Păreri Avatar

Avatar

jimmy65 pe 20 Decembrie 2009 10:39
Memorabil
Un film de exceptie care trebuie vazut. Povestea mi-a amintit , oarecum, de cartea copilariei mele Winnetou. De fapt scenariul pare un omagiu adus amerindienilor si luptei lor cu "fetele palide".
Cambyses pe 25 decembrie 2009 01:17
Felicitari pentru comentariu filmul seamana si cu Dansand cu lupii si cu multe desene animate sau jocuri video :(( pacat ca putini au observat ca filmul nu are un scenariu original
fire2ice pe 20 Decembrie 2009 12:54
vazut, placut
Ieri am fost si am vazut "Avatar" in format 3D. Am ramas impresionata, mi-a placut foarte mult. Povestea de dragoste, trairile Na'vi-lor, contopirea lor cu natura atunci cand au fost pusi in fata unui mare pericol....Pana si animalele salbatice au luptat "cot la cot" cu Na'vi pentru a-si apara ce au mai de pret. E adevarat, foarte multe efecte speciale, dar sincer, nu m-am plictisit in 3 ore. Chiar nu m-am miscat de pe scaun. Asa ca...vizionare placuta!
gyxu78 pe 20 Decembrie 2009 14:38
un film care nu trebuie ratat indiferent daca nu esti genul care sa iti placa sf
un film care merita vazut mai ales 3d
nu am vazut de 10 ani de cand merg la cinema atata lume la un film
toate salile full
good job james cameron
astept urmatorul tau film

bodoknut pe 20 Decembrie 2009 14:40
extraordinar e putin spus
filmul asta a revolutionat cinematografia!
e cel mai bun sf facut vreodata!
chiar nu am cuvinte, am ramas mut de uimire!
e o capodopera!

bill pe 25 decembrie 2009 00:20
........................... daca "extraordinar e putin spus " ce-ai zice sa-l mai lungim putin ???? de exemplu extraordinarescovici !! ce zi e mai mult spus acum ??? same bad bill
MissBlossom01 pe 6 iunie 2010 12:47
nu zic ca e cel mai frumos film facut vreodata,dar invatati si voi sa apreciati munca altora.
atreddie pe 20 Decembrie 2009 15:45
Cum e pana la urma : au fost zvonuri cum ca la Imax o sa fie dublat pt ca nu se poate implementa subtitrare fiind foarte scumpa sau ceva de genu. A fost cineva la Imax sa spuna cum e treaba ?!
alexavo pe 20 Decembrie 2009 17:17
SUPERB
SUPERB ... din toate punctele de vedere
daca nu-l vezi la I-MAX mai bine nu-l vezi
spre deosebire de toate filmele 3D de pana acum in care "ieseau" din ecran 2 flori si o stanca, filmul asta practic "STA pe tine" de la inceput pana la sfarsit
superb ... trebuie vazut neaparat
abia astept sa-l revad tot la I-MAX

g3.giani pe 22 decembrie 2009 18:06
Filmul nu abunda in efecte 3D!
serghei_romanu pe 4 ianuarie 2010 17:43
alexavo Cum adica daca nu-l vezi la IMAX mai bine nu-l vezi?Inseamna ca de fapt filmul nu e deloc bun, cu alte cuvinte ai spus ca doar efectele merita vizionate.
dividead pe 20 Decembrie 2009 20:52
overall best movie ever.trebuie vazut 3d sau macar hd.atat de bun incat o sa bata titanicul la incasari,probabil.spusese careva ca asta nu prinde la fete si ca deaia no sa depaseasca titanicu.saracu e cam jon(ca sa nul te fac pros*) si nu stie...aparent, ca pers. de sex feminin sunt tot oameni,si chiar daca erau niste fiinte firave si gingase care existau numai de dragul romanismului e plin filmu de romantism
Cambyses pe 25 decembrie 2009 01:12
dividead eu ca si altii care ai specificat ce scrii tu pe aici iti spun doar atat filmul deja apune nu va intrece titanicul In primul rand gaditi cu capul si nu cu masina de numarat bani ca si incasari probabil ca vor fi foarte sus dar ca si numar de spectatori care au mers la film garantat nu intra in primele 5 locuri
dividead pe 26 decembrie 2009 03:00
dar eu nam zis nimic de spectatori eu am zis de incasari si nu am zis pt ca am citit undeva sau ca am calculat cu radical ,sincer nu vad cum film asta nar putea sa depaseasca absolut tot macar la incasari.cand zici numaru de spectatori presupun ca te referi la cei care lau vazut la cinema,acum nu stiu cares exact numerele sau top 5 dar daca va depasi tot la incasari atunci automat va intra si in top 5 la spectatori posibil kiar pe primu loc(o sa vedem daca am dreptate sau nu).dar sincer nu stiu de ce nati fost toti impresionati de filmu asta e adevarat ca are multe chichite si e plin de idealuri optimeste si copilaresti dar tocmai astea il fac sa fie atat de senzational, fara ele si fara actorii de care uni sau plans filmu nu ar fi fost nici pe departe lafel de bun.puteti sa va credeti superiori cat vreti si sa apreciati numai fimele cu +uri chiar daca unele nu sunt mari realizari din nici un punct de vedere dar fac pariu pe orice ca macar pt 80% din oameni care au vazut filmu asta(chiar si conditiile mai putin placute in care a fost vazut de catre unii din tre ei) au avut cea mai placuta experienta cinematografica din viata lor.
myrcea87 pe 20 Decembrie 2009 20:55
un film super super tare! mai ales in varianta 3D putin cam tras de par spre sfarsit, dar merita vazut, credeti-ma!
accelerator pe 20 Decembrie 2009 22:45
Un film mare
L-am vazut ieri intr-o sala plina ochi. Nici nu miam dat seama cand au trecut cele 3 ore. Un film care te captureaza total si care te tine fascinat in permanenta. Pandora e creata intocmai pentru a te lasa cu gura cascata, iar Na'vi sunt foarte expresivi. Povestea e bine conturata si actorii joaca foarte bine. Worthington chiar a facut un rol bun.

