Păreri Mother!

(2017)

mama!

woodstar pe 21 Octombrie 2017 18:14
Mother! este o experienta de neuitat.
Incep prin a spune, ca multa lume o sa deteste acest film, o sa li se para prea tulburator sau pur si simplu nu au idee ce se petrece. Ma bucur ca nu fac parte din majoritate.

Bun, o sa incerc sa explic Mother! pentru cei ce nu au inteles filmul, sau nu au fost interesati sa caute despre ce este intr-adevar vorba.

In primul rand, filmul este o alegorie biblica. Dupa cum am fost invatati, Dumnezeu a creat raiul si pamantul. La inceputul filmului, regizorul creeaza un rai pe pamant, reprezentat de casa. Javier Bardem (Him) este Dumnezeu, Jennifer Lawrence (mother) este mama natura. Caracterul lui Javier Bardem este un poet, el creeaza, la fel ca si Dumnezeu.

Cei doi au trait in pace, pana intr-o zi, cand un strain, Ed Harris (man) vine si bate la usa. El are nevoie de ajutor si sotul decide sa-l primeasca inauntru. Dupa ce vedem ca ii se face rau,… citeşte

DragonMaster pe 26 octombrie 2017 14:41
Mi-a placut si felul cum Aronosfky ne arata ca daca oferim un deget cuiva aceea persoana pana la urma o sa iti ia toata mana si mai sunt cateva lucruri interesante in film, iar tot ce ai spus mai sus este foarte bine descris si ma bucur ca mai sunt si astfel de oameni ca si tine.Ma tot intrebam de ce romanii nu fac astfel de filme si raspunsul este ca foarte putini le-ar aprecia.Eu disting doua categorii de oameni cand vine vorba de film si cum am mai scris in comentariul de la filmul Blade Runner 2049 (2017) unde am spus ca foarte multi nu stiu la ce film se duc si fac un fel de ala bala portocala cand aleg unul si mai este categoria care studiaza unele lucruri despre acel film care trebuie sa apara si in mare parte filmul care o sa fie lansat se va ridica la asteptarile lor.Filmul este o arta dar si o industrie care incearca sa le faca viata mai fericita oamenilor care sunt satui dupa programul de munca sau alte probleme dar acestia trebuie sa fie constienti ca aceasta parte este doar cea de industrie iar cea de arta este mult mai complexa si de multe ori critica unele lucruri pe care le iubim sau le apreciem dar suntem prea ocupati sa ne intrebam de ce acestea sunt criticate.Atat am avut de spus si spor la vazut filme si facut recenzii cat mai bune.
gotti pe 14 decembrie 2017 21:52
Filmul meu de suflet este The Fountain!!! nu prea are relevanta comentariul meu referitor la filmul de mai sus dar... iubesc regizorul asta... f deep
R_Afc pe 25 Octombrie 2017 20:25
Proștilor nu le-a plăcut filmul!
Mulți se așteptau la un horror clasic în care să îți sară popcornul din gură. Un cuplu într-o casă aflată în mijlocul pustietății, din care tipa blondă cu țîțe mari și fundul bombat va scăpa cu viață. Nici pe departe. Proștii, oamenii îmbrăcați în trening nu știau ca vin la un film de Darren Aronofsky. Proștilor nu le-a plăcut filmul. Prima reacție din sală în momentul în care apare personajul lui Jennifer Lawrence: ''Hă, hă, i se văd țîțele!''.

