Păreri Mireasma ploilor târzii

(1984)

Mireasma ploilor târzii

mirceapopa79 pe 16 Martie 2020 03:57
FILM despre C.A.P ul comunist optzecist
Un film pesemne de comanda propagandistica(ele trebuie cotate cu maxim 3 stele din 10) pentru a sublinia faptul ca tzaranii dintr-un sat dobrogean fara perspective de dezvoltare aflat la periferia tzarii cu oameni aflati la CHEREMUL PLOILOR TARZII si intelectualii universitari din Bucuresti colaboreaza fructuos pentru creerea societatii socialiste multilateral dezvoltate. Filmul era intr-o perioada tulbure a regimului comunist cand se sarbatoreau 2 decenii de impliniri maretze ceausiste si un asemenea film venea de minune propagandei. Cei de la Buftea ma refer la scenaristi si regizori cautau sa se faca presh in fatza regimului comunist. Intre geolog si fata saraca si frumusica s-a tesut cu 20 de ani in urma(cam in perioada cand venise Ceausescu pe cand geologul era student) o idila din care a rezultat un copil din flori ca atunci era interzis avortul deci fata a trebuit sa-l faca si… citeşte
eduard_stratan pe 15 noiembrie 2020 11:23
Perioada tulbure a inceput chiar la inceputul anilor '80 cand lingaii au inventat formula "15 ani lumina"!
Marian.A pe 15 noiembrie 2020 13:58
Cred ca trebuia sa treci pe la scoala ca ai stalcit limba romana comunista fratiwhere
user-60201182b8735 pe 24 Aprilie 2022 12:53
Mereu se găsește câte unul ca Mircea Popa de aici să bată câmpii. Eu clar că n-are ce face ...
cosmin742000 pe 01 Iulie 2016 17:19
Un film romanesc foarte bun , facut pe vremea cand in tara asta exista agricultura, si culmea se si muncea.
eduard_stratan pe 17 aprilie 2022 10:58
marin_nicu_marius pe 13 Ianuarie 2021 16:56
Un film exceptional. mirceapopa79 nu ai cum sa intelegi
mirceathekid pe 31 Decembrie 2020 01:21
Domnu' Mircea Popa mare mare critic de film scrie Țăran,, Tzaran" și față,, fatză" bravo bravo moncher ????????????
Deceoare pe 11 Aprilie 2024 10:52
Un film bunicel, plăcut de urmărit. Arată o parte din realitatea vieții românilor înainte de 1989.