Ce sa mai e un film pe care sa-l revezi cu placere oricand.

misubeje pe 20 Decembrie 2009 22:48
Am sa ma limitez la a spune doar atat: filmul este o bijuterie a cinematografiei. Merita vazut. ;-)
Deliz0r pe 21 Decembrie 2009 02:17
Capodopera
suber filmul cel mai bun sf pana acum si foarte greu de intrecut
alinatampa pe 21 Decembrie 2009 09:11
CEL MAI BUN SF
Merita toti banii, impresionant, intrece asteptarile
LiviuBoldis pe 21 Decembrie 2009 09:47
Varza
L-am vazut ieri ! E cel mai nasol film facut vreodata ! Am mers din cauza comentariilor care sunt pe site-urile de specialitate , dar : M-A DEZAMAGIT ! ! Pacat de bugetul ala ! Pacat de voi ca pune-ti botu` la vrajeala asta de film ! Toate prostiile va atrag atentia !
padres9090 pe 22 decembrie 2009 02:29
si tu esti un B.O.U.
kr1st1badboy97 pe 10 aprilie 2011 14:29
nu vah suparatzi da are mare dreptate! nu tot ce zboara s shi mananka!
Dexter10 pe 21 Decembrie 2009 10:28
EXTRAORDINAR!!!
Cu suspiciune si destul de intrigat (vizavi de tehnologia 3D) am avut sansa duminica seara(20.12.2009) sa vad un film capodopera...................pur si simplu ramai mut de admiratie in fata geniului lui Cameron care te copleseste cu talentul sau. Un film memorabil....cu foarte multe mesage de actualitate si nu numai.... Recomand tuturor (chiar si celor care nu dau credit tehnologiei si asa ziselor "desene animate SF" - filmul nu are nici o legatura cu asa ceva)......... este ALTCEVA. LASATI-VA PURTATI IN MINUNATA LUME A PANDOREI............NU O SA FITI DEZAMAGITI!!!
Sorin16 pe 21 Decembrie 2009 17:05
Genial
Genial e un cuvant mult prea marunt pentru asemenea film. Are de toate. De vazut la cinema.
crysstyna_97 pe 21 Decembrie 2009 17:09
un film de nota 20 :)) ce sa zicc e super :))

si fffff tare...........este o povestee fff interesanta care pe mn m-a impresionat ff tare :))

va recomand sa il vedeti :)););)

bogdi_07_yo pe 8 februarie 2010 15:25
si ce-i asa amuzant ?
ury76 pe 21 Decembrie 2009 18:32
mda.....comentarii...
daca s-ar fi facut filmul asta in ani 70,cand s-a facut razboiul stelelor ar fi avut acelasi succes?cu tehnologia de atunci binenteles,eu zic ca razboiul stelelor este si va ramane cel mai bun sf din toate timpurile.e bun filmul dar nu intrece filme ca razboiul stelelor,intalnire de gradu 3 ,misiune pe marte s.a.m.d fie el in format 3D, asa ca lasatio balta e doar un film.
Quick0Silver pe 21 ianuarie 2010 23:34
cu tot respectul dar din cele mentionate mai sus doar Star Wars bate Avatar,o fi el "doar un film" conteaza si cu ce ramai din el nu numai
alyn_muscel pe 14 aprilie 2010 00:23
daca baba avea un coy, pleca si ea la razboy...daca si cu parca, se-ntalneau in barca(cu kitsch) !
defav pe 21 Decembrie 2009 19:51
Nu va faceti iluzii
filmul e bun pentru fanii SF-ului "pur" sa zic , cu multe efecte speciale , gadgeturi, actiune mai multa decit trebuie , mult accent pe vizual .Ei bine ," mesajul " si actiunea sint previzibile, nimic surprinzator , stil hollywood . Daca n-as sti citi bani s-au bagat in productie si fiindca am vazut fimul pe ecran de calculator si nu la nu stiu ce sala IMAX, as zice acum ca e o pelicula mediocra , am avut multe momente de plictiseala.
Cu riscul de a parea circotas si impotriva curentului care lauda acest film, spun ca exista multe alte filme DF mult mai mai bune: Stars War, de ex. , pina si Intilnire de gradul 3 al lui TRuffault e mult mai captivant , sau" Abisul"-un favorit al meu , pe care-l recomand oricui vrea sa vada un SF "adevarat"- cu mult umanism, extrem de captivant si realist la limita , excelent.

