Păreri Gladiator

(2000)

Gladiatorul

ankadiana pe 27 Mai 2010 12:41
maretie
o adevarata capodopera. un film grandios, Russell Crowe a jucat exceptional.e un actor foarte bun.un film impresionant.
CoCo_XPS pe 17 Mai 2010 14:35
acest film este foarte bun parerea mea... trebuie vazut, nu pierdeti nimic
robbiex2 pe 15 Mai 2010 11:50
Corect ! Unul dintre cele mai bune filme făcute ever !! :D
păcat de scena cu Russell Crowe cănd intra pe scene cu rolexu :))

mircea_pop pe 13 Mai 2010 00:57
Nu stiu altii cum sunt, dar eu cand imi aduc aminte de sentimentele pe care mi le-a trezit acest film, nu pot sa il las neamintit. E un film de top.
monica-andreea pe 11 Februarie 2010 20:02
Din cate imi aduc eu aminte de cand eram "copil mic" cred ca a fost primul meu film pe care l-am vazut la cinema. Este preferatul meu .
2Pirates2 pe 17 Ianuarie 2010 17:11
un film frumos no sa dau o nota mica e un film minunat
Kanedel pe 15 Ianuarie 2010 11:47
Capodopera
A fost si va ramane filmul meu preferat,am revazut acum imagini din el si la concluzia asta am ajuns,nota 10! Am vazut si alte filme bune,dar ca asta parca nici unul. Iubesc filmul asta! Bravo tuturor care au contribuit la acest suberb film!
Talpes Lucian pe 25 Octombrie 2006 15:47
Cu toate ca nu Russell Crowe este cel care ar fi trebuit sa interpreteze acest rol,a jucat bine,este un mare actor.Cred ca "privit" in intregime filmul este o capodopera,a reusit sa transmita un mesaj.La cat mai multe filme de genul acesta!
crin3l pe 17 Septembrie 2006 08:35
Ce ai spus u Dani nu e chiar asha.Chiar daa Braveheart shi Glaadiator sun printre filmele mele preferate(top 5) nu pot sa spun ca ai dreptate , fiindca sunt shi alte fime bune shi nu la totzi le place Gladiator sau Braveheart.
andreiclawhammer pe 27 August 2006 18:56
Vreau sa imi cer scuze...Oliver Reed interpreteaza personajul Proximo in film si nu pe cel al Cezarului...
andreiclawhammer pe 21 Iulie 2006 12:19
Ca de obicei qqq are dreptate,eu pot sa spun ca Russel Crowe nu joaca asa de bine ca J Phoenix sau Oliver Reed(imparatul),dar in concluzie "tre sa fi picat in cap sa-i dai acestui film o stea"
Pacat de scenele de la inceput unde se putea un pic mai mult cand se prezinta lupta dintre legiuniile romane si barbari,dar oricum sunt reusite.
Un film genial,eu mi-am luat dvd-ul cu editia extinsa,in care practic,sunt 3 dvd-uri,iar parerea mea e ca Ridley Scott,ii cel mai bun regizori dintre toti puturosii aia de la Hollywood,putini se ridica la nivelul lui,dar atat,mai mult nu.
4 stele filmul,10 stele regia si coloana sonora.

