Păreri Oblivion

(2013)

Oblivion. Planeta uitată

AndreBlack pe 09 August 2013 22:38
Oblivion
Un film SF foarte bun . Am ramas placut impresionant dupa vizionare . Actorii , scenariul , efectele speciale toate au fost foarte bine realizate . Merita vazut filmul , il recomand .
qawHaq pe 08 August 2013 10:37
Obligatoriu pentru SF-isti
Scurt, clar si cuprinzator. Un impatimit al genului nu trebuie sa-l rateze. Toate criticile, care mai de care mai "docte" sunt doar ca sa fie, filmul nu e o capodopera in sine, insa daca-l ratezi nu ai colectia completa ca SF-ist.
SYNDJ pe 07 August 2013 14:28
Merită văzut la cinema
Un film care merită văzut la cinema, eventual şi în 3D. Efecte interesante, sonorizare minunată. Tom Cruise nu se dezminte nici de data asta şi face un rol excelent. El practic face tot filmul, apare aproape în fiecare scenă.
Nota 8 de la mine cu regretul că sfârşitul filmului NU lasă de înţeles cum că s-ar mai dori o continuare.

radu3455 pe 06 August 2013 18:55
aveam astaptari mari de la acest film,la distributia pe care o are pe mine unul ma cam dezamajit filmul,scenariu nu e cine stie ce plus ca are destule momente de plictiseala,nota 7 cu indulgenta
Theodoric pe 05 August 2013 20:45
Scenele sunt foarte misto,si povestea e una interesanta si bine spusa.Actiunea nu intervine din pacate ca un rol important in film,dar alaturi de niste efecte speciale,senzationale totusi isi face bine aparitia.Actorii au facut tot ce au putut,adica tot ce e bun si...asa s-a ajuns la un sf foarte bun.
c0aja pe 05 August 2013 01:29
Intrebare
Doresc sa stiu de ce mai este in viata Tom Cruise la sfarsit. Nu a aratat cum a murit in spatiu?
scoobi_84 pe 9 august 2013 02:18
e din zona 52 nu din 49
c0aja pe 26 august 2013 02:29
da scoobi , dar nu are nici-o logica , cel din 52 nu are amintirile celui din 49. E cam complicat sa ma exprim aici.. In fine....
claudiu-daniel-lugoj pe 04 August 2013 01:29
Un film bun,actiune ,sf,dragoste cam tot ce trebuie.Efecte speciale bune,problema este ca eu unul nu l-am prea inteles din pacate acest film.
SarpeleCocosat pe 04 August 2013 00:41
De mult n-am mai vazut un SF atat de bun si complex. Practic are de toate: actiune, suspans, mister, romantism, un story surprinzator si intortochiat chiar daca nu foarte original si efecte vizuala ce te lasa masca.
Sorin87 pe 31 Iulie 2013 09:08
Oblivion
Imi place cum vede regizorul ca ar arata planeta Pamant in anul 2077 si mai ales Luna care era distrusa de asa zisa rasa extraterestra "Scavi", la inceputul filmului nu credeam ca dronele o sa se intoarca impotriva oamenilor dar spre finalul filmului am realizat ca de fapt ele erau problema pe planeta Pamant.merita vazut filmul nota 10
nemotoujours pe 30 Iulie 2013 23:23
IAR S,F,SI CHIAR BUN
CA UN DEMN CONSUMATOR DE S.F. CUM MA CONSIDER,INCA DE LA MELIES,SCENOGRAFIA,FILMARILE,MICA INTRIGA AMOROASA, SCENELE DE LUPTA,PANA SI FELUL IN CARE SE MISCA DRONELE SAU ATERIZEAZA TRANSPORTORUL SAU MA UMPLU DE INCANTARE.
SUBIECTUL ESTE INTERESANT, O INTORSATURA FRUMOASA SI INTELIGENTA, IMAGINILE SUNT SUPERBE,MUZICA EXCEPTIONALA,CA SI FONDUL SONOR.
ESTE LENT-RAPID-LENT RAPID,TE FURA SI TE PLIMBA SI TE LASA SA TE ODIHNESTI SI SA RUMEGI.
MI-E LENE SA SCRIU MAI MULT, DAR VA SPUN:DACA VA PLACE SF-UL BUN, SUNTETI TRAIERI DE-L PIERDETI.