Mother! este o producție care iți întoarce stomacul pe dos și te pune pe gînduri. Un film care nu se uită, un film care probabil va fi studiat la cursurile de regie. Sunt multe unghiuri de abordare, cel biblic fiind cel mai evident. Aronofsky jonglează cu foarte multe concepte: maternitatea, paranoia, faima, claustrofobia, egoismul, pofta, furia, războiul, pacea, religia, genul, istoria.

woodstar pe 26 octombrie 2017 15:11
Hah, ce ma bucur ca am nimerit singur in sala :)).
Asil pe 3 ianuarie 2019 16:51
Hahaha, mortala esti valina, de acord cu tine, cum sa-ti placa ceva atat de grotesc, neverosimil, doar ca are conotatii biblice....
cosmin742000 pe 08 Octombrie 2017 11:08
O mizerie de film horror american supraevaluat pe IMDb datorita prezentei pseudoactritei Jennifer Lawrence, sau mai egraba a actritei care practica un fel de prostitutie cinematografica , isi sacrifica talentul pentru bani.
Namaste pe 8 octombrie 2017 12:10
Sper ca l-ai si vazut, inainte sa postezi o asemenea parere acida. Ce anume ti-a displacut?
eduard_stratan pe 8 noiembrie 2021 21:46
iulian.dronca pe 05 Noiembrie 2017 20:03
Bizar, năucitor, fascinant
Alegoria umanității de la Creație la Apocalipsa și chiar dincolo de Apocalipsa.
În prim-plan atinge temele Bibliei: Dumnezeu, Natura, Creația, Raiul, Primul Om, Prima Femeie, Păcatul, Fratricidul, Mântuirea, Jertfa, Iertarea, Apocalipsa... Raiul și din nou de la început.
În plan secund deschide teme politice, sociale, psihologice ale umanității precum migrația, natura umană, sociologia maselor.
În final, nu răspunde la nimic, te lasă doar să te gândești și te obligă să-ți pui mai multe întrebări.

E atât de complex, încât e greu de pătruns, fiecare secvență putând avea cel puțin un simbol.

Mi-a plăcut și doresc să-l revăd spre deosebire de majoritatea, care îl detestă. M-am întors spre publicul din sala de cinema, să le văd reacția de final. Am văzut doar nedumerire și indignare. Un tip chiar a… citeşte

