Păreri Babel

(2006)

Babel

eu pe 20 Februarie 2008 22:51
Ma doare sufletul de comentariile penibile de aici!Un film Senzational!Ar trebui totusi comentariile penale....interzise!totusi ar trebui taxata Prostia!
andreyuzzu pe 31 August 2009 00:51
Original
E genial Inarritu asta. Cum 3 povesti care la inceput nu au nici o legatura la un moment dat se leaga perfect (recomand 21 grams si amores perros). E un film superb si care merita vazut macar o data.
klaudya_e pe 11 octombrie 2010 22:18
Crash (2004) ai vazut?
White1 pe 24 noiembrie 2011 14:03
In Amores Perros si 21 grams sunt 3 povesti, aici sunt 4.
Endre pe 12 Ianuarie 2008 16:36
Da, intr-adevar filmul e de exceptie. In lumea asta globalizata si pline de interese obscure, chiar se poate intampla ca bataile aripilor unui fluture in Japonia sa provoace un uragan in Caraibe... Traim intr-o lume cu posibilitati de comunicatii avansate, dar totusi: nu intelegem unul pe celalalt. Asta este drama omului modern...Babel...
Pt cei carora nu i-a placut filmul - poate nu ati avut parte de o atmosfera care sa favorizeze patrunderea mesajului in voi. Eu am avut ocazia sa-l vad la Berlin, intr-un cinematograf open-air din Kreuzberg, sub cerul senin si plin de stele :) O experienta de nedescris...

veronica210 pe 19 Ianuarie 2010 09:51
un film foarte bun. nu am chef de argumente ..uitati-va si gata...
iPaul pe 23 august 2010 15:20
fain m-ai convins!!
Elena1204 pe 1 august 2012 17:52
:))
cezarika21 pe 09 Februarie 2014 18:58
Revoltă faţă de o lume surdă şi necomunicativă
Conceput după acelaşi tipar ca şi filmele anterioare ale lui Alejandro González Iñárritu, "Babel" este un colaj de patru poveşti care se desfăşoară simultan în diferite părţi ale globului. Poveştile sunt interconectate şi ilustrează consecinţele unei acţiuni desfăşurate pe un continent asupra unor vieţii unor persoane de pe alte meleaguri. Multe secvenţe sunt de o plasticitate crudă şi halucinantă: momentele de groază trăite de soţul unei femei împuşcate, predarea dramatică a copilului marocan din dorinţa ca fratele său nevinovat să fie salvat de la moarte, încercarea eroică a femeii mexicane de a străbate un deşert pentru a salva vieţile a doi copii sau senzaţia trăită de o fată surdo-mută într-o discotecă.

Filmul prezintă o lume lipsită de educaţie, egoistă şi nepăsătoare, cu oameni indiferenţi unii faţă de alţii.… citeşte

Gabriela Sirbu pe 11 Februarie 2008 19:34
Un act de multumire fata de cineva facut din suflet si fara nici un gind ascuns(cadoul facut de vinator marocanului) poate avea repercusiuni nebanuite? Da, dupa cum urmeaza din derularea fireasca a evenimentelor din film. Nu e nimic tras de par sau denecrezut.
Deciziile pe care le luam de-a lungul vietii, in general pt. propria existenta, pot afecta intr-un mod benefic sau din contra pe toti cei cu care intram in contact. Paradoxul este ca nu vom stii niciodata in ca masura sau cum vor fi ceilalti afectati.

Aurelian Filip pe 05 Martie 2007 08:46
Un film plin de substanta regizat intr-o maniera aparte. Merita toata atentia din partea unui cinefil adevarat...
Ovidiu Cristian pe 05 Februarie 2007 11:25
Intens !
andyy pe 12 Ianuarie 2014 23:42
Trei colturi total diferite de lume, trei povesti de viata, unite de un gest inconstient, intr-o drama care te impresioneaza. Merita vazut!
Luca pe 12 Iulie 2007 15:53
Cinci stele cu felicitari din partea mea!
Si ii dadeau oscarul ( pe care il merita suta la suta) Daca nu era scorsese batran.
Chestia e ca filmul asta e chiar de 10.
Eu dau note la fiecare film pe care il vad si am dat in 2006 doar 4 de 10.
Asa ca...
Imi pare rau de cei care zic ca nu-i bun... n-au gusturi...
Sorry

aayana pe 23 Martie 2010 13:57
Alejandro González Iñárritu aduce în prim plan problema spinoasă a imposibilităţii comunicării.

Atunci când nu poţi vorbi şi auzi pe cel de lângă tine, când nu reuşeşti să vorbeşti limba celuilalt pentru că nu ştii araba sau când limbajul devine minciună omul este confruntat cu o mare dilemă. Mai poate el interacţiona cu cei din jurul său şi se mai poate face înţeles în mod coerent?

