Păreri El Crimen del Padre Amaro

(2002)

Păcatele părintelui Amaro

mladitza pe 22 Februarie 2017 16:24
treptele păcatului
Filmul debutează foarte bine, apoi pare că trenează un pic. Era cât pe ce să renunţ la el după ce vizionasem cam un sfert din el, aş fi ratat un film foarte bun, o dramă profundă. Mai ales a doua parte a filmului este foarte reuşită, are un scenariu de nota 10, iar interpretările actorilor sunt formidabile. Mi-ar fi plăcut o imagine un pic mai bună, n-a fost rea, dar nu s-a ridicat la celelalte calităţi ale filmului. Eu nu am perceput acest film ca pe o poveste a iubirii interzise, în fond, liberul arbitru îţi oferă şi posibilitatea de a renunţa la ceva... Povestea este despre cât de mult îngădui păcatului să te conducă... Iar păcatul nu este al iubirii interzise, ci acela de a nu iubi... E un exemplu cum un om cu suflet curat, care a putut pune la început de drum, 2 bani în mâna unui "samaritean", încet-încet poate coborî foarte jos. Aşa se… citeşte
Pantaleon pe 11 Ianuarie 2011 23:23
Un film mult mai bun decat se poate spune intr-un comentariu. O drama zguduitoare, o parabola a fatarniciei si a dragostei interzise, a minciunii si a rusinii.
Dia pe 11 Ianuarie 2009 00:22
L-am vazut in urma cu ceva ani la tv, e super!
Smrs pe 20 Noiembrie 2022 18:42
Filmul este bun și prezintă subtil superficialitatea preoțească de a judeca totul în litera legii și nu în spiritul ei. La final, totul se termină ca și când nimic nu s-a întâmplat, deși o dragoste neacceptată de imoralul preot Amaro duce la cele mai mari drame ce pot apărea în viața unei femei și la un sacrificiu ce merita un compromis.
helsing pe 26 Aprilie 2020 18:07
Film bunicel, doar pentru a devoala ipocrizia preoților, Serafimii românesc a fost mult mai bun.
pisicuta1 pe 20 Septembrie 2012 22:57
da
l am vazut si revazut mi a placut f mult cred ca e un film emotionant si merita vazut
tinutsa pe 25 Aprilie 2010 19:11
si eu tot la tv l'am vazut! e superba povestea! mi'a placut foarte mult :D
mihaela istrate pe 02 Ianuarie 2007 15:53
am vazut decat inceputul.cand il mai difuzati? unde pot sa il mai vad?