti adolescentii au trecut prin faza aia.
demmonika pe 19 Iulie 2009 01:23
super film,inca de la inceput totul super,dar nu mi-a placut deloc sfarsitul mai ales partea in care toti lesina pe acolo..."din cauza parfumului" dar in rest super,e genial.
ZURAWSKI pe 8 ianuarie 2012 23:25
Mersi pt spoiler. Acum am idee despre finalul filmului... Desteapto!
Mutilator01 pe 17 februarie 2012 00:13
pffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff doamne ce minte le trebue unora ,ms de spoileer si chiar aveam de gand sa vad filmu asta
ABC pe 19 Iulie 2009 13:16
Daca as putea sa dau mai multe stele, as face-o!
CAPODOPERA.

amy_lee pe 14 August 2009 16:58
Am citit cartea...E superba:D....si o sa ma uit si la film:D
Myra_Bella pe 27 August 2009 12:39
Foarte bun film....original:X:X:X...nota 10 ....de la inceput m-a atras si m am uitat pana la final ...interesant final;))
mechanic05 pe 29 noiembrie 2009 13:19
De exceptie filmul,sincer sa fiu am vazut multe productii SUA dar ca Perfume in nici un caz.Chiar este unic,stiti voi unul asemanator?
grosujana1952 pe 24 iulie 2019 16:15
sunt de aceeasi parere
rrs85 pe 03 Septembrie 2009 19:45
foarte frumoasa lumea aceasta a mirosurilor, extrem de fragila, dar in acelasi timp patrunzator de incitanta!!! filmul este realizat intr-un mod apropiat de valenta povestii lui Patrick Suskind, dar nu atinge cotele maxime ale cartii ( care de altfel recomand tututor sa indrazneasca a o lectura ), se sar anumite "lucrusoare", lucrusoare care condimenteaza excelenta polaritatea universului format in jurul lui Jean-Baptiste G...
Radu1711 pe 29 Septembrie 2009 22:03
radu1711
unul dintre cele mai frumoase filme care le-am vazut, povestea filmului este nemaipomenita...un film care merita vazut
Ancient pe 27 Noiembrie 2009 18:33
Nu reusesc sa imi explic ce e cu nota aia asa de mare pe IMDB. Penibil,penibl,penibil
vanflorya pe 9 ianuarie 2012 22:04
limiteaza-te la filme cu Van Dame...
sarrpe pe 5 ianuarie 2014 14:09
cum i-ai dat 5 la porcaria aia de film :))) dai 1
lorenne pe 29 Decembrie 2009 22:27
Mie sincer nu mi a placut deloc. Mi s a parut plin de obscuritate cum era si epoca aceea de altfel si prea gri.
Erwin-Eduard-Eddie pe 7 februarie 2011 17:10
daca tie iti place rozu asta e
illuzzi0n pe 29 iunie 2012 00:03
@Sebyelton ai perfecta dreptate.. @After_Eight nu spune absolut nimic..doar vrea sa para important - in lumea lui- .
cavallioty pe 30 Decembrie 2009 23:51
excelent
filmul asta o sa imi ramana mult timp tiparit in minte
vanflorya pe 9 ianuarie 2012 22:02
de ce?
cavallioty pe 10 ianuarie 2012 11:58
pentru ca e pur si simplu superb
jansic pe 26 Ianuarie 2010 17:20
ecranizarea aduce destul de mult cu cartea(care e mai buna) si apropo de asta, era o gluma cu 2 soareci care rodeau o banda de film; "iti place?" zice unul.."nu! mi-a placut mai mult cartea!" raspunde celalalt.. :)
rvn pe 01 Februarie 2010 15:07
film deosebit
interesant!!!!bine realizat,povestea te captiveaza de la inceput,te face sa stai in fata ecranului pana la sfarsit.
movie4 pe 11 Februarie 2010 22:22
foarte frumos, iti ramane in minte, desi e greu de redat pe ecran aceasta lume a mirosurilor, regizorul a facut o treaba excelenta
merita 10

aayana pe 23 Martie 2010 15:01
Cea mai subtilă substanţă care descrie firea umană este sufletul. Dar ce se întâmplă când acesta este conturat cel mai bine de un parfum propriu, unic?

Povestea lui Jean Baptiste Grenouille este cea a unui geniu consumat de propriul lui dar: ce ar fi să poţi simţi toate mirosurile din lume, toate aromele şi parfumurile care îi descriu pe ceilalţi până în ultimul detaliu şi să vrei să-l creezi pe cel mai bun?