raizenpk pe 22 decembrie 2009 06:17
Esti cu vaca, du-te la stana sa bei TZUICA impreuna cu prietenii tai, ciobanii ! Tot timpul exista cativa d-astia destepti, si niciodata nu reusesc sa ma controlez cand ii vad cat de ignoranti sunt. Dar asta este.
defav pe 1 aprilie 2010 18:53
Mai www, povestea poate fi aceeasi, poate fi banala chiar , dar modul cum o spui e crucial , aia e arta adevarata.Dar ca sa ajungi sa te indragostesti lulea de o "gagica " cu urechi de magar in asa hal incit sa-i spui "i see you.." de la un metru distanta, e aiurea complet. "Nu am reuşit să mă identific nici cu Na'avi, băştinaşii planetei Pandora, nici cu star troopers americani care îi atacă. N-am tresărit, nu m-am înfuriat, nu m-am înduioşat. Am privit doar cu admiraţie rece efectele computerizate, întrebându-mă ce mai urmează."Exact asa am simtit si eu, o fi virsta a doua de vina.Deci mai sint si altii, nu sint un caz deosebit.VEZI: http://www.gandul.info/media-advertising/ctp-va-recomanda-cgi-avatarul-imaginatiei-5203001
alexutza_pal pe 21 Decembrie 2009 22:34
am vazut avatar 3d si merita toti banii,a fost superb!!!!
Radu_ont pe 21 Decembrie 2009 22:43
Legendar
Anul acesta a fost cu totul extraordinar la ce filme au fost rulate, dar AVATAR e regele tuturor.
Felicitari celor care au ajutat la producerea lui chiar au realizat ceva in viata asta, Pot murii fericiti.

Davy.Jones pe 13 ianuarie 2010 22:45
Este cel mai bun si mai complex film pe care l-am vazut in viata mea. Din pacate nu am avut ocazia sa-l vad la cinema, dar acasa nu mai mai satur de el. L-am vazut de 6 ori si tot timpul descopar ceva nou la el. SUPERB !
crilove8 pe 8 aprilie 2012 13:17
Eu nu l-am vazut.........dar la ce comentarii aveti......se pare ca e ff bun filmul
raizenpk pe 22 Decembrie 2009 06:13
Bestial
Nu am cuvinte sa descriu aceasta capodopera. Sunt profund impresionat. Sper sa avem parte de un sequel caci desi a durat 2 ore jumate, simt nevoia de mai mult. Sunt trist ca s-a terminat :(
alyn_muscel pe 14 aprilie 2010 00:22
O bestiala capodopera a kitschului !!!
blind_667 pe 22 Decembrie 2009 10:28
cel mai bun film al anului,de departe.mult mai bine facut decat porcaria aia de 2012
mihaelas3012 pe 22 Decembrie 2009 11:10
AVATAR 3D imax
Este un film cu o poveste frumoasa si o realizare de exceptie. Un film care iti taie rasuflarea si la al carui sfarsit simti o mare parere de rau. Sper intr-o continuare...Experienta imax nu trebuie ratata pentru cei care au ocazia..Multumim James Cameron..:)
Kyara pe 22 Decembrie 2009 12:42
Avatar:)
Pai.Filmu per total a fost bun.Efectele speciale sunt excelente,peisaje mirifice,idei originale,decor superb,sunete incredibile.Insa a avut cateva faze care nu prea erau la locu` lor..Adica faza de final..cand moare Jake si vine aia si ii pune masca si reinvie miraculos.Sau moartea colonelului.Pai la inceput zice ca au niste super-mega sageti care te omoara in nu stiu cate secunde si la final ala nu mai murea:)~Trecand peste micile detalii,parerea mea e ca Avatar e un film superb,insa sunt sigura ca se putea si mai bine:D
Avatar:Must See!Un film superb:)~

