Păreri Gladiator

(2000)

Gladiatorul

Murgu Marian pe 08 Aprilie 2002 00:00
Varsta nu mi-a permis sa adun o prea bogata colectie de filme vizionate, insa mi-ar placea sa stiu ca macar jumatate din filmele ce se vor produce de acum inainte imi vor produce senzatii macar la jumatatea celor simtite in timpul acestei pelicule.
Oricum este o chestiune de gusturi, de starea emotionala a momentului respectiv, insa este unul din filmele pe care ilvoi revesea cu placere de fiecare date cand se va ivi ocazia.
Printre putinele filme care au putut sa ma impresioneze pana in pragul lacrimilor, si chiar mai mult.
Un film pentru care calificativele nu sunt suficiente.

bill pe 31 decembrie 2009 00:50
....................ma intreb ce senzatii ti-ar produce o drama-porno-sf ? (de o tura prin gramatica de clasa a-III-a ce parere ai ??)
bovoro pe 21 iulie 2010 00:35
bill...my man... :)))
nechifor adrian pe 07 Mai 2002 00:00
GLADIATORUL ,nu imi este teama sa o spun dar mie mi s-a parut cel mai bun film al lui Russel Crowe.l-am vazut de 9 ori si sant anumite scene din film care si acum daca le-as revedea m-ar cutremura.
Nona pe 08 Mai 2002 00:00
Un film extraordinar, in care Russel isi depaseste limitele de actor si devine un personaj...merita vazut
emanuel ivan pe 19 Iulie 2002 00:00
Filmul este o realizare, intr-adevar. E un film de referinta si va ramane multa vreme in memoria cinefililor pasionati de aventura. De remarcat fidelitatea cu care a fost reprodusa perioada antica. Russell Crowe face un rol foarte bun, ca si Joaquin Phoenix. Merita de cumparat si pe caseta video sau dvd, pentru colectie.
Scaramouche pe 29 Septembrie 2002 00:00
În fine,Ridley Scott a dat lovitura. Aproape sistematic si tendentios, americanii au refuzatzat cu o încãpãtînare debordantã ca operele lui Ridley Scott sã nu fie onorate de \"unchiul\" OSCAR. De data aceasta a revigorat un gen cam de mult apus. Filmul istoric. Cu o distributie minorã, efecte speciale de exceptie si cu un story bine închegat,acest mare artizan de la Hollywood a reusit în sfîrsit sã doboare box office-ul american si sã-i oblige în acelasi timp sã-l primeascã la \"masa\" elitistilor. Bravo maestre!

P.S. Se spune cã Ridley Scott se înversuneazã si mai tare. Urmeazã \"HANNIBAL\".

plutariu ana pe 17 Aprilie 2003 19:53
In viata mea nu am mai vazut un film atat de bun.
Pentru mine nu conteaza daca am 13 ani dar filmul e extraordinar unde Russell Crowe fiind un actor foarte bun,isi arata calitatile prin acest film!

Dumitrascu Lorena Diana pe 01 Iulie 2003 00:35
GLADIATOR...oauuu este cel mai SUPER film pe care l-am vazut in viata mea .Acest film o sa-mi ramana in minte si in suflet pana la sfarsitul vietii.Imi place la nebunie de Russell Crowe , am imagini cu el ,carti,inclusiv filmul Gladiator il am pe CD si ma uit aproape in fiecare zi la el.Exact cum a spus si Richard Harris(Marc Aureliu) : "cum a putut Ridley Scott face un asemenea film?" exact asa spun si eu.Va multumesc!
AeroX pe 11 septembrie 2009 16:18
eu pt Richard Harris m-am uitat:P
Gavriil pe 05 Iulie 2003 22:40
Mi-a placut filmu' asta. Este unul dintre cele mai bune filme de actiune din ultimii ani. Crow si Phoenix joaca extraodinar in film. Scenele de lupta sunt foarte bine realizate, dar filmu' are si parti mai neeusite, dar nu pericliteaza rezultatul.