Bayard pe 30 Iulie 2013 18:25
Oblivion este un mister dragut de dezlegat, dar doar daca nu ati vazut trailerul. Eu din pacate l-am vazut inaintea filmului si de-asta nici nu l-am mai vazut in cinematograf. Practic 90% din film apare acolo, iar partile care sunt pastrate secrete in final nu sunt importante (ganditi-va ca Jack ar fi intretinut de exemplu toate sondele de pe planeta, nu doar o zona.... finalul functiona). Pentru un film de actiune SF Oblivion este totusi prea plictisitor... daca taiau o jumatate de ora ar fi fost un film mai bun. O idee draguta si cam atat, Tom Cruise surprinzator nu m-a enervat ca in ultimele lui filme.... probabil pt ca nu a incercat sa fie amuzant
emi4bt pe 30 Iulie 2013 09:54
de vazut
nu am cuvinte, l-am vazut de 2 ori si inca ma surprinde
kanibalo pe 29 Iulie 2013 15:15
Se putea si mai bine..
Filmul e bun dar nu uimitor si inca odata durata filmelor din ultimii ani e un factor care ma face sa critic si mai mult un film.In cazul lui Oblivion am intalnit aceiasi problema,filmul asta se putea desfasura chiar foarte bine si ar fi iesit chiar mai alert mai frumos daca nu se intindea pe parcursul a 2 ore cu vorbe goale in unele secvente.
catasmile17 pe 28 Iulie 2013 23:58
Un film foarte fain. Povestea este una care te pune pe ganduri :)
zgrv pe 26 Iulie 2013 02:12
Cel mai bun film SF de la seria Matrix incoace!
Acum după ce am urmarit filmul, vreau să zic doar o chestie:

Oblivion ăsta e cel mai tare film SF de la seria Matrix încoace!!! Și gândiți-vă că au trecut 13-14 ani de la primul film Matrix... Fără să fac spoiler, vă recomand să urmăriți filmul și veti vedea că finalul are o oarecare asemanare cu primul Matrix... și la final veti simti un fior rece pe șira spinării... Mai mult nu e cazul să zic.

Nota 10/10 pt. Oblivion, atât pt. interpretare, cât și pt. idee și story-line! Cel mai original film SF apărut după multă vreme în care au apărut numai filme așa-zis SF de duzină și bălării de umplutură!!! Părerea mea. :-) ;-)

Atât am avut de zis!

Piese din sountrack, foarte bune de altfel:

VladutV pe 26 Iulie 2013 00:17
Un novice.
Sunt un amator in ceea ce priveste tipul acesta de filme. SF nu a fost niciodata punctul meu forte, dar spun si eu, ca si voi, Oblivion mi-a retrezit o parte din mine, o parte care vede o readucere impreuna a unor filme foarte bune din punctul meu de vedere, ca Matrix sau Independence Day , dupa cum a mai spus cineva inaintea mea, gasind astfel elemente comune care fac din acest film, unul din cele mai bune SF-uri.

Coloana sonora imi este destul de familiara, semanand putin cu cea din The Dark Knight Rises, unde, acelasi Morgan Freeman, desi cu un "rol de 5 minute", isi face treaba perfect. Cand spui Morgan Freeman trebuie sa gandesti de 2 ori inainte sa nu vezi acel film.

Tom Cruise face si de data aceasta ceea ce trebuie, sa fie un actor perfect. Intruchiparea personajului Jack Harper este una foarte bine facuta, reusind sa ridice la asteptarile publicului,… citeşte

