Păreri Perfume: The Story of a Murderer

(2006)

Parfumul: Povestea unei crime

Myra_Bella pe 27 August 2009 12:39
Foarte bun film....original:X:X:X...nota 10 ....de la inceput m-a atras si m am uitat pana la final ...interesant final;))
mechanic05 pe 29 noiembrie 2009 13:19
De exceptie filmul,sincer sa fiu am vazut multe productii SUA dar ca Perfume in nici un caz.Chiar este unic,stiti voi unul asemanator?
grosujana1952 pe 24 iulie 2019 16:15
sunt de aceeasi parere
aayana pe 23 Martie 2010 15:01
Cea mai subtilă substanţă care descrie firea umană este sufletul. Dar ce se întâmplă când acesta este conturat cel mai bine de un parfum propriu, unic?

Povestea lui Jean Baptiste Grenouille este cea a unui geniu consumat de propriul lui dar: ce ar fi să poţi simţi toate mirosurile din lume, toate aromele şi parfumurile care îi descriu pe ceilalţi până în ultimul detaliu şi să vrei să-l creezi pe cel mai bun?

Cum pot păstra parfumul care-mi place? Nu doar sub forma unei amintiri ci într-o sticluţă! Aşa începe căutarea de sine a personajului şi încercarea de a împlini un scop. Lumea trebuie să afle cine este şi ce are să-i dăruiască.

Este interesant şi în acelaşi timp ciudat să te hrăneşti doar din pasiune, într-atât încât să treci peste orice principii morale pentru a descoperi parfumul perfect,… citeşte

alcameliei pe 22 februarie 2011 11:45
Analiza profunda...mi-a placut comentariul tau...
After_Eight pe 14 februarie 2012 21:38
ooook, hai ca am eu curajul sa zic primul : asl pls aayana :))))
ABC pe 19 Iulie 2009 13:16
Daca as putea sa dau mai multe stele, as face-o!
CAPODOPERA.

corigeb pe 12 Aprilie 2010 10:11
Prima parte a fost f buna insa finalul mult prea exagerat, mult prea ireal..asa ca facand o medie nu pot sa ii dau mai mult de 7: film bun.
irimescuirinel pe 5 ianuarie 2012 12:12
Chiar crezi asta ? Sint mai multe cazuri de acest gen doar ca finalul este tras la indigou. Biserica reușește sa ii distrugă.....
Catanic pe 13 mai 2012 22:31
dar ce, nu a avut happy end?
cavallioty pe 30 Decembrie 2009 23:51
excelent
filmul asta o sa imi ramana mult timp tiparit in minte
vanflorya pe 9 ianuarie 2012 22:02
de ce?
cavallioty pe 10 ianuarie 2012 11:58
pentru ca e pur si simplu superb
lorenne pe 29 Decembrie 2009 22:27
Mie sincer nu mi a placut deloc. Mi s a parut plin de obscuritate cum era si epoca aceea de altfel si prea gri.
Erwin-Eduard-Eddie pe 7 februarie 2011 17:10
daca tie iti place rozu asta e
illuzzi0n pe 29 iunie 2012 00:03
@Sebyelton ai perfecta dreptate.. @After_Eight nu spune absolut nimic..doar vrea sa para important - in lumea lui- .
Radu1711 pe 29 Septembrie 2009 22:03
radu1711
unul dintre cele mai frumoase filme care le-am vazut, povestea filmului este nemaipomenita...un film care merita vazut
Keira86 pe 26 Aprilie 2010 00:46
Finalul strica totul
Prima parte a filmului e superba, dar apoi devine putin plictisitor iar finalul e de tot rasul. Ca sa va pun in tema, printre altele contine si o faza cu orgie sexuala.
Putea sa fie un film de exceptie dar nu e.

