Păreri Gladiator

(2000)

Gladiatorul

deea9595 pe 19 Septembrie 2010 12:04
un film incredibil cu o coloana sonora impresionanta
probabil cel mai bun film istoric pe care l-am vazut vreodata!!!

darayawaus pe 29 august 2011 22:31
Asa cum a mai spus cineva anterior, acesta nu e un film istoric. Asta nu inseamna insa ca nu e un film bun.
NaTyLuTz pe 22 Aprilie 2010 11:08
Gladiatorul va ramane tot timpul printre filmele mele preferate pentru ca este un film foarte reusit si reuseste sa iti provoace o suita de sentimente diferite.
Syler pe 03 Martie 2010 12:28
capodopera
Cel mai bun film din toate timpurile!nu pot sa cred ca va lua avatar oscar =)))))
ionychy pe 13 Februarie 2010 14:24
russell crowe....e bun rau ca si gladiator.
superb film,i;mi place de la inceout pana in ultima secunda...trist si bine facut..cred ca Russell a facut un rol magnific...bravo..minunat.
denismeraru pe 01 Februarie 2010 09:18
un film exceptional
este cu adevarat un film exceptional, dar nu cel mai bun din istorie sau cel mai bun film istoric. ce sa mai zicem de Spartacus sau Ben Hur?
pufuletz pe 17 Noiembrie 2009 00:13
Superb...
nai ce comenta la filmul asta decat dak esti tampit rau...e un film super sonorizarea beton si Russell Crowe joaca exceptional merita vazut si revazut!!
Yulia pe 09 Noiembrie 2009 11:35
CEL MAI TARE FILM.....NOTA 10......................
BallGr33zy pe 29 Octombrie 2009 09:32
Super
Capodopera de film...cu o coloana sonora exceptionala.....
ciobotaru pe 25 Octombrie 2009 19:15
CAPODOPERA
e greu sa te exprimi , cand vezi un asa film bine pus la punct , este pur si simplu genial , te lasa fara cuvinte, GENIAL .
Vortex pe 03 Septembrie 2009 13:20
Filmul asta e cel mai bun film istoric ,lam vazut de 10 ori si cred ca ma voi mai uita cel putin de atatea ori la el.Pacat ca Maximus moare la sfarsit ,ce imparat ar fi fost! .Russel a jucat impecabil ,nu ai cum sa nu-i dai nota maxima.RESPECT !
darayawaus pe 29 august 2011 22:26
De acord, filmul e foarte bun, dar daca Maximus ar fi ajuns imparat, atunci acesta n-ar mai fi fost un film istoric, nu?
Cheers pe 23 August 2009 21:43
Cel mai bun film pe care l-am vazut vreodata. Jos palaria pentru Russell Crowe, a jucat impecabil.
irina_irra pe 13 Iulie 2009 00:02
extraordinar film...nu am cuvinte [Capodopera]..si actorul principal!foarte bun
nerazzurro pe 26 Iunie 2009 00:28
SPEECHLESS .... capodopera...nota 10 din toate punctele de vedere
zatyy pe 25 Iunie 2009 17:43
cel mai bun film pe care lam vazut , care are niste momente foarte emotionante...merita mai mult de 10 stele
dlivium pe 22 Iunie 2009 11:55
O opera de arta
o adevarata OPERA DE ARTA . merita vazut cu orice pret !!!
Gospin pe 02 Iunie 2009 18:35
Mi'a placut foarte mult , excelent scenariu, senzationala prestatia lui Russell Crowe.Obligatoriu un film de vazut !
OvidiuAx pe 02 Iunie 2009 13:38
Capodoperă .... Obligatoriu de văzut va merita ...
marcusARCUS pe 29 Mai 2009 20:03
Gladiator
Foarte tare filmu!E cel mai bun al lui Russell Crowe de departe!
Tibori Andrei pe 08 Ianuarie 2009 17:00
ii super filmu.cel mai tare care lam vazut.asta imi place umpic mai mult decat TROIA.oricum ii tare filmu asta!