AeroX pe 7 noiembrie 2017 17:25
Asa cum au zis si altii. Doar prostii pot detesta asemenea film.
carmenas pe 7 ianuarie 2018 11:58
Poate mai sunt si oameni care l-au priceput foarte bine, dar nu sunt de acord cu felul, modul in care pune problema regizorul...Poate mai sunt si oameni care au sezizat ca filmul la inceput treneaza, si spre final este aglomerat si la propriu si la figurat si din cauza asta tot ce vrea sa transmita se duce intr-o zapaceala groteasca si morbida....Poate mai sunt si oameni care vad ca amestecul de simboluri de bine si de rau facut special ne face sa vedem numai anumite laturi ale problemei puse de regizor, astfel la final ramanand cu un dezgust si spunand: Oare toti oamenii sunt niste bestii animalice care distrug totul, iar Dumnezeu o ia de la capat creand aceeasi lume cu aceeasi soarta, ca intr-un cerc vicios din care nu avem nicio portita de scaoare??
googleman pe 14 Decembrie 2017 23:16
O porcarie de film...
O porcarie de film...de film absurd...Nici acum nu-mi revin....Bomboana de pe coliva...COMENTARIILE cunoscatorilor, ale EXPERTILOR de pe aici...care-l cam vad film de OSCAR, plin de revelatii si pilde biblice...Doamne fereste!!!...Oamenilor...voi sunteti sanatosi la cap?...Explicati-le PROSTILOR carora nu le-a placut filmul... ce talente ascunse trebuie sa ai pentru a intelege amalgamul asta de grotesc, absurd,nebunie?...Sau ce nebunie trebuie sa ai ca femeie pentru a accepta situatii de genul celor din film?...ORIBIL...DEZGUSTATOR!
VerbalKint94 pe 18 ianuarie 2018 04:19
Nu ai inteles nimic. Nu este vorba despre ,,ce nebunie trebuie sa ai ca femeie ca sa blal bllblslal" ci despre arta. Comentariul tau este aberant.
serban_ionescu pe 1 februarie 2018 21:51
CORECT, googleman, dar TE IMPLOR EU sa nu-l mai SUPERI PE VIITOR si inca intr-o maniera atat de..., de..., tocmai pe..."MARELE SI ILUSTRUL" VerbalKint94, adica tocmai pe acest "CEL MAI GENIAL SI RECUNOSCUT CA SI VARF MONDIAL AL CRITICILOR CINEMATOGRAFICI", tocmai de absolut toti criticii de film din intreaga lume !
lory_deea pe 14 Ianuarie 2018 23:07
O MARE PORCARIE
Este o mare porcarie..mi-am pierdut 2 ore din viata uitandu-ma la aceasta tampenie..v-ati batut joc de Biblie..NU RECOMAND ACEST FILM....il recomand doar in cazul in care doriti sa va faceti nervi si nu stiti cum...eu nici acum nu mi-am revenit dupa acest film
VerbalKint94 pe 18 ianuarie 2018 04:22
Esti constienta ca nu despre asta este vorba in film, nu? In loc sa intelegi metaforele prezente in film tu emiti o parere total neavizata si aberanta.
serban_ionescu pe 22 februarie 2018 00:56
BAI (subliniez cuvantul MITOCANESC ABSOLUT NEPOTRIVIT "BAI", atat de drag "intelectualului" lui G. Becali, deoarece SI TU il folosesti in mod tipic MITOCANESC la adresa mea) asa-zisule VerbalKint94 (de ce nu 94.000.000.000.?), chiar esti atat de... (nu spun cum deoarece TOTUSI, chiar daca tu o faci din plin, eu refuz sa ma cobor la nivelul tau de DEGRADARE ABSOLUTA DE DERBEDEU SADEA), incat SA TE PREFACI ca nu intelegi nici cel putin faptul ca persoanei tale nu-i pot insulta nicidecum ceva ce NU POSEDA nici la nivel DE URME ULTRAMICROSCOPICE, respectiv "inteligenta" ???
lonelywoolfie pe 11 Ianuarie 2018 22:42
INCREDIBIL !!!!!!
Trebuie sa recunosc ca desi dupa ce s-a terminat filmul nu stiam ce mi s-a intamplat si cum de am putut pierde 2 ore cu o pelicula de la care aveam asteptari mari, nu am fost foarte surprins, in ultimii ani numai dezamagiri cinematografice am avut si culmea de la filme la care aveam asteptari justificate avand in vedere bugetul, distributia si chiar regia... Nu am nimic cu iubitorii de arta, si nici nu sunt un fan al kitsch-urilor, dar Dumnezeu sa ma ierte, cinematograful e facut pentru ca sa distreze, sa surprinda, sa socheze, sa aiba sare si piper, dar filmul asta nu a avut nimic altceva decat o insiruire absurda de evenimente si trairi ale lui Jennifer Lawrence care parca era intr-un vis in care vezi tot felul de aberatii si nu poti reactiona, filmul nu a avut nicio logica, niciun sens, nici macar sfarsitul nu a revelat ceva senzational lasandu-te cu intrebarea puerila: Ce a vrut sa… citeşte
ginulet pe 19 ianuarie 2018 20:48
bravo !!! in sfarsit un om intreg la minte...hai cu mine doi ca avem aceiasi parere despre film...:)
lonelywoolfie pe 1 februarie 2018 23:36
Multumesc Ginulet, multumesc Serban_Ionescu ! Crynick, esti un dobitoc!
cristi-moga pe 12 Decembrie 2017 14:38
o mizerie!
2 ore pierdute din viata pentru aceasta mizerie de film !
nu recomand acest 'film' , nimanui!
nu e corect sa si bata acest regizor joc de Biblie pentru a incerca sa fie in topul filmelor , dar asta este lumea in care traim ;)

