Păreri Avatar

Laura-020796 pe 13 August 2009 23:14
Avatar
Filmul o sa fie o capodopera fara indoiala. ........:D
ooo333 pe 14 august 2009 15:09
helo nu lai vazut ( inca ) asa ca nai de unde sa sti !
robertpacinoo pe 8 februarie 2013 19:23
Shreek daca noi asta care spunem ca nu ne place filmul asta si nu il consideram capodopera au IQ 75 inseamna ca al tau ar trebui sa fie cu minus. Daca nu sti nimic despre cinematografie si consideri ca prostia asta de film e o capodopera nu stiu dupa ce te bagi tu in seama. Uita-te ce sciru criticii de specialitate despre el in afara de efect nimic original ca si in orice film a lu James C. Vorbesti de cultura da cultura cinematografica nu ai deloc. James C e un regizor bun pentru fetitele de 13 ani si bunicile lor, respectabil pentru ceea ce face dar nici de cum un geniu al cinematografiei. Avatar nu a revolutionat niciodata cinematografia si nici nu o va face.
Andrei47 pe 15 August 2009 18:08
Avatar
Filmele marca 'James Cameron' nu au dezamagit niciodata ,putine si bune nu multe si proaste.
2Pirates2 pe 15 ianuarie 2010 18:37
da avatar e un film oarecare oameni buni peste cateva luni din cate stiu eu o sa apara alt film gen Razboiul Stelelor si atunci o sa reactionati la fel ca acum tare as vrea sa stiu care e cel mai bun film din lume din toata istoria filmelor
moongoose pe 4 februarie 2011 03:32
"alt film gen Razboiul stelelor" :)))). star wars si star trek inca ne influenteaza civilizatia, asa sefeuri cum au fost ele..poate o sa o faca si avatar acelasi lucru. PS: cumpara-ti si tu o tastatura cu semne de punctuatie!
s3bastian pe 24 Iunie 2009 23:38
nu va inteleg
nu stiu cum puteti da calificative si stele unui film la care nici macar traileru nu a aparut...multe filme s-or asteptat a fi niste capodopere si au reusit cu greu sa prinda mediocritatea
Bogdan88 pe 29 iunie 2009 13:03
................................... Da ' tu de ce i'ai dat o steluta???? Nici eu nu pot sa cred ca exista asemenea specimene asa ca tine!!!!
bizonul pe 1 decembrie 2014 07:20
La Tom si Jerry sau Tanti Florica lui F, Calinescu, la idiotenia de pe acelasi program tv., Masterchef sau de ce nu , la Tociu si Palade sau la liftele lui Maruta.
gaga13 pe 18 Decembrie 2009 22:27
superb
2 ore si jumate de....ceva nemaivazut...e fantastic din toate punctele de vedere...chiar m-a impresionat. pacat ca tine doar 2 ore jumate. puritatea culturii Na'vi...filozofia lor de viata....ideile frumoase...limbajul...Pandorra= un intreg univers marca James Cameron....acest film merita vazut de toata lumea!!! oriunde, oricand, oricum
EternalWinter pe 21 decembrie 2009 20:50
Asa este.
cezzar89 pe 17 ianuarie 2012 20:57
Aceasta trebuie inclusa in randul capodoperelor. E creat in ideea de a ne trezi. E un mesaj bun pentru viitorul nostru
Kristen_14 pe 31 Iulie 2009 22:03
abia astept sa vina filmul.....cred ca va avea un succes total !!!!!!!!!!!!!!! :):):)
komodo pe 14 August 2009 17:00
Penibil
De ce comentati un film inainte de a se fi lansat? Am vazut ca s-au adunat 170 de voturi....pentru ce sunt vorurile alea?! pentru scenariu?....pentru regizor?... pentru actorii ale caror prestatie in acest film nici nu ati urmarit-o? Cine stie,poate chiar va fi un film bun, o capodopera, dar nu ar fi nici primul film care sa dezamageasca .
snorky03 pe 4 decembrie 2009 20:36
pt trailer votam ;) (cel putin eu)
SNOWMAN34 pe 5 august 2010 11:41
Sfx, Sfx, Sfx. Efecte, Efecte, Efecte... Cameron a deceptionat, Avatar nu are incarcatura emotional-umana a Titanicului, si nici noutatea genului (a ceea ce a fost pentru anii 80 Terminator). Pe scurt, un 3D cu incasari mari, de vazut o data.
Radu_ont pe 21 Decembrie 2009 22:43
Legendar
Anul acesta a fost cu totul extraordinar la ce filme au fost rulate, dar AVATAR e regele tuturor.
Felicitari celor care au ajutat la producerea lui chiar au realizat ceva in viata asta, Pot murii fericiti.

