Păreri Babel

(2006)

Babel

ilenutZa pe 26 Decembrie 2007 00:31
mi-e greu sa spun ca nu-i un film prea bun....l-am cumparat tatalui meu d Craciun,si d'abia s-a terminat....nu prea mi-a placut....nu trebuia sa ne arate cum acel baietel de 8-9,max 10 ani, se masturbeaza.....si sora lui se dezbraca pt el....mi-a fost rau....dar actori fff buni...asta da!dak n-ar fi actorii care au jucat chiar bine,n-as fi dat 3 stele...japoneza aceea era ji ea un pic cam prea traumatizata(dupa moartea mamei ei,etc) si nu cred ca a facut bine,dar , in rest nu-inasa prost scenariul...m-a dezamagit vulgaritatea desi sunt micutza....la varsta...am scris cam mult,si putini vor citii totb ce-am scris....dar mi-am spus parerea sincera....
uno pe 05 Februarie 2007 11:37
nu merita nici nota 1,jignesc nota 1 daca o atribui acestui film...plictisitor(boriiiiiing!)
veronica210 pe 19 ianuarie 2010 09:48
auzi ca plictisitor..:)))) ce varza esti
AdriAdrianna98 pe 16 August 2023 10:34
un film foarte sensibil. 4 fire narative se ''intalnesc'' si schimba destinul unul altuia.
Horatiucrisan pe 10 Iulie 2020 14:07
În 2006 când globalizarea nu era atât de vizibilă cel putin la noi, Innaritu a realizat acest film extraordinar în care ne arată efectele globalizării cu consecințe nu atât la nivel economic cat mai ales la nivelul relațiilor interumane. Globalizare nu inseamna în aceeași măsură si comunicare, iar lipsa de comunicare nu o putem pune doar pe seama diferențelor economice si culturale cat mai ales pe lipsa de comunicare la nivel de persoana, grup. Desi tehnologia ne-a pus la dispoziție mijloace nemaiantalnite de comunicare, oamenii tind sa privească relatiile interumane cu superficialitate. Filmul desi compus din scene alternative este unul de mare încărcătură emoțională și valente artistice deosebite. Nota 9.5.
user-5c9f8c2e87074 pe 05 Aprilie 2020 02:10
Un film mare un clasic Inarritu cu fire narative interconectate pline de tensiune si cu un univers multicolor de culturi,tradiții,obiceiuri,filosofii. Maiastru acest regizor in redarea tensiunii dramatice ,cadrele apropiate de un realism mișcător, imaginile superbe.
Intr-adevar conform titlului regizorul preconizează o agravare a lipsei de înțelegere si a comunicării interumane. Iata unde poate duce lipsa de empatie cu suferinta semenilor.... un film de pus in rama ca mai toate creațiile regizorului mexican!

Iamsaved pe 20 August 2010 16:55
Tocmai l-am vazut si inca stau cu gandul la el...a fost un film intens,nu peste masura dar suficient cat sa iti capteze atentia...dupa mine exploraza natura umana in diferite conditii si medii intr-un mod foarte inteligent,bravo regizorului si bineinteles actorilor care au stiut sa-i puna viziunea in aplicare
emil.onea pe 06 August 2023 11:45
Un film special!
Regizorul nu se dezminte ca si creator de filme bune. Ideea scenariului care descrie intamplari din 4 lumi, legate unele de altele, mi se pare geniala! O arma care aduce moarte dar si deschideri in vieti de familie.... Film de OSCAR!
lizzle_m pe 17 Februarie 2017 23:17
Geniu
Inarritu, dupa parerea mea este cel mai bun regizor :) spun asta deoarece filmele sale au o complexitate aparte, filmul "Babel" este ca o operatie fara anestezie, cum spunea cineva aici. Este incredibil cum deciziile noastre pot pot afacte prezentul, viitorul, dar si trecutul, un film puzzle, o bijuterie. Toate povestile au fost expuse extrem de bine, incredibil cum se unesc pe parcurs, un film rar, cum si mai rar se face.
PS: Scena din clubul de noapte a fost ipecabila, a transmis atat de mult, merita mai multe premii Oscar din punctul meu de vedere :)