mihaelas3012 pe 22 decembrie 2009 12:54
"cand vine aia si ii pune masca si reinvie miraculos"..doar lesinase-dar nu murise
Adyyyy10 pe 27 decembrie 2009 18:38
Kyara, sagetile erau letale dupa 20 de secunde. Cat despre scena cand invie Jakesully :D, la inceputul filmului era precizat ca daca stau afara 20 sau 30 de secunde fara masca lesina, iar dupa 4 minute mor. Cred ca ar merita revazut ca sa poti fi mai atenta si la micile detalii care ti-au scapat.
sorinm pe 22 Decembrie 2009 13:40
am vazut ca are aceeasi nota ca :"The Twilight Saga: New Moon", dupa umila mea parere este un mare kkt de film . In schimb "Avatar" este intradevar este mult mai bun si tot o poveste de dragoste
sioaur pe 23 decembrie 2009 14:03
pentru 'sorinm':Adevar graesti despre The Twilight Saga:New Moon,adesea posibil de comparat cu o telenovela ieftina de pe Acasa,nici prima parte nu mi-a placut.Nu stiu de ce unii compara Avatar cu Twilight,sunt 2 filme foarte diferite,in schimb Avatar ca si Titanic-ul se va face cunoscut in toata lumea.Filmul este extraordinar din toate punctele de vedere insa are 2 mari defecte:mi s-a parut prea scurt,imi starneste dorinta de al mai revedea odata si inca odata...E un film care reuneste familia in fata televizorului sau prietenii in cinematograf.
Cambyses pe 25 decembrie 2009 00:59
@siouar cam toti care nu mai au cuvinte dupa ce au vazut filmul au tiparul tau :)) si anume uitate repede filmul are 2 mari defecte si tu scrii doar unul de ar fi scris si pe afis 3d si ti-ar fi oferit 1d si jumatate ala era defect :)) din punct de vedere al jocului actoricesc ce a fost extraordinar?
1raul1 pe 22 Decembrie 2009 15:03
Avatar
Am vazut filmul si este bestial, asa film nam mai vazut de mult...
Cambyses pe 25 decembrie 2009 00:55
am si eu o rugaminte pentru ca sunteti multi cu acest cliseu :)))) asa film nu am vazut de mult fii dragut si impartaseste cu noi care e ultimul film care l-ai vazut si seamana cu asta :P
lelu pe 27 februarie 2010 19:55
una slaba :)
hunter86 pe 22 Decembrie 2009 23:29
bestial
ieri am fost sa vad filmul 3D si sunt absolut impresionat ... atat de ideile filmului cat si de punerea in practica ... se vede impecabil , efectele 3D sunt foarte bune si povestea filmului este interesanta de asemenea . un film care merita vazut .
P.S. NU sunt o persoana asa laudativa de obicei , deci ...

alyn_muscel pe 14 aprilie 2010 00:04
Intr-adevar merita vazut, dar nu cu orice pret !
bebnebun pe 22 Decembrie 2009 23:47
...
imediat ma bag la el :D sigur nu o sa ma dezamageasca
minadi pe 23 Decembrie 2009 01:24
Avatar..
Am fost in seara asta la cinema si l-am vz.
Este genul de film tipic american "blockbuster".

Cred ca am cea mai buna caracterizare a acestui film este :

"Terminator" + "Alien" + "Titanic" + un erou care salveaza de data asta nu omenirea,dar salveaza totusi o natie de ce or fi ei = "Avatar" :))

Cat despre efecte.. nota 10.
90 % din film facut pe computer.

Intr-adevar, dureaza cam mult, se regasesc cateva clisee, dar per total nu regret ca am dat banii pe bilet si nu m-a plictisit deloc , desi nu sunt o mare fana a genului acesta de filme, "umflate cu pompa".

In concluzie: Film BUN cu + :)