Davy.Jones pe 13 ianuarie 2010 22:45
Este cel mai bun si mai complex film pe care l-am vazut in viata mea. Din pacate nu am avut ocazia sa-l vad la cinema, dar acasa nu mai mai satur de el. L-am vazut de 6 ori si tot timpul descopar ceva nou la el. SUPERB !
crilove8 pe 8 aprilie 2012 13:17
Eu nu l-am vazut.........dar la ce comentarii aveti......se pare ca e ff bun filmul
iann99 pe 25 Decembrie 2009 19:08
Am vazut si eu in sfarsit filmul! Pe bune, e superb! Chiar merita vazut!!
EternalWinter pe 18 Decembrie 2009 18:04
Wow
Lam vazut astazi la cinema si vreau sa zic ca filmul este cu adevarat o capodopera,este genul de film la care ai putea sa te uiti in fiecare zi la el si niciodata nu te-ai plictisi,il recomand cu cea mai mare placere.
laligatoru pe 8 ianuarie 2010 10:17
subscriu.
robertpacinoo pe 8 februarie 2013 19:26
De acord cu tine corigeb. Nu pune te rog asa nume mari de filme cum ai mentionat in aceasi propozitei cu avatar e o insolta pentru ele:))
CosmyNarutO pe 21 August 2009 09:54
Eu cred k osa fie un film foarte tare care o sa bata recordurile la nr de view-uri.
LunchBox pe 20 Iunie 2009 16:31
Dupa cate vad din poze si descrieri, imi dau seama ca va fi o experienta unica si, cu siguranta, va fi o capodopera. Fara nicio indoiala. Abia astept sa apara.
cristixxxlog pe 28 ianuarie 2010 00:39
da' de ce dai rating maxim pentru ceva ce nu a aparut inca????de ce e lumea atat de imbecila??? greu de inteles...da si tu un punctaj la jumatate sa nu influenteze nota. mare e gradina Dumnezeule
Katalin02 pe 9 mai 2010 13:49
cristixxxlog sti cum se spune. Prostia e cel mai molipsitor lucru. Nu te mai enerva aiurea pentru toti, nu are rost, asa au fost creati majoritatea oamenilor sa fie imbecili.
SithB pe 26 August 2009 18:06
Am fost la acel preview la Movieplex si pot sa zic ca nu mi-a parut rau deloc.Tehnica 3D este cu mult peste altele(Ice Age 3,Calatorie spre centrul pamantului etc.) si chiar iti da senzatia ca ai fi mereu in mijlocul a tot ce se intampla.Am asteptari extrem de mari de la acest film si chiar daca povestea nu va fi ceva de nemaivazut, experienta din sala sunt convins ca va merita.Astept cu nerabdare luna decembrie si eventual deschiderea mall-ului Cotroceni pentru IMAX.
catalin_duta pe 17 decembrie 2009 16:11
Tehnica, frate, e aceeasi. Felul in care e folosita difera!
SithB pe 15 aprilie 2015 10:30
Incearca sa te documentezi mai bine
mu_zz_i pe 28 Mai 2009 20:43
Defapt pana la data de 28 mai 2009 bugetul este de 230 milioane de dolari... primul trailer o sa fie lansat atunci cand in cinema-uri va rula Transformers 2, trailer ce va avea 2:41 minute... are ce arata... cineva de curand mi-a spus ca dl Cameron afirmase cu multi ani in urma ca nu va mai realiza un film doar daca este sigur ca acel film va depasi Titanicul. Pai mai avem de asteptat nitica timp.
claudiu-daniel pe 14 Martie 2009 15:11
cu siguranta va fi un film reusit daca e regizat de james cameron vrem cit mai multe sf-uri regizate de el.
valigeo96 pe 19 decembrie 2009 10:01
..........Ce e mai rarut e mai bunut nu cred ca vrei sa ajungem la Avatar 6 (gen Saw care va continua pana la 8 si asa au distrus IDEEA buna a filmului,DOAR BUNA!atentie si ar fi trebuit sa se opreasca la SAW 4 cand mai aveau de remediat dar...asta a fost...)deci trebuie sa se opreasca macar la AVATAR 2 daca vor sa il continuie...TOTUSI NU AR STRICA O CONTINUARE NUMAI UNA! NU 10! ASADAR FILMUL AVATAR M-A IMPRESIONAT EXTREM DE MULT,in orice caz.
radio10 pe 1 februarie 2010 13:40
vezi cum ai arata daca ai fi jucat in AVATAR Creaza-ti avatarul http://radio10.ro/blog/?p=492
onebunie pe 24 August 2009 18:43
frumos la prima vedere
din ce am vazut in trailer mia placut...sper sa nu fie dezamagitor :)
Gumitza pe 12 aprilie 2011 15:06
da si eu asha m`am gandit atata publicitate thrilere peste thrilere dar dupa ce l`am vazut asteptarile nu au fost chiar asa de rasplatite . Dupa cata publicitatea avut vroiam sa cumpar CD(dar faceam o mare greseala)
icb1 pe 9 decembrie 2012 05:39
Un film SF excepțional, deschizător de drumuri în 3D și concepție. Cu mare succes la casa de bilete în toată Lumea.
bovoro pe 06 Ianuarie 2010 23:13
Cum s-or fi traducand in limba Na'vi urmatoarele cuvinte: ECOLOGISM, FALS, EXORBITANT, LUNG, PURCOI, BANI, FILM, DE, SERIE, B, PREVIZIBIL, TOTAL, NEJUSTIFICAT, RIDICAT, IN, SLAVI.
Am cautat prin librarii, am verificat pe net si am constatat ca nu au aparut dictionare roman-na'vi si na'vi-roman. Nu disper, insa...
Revenind la "capodopera", sincer, la un moment dat ma asteptam ca albastruii aia sa inceapa sa taie la scalpuriile oamenilor rai care le invadasera pajistile vesnic verzi ale vanatorii si sa si le atarne la bracinari.
Doua ore si jumatate de prostii digitale, cu nimic mai presus decat altele vazute in ultimii ani.
Oricum, de azi inainte nu voi mai puncta filmele in functie de calitatea efectelor speciale. Cu astfel de efecte poti transforma si un cacat in bici si apoi sa-l faci sa trozneasca.