LEX ET HONOR pe 01 Noiembrie 2008 14:13
DE LA MIHAI VITEAZUL CRED CA E CEL MAI BUN FILM SA-I ZICEM ISTORIC, A AVUT DE TOATE, SCENE DE RAZBOI, GENIUL MILITAR, LOIALITATE, FATA DE GENERAL SI DE IMPARAT, TRADARE, MINCIUNA, DORINTA DE A AVEA PUTEREA, LASITATE, PATRICID CARE ESTE PACATUL SUPRE. IN FINE POATE NU AM FACUT O CRONICA OBIECTIVA, DAR ASTA ESTE PAREREA MEA DESPRE FILM.
Solomon Marc pe 10 Ianuarie 2008 11:13
M-i s-a parut foarte tare filmul mai ales pentru ca a murit Oliver Reed a.k.a. Proximo in data de 02.05.1999 si a jucat in film.
demmo pe 12 Mai 2007 00:44
nu am d zis decat k e cel mai bun film p care l-am vazut
Haga pe 01 Martie 2007 13:47
:| nu am ce comenta ajea film nu am mai vast SUPERRR!!!
maria ioana pe 28 Noiembrie 2006 22:25
Genial filmu. Nu inteleg kum d nu le-a plakut unora..Clar au ei ceva, pt k filmu e superb. Russell Crowe, indiferent dak are fata d spaniol sau nu, in primu rand, are fata d actor bun.
Norby pe 25 Noiembrie 2006 02:00
"Gladiatorul" e filmul care a stors lacrimi din mine ... iar scenele din timpul bataliilor au reusit sa-mi trezeasca sentimente puternice, maiales prin legiunile romane care treceau glorios, strigand "Roma! Victor!"...recunosc ca tot mi s-a facut pielea de gaina. Filmul este aproape imposibil de egalat. E mai mult decat un film istoric. E o experienta care te marcheaza. Maximus e generalul care devine sclav, sclavul care devine gladiator, gladiatorul care il infrunta pe Cesar si isi indeplineste misiunea chiar si cu pretul vietii...
Dr. Evil pe 25 Septembrie 2006 21:03
Este un film de o calitate izbitoare. Sincer nu ma impresioneaza deloc povestea incredibila a lui Russel Crowe deoarece este mult prea vrajeala. Sa fim seriosi intr-o societate unde majoritatea nu prind 20 de ani, unde mila este socotita un semn de slabiciune unde singura sansa de a te afirma (in cazul in care te-ai nascut in clasa proletara si traiesti pana la 16 ani) era sa alegi daca vei muri in armata sau in arena. Russel Crowe un soldat (a se citi individu care comitea genocid de la 12 ani , cucerea tinuturi, ardea sate si "deflora" pustoiace) devine sentimental ca vezi Doamne isi iubea familia si i-au luat totul si ... bla bla bla VRAJEALA ! Ce m-a impresionat au fost efectele speciale, regia autenticitatea cu care au prezentat lumea in care se petrece totul. GENIAL! La acest capitol ma aventurez sa afirm ca il depaseste pe Lord of the Rings.
Alexandra pe 13 Septembrie 2006 13:10
Cred ca m-am indragostit :-x!Oare mai exista oamenii care gandesc asa.Russell Crowe are toate calitatile ,principiile si gandurile unui barbat,dar totodata si un Om cu coloana vertebrala!felicitari inca o data!Nu cred ca am sa uit vreodata filmul asta.Sper sa-l revad curand!FElicitari!FElicitari!FELICITARI!
Felicitari!
Aplauze!!!

io io pe 29 Februarie 2004 17:39
Saptamana asta s-a dat pe TV si BEN HUR si SPARTACUS. Pe langa monumentele astea de filme, subtirelul de GladiaTOR pare o palida reclama la pasta de dinti pentru scandalagii !
nechifor adrian pe 07 Mai 2002 00:00
GLADIATORUL ,nu imi este teama sa o spun dar mie mi s-a parut cel mai bun film al lui Russel Crowe.l-am vazut de 9 ori si sant anumite scene din film care si acum daca le-as revedea m-ar cutremura.
margott pe 29 Mai 2012 00:58
Un pic cam sters si fara vlaga Joaquin Phoenix in rol, Russell Crowe a primit un Oscar deci trebuie ca si-a facut treaba bine. Despre film numai de bine, insa sare imediat in ochi asemanarea dintre personajul Maximus si povestea lui Spartacus.
