Păreri Mystery Train

(1989)

Mystery Train

SconsulParfumat pe 06 Septembrie 2015 15:53
Jim Fucking Jarmusch!
L-am vazut mai demult, dar m-am gandit sa scriu cateva randuri pentru cei ce inca nu l-au vazut;
Pe scurt: daca-ti plac filmele care relateaza pur si simplu momente din viata, fara nici un element ascuns care va culmina la sfarsit, (~Jim Jarmusch!!! yaa!!), atunci o sa-ti placa!
Mie mi-a placut foarte mult aceasta relatare a cuplului japonez, care vine sa viziteze orasul natal al lui Elvis, in care, in paralel, se mai intampla si alte chestii (normale sau nu) relatate pur si simplu;
Imi place pur si simplu cum sunt facute personajele, relatate asa cum sunt, chiar si poate daca nu au nimic special de spus, ca in lumea reala (japan-guy-ul era oarecum plictisit, stilul care nu se da in vant dupa mare lucru, care nu-si manifesta sentimentele, dar care, era happy sa calatoreasca alaturi de iubi a lui)
Scena mea preferata: cand al negru mai mic ii frige una cu pliciu… citeşte

Dragomara pe 10 August 2010 12:02
Filmele lui Jim Jarmusch
se difuzează la CineMax la ore absolut imposibile! Mă chinui de câteva săptămâni să văd şi eu unul cap-coadă! :-((
edinaa pe 07 Decembrie 2010 06:42
Un film care atrage prin simplitatea povestii dar si prin simplitatea si originalitatea si naturaletea cu care joaca actorii japonezi, dar doar atat. In rest, ca si poveste lasa de dorit.
CristiN pe 03 Februarie 2011 02:45
Ce pot sa zic , mie mi-a placut filmul . Fiecare cu genurile lui . Gusturile nu se discuta .
lili22 pe 04 Iulie 2018 19:25
Nu sunt entuziasmata de filmele lui Jarmusch dar acesta e acceptabil.Cativa actori sunt mediocri si interpretarea lor nu imi spune nimic.