rosacanina pe 9 ianuarie 2010 22:44
10x bovoro, eu am fost mai discreta tu mai caustic :))! Ma bucur k mai sunt oameni cu ochii deschisi! Nu trebuie sa fi critic de film, profesionist, trebuie doar sa fi cu picioarele pe pamant, cu un strop macar de intelepciune si putina sensibilitate ca sa poti cataloga corect un film!
Bya102 pe 29 martie 2010 18:35
E misto[-(...acum fiecare cu parerea lui...da mai bine nu mai critica
Anysya pe 20 Februarie 2010 17:34
Un film mediocru pt persoane mediocre, care nici nu inteleg si nici nu pot defini cuvinte ca: geniu, capodopera, fantastic..... nu mai folositi superlativele pt ati fi la ''moda'' cu prostia. J Cameron a ''muncit'' 10, 14 ani pt a face un film de 3 ore, in care jigneste, bunul simt, bunul gust si inteligenta unora... care o mai au.
Medicate pe 26 februarie 2010 17:30
Sa inteleg ca esti doar o "copchila" ce nu intelege adevaratul sens al filmului !
Medicate pe 25 martie 2010 18:39
Copil sarac cu duhul , interesanta expresie , ți-a șopti-o ( să nu vorbesc urât ) mama ta la ureche? În primul rând niciodată nu am comentat aiurea , fără să am un motiv, nu suport oamenii ce se răstesc aiurea asupra celor care au un cuvânt pro film. Emoții iluzorii , hmmm , știi ce înseamnă iluzoriu , eu aș spune că nu , dute si caută in DEX.
Pitbull pe 04 Ianuarie 2010 11:20
Orgia formelor fără fond
Povestea lui Pandorahontas: "Avatar"
Orgia formelor fără fond - sau, aproape...

Numeroşii apologeţi ai mult-trâmbiţatului eveniment cameronian al deceniului mira-s-ar foarte, presupun, să constate ce deserviciu imens i-au făcut - şi dintr-un motiv cât se poate de simplu: tentativele lor de a legitima acest super-show vizual cu picioare de lut n-au reuşit decât să rânduiască frumos, ca la poligonul de tir, toate scuzele-ţintă pe care să le ia la ochi o pledoarie solid argumentată pro-cinema - un cinema care să însemne şi fond, nu numai formă...
Toată lumea e de acord că povestea e simplistă şi liniară - aş merge mai departe cu severitatea, spunând: o colecţie de clişee, pastişe şi autopastişe, adunate într-un ansamblu complet previzibil. La un prim nivel, nu e nimic altceva decât o semi-parabolă a colonizării diverselor… citeşte

