Păreri Directorul nostru

(1955)

Directorul nostru

ciprian34 pe 13 Ianuarie 2013 19:18
Doar simpla prezenta a lui Birlic intr-un film este de ajuns ca acesta sa devina un film interesant
sabinalin pe 17 Ianuarie 2011 17:01
Doi monstri sacri
In cei mai negri ani ai comunismului romanesc, regizorul Jean Georgescu reusea sa faca o comedie care-i greu de spus cum a reusit sa se strecoare prin furcile caudine ale cenzurii... Filmul rezista si astazi prin prestatiile actoricesti deosebite ale celor doi monstri sacri ai comediei romanesti din acele vremuri: Alexandru Giugaru, "dom' director" care incearca permanent sa se strecoare pana e inlocuit si Grigore Vasiliu-Birlic, functionarul care declanseaza vartejul ce-l inghite pe director. Scena intalnirii dintre cei doi in biroul directorului e memorabila!
silviudan pe 9 noiembrie 2011 17:53
Unde pot gasi si eu acest film. Il caut de foarte mult timp
MrJuVe pe 9 mai 2013 17:44
Manusa pe 28 Ianuarie 2012 17:46
Un film chiar bun si poate mai bun decat multe filme romanesti din ziua de astazi.
alex_il_fenomeno pe 16 Iulie 2013 01:28
Umorul romanesc, sau altfel spus umorul clasic, atat de placut prin comicul de limbaj, relatiile atat de simpliste, dar interpretabile in fel si chip, ceea ce a constituit si punctul de plecare al problemelor protagonistilor, reusind sa te tina atent si amuzat pe toata durata sa... Pe langa toate acestea, nu ai cum sa nu remarci distributia de exceptie, in frunte cu monstrii sacri Alexandru Giugaru si Grigore Vasiliu-Birlic si terminand cu Radu Beligan, Puiu Calinescu sau Iurie Darie, ce atunci erau undeva la inceput...Oricum, un film impresionant, de colectie,ce nu trebuie ratat.
adyman pe 27 Ianuarie 2012 19:56
"cam scartaie"....:))) super filmul,l-am vazut cand eram mai mic
Actrita pe 14 Ianuarie 2022 00:48
Scenariul: Gheorghe Dorin...
Gheorghe Dorin este Pseudonimul pe care l-a folosit Dr. Eduard Mezincescu, născut Mezinger, * 1909 ......., Moldova – d. 1996 Bucuresti, politician, publicist și diplomat comunist, medic de profesie.
user-60201182b8735 pe 07 Martie 2021 16:01
Un film de colecție
Merită văzut.
Actori foarte buni .

saiaj pe 03 Septembrie 2015 22:55
Absolut geniala
Comedie absolut geniala cu un Birlic la apogeu, combinatie perfecta de Charlie Chaplin si Benny Hill. Parere mai detaliata dar si un link unde il puteti vedea online, mai jos: http://infrasunete.eu/filme-romanesti-directorul-nostru/
Iulidesprefilme pe 21 Iunie 2013 21:35
Film antologic pentru maniera regizorală şi jocul unor mari comici români...
lili22 pe 23 Martie 2019 23:01
O comedie foarte buna cu doi actori geniali asa cum nu se mai fac in prezent.