AeroX pe 23 decembrie 2009 12:21
" Terminator + Alien + Titanic + un erou care salveaza de data asta nu omenirea,dar salveaza totusi o natie de ce or fi ei = Avatar :))" cam sunt putin de acord cu tine aici ;)
serghei_romanu pe 4 februarie 2010 19:26
minadi dragut jocul de cuvinte insa ... sa fim seriosi... trebuie sa scazi consistent din Aliens sa ajungi la Avatar. Aliens are tot ce ii lipseste lui Avatar, adica atmosfera trepidanta, suspans, personaje. Inca 2,3 scene viu colorate si trecea la animatie Avatar.
hottweet pe 23 Decembrie 2009 02:23
am vazut filmul si pot sa spun ca sunt in soc . de fapt , asta nu e film ... e o minune , nu-i gasesc numele potrivit !
mvpsebi pe 23 Decembrie 2009 02:49
Poveste tipic hollywoodiana, cu efecte si cam atat. Am spus mai totul despre film, prea umflat cu pompa, prea multa reclama in jurul sau..James Cameron asta, un carnatar.
roxana_mihaela2001 pe 23 decembrie 2009 10:43
Macar pentru un film ca Avatar, ar carui intreg farmec consta in efectele 3D, ai putea sa faci un efort de 20-30 lei si sa mergi la cinema.... Daca si pe asta il piratezi.... Oricum, pierderea mai mare e a ta... Hai, bafta!
veronica210 pe 12 ianuarie 2010 07:20
Lasa ca am fost acum amandoi si l-am vazut 3D....la Cluj....a fost superrrr
me_4u pe 23 Decembrie 2009 09:23
................
nu este cel mai bun film dn lume ... dar este destul de bunicel
roxana_mihaela2001 pe 23 Decembrie 2009 10:40
Am fost aseara la IMAX si l-am vazut. Este un film care trebuie neaparat vazut. Efectele sunt foarte bune si, in plus, mie mi-a placut si povestea. Experienta IMAX este foarte interesanta, insa sa nu stai in primele randuri, deoarece te ia ameteala. Si trebuie sa stii engleza, deoarece este imposibil sa vezi si filmul si sa si citesti subtitrarea. Subtitrarea nu este 3D, ci este 2D. Practic filmul ruleaza in plan apropiat si subtitrarea e in plan departat jos de tot pe ecran... E imposibil sa focalizezi pe aceste doua planuri in acelasi timp...
Praetorian pe 23 Decembrie 2009 11:52
Dezamagitor
Trailerul filmului este de nota 10 (dar eu nu dau note la filme dupa trailer) . Din pacate nu pot sa zic acelasi lucru si despre film . Efectele speciale sunt de nota 10 dar scenariul m-i se pare foarte slab dar de asteptat deoarece este un film foarte lung (peste 2 ore 30 min) . Ma asteptam la un film gen aliens (regizat tot de James Cameron) , o lupta permanenta intre oameni si rasa Na'vi cum am vazut in trailer dar din pacate sunt doar 10-15 min de lupte la sfarsitul filmului si , ca in majoritatea filmelor , cand totul pare pierdut , cand rasa Na'vi aproape a pierdut lupta , s-a petrecut un miracol care i-a salvat si le-a adus victoria . Majoritatea actiunii este bazata pe incercarile cu succes ale lui Jake Sully (Sam Worthington) de a se infiltra printre Na'vi , dar ca in aproape orice alt film ajunge sa se indragosteasca si sa lupte impotriva propriei rase . Sunt sigur ca… citeşte
Cambyses pe 25 decembrie 2009 00:50
Si pe mine m-a dezamagit scenariul si chiar jocul actoricesc in asamblu pai asa e comertul reclama respectiv trailerul in cazul de fata trebuie sa fie cat mai buna ca sa atraga dar chiar si asa trailerul initial a fost nereusit ca si parere personala. Si tot ca o parere personala James Cameron a preluat modelul de la regizorul primei parti Ridley Scott parca sper sa nu gresesc a adaugat o nota personala cum era si normal dar tiparul era deja creat Filmul acesta e prea important ca sa fi fost doar unul de actiune a avut si dragoste ca sa atraga si sexul frumos in salile de cinema :))
Praetorian pe 29 decembrie 2009 14:32
Bineinteles ca realizez . Si recunosc ca sunt un mare fan DBZ desi nu mai sunt un copil de mult . Si motivul este ca acel anime desi are 20 de ani vechime este cu mult superior multor filme .
alynnrg pe 23 Decembrie 2009 14:21
Genial film ... FENOMENAL ... INCREDIBIL ....SUPERB ....... INCITANT..........CAPTIVANT.......DRAMATIC ......intr-un cuvant spus
CAPODOPERA ( si este prin cele mai tari filme pe care le-am vazut ...nu cel mai tare da e pe aproape )

bill pe 18 ianuarie 2010 20:13
.........................................cumva asimptotic cel mai tare ???????? hahahaha!!!!!! domne cata prostie emani !!!!!?????!!!!
cetateanu pe 13 august 2010 10:07
am mai scris este prea mult sa spui ca acest film este o capodopera
dp75 pe 23 Decembrie 2009 19:22
Vreau urgent acest film pe blu-ray si vreau sa-l vad cel putin odata pe luna.
alyn_muscel pe 14 aprilie 2010 00:03
Cumpara-l, s-a lansat de curand si pe blu-ray !
victor_neo75 pe 23 Decembrie 2009 20:30
James Cameron revine in forta, dar nu la turatie maxima !!!
De fapt filmul are 7,5 stele din partea mea. 'STAR TREK' ramane pana acuma cel mai bun si complet film din 2009, atat ca scenariu eficace cu personaje de care sa iti pese cu adevarat, cat si cu efecte speciale excelente.

Sa revin la 'Avatar' !

Punctele forte sunt intr-adevar efectele speciale de inalta calitate, peisajele si personajele arata foarte realist (chiar vrei sa vizitezi planeta 'Pandora'). Povestea este cat se poate de interesanta, iar batalia de la final este spectaculoasa.

