Păreri Les Triplettes de Belleville

(2003)

Tripletele din Belleville

alali pe 14 Mai 2018 00:09
Turul Frantei, un ciclist, 3 cantarete si un munte de talent.
Auzi Franta si imediat esti cu gandul la turul ciclist al acestei tari, - cea mai notorie intrecere ciclista din cate exista -, la spectacolele de cabaret gen Moulin Rouge ori la bogatia culinara din restaurantele cu cei mai serviabili 'garsoni' din lume. Dar Franta mai e sinonima in cultura maselor si cu Parisul sau cu Turnul Eiffel, statueta-suvenir numai buna de folosit ca suport pentru calibrarea spitelor unei roti de bicicleta. Capitala acestei tari, asa cum ii sta bine unei urbi importante are si o latura boema in suburbiile sale, iar Belleville, e renumit printre periferii. Acest cartier candva marginas, locul de nastere a lui Edite Piaf, ne e atat de cunoscut noua, cinefililor, asta dupa ce i-am cutreierat stradutele incalcite urmarind si incercand sa prindem alaturi de micutul Pascal, Le Balon Rouge (1956) din regia lui Albert Lamorisse.
Toate aceste delicii turistice… citeşte

Dragos_Mirsanu pe 23 Ianuarie 2004 12:54
Am purces la vizionarea acestui film de animatie dupa ce l-am zarit mentionat pentru niscai premii.
Acum, dupa vizionare, nu stiu cu ce am ramas...
Trebuie mentionat din start ca e un film fara dialoguri - cu muzica, insa, cit incape. Odata luata aceasta decizie, povestea nu putea fi decit descrisa prinntr-o imbinare excelenta de imagini, ceea ce, mi se pare, a reusit.
Actiunea filmului se petrece prin anii 1950. E vorba de un copil care are pasiune bicicleta, creste cu pasiunea asta ajutat de bunica-sa (orfan?), participa la Turul Frantei, de unde e rapit de niste gangsteri americani pentru a fi dus in America ca sclav intr-un club select al mafiotilor. Este asezat, impreuna cu alti doi, francezi rapiti si ei, intr-o masina speciala care simuleaza o cursa ciclista reala si se pariaza pe invingator. Bunica-sa si cainele lor pleaca in cautarea lui peste ocean, intr-o… citeşte

Vegetarian pe 04 Noiembrie 2013 23:49
Din culisele Turului Frantei = ciclistul din fimu asta manca pe cantar pana cand cantarul da alarma si apoi ce ramane manca cainele .. Masaj cu aspiratoru , batatoru de spuma , masina de tuns iarba etc .. Ca in desene animate ..
. . . Statuia libertatii este in varianta obeza , asa cum e mai toata populatia SUA acum ..
. . . Sunt exagerati umerii mafiotilor , inaltimea vapoarelor , zgarienorilor , sunt exagerat de slabi ciclistii etc , foarte putin text de citit , un caine latra sau skelaie cand nu e muzica la tv din film , cand nu canta cineva la spitele de la o roata de bicicleta , la oale etc ..
. . . Sa difuzat la TVR 2 Luni, 04 Nov 2013 , 23:10
Luni, 11 Nov 23:10

cosmin742000 pe 10 Februarie 2012 00:24
Un film de animatie genial cu o coloana sonora de exceptie.