andreim3 pe 27 iulie 2010 12:20
Finalul face totul :) . Dar cum se zice : gusturile :)
mihaela_cristina123 pe 20 februarie 2017 08:56
Daca il spanzurau atunci el de ce dracu s-a mai chinuit atat? Care mai era rostul. Finalul e bun nici nu se putea altul
Ancient pe 27 Noiembrie 2009 18:33
Nu reusesc sa imi explic ce e cu nota aia asa de mare pe IMDB. Penibil,penibl,penibil
vanflorya pe 9 ianuarie 2012 22:04
limiteaza-te la filme cu Van Dame...
sarrpe pe 5 ianuarie 2014 14:09
cum i-ai dat 5 la porcaria aia de film :))) dai 1
ELLY pe 02 Iulie 2008 20:53
FILMUL ESTE SUPERB!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ESTE MAGIC!!!!!! ARE CEVA DEOSEBIT, IAR ACTORUL DIN ROLUL PRINCIPAL,BEN WHISHAW, ESTE NEMAIPOMENIT!! NU CRED CA AS VEDEA ALT ACTOR JUCANDU-L PE GRENOUILLE.ASPECTUL, FELUL IN CARE VORBESTE,COMPORTAMENTUL .... TOTUL ESTE PERFECT.
FILMUL ESTE GENIAL REGIZAT.PACAT CA NU TINE MAI MULT.... CARTEA ESTE ,DEASEMENEA, SUPERBA. A FOST SI ESTE UNA DIN CARTILE MELE FAVORITE.
PUR SI SIMPLU CRED CA ORICE ALT COMENTARIU NU POATE SUBLINIA FRUMUSETEA ACESTUI FILM PE CARE IL RECOMAND ORICUI.MERITA VAZUT!!!!!!!!!

sebyelton pe 8 martie 2012 16:15
Ce ma deranjeaza Caps Lock-u alaaaa! Si nu cred ca sunt singurul. :))
Geo_Ruxy pe 28 Decembrie 2010 18:52
Nu e genul meu
...insa e un film bun. Desi mi-ar fi placut ca finalul sa fie altul, il trec la lista filmelor bune.
cavallioty pe 10 ianuarie 2012 12:03
era ,ai bine daca il spanzura si toata lumea era fericita nu?
Geo_Ruxy pe 9 aprilie 2014 02:39
Fiecare cu calitatile sale de scenarist. Imi doresc sa va subliniez urmatorul fapt: v-ati coborat la un nivel la care nu mai meritati comentarii adiacente.
sarrpe pe 01 Iunie 2010 00:49
Pe scurt
Cum ati putut sa spune-ti k e capodopera :)) sau k e de nota 10 :)) sau k e preferatul vostru :)) mama ce gusturi nasoale =))
Un baiat obsedat de parfumuri, creaza un parfum deosebit ucigand 12 fete si ia de la fiecare parfumul pielii lor...intr-un final ii iese parfumul, este prins de autoritati si cand sa fie executat in public scoate el sticluta cu parfum si.....waaaaawwww, toti cred k e un inger si nu-l mai omoara. Adica ce bine miroase...k sa nu mai zic k incep sa faca toti dragoste .... un penibil iesit din comun....iti dai seama ce miros avea parfumul aluia :)) si pana la urma tot indiviul moare k isi da cu parfum pe el si sar aurolacii pe el k miroase prea bine si il sugruma. Hai zice-ti k nu ati auzit ceva mai penibil de atat :)) ASTA E FILMUL FRATE

