Păreri In Bruges

(2008)

Aventuri în Bruges

iondindeal pe 10 Iunie 2010 21:34
Super film! Comedie neagra de calitate imbinata perfect cu drama. Scenariu original, excelent pus in opera de regizor si actori ca Brendan Gleeson, Colin Farrell care face un rol neasteptat de bun ,si un Ralph Fiennes ireprosabil ca de altfel in orice alt rol de`al sau . Recomand amatorilor de umor negru
roxykim pe 03 Februarie 2010 15:10
Colin Farrell joaca super bine in acest film! Una din cele mai bune prestatii ale lui (a fost bun si in "Cabina telefonica")! Mi-a placut mult filmul (desi cineva tot incerca sa ma convinga ca-i o porcarie :d ), caci a reusit sa ma tina oarecum in suspans, dar am avut si foarte multe momente cand am ras copios. Nu mi-a placut finalul, as fi vrut altceva. Amuzat mi se pare faptul ca la sfarsit am ramas cu o dorinta de a vizita acest oras, foarte interesant prezentat in film... :D
BLACK-SPIDER pe 12 Iulie 2009 19:44
Bruges...somewhere in Belgium!
O alta viziune asupra vietii asasinilor platiti! Grozav! Una din cele mai bune prestatii ale lui Collin Farrel, umorul negru englezesc face toti banii! Merita din plin vazut! Bruges e un oras de basm, doar ca din cand in cand mai face cate un turist infarct sau mai cade cate un cadavru din turn :-)
Cruella. pe 30 decembrie 2012 08:47
fuckin` Bruges :))
ingineru22 pe 23 Ianuarie 2010 03:32
SENZATIONAL!!!Un film pe care l-am vazut abia in 2010,am ramas fara rasuflare...e greu sa adaug complexe,nu sunt un cinefil inrait,nu comentez in general,dar este absolut genial,cu o interpretare fabuloasa....
cornel pe 19 Martie 2009 11:13
Un super film care m-a facut sa-mi doresc sa vizitez orasul Bruges intr-o zi. Din cate stiu nu va fi adus in cinematografele din Romania. Pacat. Totusi a fost nominalizat la premiile Oscar pentru cel mai bun scenariu original si se afla in Top 250 IMDB mult peste blockbusterele de spalat creierul.
veronica210 pe 22 Iulie 2010 00:17
fucking bruges!!
Un Colin Farrell fantastic care ne demonstreaza ca pe langa aspectul fizic are si talent actoricesc ....o muzica divinaaaaa.... un scenariu ­inteligent cu personaje bine dezvoltate, un ­decor superb...sa nu uit partea mea preferata: umorul englezesc.
Makaveli13 pe 16 Aprilie 2010 23:56
foarte bun filmul!
in prima faza am crezut ca va fi plictisitor insa s-a dovedit a fi chiar interesant!

Lukandee pe 01 Iulie 2010 17:36
In Bruges e o tragi-comedie complet geniala. De la locatie, pana la actorii care joaca in film si coloana sonora, totul este extraordinar de bine ales. Collin Farrel face unul dintre rolurile cele mai bune ale carierei sale de pana acum , un rol care seamana relativ cu cel din "Triage", doar ca mult mai interesant. Filmul are 2 scene centrale cu el, cea in care sta singur in pat, dimineata si cea din parc.
Imi place ca fata de alte filme cu irlandezi si cu britanici, "in Bruges" pune accent pe accentul lor . fara el, filmul ar fi fost doar bun.
O drama existentiala adorabil pusa-n scena, care acum se numara printre favoritele mele!
P.S. Finalul, tipic postmodernist, e deschis. :)

mircea_pop pe 13 Mai 2010 01:39
O comedie neagra cu replici memorabile, accente britanice delicioase, mult suspans si un joc actoricesc de exceptie. Nu in ultimul rand, coloana sonora si decorurile orasului Bruges creaza o atmosfera cu totul si cu totul speciala. Un film despre constiinta, principii de viata, prietenie si destin. Vi-l recomand cu drag!
doulfe pe 06 Ianuarie 2010 11:08
plasarea in Bruges si folosirea irlandezilor sunt lovituri de geniu
peter pe 25 Iulie 2008 16:37
Filmul are un umor negru excelent ! Nu am mai vazut de mult timp un film atat de bun. Merita vazut neaparat !
Mbi pe 29 August 2009 19:26
Colin Farrell e buun rau in filmul asta.
Filmul m-a tinut oarecum in suspans...dar am si ras la unele faze:).
10 stele!