filmenthusiast pe 30 decembrie 2017 15:46
Daca ai ramas cu impresia ca acest film isi bate joc de Biblie, te inseli amarnic.
Caktus pe 9 aprilie 2020 17:25
cristi se vede ca nu ai inteles filmul
georgiana_tranca pe 28 Octombrie 2017 16:58
Este un film extrem de ciudat. Actorii nu sunt bine alesi pentru rolurile jucate. Aluziile biblice exista, insa sunt anulate de toate celelalte idiotenii de scene puse numai ca sa socheze. Filmul acesta s-a vrut a fi plin de lucruri bolnave, ca sa se vorbeasca despre el. Dar nu impresioneaza si nici nu merita mai mult de 5 cu indulgenta.
doomlol96 pe 11 Septembrie 2017 01:17
Grotesc, teribil, dezgustator... de bun.
E cam greu sa iti gasesti cuvintele dupa un asemenea film, cred si eu ca regizorul a vrut asta, dar nu asta va ramane cu tine.

La final, oricate intrebari iti vei pune, nu vei ajunge la o concluzie anume, cert e ca fiecare intelege arta in modul lui. Am citit pe internet multe pareri, toate au sens, toate sunt diferite, important e ce concluzie vei trage tu de unul singur. Eu l-am inteles, poate fi orice vrei tu sa fie :).

Pe scurt, merita nota 10, dar ii voi da nota 8, capodopera nu este, dar este ceva nou, si extrem de bun. Ciudat e ca nu stiu in ce categorie sa il pun, nu e nici horror, nici thriller, e mai proaspat decat roua diminetii. O experienta unica ce nu o voi uita prea curand, iar J.L sper sa fie nominalizata macar la globul de aur pentru ce a putut sa faca aici, e ceva inuman, o performanta care te consuma si fizic si psihic, nu stiu cum a reusit, salve ei.

alex_antonovici pe 18 septembrie 2017 08:39
Nu intotdeauna buget mare inseamna si film bun.
doomlol96 pe 30 octombrie 2017 16:03
Ce-i drept, Academia da, probabil că o să ignore performanta asta, din păcate. Măcar la Globurile de aur, măcar. Btw, eu la Noe i-am dat 10, probabil că îmi place foarte mult stilul lui de a face filme.
AizenGL pe 28 Decembrie 2017 19:48
De evitat
Mă așteptam la un horror psihologic, dar este mai degrabă un amalgam de alegorii. A trebuit să caut explicații detaliate ca să înțeleg exact ceea ce am văzut... Din păcate nu e genul meu și sincer nu l-aș recomanda nimănui.
ginulet pe 07 Ianuarie 2018 00:19
ce porcarie teribila
intreg filmul e o BLASFEMIE !!!!
ma mir de actori ca au vrut sa joace in asa ceva
film pt bolnavi la cap !

VerbalKint94 pe 18 ianuarie 2018 04:21
Blasfemie. BAI DA TERMINATI ODATA CU TAMPENIILE ASTEA!!! Intra daca ai ceva inteesant de zis nu vai este o blasfemie. Asta nu este o parere personala. Faci parte din categoria de persoane care nu crede in spiritul gregar, ci il explica mult prea bine.
serban_ionescu pe 1 februarie 2018 21:41
CORECT, ginulet, dar TE IMPLOR EU sa nu-l mai SUPERI PE VIITOR si inca intr-o maniera atat de..., de..., tocmai pe..."MARELE SI ILUSTRUL"VerbalKint94 !
utzag pe 22 Ianuarie 2018 21:59
nota 1/10
O alegorie biblica PROASTA! Norocul meu a fost ca am adormit in primul minut, dupa care m-am trezit sa ma cac, iar dupa aceea m-am culcat la loc.
P.S. Am tras si apa!

siladi_lucian pe 23 Decembrie 2017 14:04
Pentru fanii genului
Un film pentru cei care sunt impatimiti dupa acest gen de film "apocaliptic".
Tot astepti sa se intample ceva.....dar nimic interesant.Pentru mine o pierdere de vreme sau mai bine zis cel mai slab film din ultimii zece ani,repet parerea mea.....