Folosind o analogie biblică, Innaritu îşi provoacă privitorul la o triplă analogie: la babel-ul interior (doi soţi care nu regăsesc puterea de a iubi decât atunci când unul dintre ei este rănit de un glonte rătăcit) babel-ul inter-relaţional (cazul unei japoneze surdo-mute care se regăseşte pe sine incapabilă să comunice cu cei din jurul ei deşi o prietrenă aflată în aceeaşi situaţie relaţionează fără probleme) şi babel-ul… citeşte

crin3l pe 02 Februarie 2007 17:17
Proabil cel mai emotionant si bun film al anului.Ca adrenalina este depasit de The Departed insa la punctele lui forte este peste The Departed.Un regizor de milioane (am vazut de curand 21 grams unde am ramas impresionat de talentul acestuia) shi actori de prima mana.Un singur lucru m-a cam dezamagit (sau nu prea l-am inteles), fiindca mi s-a parut tare ciudat...de ce plange japonezul ala dupa ce pleaca din apartamentul personajului interpretat de Rinko Kikuchi.Totusi trebuie sa spun ca e sub Crash shi cam la egalitate ca Magnolia dupa opinia mea.
ady05 pe 5 iunie 2010 20:24
un film foarte bun
into_the_labyrinth pe 31 August 2012 20:12
Genial! Da, într-adevăr, este unul dintre cele mai bune filme semnate de Inarritu. Sunt prezentate într-un mod realist, dur şi convingător, mai multe poveşti care se întrepătrund (într-un mod care va surprinde privitorul!), poveşti complicate în felul lor, dar având la bază un principiu simplu: viaţa ne este dată pentru a o trăi, cu bune şi rele. De altfel, regizorul ne sugerează indirect una dintre întrebările existenţiale care se pare că îl preocupă: dacă în viaţă există atâta suferinţă şi durere, de unde resursele necesare pentru a o trăi din plin, pentru a ne bucura şi chiar pentru a tinde către fericire? Poveştile lui Inarritu sunt încărcate de dramatism, chiar de tragism – şi se pricepe ca nimeni altul să le creioneze în acest fel, rămânând mereu veridice. Dar ne sugerează într-un anumit fel că viaţa merită trăită şi că nu… citeşte
Ammelie pe 10 Mai 2010 17:56
Babel
Inca un film al lui Alejandro González Iñárritu in genul care l-a consacrat: povesti impletite. Adevarul este ca isi face bine treaba; tot adevar e insa ca isi pierde din prospetime. Ca intensitate sub 21 Grams, ca mesaj, peste Amores Perros.
Insa da, un film bun; un scenariu bine tesut, firele se impletesc la fix si actiunile curg una din alta fara efort. O panza de paianjen, poate...
Frumos dezvoltata tema dificultatilor de comunicare in epoca comunicarii. SI chiar daca nu ne intelegem, cat de mult ne influentam!
8/10

matei iulia pe 17 Decembrie 2007 08:34
Este un film superb! Extrem de profund, axat pe detalii, cu actiuni si intervale de timp care se intrepatrund, coloana sonora potrivita cu subiectul. Filmul reflecta realitatea acestei lumi, fara nici o perdea, fara artificii, fara ipocrizii. Este un film pe placul celor care iubesc filmele europene, de aceea nu il recomand acelor persoane carora filmele europene nu le transmit nici un feed-back; il vor gasi plictisitor si lent.
Luca pe 09 Iulie 2007 12:46
Foarte Foarte BUN FILMUL!
de nota 10
merita oscarul la care a fost nominalizat din plin!

Tamarainsa pe 31 Ianuarie 2007 19:12
Exceptional.Povestea este ca intro epopee.
Si ce ACTRITA, actrita mexicana!!!!!!!!

Lacrimile pe care le-am varsat sunt ca la catharsis.

Marian pe 26 Ianuarie 2007 01:56
Un film deosebit. Sensibil intr-un fel aparte, usor ciudat, insa e unul din putine filme din ultimii ani care reuseste sa impresioneze, sa te faca sa doresti sa-l revezi.
Neagu Marius pe 01 Ianuarie 2007 21:04
Un film excelent, poate cel mai bun film din ultimii ani! Complex, sensibil, incitant!
mihaelatb pe 17 Septembrie 2011 17:37
filmul este ca o operatie pe viu, este o operatie de constiinta fara anestezie.O Japonie aglomerata de singuratati, un Maroc in care totul devine suspicios si susceptibil de terorism, un Mexic al emigrantilor, al celor care trec granita in State in speranta unei vieti mai bune, o viata care nu are priviri peste umar, pentru ca poti fi deportat si dupa 16 ani. Si copii, vicme ale parintilor, ale civilizatiei, ale prejudecatilor dar mai ales ale singuratatii.
toti actorii au jucat excelent. Brad Pitt, fara cusur, dar cea care m-a impresionat a fost Adriana Barraza, de mult am vazut-o intr-un rol antagonic intr=o telenovela, acum excelenta in film, ceea ce-mi confirma ideea ca de la telenovela la film nu este decat un pas, conditia este ca actorului sa i se dea aceasta sansa!