Infinity pe 25 August 2013 20:35
Babel (2006)
4 povesti, 4 tari, 3 continente si o singura legatura. O legatura perfecta. Un film senzational, o adevarata drama. Fiecare poveste impresioneaza prin drama si emotiile la care sunt supuse personajele. Un singur lucru nu mi-a placut la film. Faptul ca au fost incluse cateva reclame (Sprite, Coca-Cola, Mc Donald's). Insa, asta conteaza mai putin. Un film ce nu trebuie ratat.
user-5c334f9762f62 pe 07 Ianuarie 2019 15:13
Este un film slăbuț, prea lung si il consider o pierdere de timp. Nota 6.
ciprian34 pe 26 Mai 2013 22:20
Un film filmat pe trei continente,un film care exploreaza atat latura personala cat si cea politica,regizorul urmareste natura barierelor care desparte omenirea
mebubu2007 pe 27 Martie 2013 00:04
mie la inceput mi se parea o poveste incalcita rau de tot. trebuie putina atentie si concentrare. dar sincer..lumea e mica si asta se vede si in film :)
danii1234 pe 03 Februarie 2013 13:29
O drama superba ,este minunat cum niste povesti diferite se leaga la sfarsit si creeaza acest film , iar cu cate si pitt nu ar putea iesi o prostie :x
palade_gil pe 29 Septembrie 2012 20:52
Este un film pe care nu am putut sa-l vad! Am incercat de ff multe ori, dar nu am putut sa-l vizionez pana la capat! Ceva asemanator s-a intamplat cu un film prin anii 1970-1980 si atunci cand l-am vizionat am constatat ca e fenomenal Imi pare rau nu pot da nota!
cosmin_kedii pe 08 Martie 2012 18:26
Este o poveste impresionant de-a face cât de aparent- Mic_ incidente poate duce la consecinţe majore într-un lanţ, efecte cu o împletire de poveşti de cel puţin 4 grupuri principale.
mvmismetoo pe 25 Aprilie 2011 11:34
merita vazut
Pacar si numai pentru a constientiza cat suntem de norocosi si de satisfacuti in nemultumirile noastre comparativ cu ce inseamna viata mizera a unor oameni intr-o tara turistica cum este Marocul. Personal, apreciez genul asta de film in cadrul caruia actiunea se petrece pe mai multe planuri,pentru ca in final totul sa capete un sens. Subscriu la "amores perros".
valericba pe 25 Februarie 2011 21:59
3 povesti care la inceput nu au nici o legatura, au in comun un element de la care pleaca totul. Am fost un pic sceptica la inceput, dar cand i-am acordat o sansa m-a surprins placut.
De vazut filmul:)

lamationairetia pe 24 Februarie 2011 15:41
lectii de viata
Foarte bine transpusa in film ideea comunicarii eficiente intre oameni , dar si a " faptelor bune" facute in anume circumstante ale vietii si posibilele urmari care aparent sunt rele, dar de fapt constituie lectii de viata covarsitoare pentru personajele respective. Excelent jucat,( B. Pitt de nota 10), filmarile deosebite, in fine un film de Oscar.
Sync pe 24 Februarie 2011 15:09
superb filmul,suspans pe tot parcursul lui,il recomand oricui
legolas05 pe 27 Ianuarie 2011 20:46
foarte frumos filmul.....actorii au jucat foarte bine
georgel1976 pe 13 Noiembrie 2010 14:24
un film foarte bun. actori de exceptie, care isi interpreteaza rolurile foarte bine. actiunea te pune pe ganduri, si te face sa te intrebi, daca nu orice actiune a ta influenteaza pe alti, sau cum esti actionezi tu in functie de actiunile celorlalti. bafta!
Piratu pe 11 Octombrie 2010 10:31
Un sir de povesti bine inchegate rezultand o drama aproape originala putem spune.vizionarea acestui film mi-a atras atentia asupra regizorului,o sa incerc sa ma uit si la alte filme regizate de Innaritu.....
ciobotaru pe 10 Octombrie 2010 12:51
..............................................................................
mtraianc pe 18 Septembrie 2010 11:31
merita vazut
ca sa trec 50 de caractere .. merita vazut , merita vazut
Abbas pe 23 August 2010 10:20
un film foarte bun, nu exceptional cum zic unii pe-aici. trebuie vazut totusi.
keisha_sn2 pe 08 August 2010 23:25
Un film foarte bun,un scenariu excelent,chiar merita vazut
andils pe 07 August 2010 12:47
actorii sunt foarte buni. Film caracteristic pentru Inarritu, cu cele 3 povesti care se imbina. interesant cum globailzarea face ca destinele oamenilor despartitti de mii de Kilometri se influenteaza unele pe altele. 10 pentru coloana sonora marca Gustavo Santaolalla, merita din plin toate premiile luate.
alex_il_fenomeno pe 06 August 2010 22:29
genial ! 10/10 !
este un film extraordinar de bun ! are un dramatism incredibil ! interesant este si legatura ce se stabileste intre multe momente si consecincele care urmeaza !!!
Lukandee pe 14 Iunie 2010 14:54
O capodopera despre comunicarea interumana deficitara.
Uitati-va.

-Wizz- pe 10 Iunie 2010 10:09
waaaa,un film de nota 20! merita vazut!
ingrid.marielena pe 26 Februarie 2009 19:52
ma asteptam la mai mult....oricum e un film interesant
dubthatsheet pe 04 Ianuarie 2009 03:22
arriaga la fel de emotionant... desi nu e chiar 21 grams si n-as sti de ce.asta regizoral pt ca scenariul e revelator.
Niku pe 15 Februarie 2007 00:32
Melodia in care este adusa americanca este asemanatoare celei din 21 de grame la finalul filmului
michael_mike pe 06 Februarie 2007 23:00
Impresionant , un scenariu tare
depeche_roxx pe 27 Ianuarie 2007 21:14
SUPERB!!!
torrice pe 26 Ianuarie 2007 17:33
foarte frumos filmul.. Inca un film cu brad pitt. Cu asta am spus totul.
dddd pe 26 Ianuarie 2007 14:30
tripsa tu vizioneaza spiderman si lasa-ne cu comentarii...de doi lei.
catacris2003 pe 28 Ianuarie 2018 22:20
Ce rahat de film!
Pentru ce are nota asa mare?
Am acordat nota 3.