Bicazan Calin pe 23 Martie 2006 17:28
Deocamdata Gladiatorul continua sa ramana un film de 5 stele. Pe masura ce se vor crea altele mai bune e posibil ca valoarea acestui film sa scada. Dar eu cred ca e una din capodoperele cinemtografice care nu vor fi uitate niciodata. Alaturi de Braveheart bineinteles.
qqq pe 23 Martie 2006 14:26
Un film bun,fazele tari sunt suficient de multe si bine facute ca sa eclipseze fazele aiurea.Acuma trebuie sa fii batut in cap ca sa ii dai o stea acestui film si asta cred ca spune multe despre calitatile de "critic" al unei persoane care ofera o stea pe motiv ca nu stiu ce faze nu i-au placut si spune "EL" ca sunt jenante.Mai gandeste-te inainte sa-ti intinzi prostia in public.
crin3l pe 07 Octombrie 2005 00:03
Un film fenomenal!Un Russel Crowe din nou fenomenal shi un Joaquin Phoenix de geniu.E excelent k Ridley Scott s-a gandit sa faca un film de istorie(unul dintre putzinele in ultimii ani alaturi de superbele filme ale lui Mel Gibson:Braveheart sau The Patriot-pana la acest film,caci pana ce am scrsi yo acest mesaj au aparut shi altele :D).Un film ce merita cu sigurantza vazut,reavazut shi mereu revazut!:))
Adrian Lakos pe 16 Aprilie 2004 02:20
Scenariul nici nu se apropie de valoarea lui Spartacus. Dar Phoenix si Crowe dau in acest film tot ce au au mai bun, pe o coloana sonora exceptionala. Cei care au vazut filmul cu DolbyDigital pot sa-mi dea dreptate :) Este un film care merita vazut si revazut, cel putin pana la urmatorul film despre Roma antica
Ilila pe 31 Ianuarie 2004 11:28
J. Phoenix merita Oscarul pentru rol secundar iar muzica semnata Hans Zimmer si Lisa Gerrard este superba.
ioana pacurar pe 13 Decembrie 2003 22:05
Dupa parerea mea, Gladiatorul este unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut. Se numara printre putinele filme la care m-as uita oricand cu placere.
monica pe 09 Decembrie 2003 17:15
Este cel mai bun film pe care l-am vazut vreodata! Russell Crowe are un rol magnific in acest film. Nu cred ca il voi mai vedea vreodata intr-un rol care sa i se potriveasac asa bine. A meritat sa ia premiul Oscar pentru acest film. Cred ca voi revedea acest film la nesfarsit fara sa ma plictisesc.
Gavriil pe 05 Iulie 2003 22:40
Mi-a placut filmu' asta. Este unul dintre cele mai bune filme de actiune din ultimii ani. Crow si Phoenix joaca extraodinar in film. Scenele de lupta sunt foarte bine realizate, dar filmu' are si parti mai neeusite, dar nu pericliteaza rezultatul.

Bineinteles ca nu este cel mai bun sau cel mai tare film facut. Este un "admirabil" film de actiune care merita sa fie mentonat la oscaruri. As fi preferat ca "Almost Famous" sa castige in anul ala, desi nu a fost nominalizat si a luat doar pentru scenariu.

Nona pe 08 Mai 2002 00:00
Un film extraordinar, in care Russel isi depaseste limitele de actor si devine un personaj...merita vazut
carmen_angelus_romila pe 03 August 2018 12:05
Magnifica pelicula "Gladiator" este unul din cele mai bune si apreciate filme din istoria cinematografiei universale dintotdeauna...!
AlinOancea1 pe 10 Decembrie 2015 23:42
Cel mai bun
Cel mai bun film din istorie, clar!! Film ca asta nu se mai naste..
mari56x pe 23 Februarie 2015 02:49
asta capodopera
cuvintele sunt de prisos. am luat bilete la suprapret ca sa il vad la premiera si nu regret, pacat ca se fac asa de rar asemenea filme.
vyydo pe 20 Octombrie 2013 11:23
Superb filmul si mai ales coloana sonora. Pentru perioada in care a fost facut efectele speciale sunt bune.
bourne30 pe 25 Iunie 2013 22:01
f. bun
unul dintre cele mai bune filme care au fost facute vreodata...
ancutza200 pe 21 Iunie 2013 23:15
filmul asta merita toate bilele albe din lume la fel si Russel Crow :X
Amy9998 pe 19 Mai 2013 20:38
Cu adevărat o capodoperă. Merită văzut și revăzut.
Homie pe 03 Mai 2013 21:50
Un film de exceptie te face sa te transpui in el si nu are cum sa nu iti placa.. te face sa te gandesti cum se vindeau oameni acum 2000,3000 de ani
Valentin_Manzur pe 10 Aprilie 2013 22:52
Gladiator
Nu exista cuvinte care sa descrie filmul "Gladiator".
Iulidesprefilme pe 05 Martie 2013 21:00
Încoronat cu mai multe premii Oscar, Gladiatorul rămâne un film de referinţă din creaţia autorilor săi, inclusiv din palmaresul lui Russell Crowe.
Alexutzu1988 pe 11 Ianuarie 2013 23:32
un film capodopera !!!!!
cu siguranta asta a fost cel mai bun film al lui Russell Crowe. Merita vazut. Nota 10 !
gossipgirl17 pe 29 Decembrie 2012 17:01
cand am inceput sa ma uit la film,am fost putin suspicioasa...am crezut ca nu o sa am rabdare sa il urmaresc avand 2 ore si ceva...insa incet-incet filmul m-a captivat si acum,la final,l-as mai viziona de cateva ori...este o un film emotionant,o capodopera.
valistana pe 21 Decembrie 2012 22:31
tocmai am vazut filmul pentru 5 oara, si intentionez sa il mai revad anul acest a, ca tot stau pe acasa de sarbatori, nota 10 fara dubii
toma_sv pe 18 Decembrie 2012 01:01
merita mai multe premii un film de revazut oricand
pablo2009 pe 14 Decembrie 2012 22:11
obligatoriu de vazut
Alaturi de Troia, unul dintre putinele filme foarte bune de agest gen.
SANDA45 pe 17 Septembrie 2012 19:52
Un film istoric absolut incantator care`si merita pana si ultimul oscar,cu o distributie grea cu Crowe in frunte.
deadlord pe 29 August 2012 20:40
Un film absolut incredibil. Scenariul este chiar foarte foarte bine scris. Actori de exceptie, iar regia superba.
AndreeaElena97 pe 16 August 2012 21:38
Nu-mi vine să cred că în sfârşit se difuzează la TV. Un film care te lasă fără cuvinte. Minunat film, minunată interpretare a rolurilor, mai ales cel al lui Russel Crowe.
CalinMateo pe 18 august 2012 00:47
Cum adica "in sfarsit"? Pai a mai fost difuzat de foarte multe ori si l-am urmarit de fiecare data la aceeasi intensitate.
AndreeaElena97 pe 22 august 2012 15:00
N-am mai vazut niciodata sa fie difuzat la TV. Dar oricum, ma bucur ca sunt difuzate si astfel de filme!
drLOVE pe 08 August 2012 18:09
GLADIATOR & TROY cele mai bune filme ale genului , parerea mea!!!
Tyson_Kyd pe 04 August 2012 19:19
O pelicula incredibila, din punctul meu de vedere este cel mai bun film cu gladiatori facut vreodata si sincer sa fiu Crowe a jucat foarte bine rolul gladiatorului . Mia placut sa il vad alaturi de Crowe si pe Djimon, care a jucat la fel de bine, ca si in alte filme .
unicul7 pe 11 Octombrie 2011 18:08
la foarte putine filme le-am dat nota 10 printre care si acesta. merita vazut.
raressh pe 10 Iunie 2011 20:39
Legendar
E un film care il poti vedea si acum in 2011 ,chiar daca filmul a aparut in 2000,sunt 11 ani de cand a aparut si sincer nu sa demodat deloc,,rar vezi un asemenea film,cat despre el,nota 10 in tot,actori,scene,povestea...tot,:X:X:X,pur si simplu capodopera:D:D:D
Narcis_1976 pe 29 Ianuarie 2011 13:10
L-am vazut de cel putin cinci ori, o sa-l mai vad de foarte multe ori. Sunt filme care nu le poti vedea o singura data cap coada de asta nu stiu cand ma voi satura :)
andu7zu pe 11 Decembrie 2010 13:29
Exceptional...
Filmul asta pur si simplu e mai mult decat un film......
Cel mai bun film pentru mine din toate timpurile.....

