Păreri Mad Max: Fury Road

(2015)

Mad Max: Drumul furiei

mtraianc pe 24 Iunie 2015 15:13
pt cascadorii merita ceva , restul e pierdere de timp........................................................
ioana_ciobanu pe 21 Iunie 2015 12:41
Super palpitant! E un must see :-)
Kul pe 28 Mai 2015 20:27
Mad Max: Fury Road (2015). O reclama lunga si cu un script cuminte. Dar cu actiune!

– miscare! unele din cele mai bune scene de miscare pe care le-am vazut vreodata. filmul e o reclama continua intrerupta de chestii. cu show rock’n’roll si spectacol.
– nu-mi dau seama care e ‘best-evar’ pe miscare. Miller sau Guy Ritchie.
– showul nu m-a atins teribil de mult. si tare imi e ca nu are destul elemente incat sa ramana film cult.
– dar aia: cioroii a la funk George Clinton pe endurachele alea ce zabreleau niste dune de pietre prin desert. toata stima!
– de fapt motocicletele mi s-au parut mult mai misto in film decat masinile. (ca erau mai aproape de realitate)
– pasaretul pica perfect in film. desi: benzina, watter-war si gloante. si niste fufe-modele care o dau in filozofii una mai dulce ca alta. cum sa nu-ti placa? e chiar… citeşte

marius7x pe 28 Mai 2015 18:59
Incredibil in 3D
Pur si simpu 3D-ul si marele ecran a facut filmul asta o capodopera. Se vede munca depusa, actiunea a fost de nota 10+, poate cea mai bine pusa la punct din ultimii ani in filmele de gen. Cu siguranta ca scenariul mai simplist ar fi produs complet alta parere vazut la TV.
safe123 pe 28 Mai 2015 14:18
Foarte bun filmu
Vazut la cinema un film senzational , te tine cu sufletul la gura de la inceput pana la final , este intr-adevar o capodopera care il intrece cu mult chiar cu foarte mult filmu cu mel gibson , regizorul a reusit sa faca un film atat de bun incat iti doresti sa-l mai vezi de cateva ori ! Tom Hardy joaca foarte bine , de fapt a avut numai roluri bune , iar charlize theron chiar nu ma asteptam de la ea sa intre atat de bine in rolul unei dure ! Nota 10 filmu !
Fryn pe 26 Mai 2015 13:03
Nu a fost rau deloc!!!
Desi ma asteptam la o porcarie, filmul nu a fost rau deloc!!!! Iar Tom Hardy pana la urma si-a facut rolul si chiar bine spun eu, facandu-l uitat pe Meg Gipson. Nu stiu cum ar fi fost cu Vin Diesel. Scenele de urmarire desi exagerate, au fost extrem de antrenante! Filmul nu s-a incadrat intr-un postapocaliptic modern, ci intr-unul clasic, asa cum vedeam pe video in urma cu 25 de ani. Un minus, Max trebuia sa fie personajul principal, totusi parca Furiosa (Charlize Theron) ia luat locul.
anonymous.649176fd5b320 pe 04 Septembrie 2015 14:42
lavvw pe 02 Iunie 2015 00:20
F bun filmul. Suspans, violenta, actiune, Tom Hardy...
victor_neo75 pe 21 Mai 2015 02:53
Cel mai bun film de actiune racing cascadorii spectaculoase din istoria cinematografiei !!!
E pacat ca Mad Max: Fury Road a incasat la noi de aproape 4 ori mai putin decat Furious 7 (recordmenul actual din Romania la incasari in primul weekend - Furious 7 cu 196.210 bilete vandute vs. Mad Max: Fury Road (cu "doar" 50.226 de bilete vandute).