sabinalin pe 11 Decembrie 2017 23:08
"Traim vremuri nebune. Acum, cand populatia planetei tinde spre 8 miliarde avem parte de mari provocari. Ecosistemul e in colaps, criza migrantilor ne afecteaza pe toti, avem parte de tot mai multe dispute care seamana cu cele tribale, cel mai mare ghetar e pe cale sa se topeasca, politica seamana tot mai mult cu entertainmentul, in vreme ce multi mor de foame unora nu le mai ajunge. Am muncit la celelalte filme ani buni dar aici prima varianta de scenariu am terminat-o in cinci zile. " E inceputul declaratiei facute de Darren Aronofsky cu putin inaintea premierei, declaratia trebuie citita in intregime eventual dupa vizionarea filmului, cred ca ajuta destul de mult la intelegerea unor fapte care se petrec pe ecran. Solide performantele actoricesti ale careului de forta Lawrence-Bardem-Harris-Pffeifer, mi-e greu sa cred ca un astfel de film va fi bagat in seama la Oscaruri dupa ce… citeşte
mirceathekid pe 16 Aprilie 2022 12:14
Un film mai cretin și mai grotesc nu am văzut în viața mea o porcărie, păcat de actori.
adiks25 pe 07 Septembrie 2018 11:59
Da, cum spuneți voi, cei de la cinemagia: filmul acesta este un monument de prostie
Acest film este un sacrilegiu. S-ar fi vrut inteligent, dar prin prezentarea sa atat de patologică mai spun ceva: acest film deschide o nouă categorie de pelicule : psihiatrice. Da, este un film psihiatric. Psihiatrii buni ar face niște comentarii foarte pertinente acestui film. Categoric nu. Nu vă pierdeți timpul cu acest film, doar dacă vreți să vedeți până unde poate coborî rațiunea pervertită. Acest film s-ar putea fi să fost coșmarul cuiva. După ce s-a trezit din coșmar, a scris repede și apoi l-a mai și acutizat ca să fie cât se poate de monstruos, mai ales în ceea ce privește batjocura adusă unor motive biblice (religioase) importante.
Aishor pe 07 Aprilie 2019 00:06
O amestecătură din care fiecare înțelege ce vrea. Dar totul e fără logică, fără sens. Nota mea? Sub zero, clar!
simpleminds pe 11 Decembrie 2017 19:44
Cat de inspaimantatoare e gloata.
Aronofsky ne-a spus adevarul in mod direct si fara ocolisuri,punandu-ne oglinda in fata.
Se pare ca Dumnezeu,in infinita lui bunatate,inca de la Creatie incearca mereu sa faca o lume mai buna si mai dreapta.
Speranta mea este ca nu cumva totul sa fie doar o joaca....sau cinism asa cum sugereaza Aronovsky.

