Păreri Il soldato di ventura

(1976)

Cu foamea-n gât

cezarika21 pe 17 Mai 2012 09:16
O parodie după o întrecere cavalerească reală
O parodie a unui eveniment istoric real: turnirul de la Barletta între 13 cavaleri francezi și alți 13 cavaleri italieni care a avut loc la 13 februarie 1503 în apropierea orașului napolitan Barletta, în cadrul Războiului Neapolelui. Filmul, care a rulat în România sub titlul "Cei 13 de la Barletta", îl are în centrul său pe popularul erou italian Ettore Fieramosca, un mercenar italian ce a luptat în mai multe războaie medievale.

Filmul italian este o parodie după întrecerea cavalerească de la Barletta, scenariştii lansând ideea că Fieramosca a găsit cu greu pe cei 12 cavaleri italieni dispuşi să lupte împotriva francezilor. Printre alţii, el şi-a obligat o serie de prieteni vechi (hoți, escroci, un bețiv, un menestrel și un călugăr) să i se alăture. "Il soldato di ventura" conţine scene foarte comice şi distractive. Un moment din istoria… citeşte

bizonul pe 30 noiembrie 2012 19:35
Corect spus.
Osi pe 29 decembrie 2015 19:50
Dar fiecare post TV poate da titluri diferite aceluiaşi film? Nu pricep ce e cu invenţia asta de titlu "Cu foamea-n gât", cînd de fapt titlul în româneşte este "Cei 13 de la Barletta". Şi acesta era afişul în limba română: http://www.spencerhilldb.de/plakate/cei_13_de_la_barletta_plakat_ro.jpg
Osi pe 14 Februarie 2019 12:57
Cei 13 de la Barletta
Un film relaxant și distractiv, ca majoritatea filmelor cu Bud Spencer.

esther_stixy pe 30 mai 2020 23:47
Posibil sa incerce sa evite copyright-ul
lfery pe 08 Septembrie 2013 20:37
Toate filmele cu Bud Spencer ma bine dispun... ca este vorba de sport sau istorie, toate mi se par foarte dragute.
user-63b02ad8a0ee8 pe 09 Ianuarie 2023 11:01
Filmul e mai mult decât o hăhăială ieftină....dincolo de scenele de acțiune și cele umoristice,filmul vorbește despre situația critică a poporului italian (in general, chear dacă acțiunea se întâmplă în Sud Italia) ocupat de forțe străine : spanioli ,francezi (...mai demult arabi....mai târziu austrieci)
Alex_Ridi_Don.Alejandro pe 11 Iunie 2022 09:58
Corectura la descrierea filmului
In primul rand, numele exact si corect al personajului interpretat de Bud Spencer era : Etore da Fieramosca ( sau Fieramosca da Capua ) nu Hector cum este precizat aici. Dealtfel, astazi la orele `15 si 30 minute, peFilm Cafe va veti putea convinge daca veti fi atenti la numele personajelor si la pronuntarea lor atunci cand ele sunt apelate de catre altii in film. Filmul ruleaza dupa amiaza, acum fiind dimineata aproape de orele 10 ( sambata 11 Iunie 2022 ). In al doilea rand : filmul a avut mai multe titluri de la aparitia lui si pana in prezent. Eu, prima data cand l-am vazut la fostul Cinematograf Aurora din Capitala, era data de 30 Septembrie 1976, cu o zi inainte de a pleca sa-mi satisfac Serviciul Militar. Numele filmului era : Cei 13 din Barlletta. Apoi, revazazandu-l de mai multe ori, am constatat ca filmul a mai fost redenumit : Soldier Of Fortune ( in engleza ) si Mercenarul (… citeşte
ioanaa_ioana pe 03 Ianuarie 2023 13:08
Uite filmu nu e filmu.
La 12.50 pe filmcafe era programat un film cu Bud Spencer, acum ruleaza altceva nici nu stiu cum se numeste,parca " morocanosii"
Ieri am vrut sa vad serialul " Astrid ..." si avea subtitrarea intr-o limba slava.
Ce faceti baieti acolo?

balta67verde pe 14 Februarie 2019 09:20
Iubesc comediile cu Bud Spencer, dar filmul acesta este unul mai slabut.
Vegetarian pe 02 Ianuarie 2015 04:00
Acest film este reluat periodic si difuzat online la Tvr 1 . A fost in 2 ian 2015 .