Andrada1983 pe 10 iunie 2010 16:01
In cazul in care nu ti-ai dat seama, si sigur nu ti-ai dat seama, filmul e o parabola, are un mesaj. Incearca sa-l mai vezi o data si poate te prinzi si tu despre ce e vorba.
reivan pe 16 august 2015 21:23
speram ca de la data postarii cometariului ai mai evvoluat dpdv intelefctual.."nu e filmul ma-tii"...asta a fost de imbuteliat.
DANA PLESCAN pe 25 Iunie 2008 22:21
UN FILM NEMAIPOMENIT!!!O PRODUCTIE DE 5 STELE DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE.UNUL DINTRE CELE MAI BUNE FILME PE CARE LE-AM VAZUT.RESPECT
rubydoll83 pe 25 februarie 2012 21:56
Un pic cam ciudat pentru mine, cam dubios finalul, insa mesajul este profund.
demmonika pe 19 Iulie 2009 01:23
super film,inca de la inceput totul super,dar nu mi-a placut deloc sfarsitul mai ales partea in care toti lesina pe acolo..."din cauza parfumului" dar in rest super,e genial.
ZURAWSKI pe 8 ianuarie 2012 23:25
Mersi pt spoiler. Acum am idee despre finalul filmului... Desteapto!
Mutilator01 pe 17 februarie 2012 00:13
pffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff doamne ce minte le trebue unora ,ms de spoileer si chiar aveam de gand sa vad filmu asta
zdupy pe 16 Iunie 2009 00:45
nu am citti cartea.. asa k nu ma pot declara dezamagita... mi s-a parut un subiect original(nush cat de original a fost:-??) si chiar am stat cu sufletu la gura pana la sf! ba chiar l-am si revazut. tipu mie mi s-a parut dragutz si ingrozitor in acelasi timp. oriqm.. ideea e geniala! filmu e f bun!! uitati-va la el!
alin.cristian pe 10 februarie 2012 18:38
Cartea este foarte interesanta si stranie.Merita citita!
zdupy pe 12 august 2015 01:37
Ai fi surprins sa afli cate carti am citit. Acum observ si eu cum scriam acum 6 ani, fapt datorat mess-ului, toti adolescentii au trecut prin faza aia.
Pitbull pe 10 Decembrie 2010 01:17
Perfume: The Story of a Murderer - sau filmul unui parfumeur
Perfume: The Story of a Murderer - sau filmul unui parfumeur

Evident, Parfumul lui Patrick Süskind nu era Povestea unui ucigaş, ci una dintre acele plăsmuiri fantasmagorice în care aberaţia atinge sublimul, cu un curaj ce nu poate aparţine decât nebuniei sau geniului. Inventivitatea autorului e singulară şi inepuizabilă, comparabilă, dacă vreţi, cu verva lui Salman Rushdie, spiritul ludic al lui Bulgakov, şi acuitatea satirică a amândurora. În plus, Süskind mai are şi incitanta idee de a propune o viziune cu totul originală asupra lumii - pe care o descifrează, cum lesne se poate ghici, prin mirosuri. Încă din primele trei pagini, autorul desfăşoară o frescă a Parisului din secolul al XVIII-lea compusă exclusiv din componente odorifice - decorul care aşteaptă naşterea lui Jean-Baptiste Grenouille, şi care va… citeşte