Bineinteles ca nu este cel mai bun sau cel mai tare film facut. Este un "admirabil" film de actiune care merita sa fie mentonat la oscaruri. As fi preferat ca "Almost Famous" sa castige in anul ala, desi nu a fost nominalizat si a luat doar pentru scenariu.

Dracsi pe 10 Iulie 2003 15:31
normal ca scenele de lupta sunt realizate bine, sunt facute pe calculator. au adus o echipa de calculatiristi geniali si gata filmul de arta
LeonardPiron pe 10 Iulie 2003 17:57
Am vazut ceva film la veata mea si tot nu inteleg ce dreaq place la filmu; asta care e slab de tot. Probabil faptul ca nu exista filme de acest gen si cu acest subiecty prea de curand realizate cu care sa fie comparat.E slaaaaaab, cu sau fara calculator... Ier, baiatul asta, Ridley, despre care un inconstient zice aici ca a dat lovitur, a facut lucruri cu adevarat valoroase fata de gunoiul asta puturos...
LeonardPiron pe 8 aprilie 2002 00:00
Nu se apropie de valoarea lui "Coroana de foc" a lui Sergiu Nicolaescu.
pssst pe 29 Iulie 2003 10:05
Ave!

Ridley Scott - pacat!

dupa filme (de referinta pentru acest gen artistic in general) ca blade runner sau someone to watch over me, care ne-ai dovedit ce poate, iata ca face un film care ne dovedeste ca every good thing comes to an end.

castingul sucks! pai crowe are moaka de 'spaniard'? pai da, poate si ralph moeller de aborigen si joachim phoenix de islandez si gata frate, ce sa mai schimbam actorii: jucam toate filmele cu 10 actori!!!

connie nielsen OK, moeller prea tzapan, dar cei care salveaza onoarea filmului sunt oliver reed ***** si bineinteles richard harris, care ne dovedesc faptul ca si in noroi diamantele pot straluci.

pcat de banii investiti (9 cifre, nu?) si de aprecieri, pentru ca filmul este o crunta dezamagire: LA POMUL LAUDAT SA NU TE DUCI CU SACUL!

nu o sa calific fanii ca… citeşte

pssst pe 8 aprilie 2002 00:00
de vazut, merita vazut si chiar revazut, dar inchiriat sau la cinema. nu cumparat. da, phoenix joaca impecabil. iar hans zimmer, ca de obicei, perfect!
VIBERS pe 4 septembrie 2013 10:08
"User de talia lui Pssst" :))))))))))))))))))))))))))))))))), dar ma rog cine este acest magnific user de pe cinemgia?Este vreun geniu, vreun sfant?Ceea ce face Pssst se numeste sfidare la adresa tuturor userilor dand o nota de 1.Adica omu s-a gandit sa fie el mai special ca noi toti restu care am dat note mari suntem pe dinafara total vezi doamne.Nu am nici o problema cu nimeni daca isi expune parerea sincera dar intr-un mod OBIECTIV si pertinent, lucru pe care Pssst nu l-a facut.
Matrix pe 21 August 2003 13:53
Ai mare dreptate pssst.
Spartacus a cam spus totul.
Pacat de bugetul urias care a fost investit in efecte speciale. Mai bine faceau niste decoruri beton si adunau si ei oameni (sa mai manance si negru' o paine). Si-au permis aia in Ben Hur sau Cleopatra.
Faza cu arena filmata de sus si multimea de oameni chiar e de rahat. Cred ca era calculatorul obosit.
Phoenix face un rol de exceptie, merita Oscarul (daca stau bine si ma gandesc cred ca este singurul Oscar pe care l-ar fi meritat filmul).
Iar muzica lui Hans Zimmer e super.
Dar prea putin. Scenariul e atat de previzibil.
Merita vazut. Aveam nevoie de un film istoric.