Mad Max: Fury Road merita vazut urgent la cinematograf, e un clasic si inevitabil se va vorbi de Oscar pt cascadoriile incredibile la anul si nu numai pt efectele speciale. Recunosc ca povestea este simpla (chiar vreau sa amintesc ca Furiosa (Charlize Theron) are mai multa prezenta pe ecran decat Max (Tom Hardy)), dar cascadoriile uluitoare, plus coloana sonora asurzitoare si imaginea rosiatica a desertului namibian sunt memorabile, n-am mai simtit asemenea tensiune de la Terminator 2: Judgment Day (1991), The Dark Knight (2008), The Matrix Reloaded (2003) si ceva, ceva din montajul alert din Requiem for a Dream (2000). Desi Tom… citeşte

Ioan_Brandus pe 14 octombrie 2019 01:09
Cuvântul 'convergență' e folosit eronat. Clasic? Nici pe departe. A nu se confunda cascadoriile cu efectele speciale. Matrix e o poveste care nu e chiar poveste. Fan Terminator.
pablo_sorin pe 16 Mai 2015 09:37
Foarte bun filmul , merita văzut , nu o sa rămâneți dezamăgiți . Recomand .
bondarenko pe 23 August 2015 22:07
Ce prostie de film !!!! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Dana04 pe 06 Iunie 2015 22:59
Foarte fain filmul!! Merita vazut, Chrlizen Theron o actrita foarte buna!!
Horatiucrisan pe 05 Ianuarie 2022 22:17
Dupa 7 ani de la lansare am decis sa achizitionez si eu acrst film mai ales ca era la reducere. Proasta decizie. In primele productii actiunea era cat de cat legata, era un scenariu cu o anumita logica. Versiunea asta din 2015 e doar o insiruire de urmariri, explozii, scene trase de par si fara sens. Un film pentru plebea cu putini neuroni care considera film orice scene violente cu impuscaturi, urmariri si efecte realizate pe computer. M-am uitat o ora si apoi am facut cadou DVD ul copilului vecinului..pentru categoria de varsta 14-16 ani poate fi interesant.
user-5e7b2f4dad84f pe 26 Martie 2020 23:55
Merge dar nu este dintre filmele mele preferate, puțin cam slab fata de cât a fost lăudat
photobyalex pe 23 Februarie 2019 22:08
Toate au fost la timpul lor ...
Am vizionat filmul acasă, puțin distras de copil... Am renunțat să mă uit mai departe întrucât nu vedeam rostul acțiuni. Adică, așa cum multi au remarcat, povestea nu prea exista. Probabil că efectele speciale, mașini SF, explozii, gagici filmate ca în ELLE, înseamnă pentru unii...film.
De multe ori am fost întrebat (de actori, colegi de platou) ce face un film sa fie bun? Am răspuns că povestea este decisivă. Actori, cadre (unghiuri, lumina etc), efecte speciale, sunet (muzica) sunt uneltele de care te ajuți să spui poveste dar nu au voie sa devina subiect principal în poveste.
Pe scurt, MadMax a fost interesant la momentul inițial. Trebuia să se reinventeze ca design iar povestea trebuia să fie mai... evidențiată. Sincer, nu am înțeles despre ce erea vorba. Se zice că un film bun "reamintește" scurt… citeşte