mitrudany pe 19 Iunie 2010 01:21
Gladiator vs Mihai Viteazul
Dupa parerea mea Gladiator este cel mai bun film istoric facut vreodata,dar in opinia celor de la imdb Mihai Viteazul are o nota mai mare decat Gladiator adica 8,5.In alta ordine de idei va las pe voi sa trageti concluzia de ce oare Mihai Viteazul este mai bine cotat decit Gladiator.Dupa parerea mea, eu zic ca nu are cum sa existe grad de comparatie,cu toate ca si Mihai Viteazul este un film foarte bun.
ionutt- pe 30 iunie 2010 18:48
=)) pai da frate , dar Gladiator are 270.000 de voturi pe imdb pe cand Mihai Viteazul doar vreo 3500 de voturi si alea votate doar de romani , comparatia este exagerata
flori0304 pe 02 Ianuarie 2010 23:47
the best
cel mai bun film care l-am vazut vreodata...........dar nu singurul
bill pe 7 ianuarie 2010 00:55
al 28-lea cel mai bun film pe care l ai vazut tu vreodata si ca (sic)capodopera a 19-a !!!!!!!!!!! iar actorul din avatarul tau e gay !!!!!!
flori0304 pe 4 septembrie 2011 15:31
te mananca pe tine grija,ce actor aveam eu la avatar...il aveam pe stefan banica jr.
Cristi Weed pe 01 Ianuarie 2008 13:03
Unul din cele mai bune filme din istorie ! Cum poti zice ca e un film slab ... cand are si soundtrack si efecte speciale si poveste geniala ? Eu zic sa va uitati in continuare la filmele lui Sergiu Nicolaescu , cum zicea un narod pacolo si sa va lasati de comentat dak nu stiti sa traiti un film !
BJohnBlazkowicz pe 22 Decembrie 2007 02:14
minus pt. scenariu
Florin pe 28 Septembrie 2006 00:23
II MAI BELEA SI CA MATRIX SI CA LOTR LA UN LOC!!!!!!!!!!:P:P:P PE BUNE!!!
Dan Gerose pe 14 Decembrie 2003 19:11
Desi ii recunosc calitatile, mie acest film nu mi-a placut.
LeonardPiron pe 10 Iulie 2003 17:57
Am vazut ceva film la veata mea si tot nu inteleg ce dreaq place la filmu; asta care e slab de tot. Probabil faptul ca nu exista filme de acest gen si cu acest subiecty prea de curand realizate cu care sa fie comparat.E slaaaaaab, cu sau fara calculator... Ier, baiatul asta, Ridley, despre care un inconstient zice aici ca a dat lovitur, a facut lucruri cu adevarat valoroase fata de gunoiul asta puturos...
LeonardPiron pe 8 aprilie 2002 00:00
Nu se apropie de valoarea lui "Coroana de foc" a lui Sergiu Nicolaescu.
lili22 pe 16 August 2012 12:03
era.....
sa mor de plictiseala la acest film.Nu stiu cum regizorul s-a apucat de asemenea subiecte, actorul principal e mediocru,
cosmin742000 pe 06 Ianuarie 2013 11:44
Un film care are toate datele unui blockbuster:ii prosteste pe prosti ,buget imens are o actiune previzibila,si plictisitoare.Coloana sonora ce mai salveaza ceva , si jocul bun ( avand in vedere "calitatea"filmului) a lui Russel Crowe
VIBERS pe 23 ianuarie 2013 23:32
Iar mai Cosminele comentezi tu la un film de exceptie, cred ca esti destul de frustrat de o anumita chestie de ai inceput sa iti exprimi frustrarile aproape la orice film.Esti suparat ca nu au luat nici un premiu cele 2 filme romanesti "Dupa Dealuri" si "Despre oameni si melci".