andystarx pe 10 Decembrie 2017 15:14
O fi vrut acest film sa transmita un mesaj sau niste mesaje,dar cu siguranta nu este genul meu,numai mister poate sa fie ! Plus ca aceasta Jennifer Lawrence,cei de la Hollywood,,tot incearca sa o faca mare ,sa ne o bage pe gat,insa nu vad nici un talent la ea ! Rolurile acceptate de Bardem,mai toate au fost dificile si a jucat in filme ciudate,nici aici nu ai ce sa ii reprosezi,este un actor mare,insa filmul asta nu mi s a parut nici pe departe ,bun ! Un film greu de privit pentru oricine,nu il recomand oricui !
oprea_valina pe 08 Ianuarie 2018 15:41
Cred ca o sa am nevoie de consiliere psihologica dupa ce am vazut filmul acesta ...
lonelywoolfie pe 11 ianuarie 2018 23:03
Eu numai ce iesisem din depresie... :(
lavara_laiarna pe 08 Decembrie 2017 22:12
J Lawrence și Bardem fac un rol convingător și perfect într-un film delicat și riscant despre Început și Sfârșit! Scene emoționante sunt exprimate într-un Mare fel..deloc ușor de digerat.
dan_filip pe 24 Decembrie 2017 08:29
Nota 9!
De ce? Pentru ca unii au dat note atat de mici incat si filmele erotico-pornografice par mai reusite! Omul ce nu intelege, respinge, sa nu cumva sa-i fie data peste cap lumea fericita, tesuta cu atata sarg de creierul gigantic! Aveti grija la unele comentarii, nu exista avertisment de spoilere, alta nesimtire a unor useri! Ganditi-va la tema biblica, incepeti cu VT, ce a fost si ce s-a intamplat dupa! Nu mai dau detalii, stric placerea de a viziona un film de exceptie, de Oscar!
vladalmond pe 26 Octombrie 2017 04:40
NU E HORROR
Dacă te duci la filmul ăsta ca sa vezi un horror mai bine stai acasă. E un film greu de înțeles fără să te informezi întâi despre ce e vorba. Bineînțeles, poți să intuiești şi în timpul vizionarii cam ce vrea să transmită, dar cred că e mai plăcut de urmărit dacă stii in prealabil cam la ce face aluzie tot filmul.
serban_ionescu pe 22 februarie 2018 01:04
FACE ALUZIE LA MINTILE RATACITE !
vladalmond pe 22 februarie 2018 01:15
AȘA ESTE!
iuluassss pe 03 Iunie 2022 05:56
Eu am crezut ca tipa e schizofrenica si totul e in mintea ei. De fapt regizorul are probl.... Genul programului: O mizerie.
ShadowBoy20 pe 13 Ianuarie 2019 14:26
Cred ca e cel mai prost film pe care l-am vazut in viata mea,nota 1
stochitamarius pe 21 Octombrie 2021 14:16
Cica destinat celor cu intelect..hai sictir..filmul este oribil
cik1984 pe 11 Ianuarie 2020 02:00
O porcarie imensa !!! Gasiti-va altceva de facut. Mi-am pierdut 2h din viata pentru cea mai mare tampenie de "film"
user-5c5cc0a617ca2 pe 08 Februarie 2019 01:57
Acesta se numara printre cele mai proaste, daca nu chiar cel mai prost film vazut in viata mea (pana la jumate, mai mult nu am fost in stare). In ciuda distributiei geniale, filmu duce lipsa de orice fel de logica, scenariu sau actiune. Intreg filmul este concentrat pe mama(Jennifer Lawrence) care este o femeie ce nu stie lua atitudine atunci cand e vorba de propria ei casa si propriile ei reguli, lasandu-se calcata in picioare tot filmul, aspect ce face filmul sa fie exasperant de enervant si obositor. Nici macar nu poate fi incadrat intr-un gen de film.In descrierea de la televizor scria "horror", dar credeti-ma, sigurul lucru inspaimantator este realitatea din spatele filmului, ce- a in care toti oamenii au dreptul in ziua de astazi sa devina regizori, scenaristi, etc. Si sa produca, mai mult decat atat, sa si promoveze si incaseze bani din mizerii de filme de genu', care din pacate… citeşte
user-5c5750aa32a17 pe 03 Februarie 2019 22:40
O porcarie de film!...pacat de timpul pierdut...asta e film?!!?si mai avea si actori buni...
nu inteleg comentariile celor care se dau mari cinefili! mai bine vad colierul de turcoaze de 20 de ori decat imbecilitatea asta!

marin_nicolae pe 14 Ianuarie 2018 14:07
Simbolistica, dar parca prea multa
Multe simboluri biblice, multe trimiteri in acceasi zona dar, mie, mi s-a parut un film parca prea incurcat. Iti cam zdrobesti creierul dupa vizionarea filmului.
maria-julia pe 05 Februarie 2018 02:57
GROTESC!
Nu recomand nimanui! Ma amuza cei care o fac pe interesantii si se dau impresionati de metafore si alegorii.
Omu_Problema pe 27 Decembrie 2017 14:07
Multumesc woodstar pentru lamurire. Facusem niste conexiuni dar nu reusisem sa ajung atat de departe.
Un film despre cum oamenii distrug lucrarea Domnului dar Acesta intr-un final tot ii iarta...
Filmul este intesat de referiri, cum ar fi toate tiparele de oameni, de la cei care se impotrivesc pana la cei buni.