emi_badea pe 21 noiembrie 2019 18:18
excelent, multumim!!!
Ovidiu239 pe 11 Aprilie 2013 16:12
Bunicel, sa zicem...
Chiar daca ideea filmului este una foarte buna, acesta tine mai mult decat ar trebui, iar finalul e cam aiurea...
nelloti pe 21 Aprilie 2014 16:51
Ecranizare perfecta a romanului. Acorii fac un joc exceptional,iar perioada in care este plasata actiunea intregeste atmosfera care trece de la un registru la altul. Psihologia personajului este greu de inteles. Trairile lui capata valente patologice. Oricum fiecare vede, simte si traieste in felul lui. De aceea unii il vor aprecia, iar altii nu vor intelege sau vor fi dezgustati. Un bine se intampla in tot acest noian de pareri, acela ca macar am avut rabdarea de a ne uita la film si apoi l-am comentat. Un lucru de mentionat, dar care nu are legatura cu filmul ci expunerea parerilor, unii vor sa para un fel de exegeti ai cuvintelor, dar comit greseli. Carente la limba romana. Poate de rusine cauta sa obtina cetatenie in alt stat.
AliceT pe 01 Octombrie 2010 08:16
Nu mi-a placut si mi-am dat seama de asta deoarece nu am ramas cu nimic din el.Doar cu un sentiment de dezgust.Poate a fost pre subtil pentru mine
nathalie_dinu pe 20 Septembrie 2019 01:32
''E vremea rozelor ce mor''
Frumusetea, fascinanta si imbatatoare, trezeste in om dorinta de a o poseda, privand-o astfel de libertate. Insa libertatea este esenta ei , iar fara aceasta, frumusetea, fragila fiind, moare. Intotdeauna cautam in exterior lucrurile care ne pot face fericiti, uitandu-ne propria persoana si incercand sa o inlocuim sau sa o modificam. Insa nimic din ceea ce privam de libertate nu poate sa reziste asa cum nimic din exteriorul nostru nu ne poate darui o fericire sau o frumusete permanenta. Asta mi-a spus mie, Perfume: The story of a murderer, un film cu o coloana sonora superba.
kenya pe 26 Iulie 2010 17:39
Va mai amintiti de "Mesterul Manole"?Si de sacrificiul pe care l-a facut in numele creatiei? Acest film este o alta interpretare a aceluiasi principiu.Nu poti crea fara a plati pretul pentru ca,actul creatiei este apanajul zeilor.
Acest film original si semiodios,ne prezinta drama omului nascut cu un har incontrolabil si care nu are de ales,trebuie sa-si indeplineasca menirea.Sub niciun motiv nu se poate opune impulsului interior care-l calauzeste prin toate obstacolele.Reusind,trimfator,sfideaza ignoranta,moartea insasi,care-l insoteste pretutindeni,invinge masele cu un singur strop din parfumul creat cu pretul celor 13 vieti,sacrificiul suprem-viata,proaspata si tumultoasa,promitatoare a tinerelor fete.
Apoi,se autodistruge,scopul sau fiind atins,omul ramane gol si fara sens,actul creatiei sale ramane neinteles,iar creatia insasi,trece in legenda si ramane o utopie.
citeşte

yullyana pe 18 Mai 2010 14:39
foarte bun acest film, povestea ''originala'', actori cunoscuti care isi intra bine in rol..
O poveste despre cum pot fi manipulati oamenii de propria pasiune pentru diferite lucruri, aici in film parfumurile

rvn pe 01 Februarie 2010 15:07
film deosebit
interesant!!!!bine realizat,povestea te captiveaza de la inceput,te face sa stai in fata ecranului pana la sfarsit.
jansic pe 26 Ianuarie 2010 17:20
ecranizarea aduce destul de mult cu cartea(care e mai buna) si apropo de asta, era o gluma cu 2 soareci care rodeau o banda de film; "iti place?" zice unul.."nu! mi-a placut mai mult cartea!" raspunde celalalt.. :)
xerses pe 16 Septembrie 2011 23:56
Un film pe care il consider in categoria celor "Obligatoriu de vazut".
MirceaCeaTanara pe 23 Iunie 2010 10:52
Bunicel, dar cam scarbos, trebuie sa ai ceva mai mult sange rece sa stai sa te uiti la el.
colinx pe 10 Iulie 2007 03:13
cel mai bun film pe care lam vazut in acest an.genial modul in care regizorul sa straduit sa ne trezeasca simtul mirosului prin imagini sugestive frumos expuse su derulate.
mai vreau astfel de povesti si o astfel de atmosfera de film.toata consideratia mea pentru realizarorii acestui film.