Punctele slabe sunt introducerea (dupa mine a tinut peste jumatate din film) plina de peisaje superbe, dar cu putina actiune. Datorita limbajului folosit, a obiceiurilor rituale din film, si mai ales a culorii albastre a populatiei de Na'vi m-am gandit mai mereu la filmul 'Apocalypto' din 2006 al lui Mel Gibson. Scenariul este cam previzibil si relativ simplist. Sper… citeşte

Cambyses pe 25 decembrie 2009 00:42
Felicitari ca ai avut curajul sa nu consideri filmul o capodopera sa aduci elogii partidului pentru ca ti-a adus si tie filmul in tara dar era normala culoarea albastra asa cum noi ca si spectatori suntem subiectivi asa e si James Cameron iar culoarea fundamentala pentru el este albastru la fel cum are un fetish pentru picioare etc etc De unde stii de cele 2 continuari?
victor_neo75 pe 25 decembrie 2009 10:03
De la stirea asta de acum cateva zile: http://www.cinemagia.ro/stiri/avatar-va-avea-doua-continuari-14333/
Scruffy007 pe 23 Decembrie 2009 22:36
Capodopera.
Avatar=Fantastic!
Nu cred ca este nevoie sa explic de ce .

mi7an pe 23 Decembrie 2009 23:51
mind-blowing movie!!!
... asa cum multe persoane spun, gusturile nu se discuta! ...perfect de acord! personal pot spune ca sunt destul de multe filme extraordinare, de diverse genuri: Godfather, Shawshank Redemption, Braveheart, Lord of the Rings, Apocalypto, The Prestige, Dark Knight (etc)... am dat cateva exemple subiective... si cand spun asta ma refer la faptul ca cei mai multi apreciaza un film dupa criterii strict personale. este foarte greu sa apreciezi un film care nu ti-a placut si asta pentru ca este mult mai usor sa critici atunci cand nu esti obiectiv! poate ca AVATAR nu este "cel mai" la toate capitolele dar cu siguranta este CEL MAI COMPLEX film ever!!!
Cambyses pe 25 decembrie 2009 00:36
Nu este cel mai complex sau poate suntem din ce in ce mai putini cei care ne dori ca in film actorii si sa joace scenariul daca nu e original macar sa fie bun etc etc :) Vizual vorbind e cu mult inaintea altor filme si probabil va mai ramane cativa ani asa
mircea93cj pe 24 Decembrie 2009 01:41
10*
Cel mai bun film vazut vreodata! parerea mea. A meritat banii 100% . Sper sa apara repede in magazine si sper sa nu fie prea scump.
Cambyses pe 25 decembrie 2009 00:34
asa si ce faci ci motorul filmului mai exact cu elementul de inovatie Experience it in 3D?
PaTricKz0r pe 7 martie 2010 15:28
cam da
littleangel8910 pe 24 Decembrie 2009 11:26
OUTSANTING
Un film despre care se va vorbi multi ani de acum inainte !!! Tocmai ce l-am vizionat aseara intr-o sala plina si dupa 3 drumuri in cautarea a 2 locuri libere (rezervarile s-au facut cu 3 ceva zile inainte, ); ar trebui sa ma consider norocasa k intr-un final a anulat cineva niste rezervari ... Am ramas impresionata, James Cameron nu m-a dezamgit nici o clipa... Scenariu original, care vorbeste despre loialitate, dragoste si radacinile spirituale dintre pamant (Pandora) si locuitorii acestuia Un film superb vizual si cromatic care abunda in imaginatie. Pret de cateva ore am fost detasata de rutina zilei si mi=am dorit ca macar cateva ore sa fiu parte din populatia Na' vi .

Ramane sa va spun doar .. vizionare placuta !!!

trups pe 24 Decembrie 2009 12:08
fan
inca o data james cammeron ne uimeste. filmul este perfect, nu ma dezamagit cu nimic, l-am vazut odata la cinema, acum o sa merg si la imax sa-l vad.
filmul e undeva peste ,,foarte bun;'' dar sub ,,capodopera'' doar tema e cam comuna am vazut multe filme cu o parte din tema filmului
dar si titanic au fost mai multe filme si doar unul ramane in istorie. e un must see

