Păreri Charade

(1963)

Șarada

Sergiu.Lobont pe 01 Iulie 2011 04:52
Aveam nevoie de un asemenea film ca de aer
Trecut-a timpul iar mie mi s-a făcut dor de o comedie, o comedie în adevăratul sens al cuvântului. Cum noul deceniu, secol sau chiar mileniu nu prea îmi poate satisface gusturile în materie de comedie am răsfoit puţin cartea de istorie până pe undeva prin anul 1963. „Charade” cu Cary Grant în rol principal, în duet alături de Audrey Hepburn iar premisele unui film erau stabilite. Până la urmă un lucru este cert, vinul şi filmul devin mai bune pe măsură ce îmbătrânesc. Cel puţin de unul din cele două aspecte sunt sigur din moment ce în materie de vinuri nu fac diferenţa între zaibărul oltenesc şi un Dom Perignon.

Cary Grant e unul din cei doi monştri sacri ai comediei alături de James Stewart. Mi-a rămas întipărită în minte prestaţia lui din „The Philadelphia Story”, dar şi mai mult mi-a rămas în minte duetul cu James Stewart… citeşte

Dorotheea pe 02 Ianuarie 2012 22:57
Sincer, nici nu ştiu în ce categorie să încadrez filmul şi ce notă să îi dau. Am văzut şi continui să văd filmele actuale, dar...filmele acestea, ce par aşa de învechite şi uitate de cinefili, sunt grozave, pur şi simplu grozave. Este un film foarte bine dozat, foarte bine gândit, foarte bine interpretat. Pur şi simplu o splendoare.
White.Lily pe 22 Mai 2011 16:00
In Charade, Audrey Hepburn si Carey Grant formeaza un cuplu pur si simplu electrizant iar Audrey este ravasitoare ca de obicei.
Un film minunat, plin de actiune, suspans, iubire, un punct de referinta si in ziua de astazi.

spriamarierose18 pe 25 Mai 2010 15:57
Un film pentru toate timpurile si toate varstele...
cezarika21 pe 05 August 2012 16:16
"Cel mai bun film în stilul lui Hitchcock pe care Hitchcock nu l-a făcut niciodată."
Una dintre cele mai frumoase comedii, realizată în perioada când se punea accent pe actorie şi nu pe efecte speciale. Un film care nu şi-a pierdut din şarm pe măsura ce au trecut anii. "Şarada" este o intrigă poliţistă, împletită cu scene de dragoste, în care o tânără văduvă este urmărită de mai mulţi pungaşi, prieteni vechi de-ai soţului ei; aceştia vor să pună mâna pe suma de un sfert de milion de dolari pe care-şi imaginează că defunctul i-a lăsat-o soţiei. Niciunul dintre personaje nu este însă ceea ce pare a fi.

Scenariul este scris inteligent şi inspirat. Suspansul şi răsturnările de situaţii sunt condimentate cu momente amuzante, care stârnesc involuntar râsul. Muzica lui Henry Mancini îşi aduce şi ea aportul în realizarea atmosferei. Cei doi protagonişti, Cary Grant şi Audrey Hepburn, par a fi legaţi între ei printr-o… citeşte