Mosor Vlad pe 12 Octombrie 2003 01:50
Dupa Titani nu mai credeam ca am sa vad un film lafel de bun.Dar m-am inselat Gladiator pentru mine a intrecut mult Titanic si este genul de film care chiar iti intra la suflet si chiar peste 50 de ani eu niciodata nu o sa il uit.
Va multumesc!

bill pe 31 decembrie 2009 00:44
..............................crezi ca putin alzheimer ti-ar mai ostoi elanul asta idiot ??????
cremeneb pe 21 martie 2010 21:36
bill vad ca nu ai ce face in ultima zi din an esti putin pierdut pentru umanitate mi se pare ca deraiezi "omule" dar fiecare cu tulburarile lui, ale tale frizeaza penibilul si necesita medicamente bzzzz
monica pe 09 Decembrie 2003 17:15
Este cel mai bun film pe care l-am vazut vreodata! Russell Crowe are un rol magnific in acest film. Nu cred ca il voi mai vedea vreodata intr-un rol care sa i se potriveasac asa bine. A meritat sa ia premiul Oscar pentru acest film. Cred ca voi revedea acest film la nesfarsit fara sa ma plictisesc.
ioana pacurar pe 13 Decembrie 2003 22:05
Dupa parerea mea, Gladiatorul este unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut. Se numara printre putinele filme la care m-as uita oricand cu placere.
Dan Gerose pe 14 Decembrie 2003 19:11
Desi ii recunosc calitatile, mie acest film nu mi-a placut.
Ilila pe 31 Ianuarie 2004 11:28
J. Phoenix merita Oscarul pentru rol secundar iar muzica semnata Hans Zimmer si Lisa Gerrard este superba.
Dominic pe 15 Februarie 2004 03:26
Filmu asta a fost tzava...nava...cum vretzi voi...in legatura cu efectele cu calculatrishtii aia care zicea Dracsi parca...nu e adevarat...sunt reale actziunile...adik fazele facute cu ajutorul calculatorului se citesc...adik sunt demascate repede....Monica are dreptate...Russell Crowe e potrivit rolului acesta...Maximus...nu i se potriveshte nimenui mai bine acest rol...abia astept sa vad partea a doua...cica apare in 2006..:)))
Dominic pe 8 aprilie 2002 00:00
Filmul asta a fost shi va fi cel mai tare film facut vreodata.Nu cred ca Troya il va detrona Am vazut un videoclip la un anume Alexander in care erau nishte gladiatori care se bateau intr-o arena.Este posibil sa aiba vreo legatura cu Gladiatorul?
io io pe 29 Februarie 2004 17:39
Saptamana asta s-a dat pe TV si BEN HUR si SPARTACUS. Pe langa monumentele astea de filme, subtirelul de GladiaTOR pare o palida reclama la pasta de dinti pentru scandalagii !
Adrian Lakos pe 16 Aprilie 2004 02:20
Scenariul nici nu se apropie de valoarea lui Spartacus. Dar Phoenix si Crowe dau in acest film tot ce au au mai bun, pe o coloana sonora exceptionala. Cei care au vazut filmul cu DolbyDigital pot sa-mi dea dreptate :) Este un film care merita vazut si revazut, cel putin pana la urmatorul film despre Roma antica
eli virlan pe 17 Iulie 2005 13:45
nu pot sa neg, filmul a fost unul dintre cele mai bune din istoria cinematografului, dar am o mare 'problema', ca sa zic asa, cu sequel-ul. Mi se pare o idee super, dar ce ar fi un sequel la gladiatorul, cel mai bun film de pana acum (ei, poate nu chiar cel mai bun, da aproximativ...),fara Russell Crowe? Ar fi o prostie!! Ca aparitia lui in filmu asta e conditionata de atitudinea lui (mai pe scurt daca o sa mai imparta pumni in dreapta si-n stanga), ca nu i se va permite sa filmeze daca e bagat la inchisoare....hmmm, ce minti incuiate!!Sa se uite la alte "vedete" (ex: Collin Farrel, Paris Hilton, Whitney Houston ...), dintre care unii sunt super-actori sau cantareti etc, dar care ar putea fi un "pericol" mult mai mare pt. "tanara generatie americana".... Oricum, eu sper ca urmatorul film va fi macar la fel de bun ca si asta, pt ca e pacat sa se foloseasca de imaginea gladiatorului pt un… citeşte
crin3l pe 07 Octombrie 2005 00:03
Un film fenomenal!Un Russel Crowe din nou fenomenal shi un Joaquin Phoenix de geniu.E excelent k Ridley Scott s-a gandit sa faca un film de istorie(unul dintre putzinele in ultimii ani alaturi de superbele filme ale lui Mel Gibson:Braveheart sau The Patriot-pana la acest film,caci pana ce am scrsi yo acest mesaj au aparut shi altele :D).Un film ce merita cu sigurantza vazut,reavazut shi mereu revazut!:))
qqq pe 23 Martie 2006 14:26
Un film bun,fazele tari sunt suficient de multe si bine facute ca sa eclipseze fazele aiurea.Acuma trebuie sa fii batut in cap ca sa ii dai o stea acestui film si asta cred ca spune multe despre calitatile de "critic" al unei persoane care ofera o stea pe motiv ca nu stiu ce faze nu i-au placut si spune "EL" ca sunt jenante.Mai gandeste-te inainte sa-ti intinzi prostia in public.
Bicazan Calin pe 23 Martie 2006 17:28
Deocamdata Gladiatorul continua sa ramana un film de 5 stele. Pe masura ce se vor crea altele mai bune e posibil ca valoarea acestui film sa scada. Dar eu cred ca e una din capodoperele cinemtografice care nu vor fi uitate niciodata. Alaturi de Braveheart bineinteles.
Daniela pe 12 Aprilie 2006 09:22
Chiar daca au trecut multi ani decand a iesit pe piata, acest film ramane unul din cele mai bune filme facute in ultima perioada. Premiile pe care le-a primit sunt bine meritate. Este un film pe care l-am vazut de 7 sau 8 ori, de fiecare data cu aceeasi placere si interes chiar daca am invatat pe dinafara succesiunea evenimentelor si anumite replici.
andreiclawhammer pe 21 Iulie 2006 12:19
Ca de obicei qqq are dreptate,eu pot sa spun ca Russel Crowe nu joaca asa de bine ca J Phoenix sau Oliver Reed(imparatul),dar in concluzie "tre sa fi picat in cap sa-i dai acestui film o stea"
Pacat de scenele de la inceput unde se putea un pic mai mult cand se prezinta lupta dintre legiuniile romane si barbari,dar oricum sunt reusite.
Un film genial,eu mi-am luat dvd-ul cu editia extinsa,in care practic,sunt 3 dvd-uri,iar parerea mea e ca Ridley Scott,ii cel mai bun regizori dintre toti puturosii aia de la Hollywood,putini se ridica la nivelul lui,dar atat,mai mult nu.
4 stele filmul,10 stele regia si coloana sonora.