sunny_girl pe 02 Februarie 2007 11:48
filmul care trebuie sa castige oscarul!!! asteptam cu nerabdare continuarea de la amores perros si 21 grams, si nu am fost dezamagita deloc. o distributie excelenta intr-un film cum rar mai gasesti acum
ioana pe 08 Ianuarie 2007 18:26
filmu' asta.....personal il consider extraordinar.Fara cuvinte...Inainte sa vad ca de fapt filmu-i regizat de A G Inarritu l-am asociat cu 21 grams...o poveste relativ simpla dar cu fff mult substrat si f contemporan.In filmu' asta chiar mi-a placut de brad pitt.Merita vazut chiar de mai multe ori!
Stephen2D pe 19 Ianuarie 2016 15:04
            just a little joke
Reason why Moses and followers walked in desert for 40 years: didn’t want to ask directions and look like Freshmen.
lory pe 25 Octombrie 2008 19:40
Am revazut filmul aseara pentru a nu stiu cata oara, dar am simtit aceleasi emotii ca prima oara cand l-am vazut la cinema; o poveste extraordinara, reala, umana, un regizor formidabil, iar actorii pareau rupti din poveste, erau de-acolo, ca sa zic asa. Nu poate placea oricui, pentru ca gusturile si pretentiile pe care le are fiecare de la un film nu se pot comenta; totusi, merita vazut, indiferent de considerente. Asta inseamna arta cinematografica !
adalette pe 5 aprilie 2011 11:55
Un film ce nu te pierde in detalii.Te conecteaza in permanenta la destin,hazard..Merita vazut.Un film ce te face sa te gandesti de doua ori inainte sa iei decizii,care la prima vedere par nesimnificative.
colinx pe 05 Iulie 2007 21:10
Am vrut sa ma uit la el pentru ca vazusem deja 21 Grams.dar si pentru cate blanchett si gael garcia bernal, carora le sut fidel.mie nu mia placut 21 de grame si am vrut sa vad daca babel este altfel.ca si stil e asemanator dar povestea e mult mai bine aerisita decat in 21 de grame.eu nu-l pot compara cu crash.ideea seamana, dar babel atinge mai multe puncte sensibile.cu acest film, tot respectu pentru inarritu.am sa fiu cu ochii pe el si in continuare.
punctele tari ale filmului sunt:-prezentarea unor personaje de culturi diferite care par sa nu aiba nici o legatura unul cu celalalt, dar situatia devine clara pe parcurs.
-filmul este vorbit in japoneza, franceza, spaniola, araba, engleza si limbajul semnelor. filmul este un adevarat babel si prin diversitatea limbilor si prin interactiunea culturilor.
citeşte

Alisa pe 14 Februarie 2008 10:29
Un japonez ofera 'cadou' o arma unui marocan care la randul lui o 'daruieste' unor copilasi care impusca o turista americana. Give me a break! Asta e prima chestie trasa de par!
Apoi o doica mexicanca trece granita cu doi copilasi, stiind ca lucra/statea ilegal in L.A (parca) pt a fi alaturi de fiul ei cand se casatoreste. Apoi nepotul ei beat vrea sa o treaca inapoi granita cu tot copii. Era normal ca ii va opri politia de frontiere avand in vedere lipsa de cooperare si irascibilitatea tipului! :roll:
Iar pustoaica japoneza are un comportament deviant care atinge grotescul!
Nu inteleg de ce s-a facut asocierea dintre el si Crash care ii e net superior! In fine 3 stele, doar pentru Brad Pitt(cred ca asta si unul din motive pentru care a ajuns la Oscar)

