Păreri Carmen 3D

(2011)

Carmen 3D

blackredcat69 pe 08 Martie 2011 13:29
de vazut
Aceasta productie este destul de stranie pentru privitor. Ea nu se adreseaza direct publicului obisnuit al salilor de cinema, care sunt prea putin familiarizati cu spectacolul de opera, ci mai mult iubitorilor acestuia din urma, putin familiarizati cu ultimele "trenduri" in materie de filme. Tehnologia 3D este aplicata in filmarea unui spectacol obisnuit de opera, filmat pe o scena - de mare prestigiu, in paranteza fiind spus. Efectul dorit este de a apropia si mai mult publicul de spectacol, dar reusita este una partiala. Efectele 3D nu abunda si sunt in parte minimizate de desele schimbari de cadru, care mai mult ametesc si deruteaza, decat sa sublinieze complexitatea spectacolului.
Regizoral este o reusita absoluta - construit in coordonate clasice, spectacolul se remarca prin finetea si complexitatea detaliilor, printr-o dinamica sustinuta, in care sunt implicati solistii,… citeşte

cosminlipsa pe 24 Februarie 2011 04:08
ciudat
Nu stiu ce sa cred. Nici nu pare a fi film, mai degraba o piesa de opereta. Intradevar e celebra opera 'Carmen', dar nu cred ca a iesit ceva interesant. Cred ca e o combinatie proasta.
D.Ionut pe 4 august 2011 14:39
Unu la mana trebuie sa te hotarasti daca e opea sau opereta. Doi la mana e productie a unui dintre cele mai mari teatre din lume deci garantez ca este ceva foarte frumos. Daca vrei sa vezi film Carmen este o productie avand rolul principal pe Grace Bumbry si se difuzeaza pe TVR Cultural. Vazand ca esti nehotarat poate schimbi si nota pe care ai acordat-o
D.Ionut pe 4 august 2011 14:40
opera*....unuia*....scuze de micile erori de dactilografiere
gaby_gaby18 pe 06 Iunie 2012 16:38
Eu nu pricep un singur lucru. Inteleg ca producatorii vor sa prezinte o opera intr-o maniera mai putin obisnuita decat cea clasica, dar la ce foloseste tehnologia 3D?