doulfe pe 4 ianuarie 2010 12:17
Tu critici mai mult (ne)originalitatea decat filmul in sine. Originalitatea merita 1/10, intr-adevar, dar filmul nu poate fi numit foarte prost. Totusi, mie mi-a placut Pocahontas :))
robertsandu pe 1 august 2012 13:30
Dă-mi voie să te contrazic Pitbull. Și ține cont, te rog, că poziția mea nu vine din postura de fan Avatar, căci chiar nu sunt. Sunt, mai degrabă, pe aceeași lungime de undă cu tine vis-à-vis de gusturi. Avatar este un film mainstream. Ai spus-o și tu, o spun și eu acum. Nimeni nu poate nega asta. Ce adaug și subliniez eu este că filmul lui Cameron a fost unul cu costuri exorbitante. Evident, se aștepta un profit consitent, de altfel singurul motiv pentru care casele de producție bagă bani în producția unui film e să câștige mai mulți bani. Ai scris mai sus că filmele mainstream pot să ofere spectatorului ce vrea, dar într-un mod neașteptat. Ești fie naiv, fie prea ideolog, fie pur și simplu prea îndrăgostit de filmele vremurilor în care se făcea cinematografie din pura pasiune pentru creație. Astăzi, în schimb, îți spun că nimeni nu “se joacă” cu 300 de milioane de dolari, doar pentru a-I satisface pe cei mai pretențioși cinefili – o categorie de public țintă relativ restrânsă în comparație cu marea masă de consumatori. Îți înțeleg perfect poziția Pitbull, dar și tu trebuie să înțelegi că, după cum am spus, un film care costă atât cât a costat Avatar merge la sigur. Iar clișeele, oricât ar fi de blamabile pentru unii, au calitatea de a fi înrădăcinate în conștiința colectivă ca lucruri pe care oricine le poate pricepe. Un alt lucru cu care nu sunt de acord este această dihotomie formă-fond. Nu cred că Avatar și-a propus vreo clipă să ne dea pe spate cu logica sa sau cu cât de minuțios a fost construită povestea. Nici vorbă. Din punctul meu de vedere, a descoase o poveste dintr-un film de 300 de milioane de dolari este ceva inutil, o sarcină care se va sfârși mereu cu aceeași concluzie: povestea în astfel de filme trebuie să aibă unicul scop de a distra și de a face pe plac publicului. Din nou, asta s-a întâmplat, dovadă că Avatar a fost orgasmul din 2009 în materie de filme – cel puțin în marea percepție. Probabil că dacă eu, tu, bovoro sau alții de pildă, am fi avut 300 de milioane de dolari pe mână să facem un film, n-ar fi avut încasări nici de 10 milioane. Este o îndemânare să faci filme ca Titanic sau Avatar, la fel cum este o îndemânare să faci pelicule ca Pulp Fiction, Mulholland Dr. sau Dark City (din cele mai recente). Și, ca să-l citez pe Roger Ebert, când vine vorba de producții-gigant, nimeni nu știe să cheltuiască mai bine 300 de milioane de dolari decât Cameron. Am observat, în critica ta de mai sus, că ai încercat să caracterizezi Avatarul, dar ai uitat instrumentele cu care trebuie să o faci - sau mai bine zis le-ai adus pe cele care nu trebuie. Sunt filme, și filme. Filme care își propun să ne uimească prin viziune și prin talent artistic și filme care ne uimesc prin tehnologie și prin cât de bine înțeleg așteptările privitorilor și le îndeplinesc ca atare. Căci Avatar nu a fost creat să te mulțumească pe tine sau pe bovoro. Un film nu poate mulțumi pe cineva, decât dacă acel cineva își calibrează așteptările în funcție de tipul filmului și de ceea ce își propune să realizeze acel film. Nici chiar tu, Pitbull – probabil userul de pe cinemagia ale cărui review-uri le citesc cel mai des, nu poți contesta 4 lucruri. Că Avatarul este un superhit în materie de filme mainstream (cifrele arată asta). Faptul că Avatarul promite distracție și oferă asta pe tot parcursul său - atât timp cât îl privești ca pe ceea ce este și nu te așteți de la el să realizeze imposibilul. Că filmul acesta este un fenomen al anilor 2000 în concepția colectivă sau că, deși nu este apreciat de o parte a cinefililor (asta mai ales pentru că face parte dintr-o eră cu care mulți nu se identifică defel), probabil va rămâne în istore ca momentul care a schimbat fața efectelor speciale și a 3D-ului. Și, în fine, că, dincolo de aceste așa-zise greșeli pe care le-ai descoperit tu (eu aș zice că, culmea, cele pe care tu le reperat și etichetat ca fiind greșeli pun bazele succesului de care s-a bucurat filmul), eu consider că povestea e suficient de reușită pentru ca vizionarea să fie plăcută. Personal, am văzut Avatar în 3D la cinema și pot spune că e cea mai frumoasă experiență vizuală modernă pe care o poți avea în sala de film a secolului XXI. Sigur, putem să luăm acest film și să-l raportăm la măiestria artistică a lui Herzog, Fellini, Hitschock sau Kurosawa. Dar trebuie? Răspunsul meu este că nu. Avatar face parte din noul val și, chiar dacă nu satisface nevoile unora în materie de filme, merită respectat și apreciat pentru ceea ce reprezintă: o capodoperă care definește producția cinematografică în contextul societății economico-tehnologice de astăzi. Evident, poate să placă sau poate să displacă, dar asta nu-i schimbă statului din capodoperă în film slab niciodată.
costy23zone pe 22 Ianuarie 2010 16:49
"Monument de prostie"
Este un film care se incadreaza cu succes in categoria "desene animate" si promoveaza clisee de genu flower power, binele invinge, dragostea invinge. Oameni buni este un film de 2 bani. mai bune sunt desenele acelea South Park care se integreaza mai mult in cotidian decat saracia de "Avatar". Filmul in sine este o tehnica de manipulare in masa si de indepartarea populatiei de problemele cu care ne confruntam, asa ca deschideti bine ochii si nu va lasati pacaliti de acest film
valyka pe 13 februarie 2011 19:55
sunt in total deacort cu tine ........oare accesta e film bun????,......parerea mea este ca in niciun caz
shreek pe 9 iunie 2012 03:14
Of ,ce oameni inculti si cu un IQ de 75 maxim sunteti toti astia care spuneti ca acesta este un film slab,pai spuneti-mi o comparatie ,un alt film care sa aiba o asemenea poveste efecte si subiect ,dar ce pretentii ceri unor oameni care au vazut filmul de pe net ,tras din sala de cinema cu imaginea stramba si o ceata deasa de abia se observau personajele,daca nu stiti acest film a revolutionat mai multe aspecte ulterior cum ar fi : televizoarele 3D, filme filmate in 3D IMAX ,pentru ca este o diferenta mare de la un film 3D la un film IMAX,este ca sonorul Dolby Digital la DTS,in fine ,nu ati inteles deloc filmul ca in general omul ,este cel care distruge mai mult decat realizeaza ,v-ati uitat la acest film ca niste pisici la calendar,serios ,sunteti varza rau,pai degeaba a avut cele mai mari incasari din istoria cinematografiei ,doar asa de dragul reclamelor la film???
andils pe 26 Ianuarie 2010 15:25
film de copii mici. Idea cu extraterestri albastri este obosita. E un fim de vazut in mall dupa ce tiai facut cumparaturile la magazinul de firma preferat. Ca are niste efecte speciale care au costat cat ajutoarele umanitare din Haiti cu totii ne-am dat seama insa asta nu-l face un film bun.
Medicate pe 26 februarie 2010 17:38
uuuuu ajutoarele umanitare din Haiti ... punct ochit , punct lovit !
brinceanu pe 29 Ianuarie 2010 14:36
praf
doamne....mult prea multa vrajeala in aceasta "capodopera"....
andils pe 12 februarie 2010 20:31
MissBlossom01 nu cred ca esti tu in stare sa apreciezi ca un film e bun.avatar e la moda si a avut foarte multa publicitate si e foarte comercial de aia iti place. pentru tine nu conteaza daca un film are o idee originala sau daca actorii joaca bine sau nu?
andils pe 2 aprilie 2011 19:42
Medicate: 21 grams, after the wedding, smultronstallet, some like it hot, offret, incendies, one flew over the cuckoo's nest etc. dupa ce te opresti din a face propaganda la filme precum avatar si incepi sa apreciezi astfel de filme incepem sa vorbim de la egal la egal
julesverne pe 18 Ianuarie 2010 21:03
O mare chifla
Mai oameni buni ,in special cei ce dati 1000 de stele fara macar sa fi vazut filmul,ati vazut macar odata in viata un film cu adevarat valoros.Ati vazut filme facute de regizori adevarati si nu de maimutoi precum acest Cameron care se poate lauda doar cu mediocritati precum Terminator sau Titanic?O sa spuneti ca a luat si ca o sa ia premii in America.Poate ca da dar cine stie cum se dau premiile acolo nu mai cauta explicatii.Pacat de timpul pierdut.Copiii in schimb au de ce se bucura.Este un film pentru mintea lor
mihaiboghiu pe 19 ianuarie 2010 15:20
Bravo frate... imi place ca esti de aceeasi parere cu mine. Am vazut si eu filmul si nu merita nici doi scuipati. Numai grafica te poate impresiona, subiectul filmului este prea banal, previzibil , pur american si plictisitor. Aceeasi idee tipic americana: eroi, cea mai tare armata, dragostea invinge etc. Sunt satul de productiile de acest gen. La fel au procedat si in realitate: s-au vazut salvatorii lumii si au intervenit in Irak sa faca ei ordine. Un film foarte prost pentru gusturi ieftine. Un film pur capitalist destinat milioanelor de nimeni. Doar Publicitate !!!! Scopul??? Sa va luam banii !!!!
legolas05 pe 17 decembrie 2010 20:21
si eu sunt de acord cu voi
[utilizator şters c4ca4238] pe 05 Ianuarie 2010 12:27
avatar
Pacat ca lumea in ziua de azi se lasa tot mai prostita de televizor!Nu se mai stie sa se aprecieze adevaratele valori!In toate genurile de filme din ziua de azi se introduc "desene animate"!Un procent f mic din filmul asta e ocupat de actorie si asta cu niste noname si apoi... desene pe calculator care, nimic de zis, toata stima si respectul pt Cameron, are imaginatie cu carul dar pe mine ma doare sufletul k tot mai mult suntem obligati sa digeram "artificialul"ca sa zic asa!
Scuze dak am deranjat pe cineva! Fiecare are dreptul sa-si spuna parerea!