vladimir84 pe 25 Iulie 2013 21:14
Sunetul, efectele speciale si decorurile sunt absolut impresionante, dar cam atat. L-am vazut acasa si poate si de aceea mi s-a parut cam plictisitor.
ilie_lincu pe 20 Mai 2013 12:43
O poveste noua Sf in care insesizabil extrateresti preiau controlul asupra TErrei folosindu-se de 2 oameni pe care ii clonau la nesfarsit si le dateau impresia ca lupta importiva extraterestilor de pe pamant dar de fapt isi exterminau semenii , un subiect extraordinar , insa sentimentele umane sunt mai puternice si inving orice urzeli extraterestre .
interconect_30 pe 13 Mai 2013 12:41
O idee noua sf , o poveste frumoasa cu dragoste ,drama cu un final frumos ;poveste realizata de o echipa de succes JOSEPH KOSINSKI a reunit o echipă de artişti de elită cu care a colaborat frecvent pentru a transforma romanul său grafic într-un eveniment cinematografic spectaculos. Echipa e condusă de directorul de imagine laureat cu Oscar, CLAUDIO MIRANDA (Life of Pi, TRON: Legacy), scenograful DARREN GILFORD (TRON: Legacy, Idiocracy), supervizorul de efecte speciale laureat cu Oscar,ERIC BARBA (The Curious Case of Benjamin Button, TRON: Legacy), producătorul de efecte vizuale speciale și coproducătorul STEVE GAUB (TRON: Legacy, Terminator Salvation), coproducătorul BRUCE FRANKLIN (TRON: Legacy, Terminator Salvation) și aranjorul muzical JOSEPH TRAPANESE (TRON: Legacy).
deadlord pe 21 Aprilie 2013 15:38
Un film foarte asteptat si cred totusi ca a meritata asteptatarea. Mi-a placut chiar daca unele chestii mi-au reamintit de alte SF-uri. Mi-a placut povestea, este foarte complexa, un pic cam aiurea, dar mi-a placut. Regia este ok , iar distrubutia foarte buna. Un film ce cred ca merita vazut.
raulk pe 20 Aprilie 2013 17:06
Destul de bun filmul,m-a tinut pe scaun pana la sfarsit.Daca faceau finalul fara happy-end cred ca era mai bine.
georgel1976 pe 20 Aprilie 2013 12:51
alta apocalipsa
un film interesat. un s.f. ce merita vazut de amatorii genului. ca mai toate filmele (mai ales s.f.), nu este chiar original. filme apocaliptice s-au facut si se vor face in continuare.
dido pe 15 Aprilie 2013 18:38
Drone si ..clone?
Fara doar si poate personajul principal in Oblivion e drona(sau dronele...),sunt omniprezente,hotarate si aspectuoase!Sunt fan SF inrait asa ca am savurat filmul cap coada fara sa fac nici o comparatie sau paralela sau trimitere la alte sf-uri,e de la sine inteles ca anumite concepte sf au intrat deja in cultura noastra a fanilor,sentimentul de deja-vu apare inevitabil,totusi nu ma pot opri sa nu savurez fiecare premiera de calitate care apare!Singura chestie care a ajuns sa ma streseze ca un zgomot de fond insidios si pregnant era personajul Victoria,placid si extrem de enervant,ca sa nu mai zic si total inutil!Recomand filmul fanilor genului,le doresc sa-l savureze pentru ca din pacate apar tot mai putine filme SF oarecum ,,clasice"...Enjoy!
mariuscilin pe 14 Aprilie 2013 10:54
un film bun
Filmul nu are treaba cu wall-e
merita vazut
din punctul meu de vedere sunt concepte noi aduse si filmul este plin de actiune

Postmodern pe 13 Aprilie 2013 20:22
Oblivion - Drag & drop | Postmodern
[...] Finalul acestui western postapocaliptic e fușerit și incongruent cu restul filmului (invincibil până atunci, sistemul se lasă dus cu zăhărelul într-un mod care ar putea fi considerat extrem de neverosimil), dar asta nu are cum să influențeze prea mult părerea de ansamblu pe care o lasă „Planeta uitată”. [...] citeşte
Oblivion – un SF spectaculos, dar prea cheesy pe alocuri

Regie: Joseph Kosinski
An: 2013

Actori: Tom Cruise, Olga Kurylenko, Andrea Riseborough
Genul: actiune, SF

Din ce in ce mai multe filme se ocupa de “cum va fi pe pamant cand noi ne vom fi distrus conditiile de supravietuire pe planeta folosind aremele nucleare”. Sa fie vreo influenta a deselor avertizari, ba religioase, ba de razboaie provocate de jocuri de putere? Oricare ar fi motivul, cu siguranta ca unele din ele constituie ... citeşte