andreiclawhammer pe 27 August 2006 18:56
Vreau sa imi cer scuze...Oliver Reed interpreteaza personajul Proximo in film si nu pe cel al Cezarului...
Alexandra pe 13 Septembrie 2006 13:10
Cred ca m-am indragostit :-x!Oare mai exista oamenii care gandesc asa.Russell Crowe are toate calitatile ,principiile si gandurile unui barbat,dar totodata si un Om cu coloana vertebrala!felicitari inca o data!Nu cred ca am sa uit vreodata filmul asta.Sper sa-l revad curand!FElicitari!FElicitari!FELICITARI!
Felicitari!
Aplauze!!!

Dani™ pe 15 Septembrie 2006 18:21
Parerea mea este ca dak nu ai vazut gladiatorul si braveheart ai trait degeaba pe pamant.
Hans Zimmer and Lisa Gerrard - Now We Are Free

crin3l pe 17 Septembrie 2006 08:35
Ce ai spus u Dani nu e chiar asha.Chiar daa Braveheart shi Glaadiator sun printre filmele mele preferate(top 5) nu pot sa spun ca ai dreptate , fiindca sunt shi alte fime bune shi nu la totzi le place Gladiator sau Braveheart.
Dr. Evil pe 25 Septembrie 2006 21:03
Este un film de o calitate izbitoare. Sincer nu ma impresioneaza deloc povestea incredibila a lui Russel Crowe deoarece este mult prea vrajeala. Sa fim seriosi intr-o societate unde majoritatea nu prind 20 de ani, unde mila este socotita un semn de slabiciune unde singura sansa de a te afirma (in cazul in care te-ai nascut in clasa proletara si traiesti pana la 16 ani) era sa alegi daca vei muri in armata sau in arena. Russel Crowe un soldat (a se citi individu care comitea genocid de la 12 ani , cucerea tinuturi, ardea sate si "deflora" pustoiace) devine sentimental ca vezi Doamne isi iubea familia si i-au luat totul si ... bla bla bla VRAJEALA ! Ce m-a impresionat au fost efectele speciale, regia autenticitatea cu care au prezentat lumea in care se petrece totul. GENIAL! La acest capitol ma aventurez sa afirm ca il depaseste pe Lord of the Rings.
Florin pe 28 Septembrie 2006 00:23
II MAI BELEA SI CA MATRIX SI CA LOTR LA UN LOC!!!!!!!!!!:P:P:P PE BUNE!!!
Farcas Florin pe 08 Octombrie 2006 18:31
Acest fil lam escoperit de nu mult timp dar mia frant inima este ceva mai frumos film istoric... la finalu filmulu miau dat lacrimile....
Talpes Lucian pe 25 Octombrie 2006 15:47
Cu toate ca nu Russell Crowe este cel care ar fi trebuit sa interpreteze acest rol,a jucat bine,este un mare actor.Cred ca "privit" in intregime filmul este o capodopera,a reusit sa transmita un mesaj.La cat mai multe filme de genul acesta!
Andrei1902 pe 02 Noiembrie 2006 22:56
Eu apreciez acest film ca fiind flimul cu cele mai bune efecte speciale EVER! Intr-adevar e mai simplu sa te delectezi cu scene gen NEO vs 40xAgent Smith sau Anakin vs Obi-wan (in episode 3) dar dak dai la o parte toata tocilareala generata pe calculator de fapt nu sunt cu nimic mari realizari. Acest film este ultimul film cu efecte speciale de calitate (intr-adevar coloseum-ul este computer generated si batalia din nordul gemaniei este iar asistata de computer dar nu avem pervesitati gen Lord of the rings sau Troia unde toata bataliile sunt computer generated)
Filmul este pur si simplu placut la privire (firul epic este slab si depasit)