Ghemot pe 09 Iulie 2014 23:15
Este un film pe mai multe planuri cu un final fericit, marca Brad Pitt!!!
david_rotaru pe 17 Februarie 2013 22:42
Un film penibil.Nu merita vazut nici macar o data.Pacat ca joaca actori precum Brad Pitt si Cate Blanchett.
deea9595 pe 14 Noiembrie 2010 15:32
a fost un film destul de bunicel desi ma asteptasem la mai mult:(
oricum mi-a placut faptul ca,la final toate povestile se leaga perfect
iar actorii au facut o treaba senzationala in acest film:)

Sergiu.Lobont pe 06 Septembrie 2010 01:16
Brad Pitt face un rol de senzatie, isi demonstreaza maturitatea.
alexcretu75 pe 13 Iulie 2010 13:09
Babel nr 1 2006
Minunat film.Uite ca Alejandro Gonzalez a regizat splendit.Merita vazut.Il recomand......................................................dupa parerea mea este cel mai bun film din 2006.
anda_nicole_16 pe 08 Iunie 2010 15:59
un film destul de bun...totusi...faptul ca nu ne-a aratat la sfarsit ce scria in acel bilet a fost...:-j...in rest...mi-a placut....iar coloana sonora....excelenta!
Praetorian pe 18 Ianuarie 2010 01:36
Impresionant
Un film impresionant care ne arata ca in viata orice decizie poate avea consecinte dramatice atat asupra propriei persoane cat si asupra unor necunoscuti aflati in cu totul alta parte a lumii . Yasujiro , japonezul care i-a oferit arma marocanului care l-a ajutat la vanatoare nici nu-si putea imagina ca fii acestuia vor impusca din greseala o turista americana (Cate Blanchett) , lucru care a declansat o criza internationala si care a facut ca dadaca ce avea grija de copiii acesteia sa trebuiasca sa mai stea cu ei , si care , in criza de solutii a decis sa-i duca in Mexic la nunta fiului sau insa la intoarcere au avut probleme la granita lucru care a dus la deportatrea ei definitiva deoarece lucra ilegal . M-a impresionat si gestul celui care i-a ajutat pe Brad Pitt si pe Cate Blanchet care , desi era un om sarac intr-o tare saraca a refuzat banii care ii erau oferiti si s-a resemnat cu… citeşte
Nicu pe 03 Februarie 2007 01:46
un film la care trebuie sa ai rabdare sa il vezi pina la sfirsit.Se vede ca este facut de un regizor european
lucho pe 07 Martie 2007 03:52
Un film interesant,dar o copie dupa Crash din pacate, si nu e singurul care incearca sa faca asta. Pentru cei care nu au vazut Crash,filmul asta or sa li se para intradevar intens,dar pentru cine a vazut stie deja ca asta e un film slab carea incearca si nu reuseste sa ajunga la nivelul lui
nephrite05 pe 25 iunie 2010 01:24
mie chiar nu mi se pare ca seamana cu crash desi am vazut filmul
george pe 09 Iulie 2007 22:28
nu sunt critic de film si majoritatea nu sunt care comenteaza aici,trebuie sa imi placa ce vad, si nu mi-a placut: de la o impuscatura sa se ajunga la terorism(chiar asa)o chinezoaica care isi arata... ca sa se culce careva cu ia,o dadaca mexicana care stie ca nu sta legal in america dar pleaca cu 2 copii americani im mexic si se asteapta ca la granita sa nu ii zica nimic,si politisti aia care trag ca disperatii in aia de parca aveau fete de teroristi .Povestile astea mi se par trase de par
White1 pe 24 noiembrie 2011 14:20
Chinezoaica era "japonezoaica" si sa tragi cu pusca intr-un autobuz e definitia perfecta a unui act de terorism. Cu asa o atentie pentru detalii nu ma mira ca nu ti-a placut filmul.
Petre Madalina pe 09 Februarie 2007 00:43
Cum de a fost nominalizat la Oscar un film asa de prost!!!!E subasteptarile mele,tinand cont ca joaca si Brad Pitt!!!!
cireasa.de.iarna pe 7 august 2010 18:26
bine zis vero....
tripsa pe 27 Decembrie 2006 20:56
un film penal in care e o poveste jalnica si actori parca sunt aruncati din elicopter imi e rusine de filmul acesta mai ales ca joaca brad pitt.
veronica210 pe 19 ianuarie 2010 09:49
ti-e rusine de filmul asta...sa mori tu......mama..zici ca tu l-ai facut..
Go 1 2