Păreri Deux hommes dans la ville

(1973)

Doi oameni in oras

margott pe 24 Aprilie 2012 23:23
Un film putin diferit de cele cu hoti si vardisti cu care ne-a delectat Delon in anii '70-'80. "Deux Hommes dans la Ville" infiereaza sistemul judiciar din Franta si este o pledoarie contra pedepsei cu moartea, care de altfel a si fost abolita in 1977, anul ultimei executii pe taramul francez.
Deceoare pe 23 Decembrie 2013 23:11
ATENŢIE LA REDACŢIE !
Gerard Depardieu este în rol de figuraţie specială , nu rol principal . Cele două roluri principale masculine ale acestui film sunt : Alain Delon şi Jean Gabin .
mihaelatb pe 06 Octombrie 2010 18:31
Ce faci cand intre raufacator si politist (flic) apare o un sentiment de respect si apreciere?
dergeo pe 17 Iulie 2012 19:15
O mare capodopera
Frumusetea chipului lui Delon si asprimea trasaturilor fetei lui Gabin m-au uns literalmente pe peleu. Per ansamblu, un film de nota 6, dar un film bo$$! barosan, as putea sa zic, ce sa mai?! va salut. ;););););););)
Horatiucrisan pe 26 Decembrie 2019 18:45
Un film despre erorile sistemului judiciar și pedeapsa cu moartea, film la care si-au adus aportul doi monștrii sacrii ai cinematografiei franceze.
silviu_stefan pe 07 Aprilie 2018 00:02
superb film
doi actori ft mari ,gabin si delon dau acestui film un maxim de culoare! mi-a placut ft mult acest film !
cosmin_kedii pe 22 Martie 2013 12:42
Un film care analizează defectele multiple ale sistemului judiciar
lili22 pe 17 Octombrie 2012 21:05
Daca imi aduc aminte bine
In film chiar este ghilotinat raufacatorul,politistul il insoteste cind te gindesti la spectacolul oferit de o ghilotina te trec fiorii.Cum de nu au renuntat mai devreme la varianta asta de a omori oamenii?