Druidul pe 2 martie 2011 22:36
n-ai inteles nimic ...
lili22 pe 08 Februarie 2014 18:22
exceptional film
Poate nu la fel de bun ca Amores Perros, dar inteligent construit, cu o distributie buna.Regizorul acesta e unic in felul lui.
radu3455 pe 18 Septembrie 2013 12:35
un film foarte emotionant marca Alejandro González Iñárritu mi-a placut tare mult povestea deoarece este una originala nu trebuie ratat nota 9
cireasa.de.iarna pe 07 August 2010 18:21
un film care se bazeaza in intregime doar pe drama....exceptional...merita vazut...dar ce s-a intamplat cu cei doi copii pana la urma?
iulian94 pe 10 Februarie 2014 14:11
Un film obligatoriu de vazut si captivant, mi-a placut mult iar povestile se unesc bine , actorii au jucat foarte bine.
DiCaprio21 pe 08 Februarie 2014 23:27
foarte bun filmul. l-am urmarit cu mare placere iar povestea este intradevar una dramatica. merita vazut!
chiba_florin pe 07 Februarie 2014 19:37
...
............... pur si simplu GENIAL .............................
raluka03 pe 26 August 2013 16:42
Magistral condus tot acest Babel cu partile sale componente…fiecare istorie in sine ar fi putut face subiectul unui film separat, intr-atat sunt de dense si de dramatice…aceasta nenorocita de arma de vanatoare, care a unit si aproape sau chiar distrus destine atat de diferite,….intamplarea, soarta, cine stie ?….din fericire, cel putin pentru turistii americani din film, totul se rezolva in final, chiar si cei 2 copii ai lor, rataciti in desert, sunt recuperati ; japonezul, pare insfarsit sa-si inteleaga fiica atat de marcata si de infirmitatea sa, precum si de tragedia mortii mamei ei, pe care ea a gasit-o dupa sinuciderea acesteia. Victimele – raman familia marocana, care si-a pierdut fiul cel mare, impuscat de catre politisti.
Mie mi s-a parut un film foarte bun !

Iulidesprefilme pe 12 Martie 2013 19:10
Peliculă de incontestabilă valoare artistică, obligatoriu de văzut...
diablo85 pe 19 Februarie 2013 18:48
Fiecare ascunde o drama, iar tragedia asteapta dupa colt. Foarte bun, dar sunt de acord cu crin3l, sub Crash.
Issabbella pe 06 Ianuarie 2012 22:24
un film foarte bun
Actorii au jucat formidabil . Cu adevarat un film exceptional pe care l-am urmarit cu foarte multa atentie. Il recomand
MNarcis pe 26 Noiembrie 2011 14:17
Un film foarte bun si foarte frumos, o drama de a dreptul emotionanta, un film impresionant........il recomand cu caldura!
Iantzy pe 08 Septembrie 2011 20:20
SUPERBBBBB!
Este foarte frumos, il recomand tuturor! Filmul meu preferat .
M3alx pe 27 August 2011 23:10
un film extraordinar
sincer nu am cuvinte!!!mi-a placut foarte mult...un film complex si de calitate
Stefan2010 pe 25 Iulie 2011 18:10
Inarittu ne ia ochii
Hmmm.. un film in care nu Brad Pitt este actor principal, deasemenea filmul nu are actori principali, regizorul punand accent pe situatile dramatice din patru continente diferite si cum suferinta unei familii (marocani) se intrataie cu suferinta familie americane (singurl caz care se termina cu bine). Recomand filmul pentrcu cei care vor sa vada fata dura a lumii.
catasmile17 pe 28 Iunie 2011 17:18
un film care te impresioneaza prin povestea lui !!!!
merita vazut !!!!!

Crist11 pe 26 Iunie 2011 17:02
Un film dur, merita toate premiile din lume .... :)
danymury pe 08 Aprilie 2011 17:39
te atinge...foarte frumos...Brad Pitt face din nou treaba buna...super filmu!!!
Druidul pe 02 Martie 2011 18:20
extraordinar
un film extraordinar, am plans in hohote la final. si muzica e superba de asemenea!

NOTA 11, RECOMAND TUTUROR!!!!!!!!!!!

Milla pe 28 Mai 2010 21:59
”Babel” un film foarte bine gândit, pe parcursul căruia situații și personaje aparent fără nicio legătură duc la un deznodământ neașteptat, dar perfect logic...
circarul pe 18 Ianuarie 2010 01:04
he he am vazut si dacia noastra in film :P foarte frumos filmu
Claus-Claudel pe 17 Ianuarie 2010 10:15
fratilor puneti la tara producatoare nu doar o tara....puneti-le pe toate celel care au participat la realizarea filmului....la acest film a mai lucrat si Franta si Mexic nu doar SUA
Tahca pe 08 Februarie 2014 23:29
Extraordinar film!
Un film de nota 10. Totul este perfect. Nu poți pierde un astfel de film.
someone_who_dares pe 24 Iulie 2010 12:46
Extraordinar filmul.... De mult timp n-am mai vazut o actiune atat de bine inchegata, iar povestea spune total despre legenda Turnului Babel... Chiar merita vazut!! Brad Pitt si Cate Blanchette in cea mai buna forma, joaca extraordinar :X
iBack pe 10 Aprilie 2010 00:13
Un film pe gustul meu cu prelungiri ale actunilor intrun alt loc si cu alte personaje. Un film pe de natura psihologica ce trebuie vazut.