nyctof0bia pe 10 Mai 2009 21:35
frumos
extraordinar! mai ales locatia, Brugge, e foarte frumos orasul. bineinteles si filmul a fost frumos, foarte bine a jucat collin farell.:) nota 10.
Alex pe 28 Iunie 2008 17:37
Filmul este super,glumele tipic englezesti m-au facut sa rad in hohote, colin joaca senzational de bine recomand
lord_rayn pe 25 Martie 2009 03:27
un film exceptional...umorul englezesc te da pe spate, iar farrell face tot filmu...exceptional
dancornea pe 30 Decembrie 2010 17:36
Per total...slab!
Am vrut sa vad filmul asta, dar m-a dezamagit total. Actori slabi (in frunte cu Colin Farell care joaca slab de tot), poveste parca incompleta , criminalii sunt plangaciosi si mancati de regrete. Mi-a parut rau ca m-am uitat la el!!
Radu1711 pe 17 Decembrie 2009 17:34
radu1711
un film bunicel dar pedeoparte nu asa interesant pe cat ma asteptam
T.Octav pe 22 Aprilie 2017 02:58
Un film exceptional.M-a impresionat enorm locatia dar si rolul pe care il are Colin Farrell!
Sorin87 pe 18 Martie 2017 18:20
Un film de exceptie cu actori de exceptie,mi-a placut mult
Andrei843 pe 10 Octombrie 2014 23:55
In Fucking Bruges !
Ce sa nu iti placa la filmul asta? Un scenariu bine pus la punct, umor negru tipic englezesc, si niste prestatii actoricesti foarte bune. Dar mie imi iasa mereu in evidenta Ralph Fiennes, care cred eu ca i-a depasit cu putin pe ceilalti. Un film foarte bun !
edward27 pe 30 August 2014 01:13
Super filmul, mie unul mi-a placut. Deloc previzibil precum thrillerele Hollywoodiene, a fost simplu dar interesant. Merita vazut !
Fred_Vasilescu pe 21 Ianuarie 2013 11:09
Total neverosimil.
Jocul actorilor, coloana sonoră, locaţia nu pot salva un scenariu prost.
xerses pe 30 Decembrie 2012 00:00
Pe mine, filmul nu m-a "miscat" mai deloc...In fine, jocul actorilor a fost bun.
Theodoric pe 28 Decembrie 2013 19:54
Titlul nu m-a atras cu adevarat nici actorii fiindca sunt unele filme cu distributii mari cara pana la urma ma dezamagesc.Sincer,actiunea nu pot zice ca a fost multa,ca nici nu m-a impresionat,dar insa povestea a avut farmecul ei.Un interes la care nu am putut renunta,si pana la urma am tras concluzia ca e mai mult de un simplu film.Recomand tuturor,merita vazut.
alex_il_fenomeno pe 30 Iulie 2013 18:40
In principal am fost atras de numele destul de cunoscute din distributie, fara sa stiu ceva despre poveste sau impactul pe care o va avea asupra mea, tot la fel cum a impresionat si la Golden Globes si era pe cat sa o faca si la Oscar. Daca inca de la inceput este cucerit de atmosfera fermecatoare din Belgia, cat si de suspectul duo format din Colin Farrell si Brendan Gleeson, de abia dupa ce descoperi cu ce se ocupa ei te captiveaza cu adevarat, iar dupa ce intra si antagonistul Ralph Fiennes pe fir, fiecare moment te lasa fara cuvinte... O asemenea poveste, ritm deosebit, muzica ambientala extraordinara, chiar este o productie uimitoare ce nu trebuie ratata.
Andrei.Ciprian pe 13 Februarie 2012 08:31
In Bruges
Un film de actiune care se remarca in primul rand datorita jocului actoricesc.Atat C.Farrell cat si B.Gleeson reusesc amandoi roluri foarte bune.Are un scenariu foarte bun,umor si rasturnari de situatie iar orasu Bruges e superb.Il recomand
CristiN pe 03 Februarie 2011 02:21
Ce pot sa zic , mie mi-a placut filmul . Fiecare cu genurile lui . Gusturile nu se discuta .
cetateanu pe 07 Noiembrie 2010 18:36
În 2008 când a fost lansat acest film nimeni nu se aştepta să surprindă cu ceva, dar cu toate acestea complexitatea personajelor au făcut ca In Bruges să intre în cursa pentru premiile Oscar. Deşi este un film ce la prima vedere pare o altă variantă de Snatch, In Bruges combină perfect frumuseţea locaţiei, cu acţiunea, comedia şi mai ales cu dramele personale pentru a da naştere unei producţii care vorbeşte în termeni mai puţini obişnuiţi despre regăsire, despre izbăvire, principii şi despre a doua şansă.