Norby pe 25 Noiembrie 2006 02:00
"Gladiatorul" e filmul care a stors lacrimi din mine ... iar scenele din timpul bataliilor au reusit sa-mi trezeasca sentimente puternice, maiales prin legiunile romane care treceau glorios, strigand "Roma! Victor!"...recunosc ca tot mi s-a facut pielea de gaina. Filmul este aproape imposibil de egalat. E mai mult decat un film istoric. E o experienta care te marcheaza. Maximus e generalul care devine sclav, sclavul care devine gladiator, gladiatorul care il infrunta pe Cesar si isi indeplineste misiunea chiar si cu pretul vietii...
maria ioana pe 28 Noiembrie 2006 22:25
Genial filmu. Nu inteleg kum d nu le-a plakut unora..Clar au ei ceva, pt k filmu e superb. Russell Crowe, indiferent dak are fata d spaniol sau nu, in primu rand, are fata d actor bun.
stancu francisc pe 20 Februarie 2007 16:33
buna ma numesc stancu francisc sunt din caransebes acum sunt plecat an afara tari si lam vazut acest film an italia mia plactul la nebunie este ce l mai bun fil pe care lam putut vedea vreo da ta pot zice ca estre un film foiarte placut de vizionat tin sa va multumesc po posibilitatea ca miati dat voie sa ami ecxprim parerea mea este 100% ca este un fil k cam atatea am avut de spus multumesc semnez stancu francisc caransebes
inexpugnabil1 pe 14 martie 2010 11:45
:))))
defav pe 29 ianuarie 2012 18:33
Si eu semnez aci Baranescu Silvian Maximorough si va multumesc ca miati dat voie sami arat multumirea fata de filmu asta , cel mai tare din cite am vazut , sa mor io .
Haga pe 01 Martie 2007 13:47
:| nu am ce comenta ajea film nu am mai vast SUPERRR!!!
Jugulator999 pe 01 Martie 2007 15:50
Nu`mi vine sa cred ca exista persoane care critica acest film. Probabil ca va plac comediile romantice sau ceva de genul asta , sobolanilor. Cel mai tare film dintre toate !!!
bill pe 7 ianuarie 2010 19:57
.......................nu imbecilule,cum sa vrem comedii romantice ????? vrem sange ,creieri pe pereti,drujbe insangerate,cutite si topoare !!!!!!!!!! mutanti ,harrypotteri si jokeri !!!!!!!!!!
ChrisT pe 01 Martie 2007 16:07
Deci filmul Gladiatorul nu mi-a palcut deloc, a fost parca o telenovela hollywoodiana. Ca toate filmele de Ridley Scott, a avut o imagine excelenta, coloana sonora impunatoare si decoruri superbe, dar ce e mai important, povestea, a lasat de dorit. Acest gen de poveste am vazut deja in alt context tot timpul in filme, nimic nou sub soare. Sper ca nu vor face continuarea, asa cum se barfeste.
mimisor007 pe 26 decembrie 2009 12:56
In primul rand, daca ai fi cinefil, adica ai avea intr-adevar o cultura cinematografica vasta, ti-ai fi dat seama inca de la finalul filmului ca acest tip de scenariu face imposibila o eventuala continuare. Evident, nu esti un cinefil In al doilea rand, filmul este facut in anul 2000. Pana la acest moment, acest gen de poveste ( cum spui tu) nu s-a mai facut. Adica fictiune cu iz istoric, pentru ca filmul ( scenariul) nu a avut niciodata pretentia de a reprezenta cu fidelitate date/fapte istorice.Ridleu Scott, care, intr-adevar este un creator/regizor de exceptie, a fost cel care a deschis, cu acest film , seria unui asemenea gen ( vezi Troy sau Alexander, facute ulterior, dar care nu au reusit in nici un fel sa egaleze ca valoare acest film; probabil nu se va mai reusi niciodata, pentru ca este o viziune cu totul exceptionala asupra acestui gen).. In al treilea rand, filmele lui ridley Scot