Cum pot păstra parfumul care-mi place? Nu doar sub forma unei amintiri ci într-o sticluţă! Aşa începe căutarea de sine a personajului şi încercarea de a împlini un scop. Lumea trebuie să afle cine este şi ce are să-i dăruiască.

Este interesant şi în acelaşi timp ciudat să te hrăneşti doar din pasiune, într-atât încât să treci peste orice principii morale pentru a descoperi parfumul perfect,… citeşte

alcameliei pe 22 februarie 2011 11:45
Analiza profunda...mi-a placut comentariul tau...
After_Eight pe 14 februarie 2012 21:38
ooook, hai ca am eu curajul sa zic primul : asl pls aayana :))))
corigeb pe 12 Aprilie 2010 10:11
Prima parte a fost f buna insa finalul mult prea exagerat, mult prea ireal..asa ca facand o medie nu pot sa ii dau mai mult de 7: film bun.
irimescuirinel pe 5 ianuarie 2012 12:12
Chiar crezi asta ? Sint mai multe cazuri de acest gen doar ca finalul este tras la indigou. Biserica reușește sa ii distrugă.....
Catanic pe 13 mai 2012 22:31
dar ce, nu a avut happy end?
MemoHK pe 12 Aprilie 2010 12:27
Rare sunt filmele de genu. Pana in 2000 s-au realizat numai filme bune, dar acum sunt mai rare decat diamantele.. :)
Keira86 pe 26 Aprilie 2010 00:46
Finalul strica totul
Prima parte a filmului e superba, dar apoi devine putin plictisitor iar finalul e de tot rasul. Ca sa va pun in tema, printre altele contine si o faza cu orgie sexuala.
Putea sa fie un film de exceptie dar nu e.

andreim3 pe 27 iulie 2010 12:20
Finalul face totul :) . Dar cum se zice : gusturile :)
mihaela_cristina123 pe 20 februarie 2017 08:56
Daca il spanzurau atunci el de ce dracu s-a mai chinuit atat? Care mai era rostul. Finalul e bun nici nu se putea altul
daiana00 pe 09 Mai 2010 00:22
A fost foarte bun,nu m-a dezamagit,din moment ce aveam asteptari mari..
Adevarat,imi imaginam alt final,dar macar a reusit sa ma surprinda.

yullyana pe 18 Mai 2010 14:39
foarte bun acest film, povestea ''originala'', actori cunoscuti care isi intra bine in rol..
O poveste despre cum pot fi manipulati oamenii de propria pasiune pentru diferite lucruri, aici in film parfumurile

sarrpe pe 01 Iunie 2010 00:49
Pe scurt
Cum ati putut sa spune-ti k e capodopera :)) sau k e de nota 10 :)) sau k e preferatul vostru :)) mama ce gusturi nasoale =))
Un baiat obsedat de parfumuri, creaza un parfum deosebit ucigand 12 fete si ia de la fiecare parfumul pielii lor...intr-un final ii iese parfumul, este prins de autoritati si cand sa fie executat in public scoate el sticluta cu parfum si.....waaaaawwww, toti cred k e un inger si nu-l mai omoara. Adica ce bine miroase...k sa nu mai zic k incep sa faca toti dragoste .... un penibil iesit din comun....iti dai seama ce miros avea parfumul aluia :)) si pana la urma tot indiviul moare k isi da cu parfum pe el si sar aurolacii pe el k miroase prea bine si il sugruma. Hai zice-ti k nu ati auzit ceva mai penibil de atat :)) ASTA E FILMUL FRATE

