Păreri Avatar

WikdMovies pe 16 August 2011 01:51
Capodopera?!
De ce Avatar este unul dintre filmele mele de nota 10? Simplu: imi place genul SF! Nu, serios, chiar imi place mult de tot! Inainte sa incep, felicitari lui James Cameron!
In opinia mea, Avatar este unul dintre cele mai bine realizate filme SF! Prima data cand l-am vizionat(3D) am fost uimit! Probabil pentru ca a fost primul film 3D pe care l-am vazut! Dar nu va speriati, l-am mai vazut odata, acasa, fara 3D si am ramas la aceeasi concluzie: este grozav! De ce? In Avatar ne este prezentata o noua lume/planeta numita Pandora...Vreau sa va spun ca aceasta planeta este una dintre cele mai frumoase si in acelasi timp ciudate planete pe care le-am vazut! Sigur, Cameron probabil s-a inspirat de-aici, de-acolo, dar nu conteaza, conteaza rezultatul!
Povestea destul de generica(baiatul se indragosteste de fata, dezamageste fata, lupta pentru iertarea si dragostea ei) este… citeşte

printesa_anna pe 08 Septembrie 2011 18:39
nu
Sincer eu m-am plictisit uitandu-ma la film sincer nu mi-a placut .
Dupa mine nu e un film ''foarte bun ,,si intre ,,obligatoriu de vazut'', eu cred ca are ,,momente bune,dar atat''(4)

badandra pe 09 Septembrie 2011 13:47
Extraordinar
Un film foarte bine realizat, cu o poveste foarte frumoasa. Peisajele sunt superbe, iar Pendora este e intr-adevar o creatie adevarata. A aratat natura omului din ziua de azi care vede numai bani si caruia nu-i place decat sa distruga ce nu-i apartine si sa isi bata joc de bunul altora. Mi-a parut bine ca Jake a ales sa ramana pe Padora pentru ca acolo putea face tot ce vroia, nu se mai chinuia ca pe Terra cu acel scaun si in plus putea sa fie langa aleasa lui. O alegere foarte buna, desi pentru unii era ca o tradare. Mi-a placut foarte mult acest film. Merita vazut. Eu ii dau 10+
shreek pe 10 Septembrie 2011 05:26
Un flim unic
Acest film din mai multe puncte de vedere este unic si va ramane unic ,poate va fi intrecut doar de partea a doua a filmului la care James Cameron lucreaza in prezent,cine a spus sau spune despre acest film ca a fost o mare aberatie ,inseamna ca nu are nici cea mai vaga idee ce inseamna un film deosebit si unic ,in sensul ca asa ceva vezi o data la 10 sau 20 de ani ,un astfel de film.
Nightprowler pe 14 Septembrie 2011 22:02
Cel mai bun somnifer de la Titanic incoace
Mi-au luat patru zile ca sa-l termin de vazut, dar a meritat. Am dormit foarte bine in fiecare noapte. Ma intreb daca are efecte adverse.
MaiorRO pe 21 Septembrie 2011 21:11
Incredibil
Este al doilea cel mai tare film SF vazut de mine:) si mia placut,dar mai mergeau ceva efecte
MNarcis pe 30 Octombrie 2011 23:06
L-am vazut din curiozitate pt ca am auzit numai lucruri bune si plus atatea nominalizari la oscar si la sfarsit........''TEAPA''.......''o capodopera de prostie'' (cel putin pt gustul meu), mi-a trebuit 2 zile ca sa-l pot vedea cap coada, (si nu din cauza ca are 165 de minute) mi-a trebuit doua zile pt ca este un film ''impresionant'' de slab, (ok recunosc este foarte bun la efecte speciale insa pt mn efectele speciale nu fac doi bani) iar capitolul care ma intereseaza pe mn la un film (scenariu si mesaj transmis)......pai se reflecta in nota cat de bune au fost. Un film care il recomand doar copiilor sau fanilor efectelor speciale!
AntoniaNicola pe 01 Noiembrie 2011 19:05
E o capodobera. Serios m-a impresionat pana la lacrimi ... nu mai stiu ce sa spun.... a fost minunat .S.F .pana chiar si romantism .... E dupa cum am zis o capodobera. Nota 10.
nikkolle pe 04 Noiembrie 2011 22:41
CEL MAI FRUMOS FILM
Acesta e cel mai frumos film dupa TITANIC pe care l-am vazut ! Bravo asteptam mai multe filme de genu.
cosminlipsa pe 05 Noiembrie 2011 11:24
Din pacate nu am vazut filmul 3D dar si asa mi-a placut mult, ceva nou adus in cinematografie.
Gaby_Gabycool2011 pe 05 Noiembrie 2011 20:59
Avatar
Deci pe bune ca acest film a fost o porcarie totala,nu inteleg cum totzi il plac.
Chelbos pe 7 noiembrie 2011 00:02
filmul asta e facut doar pentru 3d la cinematograf.. nota 10. dar cand il vezi acasa la tv mai mult de 6 nu face.
Gaby_Gabycool2011 pe 19 decembrie 2011 08:58
Aici ai dreptate , ar fi trebuit sa merg la cinema sa il vad in 3D cand am avut ocazia.
SkorpioNNNN pe 10 Noiembrie 2011 01:10
bun film
Cel mai tare film , sf,actiune,aventura, :x mi-a placut foarte mult pt ca l-am vazut si 3d si a fost mai frumos .
casey-cage pe 27 Noiembrie 2011 17:46
o noua varianta a lui POCAHONTAS ( cum a fost descris de criticii de film) sau o noua versiune a razboiului din IRAK. daca americanii vor petrolul tarilor arabe , daca ei nu il da gratis ...asa ca incepe razboiul. la fel si in film o tara este atacata doar pt ca un presedinte vrea sa ia ce nu ii apartine. si mai e povestea de iubire dintre soldat si o bastinasa ( sa fie acolo)
Qube86 pe 01 Decembrie 2011 13:27
Un film foarte bun...Efectele speciale de nota 10,distributia OK si povestea originala (parerea mea) fac din ''Avatar'' un film de colectie...Unul dintre putinele filme pe care le revad cu placere de fiecare data...Merita vazut de catre fanii genului si de cei care apreciaza un film bun...
DARK333REM pe 01 Decembrie 2011 14:47
James Cameron
Pot spune ca este cel mai bun film de la James Cameron.Si poate si cel mai FrUmOs.
puffulette pe 01 Ianuarie 2012 16:34
Ca scenariu este foarte slab, dar efectele sunt tari.. Daca il vezi acasa la calculator, sigur nu o sa merite, adevarul ca efectele fac tot filmul, scenariul e foarte prost, iar in unele momente nu prea re logica
puffulette pe 17 mai 2012 01:38
yach, nu imi vine sa cred ce gusturi naspa aveam acum jumate' de an... mare prostie e avatar :|
Sorin87 pe 12 Ianuarie 2012 23:58
Unul dintre cele mai spectaculoase filme din anul 2009, efectele speciale m-au cucerit definitiv, ideea filmului la fel.Nota 10 merita vazut
BASS pe 13 Ianuarie 2012 23:24
sincer .....cam pt cata valva sa facut cu el ma cam dezamagit.......actiunea singer mi se pare praf parca stiu din inainte ce se va intampla.........zici cai telenovela
mutuu23 pe 19 Ianuarie 2012 20:24
Prea multe scene exagerate atat in rest filmul este destul de bun
jony_10 pe 22 Ianuarie 2012 20:30
carcotasi....
Trebuie sa fii carcotas ca sa spui ca asta nu e un film bun ,nu stiu daca e o capodopera dar e obligatoriu de vazut
MaryoRe pe 07 Februarie 2012 08:58
Eu consider ca James Cameron a vrut sa exprime in acest film legatura dintre NATURA si OAMENI...modul in care ar trebuii sa convietuiasca impreuna si arata ceea ce se intampla in caz ca aceasta legatura nu este respectata...(razboiul) ca o forma de a arata urmarile nerespectarii acestei legaturi.
icb1 pe 08 Februarie 2012 05:31
SF de excepție
Un nou gen de aventuri SF în 3D. O realizare tehnică excepțională, deschide noi drumuri și orizonturi SF. Cu mult înaintea competiției.
cosmin_kedii pe 06 Martie 2012 17:52
Grafică de excepţie şi o poveste de dragoste frumosa,cu uşurinţă cele mai bune efecte CG vreodată. Un complot bine scris
ailimafame pe 17 Martie 2012 11:13
10/10
initial, idea filmului mi se parea o prostie dar dupa ce l-am vazut pot spune ca e unul din cele mai bune SF-uri vazute de mine.
10/10 la toate capitolele