alexander_87 pe 05 Decembrie 2010 20:12
Minunat
Este unul dintre cele m-ai impresionante filme, totul a fost mirobolant...de la scenariu, costume, montaj, coloana sonora, efecte vizuale...pana la actori.
mtraianc pe 15 Noiembrie 2010 23:20
perfect
un film perfect , am folosit acest cuvant intrucat filmul e chiar,, perfect ,,
Rel.Eror pe 28 August 2010 19:18
Cel Mai BUN
N-am ce spune ... decat CAPODOPERA!!! Merita vazut pt orice gen de filme
kenya pe 27 August 2010 18:27
Nota zece pentru ca asa lupta,asa vorbeste,asa moare un gladiator.Un film care stie sa interpreteze istoria,care respecta detaliile,cu imagini si sunete spectaculoase,si cu cei mai potriviti actori din lume.Daca lui Russell Crowe ii dau nota zece pentru ca este un adevarat erou,lui Joaquin Phoenix ii acord nota 20 pentru ca a reusit sa dea viata celui mai odios ,las si scarbavnic sarpe din istoria cinematografului.
bogdan0125 pe 25 August 2010 20:37
Filmul este excelent din toate punctele de vedere, dar parca nu as spune ca este cel mai bun film din taote timpurile. Sunt sigur ca sun si filme mai bune.
Oricum suspansul te prinde din prima secunda pana in ultima secunda, iar emotiile nu lipsesc nici ele. Efecte speciale foarte bune, decoruri, scenografie si costume foarte realistice.
Russell Crowe si Joaquin Phoenix si-au interpretat foarte bine rolurile, iar regia a fost excelenta.
In concluzie: capodopera.

drift pe 20 August 2010 23:36
intradevar o capodopera ,nu cred ca e cineva sa spuna ca nu ii place ,daca e vreunul ala nu stie ce vrea de la viata...
Go 1 2 3 ... 5 6 7