dividead pe 7 ianuarie 2010 19:11
parerea ta e de bun simt,pana sa ajungi la nota(care e de proc) si nu adu in discutie televizorul cand vb despre un film ca asta ca nu au nici o legatura,cu exceptia tonelor de reclame care sa zicem ca pacalesc primu val de public dar al2lea si al3lea etc se duc ca cei dinainte le-au spus ca merita vazut(drept dovada in mai putin de 1 luna e pe 4 in box-officeul mondial).daca actoria traditionala si ca la carte iti place atunci iti recomand sa te duci la teatru pt ca daca filmu asta ti se pare o porcarie(2 stele vine cam procarie) atunci nu mai ai ce cauta in cinema ca no sa te mai distrezi acolo niciodata(sincer cred asta) sau iati filme vechi si uitete frumos acasa la ele .
rosacanina pe 8 martie 2010 19:14
Vai de mine doar 3 oscaruri? Da se poate asa ceva pentru o asa "CAPODOPERA" ? Acum sa-i vad pe cei care au criticat si au jignit lumea de aici care a stat cu ochii larg deschisi cand au vizionat acest film si care nu si-au facut cruce cu amandoua mainile in fata Avatarului!
mihaiboghiu pe 19 Ianuarie 2010 15:11
Un film foarte plictisitor!!!!
Ma asteptam sa vad un film interesant insa filmul s-a dovedit a fi cu mult sub asteptarile mele. A fost unul dintre cele mai plictisitoare filme pe care le-am vazut in ultimii ani. De ce? Aceeasi ideea americana: armata, surogati, eroi, dragostea invinge. Americanii au in fiecare film cate un erou care salveaza lumea chiar si de apocalipsa, de aceasta data salveaza si extraterestii. Asa au procedat si in realitate: pe principiul ca ei sunt salvatorii lumii au intervenit in Irak, incalcand nu numai niste drepturi ci si niste principii morale. Dar sa trecem la film: grafica este foarte buna , fiind singurul motiv pentru care merita vazut filmul insa pentru asta trebuie sa faci un efort si sa ajungi la Imax 3d. Subiectul filmului, dupa cate am spus, este prea banal; aciunea este previzibila... daca ai vazut trailer-ul vei sti si cum se termina filmul. Daca vreti sa vedeti acest film va… citeşte
dark56 pe 19 ianuarie 2010 16:09
...............tu nu poti sa apreciezi un film bun dute la desenele animate ale tale
robertsandu pe 1 august 2012 14:02
@claudiu-daniel-lugoj, nu, bovoro nu are dreptate. Procedeele de realizarea a unui film intră necondiționat în criteriile care stabilesc valoarea acelui film. Din punctul meu de vedere, este deplasat să spui că tehnica CGI este total neinteresantă, când ea stă la baza a 90% din filmele mainstream de tip sci-fi create astăzi. Ben Affleck de exemplu nu a acceptat să regizeze Man of Steel pentru că nu era pus la punct cu tehnica CGI. Repet, poți să fii de acord cu imaginile generate pe calculator sau nu, însă este cam absurd să spui că ele nu contează, când toată lumea le folosește la greu.
djufx88 pe 10 Ianuarie 2010 13:40
slabut
asta a castigat atia bani si a batut atatea recorduri doar din cauza reclamelor de vreo 2 ani in coace, sau de cand au aparut primele zvonuri k cameron o sa faca ceva si datorita faptului k e in 3D si a efectelor care nu mi se par cine stie cat de iesite din comun, is curios in 2D cum e , sa vad daca e asa o mega diferenta , pentru ca pe mine nu m-au impresionat cine stie cat efectele alea, da is frumoase unelele dau o forma mai finita filmului dar nu il fac, pt amatori asta e mega filmul secolului, dar pt un cunoscator, care stie k nu efectele si sunetul fac un film, si regia si sceneriul si asa mai departe, care aici is slabute, e reletiv ok realizat si regizat da povestea asta e un cliseu de cateva zeci de ani si e rasuflat la greu, invadam, bagam un om sa ii saboteze, se indragosteste de ceva sau cineva si apoi tradeaza si castiga pt inamici razboiul si HAPPY END, asta mai gasesti in… citeşte
Medicate pe 10 ianuarie 2010 16:18
bai analfabetule , invata romana si pe urma incepe sa comentezi! Ce apreciezi tu mah la un film ? "sceneriul" ? Prietene in primul rand un film S.F. depinde in proportie de 90% de efecte speciale si de sunet ! Te dai cunoscator ? zi-mi un film si realizeaza-mi un comment decent si scris corect asupra lui sa vad ce apreciezi intr-adevar!
djufx88 pe 1 iunie 2011 08:45
@ mediacate, "analfabetul" de aici cred ca esti tu, daca esti asa de bun la gramatica si ortografie atunci ai avea si tu niste comentarii mai "decente" si mai corect scrise, daca nu intelegi ce scrie atunci nu inseamna ca cel ce a scris are o problema. @wiz kiz: cred ca ai fost la toate orele de gramatica, cel putin asa vrei sa crezi dar, intai uitate la tine inainte sa comentezi de altii. si pentru restu specialistilor...lasati gramatica si ortografia de-o parte, nu suntem la ora de romana, suntem pe forum, si mai invatati despre filme, ca nu va prea pricepeti
oanitta pe 20 Februarie 2010 23:38
naspa filmmmmmm!va place pentru ca exista mentalitatea asta de turma "wowww avatarrrr cel mai tare si scump film"pe naiba e naspa rau
yoyo_jarre pe 19 Decembrie 2009 00:55
2 cuvinte in engleza: the best, iar in romana 3: cel mai bun.....atata tot.
Radu47hitman pe 29 Decembrie 2009 23:06
Asta-i o lume nouă
Acest film excelează prin grafică şi sunet. Este un film care va dăinui în timp, în topul celor mai bune filme. Chiar dacă James Cameron ne duce, pe parcursul celor aproape 3 ore, într-o lume diferită de tot ce am văzut până acum, pe planeta Pandora, ideea de bază e cât se poate de reală şi actuală. Ni se aduce în prim-plan ce specie egoistă suntem, cât de cruyi putem fi. Pentru bani, suntem în stare să distrugem orice şi pe oricine. Avatar nu este doar un simplu film de vizionat, ci unul din care putem învăţa ceva. Dacă am reuşi să întelegem mesajul transmis, poate o s-o ducem şi noi mai bine. De asemenea, a fost puţin trist când au omorât-o pe Michelle Rodriguez, adică, mi s-a părut inutil. Mi-am inchipuit cu totul un alt final, mă refer la ultimile secunde, totusi aştept continuarea. Celor care nu aţi reuşit încă să vedeţi acest film, vi-l… citeşte
bgd2006 pe 17 August 2010 21:03
l-am vz la cinema... nu m-a impresionat!