claudiu-daniel-lugoj pe 29 Ianuarie 2018 23:31
Este un film grotesc acest film ar trebui interzis doar o minte bolnava poate sa faca un asemenea scenariu.Din punctul meu de vedere este un film revoltator care nu are ce cauta pe ecrane.Evitati filmul daca nu vreti sa fiti shocati.
serban_ionescu pe 1 februarie 2018 21:35
CORECT !
diablo85 pe 05 Ianuarie 2018 01:00
Un film cu referinte biblice si aluzii la adevarata natura umana. Nu are cum sa prinda la box-office intr-o era a CGI-ului, dar ramane o tema de gandire pt adevaratii cinefili, ca si alte filme ale lui Aronofsky
xerses pe 06 Decembrie 2017 18:55
Tulburator si ametitor; parca tot incerci sa gasesti un sens, o logica, dar filmul este prea plin de simboluri incat mintea sa le poata cuprinda la o simpla vizionare...
user-59bd328d7b215 pe 16 Septembrie 2017 17:18
Va rog afisati rating-ul care specifica varsta
mihnea_aspru95 pe 18 septembrie 2017 04:29
O să apară şi rating-ul când e pe cale să vină şi filmul (cam cu o săptămână înainte), dar aproape sigur va fi N-15.
Dragos.87 pe 07 Decembrie 2017 18:39
Este un film bun datorita povestii interesante si a misterului captivant.Actorii se descurca foarte bine in special Jennifer Lawrence care da dovada de mare actrita.Are si o atmosfera tensionata care devine tot mai apasatoare cu fiecare minut.Merita vazut!
cristi-moga pe 12 decembrie 2017 14:37
nu , chiar nu merita vazut!
lonelywoolfie pe 11 ianuarie 2018 23:02
nu, chiar nu merita vazut!
Kul pe 21 Octombrie 2017 19:16
==== ACESTE NOTITE CONTIN SPOILARE ====

Viata este (si mai) dificil alaturi de un artist (nebun - tautologie).

- cadru intimist a lot
- micsoreaza / "arde" timpii unei desfasurari normale, aproape taiat. => un ritm alert.
- nu inteleg de ce are structura de thriller. le: n-am inteles nici mai tarziu.
- casa este personaj. le: si metafora.
- este POV ei
- home invasion?
- elemente fantastice. de la usor punctate pana la nebunia dinspre final.
- metafora celebritatii
- ce regie, ce elemente vizuale de cand intra politia peste, woa! inedit & exquisite
- it's more: e war. (viata alaturi de o vedeta poate fi un razboi. pampam! vulgarizez, e vb de sacrificiu) more fuckedup-ness.
- mi se pare rolul carierei la Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook fu o incalzire de glezne)
- ciclul creatiei.… citeşte

andreea_katalina_radu pe 12 Martie 2022 22:52
Mi-a dat dureri de cap la propriu, m-a obosit și am rămas cu o stare de nervi de neînțeles după vizionare.. Nu mi-a plăcut dar m-a prins, chiar eram curioasa de o explicație plauzibila la final.... Nu as vrea sa mai revăd! Nu îl recomand decât celor care cauta ceva deep meaning....
777L pe 17 Aprilie 2019 12:14
Cartea Genezei spusa altfel.
Alegorie si simbolism : Mama Natura, Dumnezeu, Adam, Eva, fructul oprit (cristalul), caderea in pacat, Abel, Cain, potopul (scena cu chiuveta), creatia, Creatorul si nevoia de adulare din partea creatiei, Isus, uciderea Mantuitorului, impartasania cu trupul lui in dreptul altarului, agresarea Mamei natura, autodistrugerea acesteia cu ajutorul combustibilului fosil, renasterea Naturii, o noua lume!
_xXx_ pe 22 August 2018 15:30
Noroc cu ultimele 5 minute...altfel, nu înțelegeam mare parte din film! Nici acum...nu pot spune că am înțeles mare lucru, nu prea văd ce este de înțeles...
Într-adevăr, nu este un film pentru oricine...
Mai bine va orientați către altceva!