Cu o distribuţie remarcabilă, Collin Farell, Brendan Gleeson şi Ralph Finnes, In Bruges este un film care ne prezintă frumuşeţea unui oraş medieval în acorduri fine de pian şi în acelaşi timp dezvoltă o poveste aparent simplă despre doi asasini plătiţi, Ray şi Ken care sunt nevoiţi să locuiască în Bruges pentru o vreme.… citeşte

radu0594 pe 19 Iulie 2010 11:35
Un film 100% englezesc absolut genial care isi merita toate premiile.
Testicule pe 11 Ianuarie 2013 01:15
"Maybe that's what hell is, the entire rest of eternity spent in fucking Bruges."
Bloody brilliant, in cuvintele englezilor. Ce film grozav este In Bruges. M-a luat prin surprindere; nu ma asteptam la asa ceva. Un scenariu fantastic si inteligent, o poveste interesanta, actori care-au jucat exceptional, in special Colin Farrel, coloana sonora care este acolo, umor cat cuprinde, si o locatie unica. Mi-a placut foarte mult.
titihenry pe 06 Iunie 2010 13:58
primele 70 de minute sunt destul de plictisitoare...dar merita pentru finalul ironic.
Abbas pe 19 august 2010 08:30
asta nu inseamna ca puti de inteligenta. mai bine te abtineai...
sorinreddog pe 01 Noiembrie 2009 16:28
Sorin.Pitesti
Interesanta ideea filmului,cu un scenariu original,dar parca totusi ii lipseste cateva lucruri sa fie un film bun...Finalul este imprevizibil pana in ultima clipa...
Method_Man pe 05 Ianuarie 2011 01:36
What the fuck..
Cati dintre cei ce au comentat acest film au fost macar in vizita in Marea Britanie, oriunde.. fie Anglia, Scotia, Irlanda de Nord sau Tara Galiilor ? Presupun ca nu multi.. Atunci de ce cacat tot mentionati de "umorul englezesc" ?! sau .. "umorul negru englezesc" ?! Doar pentru ca filmul a fost realizat de catre un britanic, si ca in distributie s-au regasit cativa britanici.. printre care si Mister Ireland, distinsul domn Farrell ?! Actiunea filmului e statica, subiectul aberant ! Asasini cu principii , conduita, moralitate ?! Ce rahat a fost "aia" ?! Cateva glume presarate pe ici, pe colo.. il transforma intr-o comedie neagra britanica ?! What the fuck .. E unul dintre cele mai plictisitoare filme pe care le-am vazut in viata mea, si culmea ironiei pentru voi cei ce ii adulati cu atata inima pe britanici .. l-am vizionat in inima Angliei, alaturi de cativa amici englezi..care in… citeşte
White1 pe 18 aprilie 2011 12:45
Bine prietene,presupun ca tu nu ai vorbit NICIODATA despre lucrurile pe care nu le cunosti decat aflandu-te in contact direct cu ele.Eu nu am apreciat filmul pentru "umorul negru englezesc" nici nu am remarcat asa ceva.Sunt curios despre parerea ta in legatura cu Godfather daca ti se pare aberant subiectul "asasini cu principii,conduita,moralitate".Trecand peste asta,casca urechile la coloana sonora,si ochii la Farrel,Fiennes si Gleeson.Doar doua aspecte care poate arunca o raza de lumina asupra "deznodamandului" socant.
Method_Man pe 29 mai 2014 00:13
De acord, nu a fost total ''socant'' . Si nici nu am spus ca ai fi apreciat tu filmul pentru ''umorul negru englezesc'' , prietene. Logic oarecum, avand in vedere ca nu te cunosc :) Nu au lipsit cateva aspecte cinematografice de calitate, insa per total imi mention opinia pusa in pagina in urma cu mai bine de 3 ani. Chiar l-am revazut zilele trecute. Same feeling.
cpt.ahab pe 30 Septembrie 2019 23:45
Excelent
Umor fin, coloană sonoră foarte bună, decorul unui oraș de excepție, joc actoricesc extraordinar, scenariu inteligent.
user-5c9f8c2e87074 pe 04 August 2019 00:49
Da un film tipic britanic. Dialoguri eliptice filmat primplanuri mimica atenție la detalii. O încântare!
Muzica inteligent aleasă! Colin Farell impresionant surprinzător ce jocuri de fizionomie! Minus aparițiile ridicole ale piticului cu comentariile stupide regizorul putea inventa altceva!!!! Oricum un film reusit care te tine fixat in fotoliu. Bravo fotografului!!!!!