micutzu89 pe 24 Decembrie 2009 13:46
micutzu
ma asteptam sa fie mai frumos filmu lam vazut aseara si nu mi sa parut cine stie ce. este un film ok dar doar atata nu este un film la care mas mai uitata si sal recomand da plictiseala merege. putin dezamagit pt ca aveam impresia ca o sa fie cem mai marfa film care lam vazut pana acuma dar nu a fost asa
trups pe 24 decembrie 2009 15:40
putem spune ca si lord of the ring e plictisitor, are doar 3 scene de lupta si o plimbare cu inelul.. si nsite creaturi dar nu e chiar asa. si the goodfather. povestea plictisoare a unui clan de mafioti si e unul din cele mai bune filme facute vrodata. depinde si fiecaruia ce ii place. intradevar ii lipseste ceva. dar cu siguranta e unul din cele mai bune filme de anul asta. ce va asteptati sa vedeti? mai multa actiune, mai multa dragoste? zombii varcolaci sange........ nu, e un film foarte echilibrat. a avut o prea mare campanie de promovare si de aceea multi sunt dezamagiti poate doar 2-3 scene puteau fi schimbate in rest chiar e singurul film din ultimii ani care nu ma dezamagit
jbjohn88 pe 24 Decembrie 2009 18:10
extraordinar filmul.. efecte cum n-am mai vazut pana acum.. scenariu tocmai bun.. s.f. cat trebe nu exagerat.. ciudat cum si mie mi s-a parut chiar atractiva extraterestra de care se indragosteste actoru principal.. palaria jos.. merita cateva oscaruri dar parerea mea nu mai multe ca inglorious bastards :D
deea9595 pe 24 Decembrie 2009 20:00
un film incredibil,cred ca cel mai frumos film pe care l-am vazut vreodata.
james camereon a facut o treaba senzationala!!!

harry3ioana pe 24 Decembrie 2009 22:49
bestial
un film care merita vazut :X
e superb...kiar n am cuvinte...

ZeKalanga92 pe 25 Decembrie 2009 00:09
filmul este fain, oricum este cel mai bun film facut in 2009, dar nu cred ca este unul de nota 10(adica o capodopera) ci mai degraba de nota 9(obligatoriu de vazut).Efectele speciale si sunetele m-au dat peste cap... a fost superb!! Un singur regret am: ca nu am vazut filmul 3D la imax ( sunt din brasov ,iar noi la cinema nu avem proiectoare speciale)
victor_neo75 pe 25 decembrie 2009 09:52
Ar trebui sa incerci si 'Star Trek' ca sa vezi un film cu scenariu mai plin de actiune si rasturnari de situatie plus efecte speciale bune. Sincer mi-a placut sa vad la cinema normal 2D filmul 'Star Trek' decat 'Avatar' la Imax.
Eustake pe 25 Decembrie 2009 00:40
Avatar... FTW!
Atentie, contine spoiler-uri usoare.

Despre James Cameron nu mai sunt asa multe de zis dintre cele ce nu s-au afirmat deja. Inca de la primul „Terminator” am remarcat cu totii imaginatia deosebita si pasiunea acestui regizor care s-a impus la Hollywood si a dat viata unor adevarate fenomene. A continuat cu „Aliens”, care pentru mine este unul dintre cele mai bune filme din istorie si cea mai buna continuare a unui SF facuta vreodata de cineva. „The Abyss” a fost de asemenea o noua experienta cu lumea extraterestra (mult schimbata fata de ce vedeam in „Aliens”), una incantatoare vizual si nu numai. Sequel-ul la Terminator, intens anticipat si ulterior aclamat, a deschis anii '90 cum nu se putea mai bine pentru Cameron. Singurul film despre care as putea spune ca a fost mai modest (dar nu slab) ar fi „True Lies”, putin cam nespecific. Iar aici ne referim la… citeşte