Rippa pe 07 Martie 2014 18:12
Am vazut si eu filmul si am fost placut impresionat ,asteptarile mele nu au fost mari, am citit parereile celor de la Total Film si Empire(reproduse aproape identic si pe cinemagia)si totusi cred ca e un film bun .Atmosfera apasatoare,feelingul,trimiterile la filmele sf,imaginea au facut un pachet care merita vazut .Am observant aici pe cinemagia tendinta asta de a desfiinta filmele ,comentarii in care sa aratam ce vasta cultura cinematografica avem..
Slightly pe 17 August 2013 18:52
Rog lamuriri
Nu am inteles finalul si anumite faze din film, cine imi explica si mie ?

Jack se duce cu conducatorul Scavilor si detoneaza bomba. Bun, Jack cel adevarat care si-a recapatat memoria a murit, dar ce e cu celalalt Jack care vine la casa din natura si isi vede sotia si fiica la finalul filmului? Era clona? Pai daca era clona, de ce zambeste cand isi vede sotia si fiica? Clonele nu au amintiri. N-am inteles nimic pe final. Si nici faza cu clonele. Pana la urma de ce existau doi de Jack? laughing M-a bulversat total filmul asta. Nu credeam sa ajung pe TPU sa intreb dar pe google nu gasesc explicatii.

cezzar89 pe 19 august 2013 22:32
Filmul e foarte simplu de inteles, O echipa de astronauti au plecat in misiune de cercetare a unei supermasinarii extraterestre si cand au ajuns aproape de supermasinarie au fost absorbiti iar Jack a detasat capsula in care se afla majoritatea echipajului si a ramas doar el cu Victoria. Super Masinaria i-a clonat lea sters memoria apoi ia ucis si folosea clonele pentru a lupta impotriva oamenilor de pe pamant care erau inamici. La un moment dat clona 49 (care este cea care distruge supermasinaria impreuna cu Morgan Freeman) descopera ca nu lupta de partea cui trebuie si face alianta cu oamenii de pe terra si luptai pentru a distruge supermasinaria Clona 52 este cea care dupa 3 ani de cautari, gaseste casa construita de Jack cel original Faptul ca clonele isi recapata memoria e datorita faptului ca la un moment dat clona 49 gaseste o carte care o o avea in biblioteca si citeste unele pasaje in latina care il ajuta sa isi recapete memoria,
Pantaleon pe 27 Iulie 2013 19:31
S-a vrut mult, s-a reusit putin
Recunosc, am asteptat mult acest film. Dupa dezamagirea pe care mi-a pricinuit-o Prometheus, am sperat ca Oblivion sa fie ceva macar bunicel, daca nu bun. M-am inselat. Desi in prima sa ora filmul nu e rau si promite, ceea ce urmeaza îi pune stampila de SF de mana a doua. Sincer, nu l-am inteles pe deplin. Poate si pentru ca l-am vazut la o ora inaintata, sau pentru ca are un scenariu prost. Din cate am observat, filmul are un concurent direct in After Earth, cu Will Smith, ambele fiind lansate cam in acelasi timp si apartinand aceluiasi gen. La fel s-a intamplat cu The Road si The Book of Eli, insa aceste ultime doua sunt, dupa parerea mea, doua filme foarte reusite. Surprinzator de reusite. Asadar, Oblivion nu m-a impresionat deloc si nu are rost sa mai intru in detalii. Sa vedem ce e cu After Earth.
mtraianc pe 21 Iulie 2013 17:21
nota 7 . merita vazut ...........................................................................................
terraflorin pe 22 Aprilie 2013 09:00
Filmul este prea lung dar nu asta este hiba lui. Tocmai datorită faptului că este lung te-ai aştepta ca să dureze mai mult conflictul şi acţiunea de pe Tet. Dar de unde, intră omu în gigantica navă extraterestră sau ce o fi, se învârte 1 minut pe lângă clonele lui, fraiereşte 2 drone care vroiau să-l facă praf şi moloz, apoi vorbește cu falsa însoțitoare NASA a zborului şi bubuie o componentă a unei drone. Eu am aşteptat cam de la sfertul filmului când se lămureşte deja intriga o dezvoltare mai accentuată a acestui conflict în interiorul Tet-ului. Mă gândeam că se va lupta spectaculos cu ceva Scavengeri reali şi că va activa mai multe clone asemănătoare lui.... Nici vorbă... Per asamblu, filmul este însă bunicel [până când începe ''acţiunea'' molatecă din spaţiu] mai ales pentru fanii SF-ului.