nu au numai o imagine excelenta si o coloana sonora impunatoare si decoruri superbe, au in primul rand o regie de exceptie ( ca el sireacul e regizor) si, aproape intotdeauna, o viziune regizorala originala si cu totul inedita. Asa s-a intamplat si cu Gladiator: ceea ce face ca acest film sa fie cu totul special, unic in istoria cinematografiei, este viziunea regizorala absolut inedita ( coloana sonora splenidida si aproape continua, stilul de a filma, editarea alerta, moderna, efecte speciale) asupra unei ficituni istorice. O abordare "a la Blade Runner" care era un science fiction, adica una futurista din punct de vedere cinematografic, asupra unui film istoric. Aceasta viziune regizorala alaturi de o distributie incredibila ( pana si rolurile minore, aproape de figuratie sunt distribuite si jucate magistral de actori celebri ca David Hemmings, Richard Harris si altii din "floarea" actorimii britanice), o muzica superba ( care si azi, dupa 9 ani de la lansare, face vanzari fantastice), o imagine perfecta, o editare de un dinamism incredibil, dialoguri si replici memorabile, un subiect si un mesaj emotionant, despre demnitate si onoare ( care, in alta abordare ar fi putut cu usurinta deveni o telenovela ridicola), costume, efecte speciale impecabile, scenografie grandioasa, toate acestea fac ca acest film sa fie si sa ramana o capodopera a genului, greu de incadrat ( unii spun ca-i film istoric, altii ca-i drama, altii ca-i de actiune, de fapt apartine tuturor acestor genuri deopotriva, de aceea e un film unic), devenita deja, dupa numai 9 ani, un film clasic, de referinta. Sfatul meu? nu mai face publice comentariile/opiniile tale despre filme, pentru ca sunt neconcludente, vizibil nedocumentate, si s-ar putea sa te faci de rusine ( atunci cand iti declini identitatea, bineinteles, nu ca acum)
IDCR pe 19 februarie 2010 14:59
@ bill: At my signal unleash hell
Birdac Denisa pe 17 Aprilie 2007 16:15
Ce pot sa mai spun?!?...Intr-adevar un film care merita toate aprecierile.Munca impecabila a lui Ridley si a intregii sale echipe, distributia de exceptie si imaginile care aproape ating perfectiunea au dat viata unui scenariu remarcabil din toate punctele de vedere, iar rezultatele au fost pe masura.Si sa nu uitam faptul ca Russell Crowe in rolul principal a garantat o parte din succes inca de la inceput. Pentru prestatia lui in acest film nu exista cuvinte si era de astepat de la un actor cu o asa valoare. Privitor la criticile din toate colturile as vrea mai intai sa imi arate cineva un film care a atins perfectiunea 100% si atunci mai vorbim.
demmo pe 12 Mai 2007 00:44
nu am d zis decat k e cel mai bun film p care l-am vazut
S!nist3r pe 12 Iunie 2007 23:49
Cei care spun ca acest film este un urat/dezamagitor...ori au vazut alt film,ori dorm in picioare...sau au antipatii fata de actor(i)/regizor...
Mateo Calin pe 19 Iunie 2007 15:53
Fara a exagera,este cel mai bun film din istoria cinematografiei.Este un film care intr-adevar te face sa simti si sa traiesti si tu acele momente prin modul in care actori precum Crowe sau Phoenix interpreteaza aceste roluri.Este de departe cel mai bun film a lui Crowe si nu cred ca va fi unul care sa-l intreaca,e UNIC!Felicitari tuturor celor care au participat la productia acestui film si rusine celor care au scris acele asa zise gafe,dar multe din ele sunt gafe ale lor de fapt.
Bravo Crowe,ai fost fenomenal!!!

