Păreri Enas Allos Kosmos

(2015)

Lumi separate

lili22 pe 08 Mai 2017 15:00
Bietii greci
E bine ca in vremuri atat de dificile au timp si chef sa se indragosteasca nebuneste .Nu am vazut vreun turist german indragostit de o grecoaica in pragul pensiei, renumite prin orice , nu prin frumusete.Un grec se poate indragosti de o straina frumoasa si bogata, nu conteaza ca sunt niste adulterini.
Dar interioarele lor sunt prea luxoase pentru niste amarasteni care nu au bani de rosii cherry..
Una peste alta, grecii nu isi merita tara aceea atat de frumoasa.

marina_constantinoiu pe 12 mai 2017 10:58
Pentru că au trăit o altă viaţă, până să vină FMI să facă totul praf, după care să recunoască faptul că a greşit şi exagerat cu austeritatea, că nu aia era soluţia, că vai, se mai întâmplă să eşueze experimentele lor?
marina_constantinoiu pe 12 Mai 2017 10:55
Foarte bun, foarte realist
Un film nou, foarte bine jucat, foarte bun, foarte realist, aproape rupt din viata de zi cu zi, care ar trebui vazut de cat mai multi romani. De vazut, de pus pe ganduri...
sibinica pe 26 Martie 2017 21:10
Un film care te pune pe ganduri
Am urmarit la HBO filmul, mai intai partial, din intamplare, dar dupa aceea am urmarit sa-l revad integral. Un film foarte bun, cu un subiect sensibil, bine jucat si bine regizat. Concluzia mea e trista: cu siguranta, Grecia nu merita sa fie tratata de catre UE ca o tara de mana a doua... Un popor crestin-ortodox, sensibil si mandru, dar care din pacate a fost ingenunchiat economic si social.
into_the_labyrinth pe 24 Iunie 2017 01:41
E foarte bun filmul, chiar dacă mai are şi unele momente perfectibile. În primul rând, e foarte reuşit ca film despre problemele contemporaneităţii, ale unei lumi care a degenerat în violenţă şi cinism, folosite pentru a atinge scopuri fără valoare - cu toate consecinţele ce decurg de aici, mergând până la moarte, sinucidere, depresie vecină cu nebunia. Foarte realist prezentat episodul al doilea, cu angajatul grec şi patroana suedeză - marile trusturi îşi ambalează interesele meschine (şi, după cum spuneam, cinice) într-un ambalaj ce se vrea a fi corect şi atrăgător, dar realitatea este cu totul alta. Punctul comun al tuturor poveştilor relatate, dincolo de faptul că personajele se intersectează într-un mod uneori neaşteptat, este că singurul sentiment care poate salva această lume contemporană de la derivă şi chiar de la dezastru este iubirea… citeşte
a_anywhere pe 28 iunie 2017 13:05
SUBSCRIU!! :)