Păreri Crime d'amour

Love Crime

nyuszi pe 30 Iulie 2011 23:24
Mi-a placut!

Am facut un obicei din a incerca sa vad toate filmele lui Kristin Scott Thomas - mai ales productiile Franceze, mi se pare ca rolurile ei sunt mai interesante si mai variate - deci nu l-am pierdut nici pe acesta. Nu m-a dezamagit.

Ca si poveste, nu e nici foarte complex filmul, nici surprinzator. Dar mi-a placut psihologia personajelor. Mi-a placut felul in care au fost prezentate acestea. Seamana, ca si idee, un pic cu "Fracture" (cu Anthony Hopkins) dar unde "Fracture" e un film tipic Hollywood-ian si oarecum lipsit de emotie si profunzime, "Crime D'Amour" reuseste sa-si transcenda "plot-ul", si sa "spuna" ceva despre cruzimea umana si despre cat e de usor sa aluneci in obsesie si psihoza.

Titlul mi-a dat de gandit dupa ce am terminat de vizionat filmul. La urma urmei, mie mi s-a parut ca Isabelle pe Christine o iubea, nu pe Phillipe,… citeşte

Kul pe 1 septembrie 2013 01:45
intrebarea este pe cine iubea Christine...
Spaghete pe 24 Mai 2013 19:19
Teribil de frumoasa Kristin Scott Thomas, pe care o "invinuiesc" pentru starea de contemplatie creata ulterior.
LavyBogdy pe 15 August 2011 15:40
Războiul dintre oameni nu are limite și nu ține cont de nimic.Cu puțină imaginație și logică până și cei mai experimentați pot fi înșelați.
burg_carmen_mariana pe 13 Octombrie 2021 21:43
O ador pe Kristin Scott Thomas şi mă strāduiesc să urmăresc toate filmele in care a jucat. Sper să reuşesc, deja am văzut zece. Până acum nu m-a dezamăgit în niciun rol. Toate personajele interpretate de ea sunt diverse şi deosebite. Despre film nu pot spune decât: mi-a plăcut!
Maryana25 pe 23 Aprilie 2014 18:42
frumos
frumos.........................................................................................
Kul pe 01 Septembrie 2013 01:46
an instant classic
an instant classic, si alte minim 50 de caractere, adica si mai multe caractere, dar tot clasic ramane.
margott pe 29 Iulie 2011 21:11
Are o intriga interesanta. De remarcat cele doua protagoniste, Kristin Scott-Thomas si Ludivine Sagnier, care interpreteaza doua personaje puternice, care ar face orice sa-si atinga scopul. Majoritatea cadrelor sunt filmate in interior.