l-am vz si acasa, dupa cateva luni.... nu am rezistat sa ma uit la tot filmul!

per ansamblu, slab film!!

va doresc... sa va conectati la copacul sacru!!!

:)))))))))))

__________________________

portofel pe 19 februarie 2011 20:10
=)))))) ce tare!!
madanicola pe 29 Ianuarie 2010 14:18
Nu mi sa parut a fi cine stie ce mare capodopera inainte sa-l vad , dar nici dupa ce l-am vazut ( la cinema in format 3D ) nu mi-am schimbat parerea . E drept ca in film exista si unele momente bune ( dar doar atat ) , in rest nu mare lucru . Asta e parerea mea .... oricum , fiecare e liber sa creada ce-i place despre acest film . :-|
Medicate pe 26 februarie 2010 17:37
si tu tot blonda ?
-Wizz- pe 19 iulie 2010 15:31
Vai Medicate,m'ai dat pe spate.Sunt bruneta si nu'mI place filmul absolut DELOC!
felixa pe 19 Ianuarie 2010 12:26
Nu pot sa cred atata supraapreciere....
Incredibil! Nu filmul, ci supraevaluarea lui... Un scenariu de tot rahatu' jucat de oameni albastri si frumosi (motion capture) intr-o lume computer generated, cu animale sinistre... Interpretari de cacao, subiect datand de pe la triburile incase (ceea ce Omatycaia pipal nu depaseste)... Un film se reduce mai nou la efecte speciale??? Vai de noi!
dark56 pe 19 ianuarie 2010 16:10
morfil pe 27 iunie 2011 15:01
„Un film se reduce mai nou la efecte speciale??? Vai de noi! ” Mai mult decât corect! Toată lumea noastră a devenit un efect special dureros...
Tomasito22 pe 25 Ianuarie 2010 19:23
tomasito22
cel mai bun film pe cre l-am vazut vreodata are de toate actiune ,drama,efecte ,de peisaj nu mai vorbesc super cand am iesit din sala de cinema eram euforic .recomand oricui
MissBlossom01 pe 5 februarie 2010 23:38
de acord :)
Zuza pe 08 Ianuarie 2010 14:54
Sam Worthington este penibil,iar tema nu e mai mult decat o poveste de dragoste siropoasa exacerbata pana la absurd.Fundamentele narative sunt nule si,in afara de cateva artificii de imagine pe care le-am tot vazut la James Cameron,nu prea am ce sa apreciez(nota:l-am vazut la cinema in format 3D)...Radical sau nu,totul e doar promovare.Dupa Avatar,refuz sa mai vizionez filme de top!
cosmin742000 pe 02 Februarie 2010 23:52
avatar dileala secolului
observ ca asa cum a prostit basescu pe prosti sa il voteze tot asa a prostit si james cameroon pe cei mai slabi de inger. avatar nu are o poveste originala (cei care au vazut pocahontas stiu de ce) , nu are joc de actori , are doar , ca la toate filmele lui cameroon, doar efecte speciale. iar eu nu sunt asa de trepanat , incat sa ma incante un film doar pt efecte speciale.
razvanvlad1982 pe 19 februarie 2010 15:22
sad asd sad
kr1st1badboy97 pe 10 aprilie 2011 14:23
in sfarshit o persoana care shtie s aprecieze filmele bn, nu orice filme mizerabile! d acord shi cu tenfix...
ALiNThEDoN pe 28 Decembrie 2009 19:42
Filmul acesta ma impresionat total. Va sfatuiesc sa mergeti la cinema si sa il vizualizati 3d, deoarece credetima nu se merita sa il vizionati acasa in fata unui tv sau monitor. Avatar a revorutionat Hollywood-ul prin tehnicile folosite in scopul realizari filmului si pe bune chiar merita sa platesti 18 lei ca sa il vezi. Eu am ramas ,,masca'' cand am vazut filmul. Capodopera nu alt ceva.
valigeo96 pe 30 August 2009 16:06
AVATAR
O capodopera,James Cameron creeaza o alta lume pentru public.O lume greu de imaginat,UIMITOARE,un film d 5 stele CATEGORIC.Minutele din film trec ca niste secunde si iti doresti sa ramai in acea lume.Te captiveaza si daca esti genul care se obisnuieste repede cu personajele este perfect deoarece la un moment dat iesi de pe planeta Terra si ajungi pe Pandora unde muntii plutesc si animalele au 6 picioare.O data ce intrii in acea lume,ti se pare ca acolo esti de fapt si esti martor vizual al intamplarilor nu numai public pentru film.Efectele speciale sunt EXTRAORDINARE,lasandu-te cu un gol in stomac cand vei vedea inceperea genericului filmului (LA SFARSIT) vei pleca nedumerit din sala de cinema cu gandul la experienta traita si vei realiza ca a fost doar un film.Chiar inainte sa incepi sa PATRUNZI DIN CE IN CE MAI MULT IN ATMOSFERA imprietenindu-te imaginar cu populatia na'vi si… citeşte
marylin01 pe 7 februarie 2010 19:49
Subscriu! Singurul defect al flmului: TINTE PREA PUTIN Nici nu stii cand trec cele 3 ore.
chiba_florin pe 30 decembrie 2010 15:03
Bine spus!!!
nigel pe 18 Decembrie 2009 16:37
ESTE O CAPODOPERA VIZUALA.
ma pot numara printre norocosii care l-au vazut joi noaptea la ora 12. si pot subscrie la un commentariu pe imdb care spune ca acesta poate fi unul din cele mai bune filme realizate in ultimii 30 ani.de fapt nici nu stiu daca il pot cataloga ca fiind un film. este mai degraba un univers foarte bine conturat si realizat de unul din cei mai buni regizori de filme sf din lume. inainte sa ajung sa vad filmul pot spune ca eram foarte suspicios, traillerele nu ma incantasera si nu ma asteptam la prea multe..insa ma bucur ca filmul nu a putut fi judecat dupa traillerele promovate. la 2012 a fost exact invers (in traillere ai putut vedea cam toata esenta spectacolului din film...lucru care mi-a produs o usoara dezamagire dupa vizionarea acestuia, desi pot spune ca mi-a placut si respectivul film)...celor ce vor sa vada filmul le dau un sfat: detasati-va de realitate in alea 2 ore si 45 min si… citeşte
bill pe 25 decembrie 2009 00:16
............................. lasa filmul nu l-am vazut problema e titlul post-ului tau: "este o capodopera vizuala". te-ai scremut mult pentru ineptia asta ??? care ar fi capodopera nevizuala ??? nu pot sa risc sa continui sa-ti citesc si post-ul sa nu dau de alta grozavie... bad bill
daJACK7 pe 3 februarie 2010 04:36
Nigele,vere,fii faza aici : ce vroiai sa arate in trailer-ul de la 2012?cum ii zice ala masii ca o suna saptamana viitoare?sau vroiai sa arate faza aia cand ii spune doctorul rusoaicei ca silicoanele pe care si le-a pus au fost platite de catre iubitul ei in rate?
juliana11 pe 25 Ianuarie 2010 17:09
Vai
