Păreri Celle que vous croyez

(2021)

Identitate virtuală

margott pe 11 Octombrie 2019 21:19
Interesant, ca studiu de caz. Surprinde foarte bine - si asta e meritul lui Binoche, pe langa cel al regizorului - frustrarea, dezamagirea, fuga dupa o tinerete vesnica, iluzorie, imaturitatea, conturand un personaj aproape psihopat care ar trece peste orice ca sa-si atinga scopul. Alex e doar un obiect al dorintelor ei, o plasmuire a inchipurii, a unei vanitati patologice, nu un personaj real. Erotism tardiv, dorinta de a reinvia emotii, trairi pe care unii le traiesc la varsta tineretii, altii niciodata. Sau dependenta de iubire, cum spunea un psiholog intr-un documentar. In viata reala o femeie ca Binoche n-ar avea probleme sa-si gaseasca un barbat interesat de ea, chiar mai tanar. In viata reala, chiar si o femeie frumoasa ca Binoche poate fi parasita pentru una mai tanara sau, pur si simplu, pentru alta. De aceea e atat de credibil personajul. Si atat de usor sa-i intelegi starile.… citeşte
profilm pe 17 Noiembrie 2019 00:39
Cred ca finalul explica schimbarea de personalitate a personajului principal feminin, Claire . E un film bun , dens, nu poate fi digerat usor. Mie mi-a placut !
xerses pe 18 Septembrie 2019 17:07
Si mie mi se pare a a fi o dorinta feminina destul de bine exploatata in acest film.
l.u.v pe 16 Ianuarie 2020 23:02
Ceva deosebit
Juliette isi joaca superb partitura, filmul este ce trebuie.
elianna pe 20 Octombrie 2019 00:30
Auto-amagire
Este o poveste sensibila, emotionanta, despre trairile interioare ale unei femei mature care vrea sa traiasca iluzia fericirii obtinute cu pretul amagirii. De fapt, se amageste pe sine si dupa scurta fericire, urmeaza crunta dezamagire. Virtual putem fi orice/oricine. Confruntarea cu realitatea insa e marea incercare.
lili22 pe 27 August 2019 14:35
Un film modest chiar dacan Juliette Binoche face un rol frumos.
cristianboia pe 06 Aprilie 2020 14:51
Sincer nu am reușit să rezist până la sfârșitul filmului... Static, fără niciun fel de scenariu credibil... De obicei filme franceze sunt destul de ok dar asta nu face parte din acea categorie.