Gable pe 13 Ianuarie 2013 11:26
Un film superb,cu o distributie de prima mana.Cary Grant joaca excelent.
Audrey19 pe 01 Aprilie 2012 13:49
Este unul din filmele mele favorite cu Audrey si pe care vreau sa il mai revdad sincer chiar am ras si este destul de surprinzator ca la un film din 60 sa razi mai mult ca la unul din 2000 e un film bun si cu actori foarte buni
LavyBogdy pe 25 Iunie 2011 10:48
Mi-a plăcut foarte mult,în special replicile amuzante, și ce m-a uimit a fost povestea foarte complexă.Se merită să-l vezi cu familia,cu prietenii,la cinema,singur cel puțin o dată.
SANDA45 pe 20 Decembrie 2013 20:06
Un film clasic,nemaipomenit. Cary Grant si-a interpretat rolul perfect !
lfery pe 04 Septembrie 2013 18:11
Este un film pe care abia aştept să văd din nou...Audrey Hepburn...
cosmin_kedii pe 26 August 2013 15:47
"Charade" este un film plin de umor, farmec, suspans și emoție Cary Grant și Audrey Hepburn, ambii au un farmec incredibil si formează un duo care face minun, filmul este plin de răsturnări de situație și intriga este interesant.
mtraianc pe 27 August 2010 23:43
MINUNAT
un film minunat ,,actiune , crime si pentru filatelisti un timbru de milioane de dolari
xerses pe 15 Iunie 2013 17:12
Este un film irezistibil, mai ales datorita charmului celor 2 actori principali.
El_KaPpa pe 29 Mai 2020 22:49
8,0/10
Doi actori fermecatori intr-un scenariu inteligent si plin de intorsaturi de situatie care il fac imprevizibil pana la final, plus niste schimburi de replici savuroase. O combinatie excelenta de comedie, mister, thriller si parte romantica, care nu prea are cum sa dea gres indiferent de gusturi.
kakapo pe 25 August 2013 08:23
...un film extraordinar, cu intriga, suspans, umor...si nu in ultimul rand cu sarmul si naturaletea interpretarii unor mari actori, inegalabila Audrey Hepburn si Cary Grant...
matew10 pe 11 Iulie 2022 15:42
Un război intre niște sabotori face deliciul oricărui iubitor de aventura și suspans. Aici cameleonismul e la el acasă iar pe cetățeanul onest îl veți găsi singuri la final. Merita revăzut.
Raluca87 pe 14 Aprilie 2021 20:27
Acesta este filmul meu preferat cu Cary Grant și al doilea film preferat cu Audrey Hepburn.
Ar fi trebuit să apară împreună mult mai devreme în Roman Holiday dar Grant a refuzat rolul pe motiv că este prea bătrân pentru Audrey, dar uite că tot au jucat împreună în acest film plin de suspans, mister, te ține lipit de tv până la final. North by north West mai este la fel de bun.

Dragos.87 pe 21 Noiembrie 2020 21:09
Reusit!
Filmul are un scenariu interesant,actingul este bun si sunt multe momente care te tin in suspans iar finalul este surprinzator,recomand!
pisicuta1 pe 14 Ianuarie 2015 23:58
da un film exceptional
jocul actorilor minunat!
merita vazut!

Vegetarian pe 03 Mai 2014 20:37
Acest film a fost difuzat online la National 24 in 3 mai 2014 . Putine filme sunt difuzate gratuit pe net de catre televiziuni si reluate dupa mai multe luni sau ani ..
Rasimico2 pe 09 Martie 2024 22:15
Pueril, neverosimil...
Comedie? N-am schițat un zâmbet...

suporterU pe 14 Februarie 2024 17:37
Charade (1963)
O capodoperă a genului comedie ! mie nu îmi plac mult comediile americane, prefer umorul britanic, dar acest film m-a fermecat. Poate și pentru că frumoasa Audrey Hepburn “duce filmul în spate” oferind un recital de nota 20 ! Nota nedreaptă, mult prea mică, acordată de IMDB. Am speranța că nu veți regreta minutele petrecute pentru a viziona filmul.
Iulidesprefilme pe 30 Mai 2013 19:03
L-am revăzut şi cred că, odată cu trecerea anilor (50), nu i-a dispărut din farmec...intriga, conflictul, acţiunea sunt bine susţinute pe tot parcursul filmului, decorul parizian este sugerat fără ostentaţie, actorii îşi fac meseria cu pricepere, Audrey Hepburn fiind cuceritoare ca de obicei, iar prezenţa timbrului românesc, capul de bour, printre rarităţile filatelice, mult căutate în toată "şarada" asta e cireaşa de pe tort!
adub pe 26 Decembrie 2012 10:41
Candoarea cu care-si interpreteaza rolul Audrey Hepburn,face ca misterul acestui film sa-ti trezeasca interesul.Amuzant si plin de culoare cu o actiune destul de alerta te tine in priza pe tot parcursul vizionarii si dorinta de a descalci firul intrigii nu slabeste.Un film destul de relaxant cu un usor iz romantic si comic a facut sa fie bine primit inclusiv de critica fiind nominalizat pentru Oscar si Golden Globes.
RalucaFlorentina pe 19 August 2012 03:55
"Charade" este un film foarte bun, asa cum ma asteptam avand in vedere distributia : Cary Grant si Audrey Hepburn, doi dintre actorii mei preferati. Mi-a placut mult : distributia excelenta, scenariul inteligent care te tine in suspans pana in ultimul minut, regia, de asemenea, foarte buna.
Un film care merita sa fie vazut cel putin o data!

lili22 pe 15 Iunie 2013 17:36
de urmarit
Macar sa o vedeti pe Audrey Hepburn ce frumoasa era cindva.Intriga politista reusita.