Tyson_Kyd pe 23 aprilie 2013 13:38
Asta n-o fac pentru a ma afla in treaba ( spre deosebire de tine cosmin742000 ), o fac pentru a te face sa intelegi un lucru : nu mai comenta aiurea filme pe care nu le vezi sau care nu le-ai vazut, nu te mai da asa mare inteligent fiindca nu esti, nu te mai adresa celorlalti ca fiind un gunoi mai mare ( nu esti, esti chiar mai josnic decat ceilalti ), nu te mai adresa celorlalti cinefil ca avand greseli de exprimare si de scriere, fiindca tu in asa zisa parere a ta si comentariile adresate mai sus, ai o gramada de greseli, pana si de punctoatie, care te-ar face de rasul curcilor . Mai de mult te puneai cu mine si imi comentai niste aberatii, imi spuneai ca sunt un fraier si ca nu stiu sa scriu, puneai mana-n foc sa iti zic unde ai gresit ( uite aici ai gresit si in multe alte comentarii mai vechi ), dar tu aberezi mai mult de cat toti, esti decat un oagar, hater, un frustrat, care nu stie decat sa comenteze intr-un mod dezaprobator si care nu se priveste pe el insusi . In momentul de fata, daca-si fii in locul tau n-asi mai intra pe contul asta niciodata . VIBERS si MikkaelWolfganger au dreptate in tot ce ti-au spus, esti frustrat datorita faptului ca nu esti atat de inteligent pe cat vrei sa pari . Acum sa te intreb, ai regizat un film ?... ai scris vreodata un scenariu ?..... stii cat de greu se face un film, ca cel pe care il comentai negativ mai sus ?.... raspunsul este nu, asa ca taci naiba din gura si nu mai da unui film ca asta o nota ca aia si sa mai ai tupeu sa te dai si destept .
ChrisT pe 01 Martie 2007 16:07
Deci filmul Gladiatorul nu mi-a palcut deloc, a fost parca o telenovela hollywoodiana. Ca toate filmele de Ridley Scott, a avut o imagine excelenta, coloana sonora impunatoare si decoruri superbe, dar ce e mai important, povestea, a lasat de dorit. Acest gen de poveste am vazut deja in alt context tot timpul in filme, nimic nou sub soare. Sper ca nu vor face continuarea, asa cum se barfeste.
mimisor007 pe 26 decembrie 2009 12:56
In primul rand, daca ai fi cinefil, adica ai avea intr-adevar o cultura cinematografica vasta, ti-ai fi dat seama inca de la finalul filmului ca acest tip de scenariu face imposibila o eventuala continuare. Evident, nu esti un cinefil In al doilea rand, filmul este facut in anul 2000. Pana la acest moment, acest gen de poveste ( cum spui tu) nu s-a mai facut. Adica fictiune cu iz istoric, pentru ca filmul ( scenariul) nu a avut niciodata pretentia de a reprezenta cu fidelitate date/fapte istorice.Ridleu Scott, care, intr-adevar este un creator/regizor de exceptie, a fost cel care a deschis, cu acest film , seria unui asemenea gen ( vezi Troy sau Alexander, facute ulterior, dar care nu au reusit in nici un fel sa egaleze ca valoare acest film; probabil nu se va mai reusi niciodata, pentru ca este o viziune cu totul exceptionala asupra acestui gen).. In al treilea rand, filmele lui ridley Scot nu au numai o imagine excelenta si o coloana sonora impunatoare si decoruri superbe, au in primul rand o regie de exceptie ( ca el sireacul e regizor) si, aproape intotdeauna, o viziune regizorala originala si cu totul inedita. Asa s-a intamplat si cu Gladiator: ceea ce face ca acest film sa fie cu totul special, unic in istoria cinematografiei, este viziunea regizorala absolut inedita ( coloana sonora splenidida si aproape continua, stilul de a filma, editarea alerta, moderna, efecte speciale) asupra unei ficituni istorice. O abordare "a la Blade Runner" care era un science fiction, adica una futurista din punct de vedere cinematografic, asupra unui film istoric. Aceasta viziune regizorala alaturi de o distributie incredibila ( pana si rolurile minore, aproape de figuratie sunt distribuite si jucate magistral de actori celebri ca David Hemmings, Richard Harris si altii din "floarea" actorimii britanice), o muzica superba ( care si azi, dupa 9 ani de la lansare, face vanzari fantastice), o imagine perfecta, o editare de un dinamism incredibil, dialoguri si replici memorabile, un subiect si un mesaj emotionant, despre demnitate si onoare ( care, in alta abordare ar fi putut cu usurinta deveni o telenovela ridicola), costume, efecte speciale impecabile, scenografie grandioasa, toate acestea fac ca acest film sa fie si sa ramana o capodopera a genului, greu de incadrat ( unii spun ca-i film istoric, altii ca-i drama, altii ca-i de actiune, de fapt apartine tuturor acestor genuri deopotriva, de aceea e un film unic), devenita deja, dupa numai 9 ani, un film clasic, de referinta. Sfatul meu? nu mai face publice comentariile/opiniile tale despre filme, pentru ca sunt neconcludente, vizibil nedocumentate, si s-ar putea sa te faci de rusine ( atunci cand iti declini identitatea, bineinteles, nu ca acum)
IDCR pe 19 februarie 2010 14:59
@ bill: At my signal unleash hell
cinemalover3 pe 05 Decembrie 2022 13:47
Un film dramatic foarte bun cu Russel Crow si Joaquin Phoeinx.