Andrada1983 pe 10 iunie 2010 16:01
In cazul in care nu ti-ai dat seama, si sigur nu ti-ai dat seama, filmul e o parabola, are un mesaj. Incearca sa-l mai vezi o data si poate te prinzi si tu despre ce e vorba.
reivan pe 16 august 2015 21:23
speram ca de la data postarii cometariului ai mai evvoluat dpdv intelefctual.."nu e filmul ma-tii"...asta a fost de imbuteliat.
Octaz pe 21 Iunie 2010 02:13
Cu siguranta e un film foarte bun , inca nu pot sa imi dau seama cum au putut unii sa scrie un astfel de roman as putea spune daca as exagera "diabolic" din care s'a inspirat filmul. Oricum ramai marcat dupa ce il vizionezi , in sensul pozitiv ... cred
MirceaCeaTanara pe 23 Iunie 2010 10:52
Bunicel, dar cam scarbos, trebuie sa ai ceva mai mult sange rece sa stai sa te uiti la el.
eylaynya pe 28 Iunie 2010 14:45
e bun filmul:P dar dupa ce am citit cartea nu ma surprinde..atat de multe detalii nu pot fi respectate
Andreeia pe 19 Iulie 2010 14:12
Fara cuvinte
Un film care merita cu adevarat titlul de "Capodopera": Original, foarte bine interpretat, captivant si cu adevarat uimitor. Felicitari realizatorilor!
kenya pe 26 Iulie 2010 17:39
Va mai amintiti de "Mesterul Manole"?Si de sacrificiul pe care l-a facut in numele creatiei? Acest film este o alta interpretare a aceluiasi principiu.Nu poti crea fara a plati pretul pentru ca,actul creatiei este apanajul zeilor.
Acest film original si semiodios,ne prezinta drama omului nascut cu un har incontrolabil si care nu are de ales,trebuie sa-si indeplineasca menirea.Sub niciun motiv nu se poate opune impulsului interior care-l calauzeste prin toate obstacolele.Reusind,trimfator,sfideaza ignoranta,moartea insasi,care-l insoteste pretutindeni,invinge masele cu un singur strop din parfumul creat cu pretul celor 13 vieti,sacrificiul suprem-viata,proaspata si tumultoasa,promitatoare a tinerelor fete.
Apoi,se autodistruge,scopul sau fiind atins,omul ramane gol si fara sens,actul creatiei sale ramane neinteles,iar creatia insasi,trece in legenda si ramane o utopie.
citeşte

view pe 13 August 2010 15:44
un film foarte bun, mi-a placut mult de tot.....merita vazut....acum depinde de gusturi
bogdan2510 pe 14 August 2010 20:51
BUN
Bun , dar nu foarte bun . Ideea filmului e interesanta . Finalul dezamagitor . Oricum , recomand .
perfekt pe 07 Septembrie 2010 02:02
f bun,impresionant.............printre cele mai interesante filme vazute vreodate
Manusa pe 12 Septembrie 2010 13:08
Mie nu prea mi-a placut filmul. La inceput m-a atras dar apoi restul filmului mi-a displacut.
AliceT pe 01 Octombrie 2010 08:16
Nu mi-a placut si mi-am dat seama de asta deoarece nu am ramas cu nimic din el.Doar cu un sentiment de dezgust.Poate a fost pre subtil pentru mine
Mores pe 18 Noiembrie 2010 11:12
A trait pentru a gasi frumusetea. A ucis pentru a o poseda.
Superb, pare a fi un cuvant care nu caracterizeaza indeajuns filmul!
jocul actorilor, costumele, povestea in sine m-au impresionat profund!
am citit si cartea si am ramas uimit cat de buna este adaptarea cinematografica...
Desi la acest rol au ravnit si Johnny Deep si Orlando Bloom , Ben Whishaw face un rol de zile mari!
Nu pierdeti filmul! 9

legolas05 pe 25 Noiembrie 2010 17:36
forte interesant filmul.........................................................
Pitbull pe 10 Decembrie 2010 01:17
Perfume: The Story of a Murderer - sau filmul unui parfumeur
Perfume: The Story of a Murderer - sau filmul unui parfumeur

Evident, Parfumul lui Patrick Süskind nu era Povestea unui ucigaş, ci una dintre acele plăsmuiri fantasmagorice în care aberaţia atinge sublimul, cu un curaj ce nu poate aparţine decât nebuniei sau geniului. Inventivitatea autorului e singulară şi inepuizabilă, comparabilă, dacă vreţi, cu verva lui Salman Rushdie, spiritul ludic al lui Bulgakov, şi acuitatea satirică a amândurora. În plus, Süskind mai are şi incitanta idee de a propune o viziune cu totul originală asupra lumii - pe care o descifrează, cum lesne se poate ghici, prin mirosuri. Încă din primele trei pagini, autorul desfăşoară o frescă a Parisului din secolul al XVIII-lea compusă exclusiv din componente odorifice - decorul care aşteaptă naşterea lui Jean-Baptiste Grenouille, şi care va… citeşte

emi_badea pe 21 noiembrie 2019 18:18
excelent, multumim!!!
Geo_Ruxy pe 28 Decembrie 2010 18:52
Nu e genul meu
...insa e un film bun. Desi mi-ar fi placut ca finalul sa fie altul, il trec la lista filmelor bune.
cavallioty pe 10 ianuarie 2012 12:03
era ,ai bine daca il spanzura si toata lumea era fericita nu?
Geo_Ruxy pe 9 aprilie 2014 02:39
Fiecare cu calitatile sale de scenarist. Imi doresc sa va subliniez urmatorul fapt: v-ati coborat la un nivel la care nu mai meritati comentarii adiacente.