delllia pe 23 Februarie 2019 20:12
Ma asteptam sa fie o porcarie, dar asta chiar este o porcarie.
klute pe 04 Ianuarie 2016 17:38
Costume superbe, tot felul arătări, dinamism, energie, nu plictisește deloc.
Ioan_Brandus pe 14 octombrie 2019 01:02
Costume, arătări...dinamuri energetice... asta dorim noi de la ruperea de cruda realitate ? Vezi "Surrogates" 2009
mihai_chindris pe 16 Martie 2017 19:10
xD
Mi-a placut mult. Ce daca e cu Tom Hardy... si-a jucat bine rolul si asta e tot ce conteaza. Haters gonna hate.
mariancarjan pe 16 Iulie 2016 13:30
Mult praf
Din filmul asta am ramas doar cu mult praf si nisip si niste masini modificate care aratau binisor. Slab rau.
Crysumoner pe 20 Martie 2016 15:47
Muzica si sunetul sunt o capodopera
Imi place foarte mult discursul lui Immortan Joe de la inceput
Half-life boy Nux joaca excelent
Muzica face tot filmu
Am vazut deja filmul de mai mult de 10 ori
WITNESSSSSSSSSSSSS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ciprian_ciobotaru pe 29 Octombrie 2015 17:12
superb
in top 5 cele mai bune filme vazute de mine :)), cred ca l-am vazut de sase ori pana acum
Crysumoner pe 20 martie 2016 15:58
witnessssss!!!!!!!!!!!1
ciprian_ciobotaru pe 20 martie 2016 22:18
:))
Mihai2508 pe 10 Iulie 2015 17:04
Un film reusit
Un film bun, o continuare reusita, respectand atmosfera filmelor vechi si scenariul apocaliptic al viitorului. Dar asa cum seria Terminator nu e la fel fara Arnold, la fel si Mad Max nu e la fel Mel Gibson.
Mariustheone pe 31 Mai 2015 12:22
Va ca vorbiti atatia despre Mel Gibson si cat de buna a fost seraia Mad Max veche, parerea mea e ca ori sunteti niste ignoranti care va agatati de trecut ori nu aveti nici o treaba cu filmele. Am vazut Mad Max la IMAX , e unu ditre cele mai bune filme de anu asta poate chiar cel mai bun, de curiozitate am luat si seria veche Mad Max, vreau sa va spun ca nu se compara alea vechi mi s-au parut niste gunoie, poate ca la vremea lor au fost bune da asta a fost cum 30 de ani. Nu va mai legati ca de actori ca nu asta conteaza asa mult, conteaza ca filmu asta e plin de actiune de te tine in scaun si nu te poti misca pana nu se termina.
RedTrancer pe 9 ianuarie 2016 16:30
ai mai mult de 12 ani ?
jacknicholson pe 08 Martie 2016 17:31
Slabut
Daca si panarama asta de film a fost propusa la oscar....inseamna ca cinematografia se duce de rapa. Parca Mad Max ,cel cu Mel Gibson te capta, asta insa, m-a facut sa regret timpul pierdut.
BRUMA pe 03 Ianuarie 2016 16:18
fury road cred ca se poate numara ca fiind unul din cele mai bune filme din 2015, poate chiar cel mai bun.
cu mult peste filmele in care juca Mel Gibson !!

andrei n. pe 12 Mai 2015 21:17
Sunteti carcotasi
A primit nota 9.2 pe Ign.
Eu o sa ma duc sa il vad luni si o sa imi spun parerea.
Imi place Tom Hardy si mi-au placut majoritatea filmelor lui.

VIBERS pe 13 mai 2015 21:28
Am vazut ca a primit o nota foarte mare, dar sunt curios cate voturi a avut pana acum.A aparut in mai multe tari?
andrei n. pe 17 mai 2015 15:58
L-am vazut acum 2 ore si mi s-a parut foarte bun. Este exact ceea ce ast
roshkitza pe 01 Ianuarie 2012 12:38
abia astept sa il vad ... dar totusi nu cred ca imi va placea atat de mult dak nu e cu Mel Gibson ! Cat despre Tom Hardy nu pot spune ca nu imi place ... este bun dar park tot mai bine era daca Mel Gibson juca rolul ...
PaulSenpai pe 10 Iunie 2015 15:32
Mad Furiosa: Max Road
Dupa aproape 20 de ani de asteptare Mad Max si viitorul s-au post-apocaliptic ne arde retinele cu actiune, muzica si efecte vizuale de-a dreptul incendiare ce pompeaza adrenalina fiecarui spectator.
Nu vreau sa mai spun nimic despre film decat ca trebuie sa fie vazu neaparat in cinema, 3D-ul este optional.
Singura mea problema cu filmul este ca pe parcursul filmului o preferam mai mult pe Furiosa decat pe Max, dar asa se intampla cand esti un personaj BADASS!

PS- Astept cu nerabdare si cu portofelul deschis Mad Max: The Wasteland.

ssa_l_issa pe 28 Mai 2015 16:30
Tom Hardy s-a intrecut pe sine. Nu pot sa aduc vreun repros acestui film din nici un punct de vedere. Excelent!
MinionuS pe 24 Mai 2015 20:43
Un film excelent!
Multa actiune, efecte foarte faine si o poveste buna.
Acest film trebuie vazut obligatoriu!

teddy27 pe 22 Mai 2015 09:39
FOARTE BUN
L-am vazut in IMAX desi imi doream sa il vad in 4D-ul de la Mega Mall :). Oricum filmul e foarte bun, 80% din timp e actiune, nu ai cum sa te plictisesti, efectele si realizarea sunt foarte bune. I-am dat doar 9 pentru ca povestea e destul de clasica dar frumoasa ca desfasurare.
MaDyTzZa pe 18 Mai 2015 01:59
Acest film este genial din toate punctele mele de vedere: actiune, suspans la maxim, efecte speciale, recuzita, povestea ..
N-am mai vazut un film asa bogatat in actiune de mult timp ..
Suspansul este pana in ultima scena a filmului.. Bravo!