Avatar ne arata cit de josnici sintem,asa e si in realitate sa distrugem intro secunda dar sa pastram ceva mai greu e un film exceptional personal cind l-am vazut si ma uit in jur vai de mama noastra ca noi am distrus pamintul nostru dapai sa mai visam la o alta planeta
Syler pe 27 Ianuarie 2010 17:04
execrabil
Cum puteti sa va uitati la asa ceva ,daca asta e capodopera ,atunci gladiatorul ce e?? Film prea sf cu zgaituri albastre ,mai bine va uitati la songoku ca tot aia e!
Medicate pe 26 februarie 2010 17:37
Nu include gladiatorul aici ... nu are rost , in primul rand sunt genuri diferite baiete ... si e Sylar nu Syler ;)!
herleaflorin pe 9 iulie 2012 21:25
tu nu stii face diferanta de sf cu ce o fi fost gladiatorul filmul este o capodopera
ciprian ciobotaru pe 29 Aprilie 2007 14:49
este regizat de james cameron deci are din prima un atu,o sa iasa ceva bun fara nici o indoiala asteptam cu sufletul la gura insa nu-i pot da un calificativ deocamdata
kr1st1badboy97 pe 27 August 2010 14:51
o tampenie SF!
o dezamagire intreg filmu! cam nashpa... sincer n-am avut ce face si l-am vizionat si io! adevarat c are efekte speciale destul d bn, in rest scenariu d desene animate cu nishte albastrei penibili, din punctul meu de vedere!
herleaflorin pe 9 iulie 2012 21:27
vorbesti aiurea
kr1st1badboy97 pe 10 iulie 2012 12:41
fiecare cu parerile lui... mie nu mi-a placut, scenariu de desene animate. vezi din astea in fetitele powerpuff, dexter etc.
lulutza13 pe 14 Ianuarie 2010 13:46
Auoleu
Da frate e doar un film, sau vreti sa o luati pe urmele americanilor care in pana mea au inceput sa se vopseasca in albastru si sa isi planga in palme ca nu e decat un film, si vai ce urata e viata lor.....penal P E N A L. O fi bun sau megabun dar prea se exagereaza...
www. pe 16 ianuarie 2010 01:53
dqa mah asta, americanii e prosti cum se zice pe la bucuresti, e un film foarte bun si ca sa-l apreciezi faci diferentza dintre el si realitate, filmele au si roulul de a da exemple, fiecare dintre noi isi poate face propria planeta pandora daca vrea, ideea e sati aperi viata ideile principiile, stilul tau de viata sa fi special sa fi un om bun
omdestept pe 28 Ianuarie 2010 21:45
avatar, cel mai nou film al lui cameron este mult mai prost decat m-am aseptat :D. nu am vrut sa vad filmul, deaorece nu este genul meu. dar m-am dus totusi sa-l vad in imax cu gandul k daca a luat premii si se tot vorbeste despre el atata poate chiar este un film bun. chiar as putea spune ca am ramas surprinsa decat de neoriginal si prost e scenariul, replici pe care le auzi in toate filmele de duzina, interpretarea actorilor nici nu mai conteaza k oricum toti aratau la fel, nu este nici macare vreun film epic sau macar plin de adrenalina. este doar un film sf cu o veste proasa care este diferit de celelalte prin bugetul imens de care a avut parte si de campania de marketing
AeroX pe 29 ianuarie 2010 00:22
eu unul sustin ca esti destept;))
HahaNu pe 4 februarie 2010 19:14
sunt si eu de aceasi parere ca si "omdestept" mi`am si spus parerea mai devreme ...
suciu.radu pe 01 Ianuarie 2010 19:56
Asta e un film tipic american......discursurile alea tipice americane ce poti sa zici .... la cati bani s-au bagat in filmul acela ar fi trebuit sa fie de 1000000000 de ori mai bun....scenariul varza .... hai sa zicem ca au fost dragute efectele dar sunt o mie si o suta de filme SF mult mai bune decat acesta....
-Wizz- pe 24 iunie 2010 12:33
de acord:-?? o sa spuna lumea ca suntem nebuni..insa mie filmul asta nu'mi place deloc:-??
princess_peach pe 17 ianuarie 2011 19:47
Nici pe mine nu m-a impresionat asa tare!;))...si oricum se exagereaza pe aici cu "SF-ul anului 2010"..."capodopera" si....:-@...
marymusashi pe 25 Decembrie 2009 23:21
senzational, reconfortant, deconectant, excelent, obligatoriu de vazut 3D
avatarul2 pe 1 ianuarie 2010 20:40
este mult mult mai misto de vazut im IMAX sincer nu spun ca nu mi-a placut 3D a fost o capodopera o minunatie... nu pot descrie deci nu pot !!! sunt sigur ca o sa primeasca OSCARURI!!! :D
Andrei_O pe 13 Decembrie 2009 18:14
Animatie excelenta
O animatie foarte frumoasa si colorata. Cinefilii interesati de animatie sunt invitati sa se abtina de la "Avatar" si sa vizioneze "9" sau "Corpse Bride".
Sergo pe 18 Decembrie 2009 21:16
de ce ...?
As putea sa spun ca filmul se muleaza perfect pe structura ideii conform careia binele invinge raul... Dar asta ar insemna sa fiu un tip indolent, rau voitor, nerecunoscator, banal etc. . Chiar daca la baza ideea este aceasta, dincolo de ea, bagheta magica a lui Cameron a facut ca stele sa sclipeasca intr-un mod aparte pe cerul Pandorei si nu numai ... Este un film care a costat enorm si la care s-a lucrat mult timp. Nu stiu in ce masura studiourile de productie isi vor scoate investitia dar sincer... nici nu ma intereseaza pentru ca, dincolo de atributele financiare, ce planeaza asupra oricarei realizari cinematografice, atunci cand vorbesti despre capodopere, poti spune spune ca banii nici nu mai conteaza... Starea indusa de acest film, mi-a amintit foarte bine de ceea ce simteam cand citeam, in copilaria mea, basmele ce ne dezvaluiau alte lumi. Element cu element, Avatar mi-a… citeşte
dc.deea pe 19 decembrie 2009 14:31
Ca bine zici:) as comenta 3 nopti filmul asta:)) mai ales ca asta noapte m-am visat un Na'vi :)))
Cambyses pe 25 decembrie 2009 01:54
din ce observ la foarte multe comentarii desi nu e de bine pentru voi ca va visati creaturi extraterestre observ un curent de navesti din astia navi e bine decat emonel mai bine navi sa stiti ca va sustin la asta la restul ma abtin ca e prea banal si plin de clisee comentariul nu neaparat filmul :))
Andreea18 pe 04 Septembrie 2009 23:09
Avatar
Doar daca te uit in dreptu' la regizor iti dai seama ca o sa fie o capodopera. Vreau cu nerabdare sa vad acest film.....dar pana in decembrie mai e:((.....
minadi pe 23 Decembrie 2009 01:24
Avatar..
Am fost in seara asta la cinema si l-am vz.
Este genul de film tipic american "blockbuster".