user-5eda0f529a449 pe 29 Decembrie 2020 02:03
Este un film de neratat, Russell Crowe face rolul carierei.
cezarika57 pe 05 Iulie 2018 17:26
Filmul nu are legatura cu faptele istorice.Commodus a fost ultimul reprezentant al dinastiei Antoninilor, in timp ce generalul Maxi,us a trait cu aproximativ 60 de ani mai devreme Ideea mortii lui Commodus este preluata din Caderea Imperiului Roman cu Cristofer Plummer
catalin1107 pe 06 Mai 2017 20:00
Este un film foarte reusit si este unul din filmele care merita vazute .
gamblerrambler pe 03 Iulie 2016 22:00
Are You Not Entertained??
Scenele de batalie si lupte dintre gladiatori au fost superbe (desi bataia de la inceput a fost cam jalnica, in niciun caz nu se utilizau catapulte in lupte desfasurate in padure sau in lupte deschise). Povestea, desi cam copiata dupa The Fall of the Roman Empire, a fost ok, desi repeta greseala de a nu respecta acuratetea istorica in cazul succesiunii Aurelius-Commodus. Coloana sonora a fost monumentala, iar interpretarea multor actori buni a fost excelenta.
monica.alexandra pe 19 August 2021 15:07
Unul din cele mai bune filme pe care am avut ocazia sa le vad din genul acesta
Smrs pe 25 Iulie 2020 20:39
Revazut a doua oară, filmul nu mai suprinde la fel tare, nu mai impresionează la fel de mult cu excepția momentelor de final. Dă pe alocuri impresia de kitsch, poate si din cauza tendinței de a caricaturiza imaginea împăratului roman (lucru întâlnit și cu alte ocazii) și care dă impresia ca e un tâmpit care s-a trezit peste noapte rege, dar mai multă minte are și un copil de 10 ani. Ideea filmului e ok si cuprinzatoare, dar e aceeasi intenție de a scoate dintre sclavii nației un erou care ii salveaza pe toți și schimbă totul in bine, neaducând mai nimic înplaus sau diferit față de orice alt film cu romani și cu razboaie, etc. Consider că este supraevaluat, dar în același context mai sunt si altele..
Iamsaved pe 12 Octombrie 2010 19:21
Russell Crowe a fost intr-adevar foarte bun in acest rol,n-am ce zice,dar filmul nu pot sa spun ca a intrat la favoritele mele,ma asteptam la mai mult,adica nu e un film rau dar nici extraordinar nu mi s-a parut,de vazut merita vazut,dar eu nu cred ca l-as revedea.
pushtyou pe 28 Aprilie 2010 19:39
PERLA
Un film captivant ce face parte din salba de perle a filmelor istorice din ultimul timp......un film de colectie pe care il poti revedea oricand fara ca asta sa -l consume ca interes...e ceva insa ce nu ma poate conforma la opinia generala a consumatorilor de film si anume actorul care straluceste din punct de vedere interpretativ e dupa parerea mea Joaquin Phoenix e rolul in urma caruia eu l-am urmarit cu interes si mi se pare un actor peste medie mult deasupra lui Russell (mi se pare insipid acest actor)
midnight_caller5005 pe 25 Aprilie 2010 14:52
Erou Fara VOIE
un film care transpune pe micul si marele ecran doar o mica realitatea a imperiului ROMAN. un film pe care il revad cel putin o data la 2-3 luni. este un film care te invata despre onoare, iubire, familiei si multe altele pe care le descoperi doar vizionand filmul de mai multe ori.
Go 1 2 3 ... 5 6 7