Chelseadi pe 11 Martie 2022 01:30
astia de ziceti ca e superb filmu,cred ca sunteti psihopati ca actorul,
ColourNew pe 01 Iunie 2021 00:39
Pentru cei care au acordat nota 10, rog frumos să-mi spuna si mie cum arata in conceptia lor, un film de nota 4 sau 5...
PrincessMARIA pe 04 Mai 2021 22:57
In 31 de ani, n-am vazut asemenea pierdere de timp. Ideea este buna, dar filmul este penibil tare, cel putin la final... Prostie crunta
blackmore pe 20 August 2019 00:25
Un film mult mai slab decat cartea asta si pt ca si-au bagat si americanii capul in poza
user-5cf259ee782b5 pe 01 Iunie 2019 13:58
La cât de mizerabil este tipul nu e de mirare că e atras de mirosurile plăcute!!! Încât să facă și o obsesie!!
etos pe 22 Septembrie 2015 00:09
O profunda dezamagire
La ce review-uri are ma asteptam la ceva iesit din comun, dar in schimb mi-am pierdut vremea cu psihopatul ala si parfumul lui nemaivazut obtinut din pieleaa victimelor..... iar finalul cand trebuia sa fie executat isi scoate sticluta cu parfum si toata multimea aclama ca e nevinovat si incep sa si-o traga toti in timp ce el priveste ca un zeu... jalnic. Astept dislike-urile si comentariile negative ale fanilor acestei "capodopere".
PLaurentzyu pe 02 Februarie 2013 20:21
La inceput oscilam intre a ma uita si nu la filmul asta. Pana la urma m-am hotarat sa il vad, povestea lui Jean Baptiste parandu-mi-se interesanta. Important era ca nu aveam asteptari foarte mari, dar dupa ce l-am vazut, vai, vai, vai, unul dintre filmele mele preferate. A fost absolut genial! Poveste m-a socat atat de mult incat am plans, dar asta s-a intamplat seara, cand ma gandeam la destinul celor ca Jean Baptiste Grenouille. Oricum, va las pe voi sa descoperiti singuri "Povestea unei crime". Credeti-ma, veti fi cuceriti!
MariaVilla pe 26 Iunie 2013 19:14
L-am vazut si mi s-a parut un pic ciudat si scarbos dar filmul in sine a fost unul foarte bun !
nikkolle pe 06 Iulie 2012 17:42
Chiar daca atunci cand a inceput sa ucida acele fete pentru o clipa mi s-a parut foarte absurd si chiar revoltator , am incercat sa inteleg ka pentru el faptul de a ucide acele fete nu reprezenta o crima ci un pas in a inainta spre maretul sau scop( acela de a creea cel mai puternic parfum) si care sa contina al 13 element care nu a fost descoperit inka si pe care el credea ka e capabil sa il descopere . Putin cam ciudat .................. !!!! Iar la final acesta si-a atins obiectivul si a scapat si de crima ! Mi-as dorii si eu un parfum :D care sa aiba un asemena "efect" insa cu alt "continut" ;))) ! Parerea mea !!!! ;)
valericba pe 20 Mai 2012 01:16
Esenta pura...
O poveste uluitoare, despre obsesia cutremuratoare a unui tanar, pentru gasirea parfumului perfect. Nascut intr-un mediu mizer, Jean-Baptiste reuseste sa supravietuiasca unor conditii vitrege. Ajungand sa isi descopere aptitudinea olfactiva deosebita, realizeaza ca el insusi nu are nici un fel de miros, cu alte cuvinte nu are amprenta olfactiva, in sensul ca la nivelul subconstientului dragostea este influentata si de mirosul pe care noi il avem. Jean-Baptiste isi "insuseste" fiecare miros pe care il intalneste, dar asta nu ii este de ajuns, el incepe sa creeze o esenta "pura", o esenta a iubiri, care sa il permita sa inteleaga ce este iubirea si la randul sau sa fie iubit, chiar daca pretul este crima.
andreydey pe 14 Aprilie 2012 00:56
Criminal iubitor de "frumos:
Genial filmul, merita vazut, tine suspansul pana la final , iar finalul , este unul la care nici nu v-ati gandi.
MNarcis pe 13 Ianuarie 2012 22:24