Cambyses pe 25 decembrie 2009 06:28
http://www.studiobriefing.net/studiobriefing.net/FILM_NEWS/Entries/2009/12/24_SHOCKER_ALVIN_BEATS_AVATAR_ON_WEDNESDAY.html E fara cuvinte sincer tot ce va chinuiti voi cei care scrieti frumos despre film este demontat pas cu pas La articolul cu 27 de milioane am scris ca filmul are cativa pasi de trecut contracandidatul cel mai serios era domnul Holmes nicidecum eunucii cantatori :))) dar deja si astia l-au detronat adica capodopera epopeea , etc a fost detronata intr-o singura zi?!? de un film infantil...si nu a trecut nici macar o saptamana de la lansare?!? apoi http://filmonic.com/avatar-box-office-update-cameron-talks-avatar-sequels-521 Kubrik a dat ordin ca la armata sa fie distruse toate decorurile dupa ce a terminat Odiseea Spatiala pentru ca o capodopera e unica iar James Cameron spune ca pac pac un fleac ne ciuruieste iar in 4 ani? Si asta cand ...abia dupa ce s-a facut o sedinta s-a studiat cat malai a fost produs in weekend in weekend si s-a decis..... in fine la 2 probabil ca voi merge dar 3 ramane de vazut. http://www.goldenglobes.org/news/id/159 pai o capodopera ca asta asa putine nominalizari? Si daca actorii te-au impresionat si pe tine si pe altii unde sunt nominalizarile? si daca scenariul e original bine nu original ca esti indulgent si lasi tu de la tine dar bun solid si te tine in palpitatii 2 ore jumatate ca nu stii ce se va intampla de ce nu e nominalizat? Adica el sta 15 ani sa faca filmul si nu poate veni decat cu o idee care se regaseste in n filme luate cate k? Eu stiu din 2004 de film cand am citit un articol cautat pe google despre trilogia Lords of the Rings ma interesa mai exact Golum si am nimerit un interviu al lui James Cameron care zicea ca de acum se poate apuca de treaba ca tehnologia CGI a ajuns odata cu Lords of the Rings la un nivel pe care el in considera satisfacator. Am inceput sa caut informatii apoi despre film si treptat curiozitatea mea o fost intoxicata si cand am ajuns in sala de cinema sa stii ca nu mai conta ca il asteptap de prin 2004 sau cel putin ca stiam de el de atunci sau ca alticineva din tara stia de el din 2008 de fapt nu conteaza de cand stii de film conteaza ce transmiti mai departe eu am ramas dezamagit dar l-am recomandat si altora dar nu ma pot ascunde sub falsul pretext ca grafica decorurile etc au fost bune si atunci inteleg ca scenariul e mai confuz ca nu prea conteaza ce si cum joaca actorii Nivelul de cerinte fata de acest film stacheta ca sa zicem asa era sus de tot si din pacate avand filmul 2 ani la dispozitie el fiind in procesare de prin 2007 nu au putut sa inchege cateva chestii sa elime vidurile de logica etc. si nu este un film de 10 nici macar de 9 daca ai cerinte mari si in ceea ce priveste scenariul daca vrei doar iluzie optica magie cromatica atunci sunt de acord filmul merita nota 10+ si cu felicitari. Filmul exploateaza o tema sensibila fara a educa publicul Multi au scris tare capodopera beton super etc dar cati a-ti inceput sa va ganditi in primul rand la planeta pamant si faptul ca masurile ar fi trebuit sa le luati ieri si nu maine?!? Filmul are o morala ecologista ca asta e baza actiunii dar se estompeaza treptat. Am citit multe mesaje de aici incercand sa observ care a fost primul care a scris capodopera dar am observat ca cu mult timp inainte de a fi lansat filmul il declarau capodopera altii care l-au vazut pe calculator iar cel mai mult ma facut sa rad cel care a scris ca pentru decoruri si peisagistica el acorda nota 10 :)))))) Peisagistica nu exista nicaieri in filmul Avatar multi scriu din amintiri spun ca au vazut peste o mie de filme dar asta le depaseste pe toate Si in final fimul mai are o problema care am mai discutat-o odata filmul este cel mai spectaculos realizat vreodata si aici apare problema DOAR DACA il vezi in format imax daca il vezi 2d e un film ca orisicare altul Si cum in lume sunt aproximativ 300 de cinemtografe imax va fi capodopera cinematorgrafica cu cei mai putini spectatori care sa ii aprecieze calitatea din istorie. Eu nu zic ca strugurii sunt acrii doar ca am fost mintiti ca James Cameron a luat decizia ca sa mai astepte 2 ani ca sa lanseze filmul pana vor fi cat mai multe cinematografe imax pai cam jumate sunt in america si restul pe ici pe colo. Cineva din Zalau de exemplu cand va putea si el sa vada un Avatar Imax sau din Falticeni etc. Ei au asteptat cat a fost nevoie ca fie siguri ca calculele nu le vor fi date peste cap. http://filmonic.com/avatar-producer-hints-sequel-direction poftim exemplu acel distins producator zice ca daca noua publicului ne va place va exista o continuare sper ca nu e nevoie sa traduc daca a+b egal suma dorita de ei atunci tu primesti bonus o continuare nu daca iti place problema e daca vor castiga ei destul.
Viorel pe 4 ianuarie 2010 17:34
@Cambyses http://www.boxofficemojo.com/news/?id=2634&p=.htm
etermion pe 25 Decembrie 2009 00:51
o intrebare as merge la film da as vrea sa stiu cam cat costabiletul pls care o fost sami spuna :) va rog mult ms
Cambyses pe 25 decembrie 2009 05:17
Probabil depinde de oras si de calitate filmul ruleaza in 2 d in 3d si in 3 d imax ca si formate Eu am vizionat filmul in format 3d simplu in Iasi iar pretul biletului a fost de 19 ron chiar si asa pretul variaza cu + sau + 3 lei in functie de zi de ora daca esti copil sau student sau adult poti intra pe siteul www.cinemacity.ro si vezi daca au si in orasul tau iti faci rezervare pe site vezi si cat costa si daca mai sunt locuri. Iti recomand sa mergi doar la versiunea 3d la cea 2d nu prea se merita personal am cam criticat filmul dar efectele vizuale iluzia optica etc etc merita vazute. Sarbatori fecite si vizionare placuta daca te duci la film
MagiiQue pe 25 Decembrie 2009 03:03
bun dar nu BEST OF THE BEST
un film de actiune cu efecte si subiect care prinde la public dar NU si exceptional iesit din tipar " capodopera" etc... sa fim cu picioarele pe pamant totusi ;) PEACE & HAPY NEW YEAR !
Go 1 2 3 4 ... 14 15 16