MgO pe 27 Mai 2015 12:43
Merita vazut! Un film reusit!
Octaz pe 21 Mai 2015 23:29
Adevarul e ca un film ca acesta, rar mi'a fost dat sa vad, o regie absolut impecabila si o desfasurare de actiune atat de bine pusa la punct in absolut orice amanunt! Dupa ce vezi "Mad Max" cu siguranta vei mai ramane foarte "mad" pentru ca s'a terminat ! Coloana sonora a fost de laudat , o combinatie de muzica care iti ridica parul pe maini, peisajele de asemenea au fost absolut impresionante. Daca ai de gand sa traiesti un film la intensitate maxima, recomand acest film in format IMAX, este o experienta deosebita. Regret ca nu l'am urmarit in format 4D, sunt sigur ca te ar fi zdruncinat bine. P.S.: Sa nu uitam de actori, felicitari! Tom Hardy, future best-actor!
Crysumoner pe 21 martie 2016 12:27
WITNESSSSS!
Ioan_Brandus pe 14 octombrie 2019 00:55
Hey, V, Ce regie ? Tom Hardy nu are rol și CT... OK, are și îl face..., dar... nu se putea ceva mai bun, mai original, mai 'Putin' plictisitor ? Coloana sonoră nu se compară cu altele mai 'dezvoltate'. Nu cârcotez, dar se putea mai bine, mai nou, mai... deosebit...
Bârfitoarea.ro pe 27 Iulie 2010 21:57
Charlize Theron se-ascunde dupa portofel
Scumpa la vedere in ultimele saptamani, actrita de origine sud-africana Charlize Theron (34 de ani) a iesit la cumparaturi ieri dupa-amiaza, la Los Angeles. Mai exact, vedeta a colindat cateva magazine din West Hollywood, oprindu-se intr-un final la boutiqul Marc Jacobs, de unde n-a plecat cu mana goala. Desi s-a camuflat cu o sapca pe [...] citeşte
un_fleac pe 25 Iunie 2015 21:09
O mare varza
O mare varza si atat. film pentru copii!!
Toate efectele se succed cu o viteza fantastica (parca ma uit pe derulare inainte :)) are un subiect infantil si actiune de toata jena; nu trebuie sa ai mai mult de 2 neuroni ca sa-ti placa asa ceva).

mtraianc pe 27 iunie 2015 14:40
de acord ,, un film repeten
Theodor2011 pe 1 martie 2016 16:43
Chiar in loc de acel 'chair' (m-am corectat)
stillbear pe 23 Iunie 2015 22:09
"MAST SIIII"
Mad Max: Fury Road,o productie fascinanta ce ne prezinta un spectacol continuu,exceland la multe capitole.Cel mai important factor ce ii asigura filmului titlul de "Must See" este actiunea continua si captivanta ce iti ofera,cu ajutorul confruntarilor,masinilor construite ingenios,,exploziilor si multitudinii de gloante trase, o doza pura de adrenalina.Un alt element demn de toata lauda este reprezentat de cadrele incredibile ce surprind niste locatii si niste decoruri fabuloase.George Miller,regizorul acestui film,nu a uitat de lucrurile ce au facut din seria Mad Max,o serie memorabila dovada ca pe langa actiunea si cadrele de calitate,acesta introduce o noua banda raufacatoare,cu caractere mai ciudate si mult mai bine conturate decat cele anterioare....
Acest film nu este pentru oricine,ci mai mult pentru iubitorii de actiune....Nu poti sa vii sa zici ca este un film slab,doar… citeşte