Un film bun (nu ii contest valoarea) insa prea ciudat pentru gusturile mele, a fost un film foarte bun pentru mine pana cand a inceput sa hacuiasca fiinte umane iar finalul ,,i-a pus capac'' de tot filmului (pt gusturile mele).......sper sa nu primesc numai dislike pt ca am ,,inotat contra curentului'' doar mi-am exprimat onesta parere........Sanatate tuturor!
alex_il_fenomeno pe 10 Ianuarie 2012 15:27
o productie neasteptata , una cum nu ma asteptam sa vad nici in cele mai optimiste vise . lasand la o parte distributia uimitoare , filmul trateaza si o poveste extrem de complexa ,care trebuie luata la figurat pentru a o aprecia la adevarata ei valoare ! totul este imprevizibil , astfel ca nu ai cum sa ghicesti urmatoarea miscare , iar tocmai de aceea filmul se scurge atat de repede , incat la final ajungi sa iti para rau ca pelicula nu are o continuare ! este un film excelent , care merita urmarit de zeci de ori , nu doar o singura data !
elena_laryssa pe 08 Ianuarie 2012 11:05
mie une mi-a placut mai mult cartea. dar oricum si filmul merita pentru ca povestea e senzationala...
margott pe 05 Iulie 2011 16:32
Filmul e intr-adevar frumos, cel putin in ceea ce priveste atmosfera secolului XVIII. Interpretarea lui Ben Whishaw insa lasa de dorit, nu reuseste sa transmita emotia individului aflat in cautarea perfectiunii, interpreteaza mai degraba ca un simplu criminal care ucide cu sange rece. Poate nu intamplator se numeste filmul The Story Of A Murderer... Tocmai de aceea am si ramas dezamagita de final, mai mult ar fi meritat sa moara de mana calalului, decat sa-si aleaga singur cum va muri. Magnific Dustin Hoffman.
sweetangry pe 17 Mai 2011 20:23
Merita vazut
Filmul abordeaza un subiect original...viziunea regizorului este impresionanta...este unul dintre cele mai bune filme vazute ... perseverenta si dorinta de ati abtine telul contureaza acest film intr-un mod unic...de prestatia actorilor nici nu mai zic ca a fost foarte buna...
Vorador pe 02 Aprilie 2011 18:05
Un film care merită toată atenţia tocmai pentru că este plin de neprevăzut până-n final.Stanley Kubrick(majoritatea filmelor sale fiind inspirate din carti) spunea ca aceasta carte nu-si poate gasi locul pe marile ecrane.Felicitari pentru Tom Tykwer,ca a acceptat aceasta provocare,filmul este superb.
robbiex2 pe 18 Februarie 2011 04:18
Cu final nemeritat dar inteligent
Ce film magnific, ce sfarsit si ce prestatie !Mai rar film ca acesta.
I s-a potrivit ca o manusa rolul lui Ben Whishaw, nici batran dar nici prea matur.
Film adaugat la favorite si must see, scene care imi vor ramane mult timp in minte.
Starneste stari, sentimente si alunga notiunea timpului in timpul rularii iar la final....te lasa cu un gust dulce amarui :)
I-am dat nota 8 pentru ca nu este pentru toti si toate.

Mores pe 18 Noiembrie 2010 11:12
A trait pentru a gasi frumusetea. A ucis pentru a o poseda.
Superb, pare a fi un cuvant care nu caracterizeaza indeajuns filmul!
jocul actorilor, costumele, povestea in sine m-au impresionat profund!
am citit si cartea si am ramas uimit cat de buna este adaptarea cinematografica...
Desi la acest rol au ravnit si Johnny Deep si Orlando Bloom , Ben Whishaw face un rol de zile mari!
Nu pierdeti filmul! 9

Manusa pe 12 Septembrie 2010 13:08
Mie nu prea mi-a placut filmul. La inceput m-a atras dar apoi restul filmului mi-a displacut.
perfekt pe 07 Septembrie 2010 02:02
f bun,impresionant.............printre cele mai interesante filme vazute vreodate
bogdan2510 pe 14 August 2010 20:51
BUN
Bun , dar nu foarte bun . Ideea filmului e interesanta . Finalul dezamagitor . Oricum , recomand .
Andreeia pe 19 Iulie 2010 14:12
Fara cuvinte
Un film care merita cu adevarat titlul de "Capodopera": Original, foarte bine interpretat, captivant si cu adevarat uimitor. Felicitari realizatorilor!