user-5a7f4fd17e797 pe 10 Februarie 2018 22:10
Un film pe care...trebuie sa il vad si a doua oară! Da, este surprinzător din multe puncte de vedere.. Contrar altor păreri..nu este Dumnezeu cel reprezentat..e Lucifer! Recomand filmul!
user-619e85bdb7004 pe 24 Noiembrie 2021 20:41
Mi se pare un film grotesc și absolut lipsit de logica.Chiar daca ar avea oarece conotații de religie,cum spun unii utilizatori,pai atunci ce sens are acea replica cu: E pingarita,verifica i go-ymul. Replica respectiva ,te duce cu gândul că în acea casa, exista o infecție ,un microb.Pur și simplu taie orice fel de logica ,a ceea ce se petrece în film.
Caktus pe 28 Decembrie 2019 01:32
Excelent
Un film excelent marca Darren Aronofsky, un geniu al cinematografiei. Un film destul de greu de inteles, plin de alegorii biblice, cu un final mai mult decat socant. Trebuie vazut.
user-5cfd3bc7740ca pe 13 Iunie 2019 03:24
user-5c5cc0a617ca2 => are cel mai bun comentariu, vă recomand acest film că și eu mi-am pierdut timpul vizionând o porcarie deoarece am ignorat comentariile negative.
Nota mea pentru această mizerie este :
SUB 0 0
Z E R O

SYNDJ pe 06 Iunie 2019 01:45
Un film ciudat, cam prea lung si destul de previzibil. La unele scene am si ras (mai mult ironic). N-am prea inteles ce vrea sa spuna filmul. Replica de la final "Eu sunt eu. Tu erai acasa." ar fi trebuit sa ne lumineze? Stilul de filmare mi-a displacut; prea multe prim-planuri si cadre rotative fara rost de te ia cu ameteala.
ioana1007 pe 31 Ianuarie 2018 15:40
Am inteles metafora, dar filmul este slab, lung si plictisitor !! Ma intreb cum actori atit de buni accepta sa joace asa niste roluri intr -un film atit de slab......dezamagitor .......
serban_ionescu pe 1 februarie 2018 21:34
FOARTE CORECT ! PERFECT DE ACORD CU TINE, ioana1007 !
carmenas pe 07 Ianuarie 2018 13:01
O noua categorie de film: Film periculos!
Mi-a placut foarte mult The Fountain si mai mult Requiem for a dream care a avut un mesaj extraordinar de puternic si foarte clar impotriva consumului de droguri de orice fel. E ok sa sochezi cand scopul este de a trezi omenirea, de a ne face sa ne dam seama ca de foarte multe ori noi suntem cei care ne distrugem propriile vise si implicit vietile noastre prin alegerile pe care le facem... A inceput usor alunecarea pe panta moralizatorului apocaliptic al omenirii pentru regizorul Darren Aronofsky cu filmul Noah. Si acolo avea mesajul ca: vaaai noi oamenii suntem doar niste distrugatori ai ecosistemului, al planetei, dar era doar inceputul... Dar cand ajungi doar sa sochezi de dragul socatului ca in Mother, cand amesteci binele si raul de nu se mai intelege nimic, cand te bagi sa reinterpretezi secvente biblice, apocaliptice fara sa ai nicio iesire...atunci totul devine periculos. Este o… citeşte
Tahca pe 24 Februarie 2019 18:45
Tulburător