PS: Pelicula aceasta este dedicată… citeşte

Kuhaylan pe 06 August 2013 22:03
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
princeofpersia79 pe 24 Iulie 2013 11:15
prost film...
film de toata plictiseala,nici nu m-am ostenit sa-l vad pana la capat atat d plictisitor este...
MissBlossom01 pe 08 Iunie 2013 17:16
De ce nu se mai da in Bucuresti? Doar in Pitesti se mai arata acum? Cum se poate asa ceva? Voiam sa il vad..
bianca.bonnie pe 21 Aprilie 2013 18:13
Dezamagitor
Filmul nu ar fi fost atat de rau daca nu as fi stiut ca joaca Tom Cruise si Morgan Freeman. M-as fi asteptat sa fie 3 D dar... din pacate nu. Ideea e ok pt un SF insa, actiunea se prelungea foarte mult si, de cele mai multe ori, mi s-a parut previzibila.
Un film care a mers pentru miercuri seara insa, doar atat, nimic spectaculos.

Mihai_Moise pe 17 Aprilie 2013 22:15
Cocktail amagitor...
Slabut! Si e o catalogare indulcita la maxim. Un cocktail de idei luate din filme clasice: Odiseea spatiala 2001, Wall-E, putin Matrix, chiar si Moon (aparitie insolita, dar destul de originala din 2009), menit sa ne ameteasca bine, dupa rateul unui plot incapabil sa propuna ceva cu greutate in domeniul sci-fi! Un Tom Cruise (obisnuit dealtfel cu genul SF) lipsit de stralucire, un Morgan Freeman in cateva scene, fapt ce mi-a accentuat frustrarea de a nu-i oferi acestuia o prestatie de substanta; cat despre cele doua prezente feminine…nimic notabil! De remarcat doar peisajul post-apocaliptic, destul de impresionant, dar, in special coloana sonora, in care M83 promite sa-l concureze serios pe Hans Zimmer.
cristi_0101 pe 13 Aprilie 2013 12:11
7 e maxim mai mult nu pot si asta pt Tom Cruise si Morgan Freeman
Indru pe 17 aprilie 2013 19:46
Dacă ziceai doar de Freeman îţi dădeam Thumbs Up. :))
craciunytza pe 19 Aprilie 2013 11:11
Vb cuiva de mai sus - SF= Super Fasait
Noroc ca am castigat biletele la film... altfel mi-ar fi parut rau daca as fi platit sa vad ceva care m-a facut sa casc continuu. replici ieftine, de filme de duzina, scenarii cliseice si puse ca nuca in perete, doar ca sa faca filmul sa para mai interesant (gen cand Tom Cruise viseaza ca Vika lui il invita in piscina aia sa faca si ei ceva). Adica, era o scena de umplutura efectiv... Prostia de scena cand Tom si Olga fug cu nava aia si inainte sa se izbeasca nava de o stanca, se catapulteaza si Olga zice asa afectat"Jack"! Vai !... dar cat de original si ce replica de exceptie. cat de emotionant. Frate, scenaristii astia se copie unul dupa altul sau cum? Efectiv puteam prezice fiecare pas pe care aveau sa-l faca. Pai unde mai e suspansul? Nu m-a surprins cu nimic, decat faza cu clona, dar dupa aia a devenit enervant si confuz, pt ce atatea clone? Adica le-au aratat si au ramas pe acolo… citeşte
Chelbos pe 25 iulie 2013 15:24
:)))
Slightly pe 17 august 2013 18:58
Saraca de tine, ce frustrata esti, nu mai ai satisfactie in viata privata si iti arunci frustrarea pe filme.
Marian.A pe 18 Martie 2013 12:29
Daca ne-am lua numai dupa prezentare reiese un film bun unde batranul Morgan Freeman joaca foarte bine rolul...Cruise a mai jucat asemenea roluri si este obisnuit..asteptam premiera
Go 1 2 3