Cred ca am cea mai buna caracterizare a acestui film este :

"Terminator" + "Alien" + "Titanic" + un erou care salveaza de data asta nu omenirea,dar salveaza totusi o natie de ce or fi ei = "Avatar" :))

Cat despre efecte.. nota 10.
90 % din film facut pe computer.

Intr-adevar, dureaza cam mult, se regasesc cateva clisee, dar per total nu regret ca am dat banii pe bilet si nu m-a plictisit deloc , desi nu sunt o mare fana a genului acesta de filme, "umflate cu pompa".

In concluzie: Film BUN cu + :)

AeroX pe 23 decembrie 2009 12:21
" Terminator + Alien + Titanic + un erou care salveaza de data asta nu omenirea,dar salveaza totusi o natie de ce or fi ei = Avatar :))" cam sunt putin de acord cu tine aici ;)
serghei_romanu pe 4 februarie 2010 19:26
minadi dragut jocul de cuvinte insa ... sa fim seriosi... trebuie sa scazi consistent din Aliens sa ajungi la Avatar. Aliens are tot ce ii lipseste lui Avatar, adica atmosfera trepidanta, suspans, personaje. Inca 2,3 scene viu colorate si trecea la animatie Avatar.
NinaCho13 pe 05 Februarie 2010 21:27
Nu este o "Capodopera" dar ceva ce merita vazut, DA!.
Nimic mai mult de spus!

Go1 2 3 ... 14 15 16