gbanescu pe 21 Mai 2019 12:22
Umor englezesc, dar un pic „altfel”
O comedie neagra englezeasca, cu o „personalitate” aparte. Ciudat, nostim.
andystarx pe 07 Februarie 2017 18:02
Ii acord un 7 pentru jocul actoricesc,dar scenariul in sine nu mi s-a parut extraordinar ! COllin Farrel ramane un super actor,care transmite enorm,unul din preferatii mei !
doomlol96 pe 12 Noiembrie 2016 23:15
Impresionant, fiecare scena e regizata genial, de la decoruri pana la locatie, iar dialogurile sunt foarte bune. Cand a aparut Ralph Fiennes a inceput sa imi placa filmul si mai mult, iar ca de obicei, prestatia lui a fost impecabila.
Spikos pe 08 Iunie 2015 20:24
Un film ceva peste media genului ; orasul , piata , turnul , s-ar potrivi mai bine cu A.Rieu ; finalul indecis lasa pe fiecare sa aleaga ce vrea ; nota 7 .
lili22 pe 30 Aprilie 2018 23:40
Ce film bun.O comedie neagra impecabil realizata si interpretata.Locatia splendida..
SANDA45 pe 30 Decembrie 2012 09:34
Un film foarte interesant,cu o distributie de prima mana,merita vazut.
alcineva pe 05 Februarie 2023 22:13
Un film senzational.Farrel si Gleeson exceptionali.
user-5c25185883ff0 pe 31 Ianuarie 2019 23:58
O porcărie de film în care violența extremă este văzută cu îngăduință, chiar umor, ceva gen "Pulp fiction" iar Colin Farrell arată încă o dată că-și alege roluri prin care își atrage antipatia maximă pentru mulți cinefili.
DiCaprio21 pe 30 Decembrie 2012 12:23
e bun filmul , mi-a facut placere sa il urmaresc... merita vazut !
Bayard pe 30 Decembrie 2012 00:50
Probabil cel mai bun film al lui Colin Farrell. Umor bun, actiune, Ralph Fiennes si Brendan Gleeson, ce mai ai nevoie ca sa te uiti la filmul asta?
danutzz92 pe 21 Septembrie 2012 18:37
Un film foarte reusit, mi-a placut foarte mult, Colin Farrell cu cea mai buna interpretarea in acest film.
deadlord pe 10 Septembrie 2012 21:02
Filmul este foarte bun. Scenele de actiune si umor sunt superbe.
nicoux pe 16 Iulie 2012 08:01
Foarte bun. Doi asasini platiti, Ray (Colin Farrell) si Ken (Brendan Gleeson) trec printr-o serie de intamplari neasteptate facand finalul filmului de neprevazut in conditiile unei actiuni destul de alerte presarata cu dialoguri ce par pe alocuri retarde sau cel putin frivole.
krystall pe 04 Februarie 2012 10:31
Colin Farrell joaca exceprional in filmul acesta...iar filmul este memorabil.
Gabbella pe 07 Ianuarie 2012 19:42
Dupa ce l-am vazut pe actorul Brendan Gleeson in filmul The Guard am ales sa mai vizionez si alte filme cu el deoarece mi se pare un actor deosebit. Nici filmul In Bruges nu m-a dezamagit, a fost un film bun, avand umorul tipic englezesc, face in film o comedie neagra superba,nu doar thriller/drama/crima. Recomand tuturor.