radu3455 pe 23 Iunie 2015 12:24
un film exploziv nu ma asteptam sa iasa chiar asa de bine chair isi merita toate laudele,unul dintre cele mai bune filme de actiune din ultimii ani,nu trebuie ratat nota 10
Stefanzy pe 22 Iunie 2015 09:07
La fel de bun ca Chappie(dar in sensul bun)
Nu chiar capodopera, dar aproape. De ce am dat nota 10? Fiindca de la 1-9 e calitatea filmului, iar ultima steluta este de la mine: daca mi-a trezit vreun sentiment acest film de am sa il tin minte pentru mult...
Recunosc, nu am vazut primele 2 filme, si un nene mai "veteran" pe aici o sa ma considere pacatos, dar vor urma si ele in curand. Am subestimat universul pana acum, dar totusi m-am convins sa ma uit la Fury Road.
NU TREBUIE SA STII CE SE INTAMPLA IN CELALTE 2 FILME, desi cred ca cei care au vazut celalte 2 filme au vazut altfel filmul.
Filmul rupe pe ambele plaiuri: avand si efecte demne de 3D, dar si o poveste bine sculpturata, deci e cate ceva pentru fiecare.
Filmul are violenta si mai multa, desi e Mad Max, si ar trebui sa va asteptati la asta. ;)

addanada pe 27 Ianuarie 2024 23:54
O porcărie de film , tot numai împușcături, violență și lipsa unui fir logic! O pierdere totală de timp să urmărești asa ceva!
user-5f2f0f4e6eec1 pe 09 Decembrie 2020 20:56
ii ok dar ma asteptam la ceva mai bun @blackmore sugi pula gay cacat pe statuie care o fost lasat in soare
blackmore pe 26 Ianuarie 2020 01:17
O mizerie de film .Nici nu ma asteptam la altceva................
Ioan_Brandus pe 13 Octombrie 2019 23:36
???!
Deși sânt fan Mad max și de asemenea Charlize Theron, este o nefericită continuare fără Mel Gibson cu un alias de 3 parale și o Aeon Flux cu o mână de fier și un cap de lemn, Sorry, dar nu pun botu', Mai bine un Terminator "Old, but not obsolete", Bine că mai sânt și SF "vero" [Ficțiuni 'Științifice'] de genul Gravity, Interstellar, Equilibrium. Cloud Atlas, Jupiter Ascending, Surrogates, District 9, Contact, Minority Reportm ... Altfel..., mai videanu ceva Metrixuri sau parkinguri jurasice... sau ne uităm pe clasice reluate în stilul https://www.youtube.com/watch?v=BqlJwMFtMCs Îmi place Will Smith dar prefer "The Ωmega Man" cu Charlton Heston față de "I Am Legend", Iar, deși The Island este un remake reușit la Logan's Run, rămân la preferatul meu, "V for Vendetta" :)
niggeremall pe 23 Februarie 2019 19:00
actiune si scenariu demne de mad max. `femeile fatale` nu-si aveau locul in toata mamaliga aia dar printre scopuri era clar ca nu putea sa lipseasca ala financiar. spun asta pentru ca un asemenea scenariu are valente in realitate, totusi aici nu e expusa o comunitate `pasnica`, adica unde barbatii efeminizati au un cuvant la final.
anonymous.618cfd408868e pe 22 Februarie 2019 21:56
danut_iulian pe 19 Aprilie 2018 20:39
Un film foarte bun cu o actiune pe tot parcusul filmului.
Kuhaylan pe 05 Noiembrie 2016 14:20
WD 1
.......................................................
andrei_andrei96 pe 29 Septembrie 2016 15:10
Fan page Charlize Theron Romania: https://www.facebook.com/charlizetheronro
mihai_barbu pe 17 Octombrie 2015 02:04
E un film bun chiar daca nu e Mel Gibson in rolul protagonistului, si-a facut treaba in primele 3 parti, dar nici Tom Hardy nu joaca rau.
kakamo pe 16 August 2015 18:40
Mh ... cam plictis, pt consumatori
Ceea ce ma supara este totalul dezinteres al scenaristilor in a realiza ceva. Subiect preluat de la seria veche, cu M. Gibson, ceva efecte speciale ... dar nimic nou.
Go 1 2 3