FaNCiNeMaGiA43v3r pe 16 aprilie 2011 22:31
intradevar
nico.i pe 12 februarie 2014 21:32
pai la inceput se puteau da 5 stele maxim..it's that simple :)
BJohnBlazkowicz pe 22 Decembrie 2007 02:14
minus pt. scenariu
Cristi Weed pe 01 Ianuarie 2008 13:03
Unul din cele mai bune filme din istorie ! Cum poti zice ca e un film slab ... cand are si soundtrack si efecte speciale si poveste geniala ? Eu zic sa va uitati in continuare la filmele lui Sergiu Nicolaescu , cum zicea un narod pacolo si sa va lasati de comentat dak nu stiti sa traiti un film !
Solomon Marc pe 10 Ianuarie 2008 11:13
M-i s-a parut foarte tare filmul mai ales pentru ca a murit Oliver Reed a.k.a. Proximo in data de 02.05.1999 si a jucat in film.
mocanu ovidiu pe 17 Martie 2008 14:37
Parerea mea,
Este un film care la-s vedea si de 100 de ori ,tot asa mi-ar place,e extraordinar si coloana sonora este la fel....totul e bestial!
...asa filme sa tot vezi..!

Ady pe 26 Iunie 2008 13:39
Gladiatorul va ramane cel mai bun din istorie....indiferent de ce spun unii.
Go1 2 3 ... 5 6 7