Păreri Black Mirror: Bandersnatch

(2018)

Black Mirror: Bandersnatch

user-5bcfab9965006 pe 03 Ianuarie 2019 19:37
Scurt si la obiect: o mizerie. Un gunoi.
Conceptul este interesant. O scena mi a placut, atat.

gena_boo pe 10 Mai 2020 00:36
Excelent!
Primul film interactiv pe care îl vad. Un film exceptional din seria Black Mirror, un film care incearca sa raspunda la o serie de intrebari.
- Este viaţa o simulare pe computer?
- Trăirile şi sentimentele noastre ar putea fi doar biţi de informaţie? Şi dacă ar fi aşa, atunci cine şi de ce a programat calculatorul în care trăim?
- Oare dacă am trăi într-o simulare ne-am putea da seama de acest lucru sau acest fapt ar însemna o eroare de program?

stormblast pe 15 Ianuarie 2019 16:33
Mișto concept - cu toate că am înțeles că ideea n-ar fi a lor.
Unele scene destul de bine gândite - introducerea noastră în film, momentul de conștientizare a lipsei de alegere în cursul vieții și tendința de împotrivire, conturarea unui cadru de ansamblu care delimitează o realitate fictivă, ce stabilește la rândul ei povestea filmului.
Plot destul de fad, cu un final care dă senzația că nici n-ar conta (poate asta e și ideea)
Interesant este faptul că nici noi nu dispunem de putere totală asupra a ceea ce se întâmplă.
Bineînțeles, se puteau face mult mai multe, poate dacă filmul ar fi ajuns în mâinile altcuiva, dar aplaudăm inițiativa.

Andrei_Filmagica pe 06 Iulie 2023 12:10
Ideea ok
Frumos concept,dar Black Mirror are episoade mult mai bune decat acesta
Mihai2508 pe 21 Ianuarie 2019 15:45
Interesant
Ca si film si poveste pot spune ca este chiar mediocru. Inovatia acestui film vine de la faptul ca poti alege cum sa decurga povestea si faci alegeri in locul personajului principal. Din pacate as fi vru ca sa beneficiez de scenarii multiple cu finaluri multiple, nu sa alegi dar sa ai acealsi final. Ok se prezinta ideea ca nu poti scapa destinului, dar totusi, ma asteptam sa fie diferit din acest pct de vedere.
-aix- pe 02 Ianuarie 2019 00:17
E doar iluzia că poți alege...
De fapt nu poți alege mai nimic pentru că te dă înapoi. Deci unde sunt multiplele scenarii?

DragonMaster pe 10 ianuarie 2019 05:05
Filmul transmite ca nu ai liberul albitru, de aia nici nu poti sa alegi.
spartacus pe 07 Ianuarie 2019 17:41
M-am decis să văd filmul după ce am citit mai multe comentarii care se băteau cap în cap. Rezultatul ??... Ei bine, mie unul nu mi-a plăcut. Tras mult de păr, alambicat rău de tot, frustrant de cele mai multe ori, un film mai mult pentru amatorii de filme psihologice. Nu îl voi revedea.
xerses pe 01 Ianuarie 2019 14:07
De urmarit despre cum mintea umana o ia razna in urma unor traume din copilarie.
pceli2007 pe 29 Octombrie 2019 04:06
Mai bine nu. Pierdere de vreme cu filmul asta de rahat.
blackmore pe 13 Ianuarie 2019 17:26
O noua mizerie de film SF american , jucat de nota 0 , cu un scenariu scris parca de un copil retardat din clasa 1 , deci nimic nou.