diciluma pe 17 Martie 2012 16:36
ce sa zic ? daca il impart in 2 parti in prima parte abia am reusit sa nu atipesc . In partea a doua parca s-a mai dezmortit putin actiunea . Dar nu atat incat sa merite mai mult de 2 stele .
BiaB pe 31 Martie 2012 15:25
A fost frumos,interesant cu un subiect nou.Merita vazut.
Andrei.Ciprian pe 04 Aprilie 2012 17:07
Cameron ne mai impresioneaza inca odata!
Un SF spectaculos si foarte complet din majoritatea punctelor de vedere! James Cameron demonstreaza inca odata ca in momentu cand face un film reuseste ceva iesit din comun.O regie impecabila,un scenariu bun,o coloana sonora excelenta si niste efecte vizuale de vis fac din aces film un SF incredibil care reuseste a fi filmul cu cele mai mari incasari de pana acum!
MissBlossom01 pe 8 decembrie 2012 18:03
Cameron* nu Cameroon
Andrei.Ciprian pe 9 decembrie 2012 15:54
Mea culpa! am corectat;)
Christian.Van.Darko pe 09 Aprilie 2012 12:24
Filmele ce prezinta o alta lume,ce se axeaza pe concepte ale viitorului nu sunt eterne
Ideea filmului este foarte buna si totul pare perfect,dar traspunerea filmului nu m-a impresionat.E unic,nu pot nega,insa tinde putin catre comun.Ma asteptam sa treaca dincolo de SF si sa se bazeze mai mult pe trairi interioare,lupta dintre lumi sa nu fie doar la suprafata.Oricum,filmul este foarte bun si merita apreciat.Merita sa il vezi macar o data in viata,desi mie nu imi vine sa il vad a doua oara.Din pacate nu e genul de film care sa poti sa il vezi de 3 ori sau mai multe.Filmele ce plaseaza actiunea in viitor nu rezista,sunt de moment,tind catre comercial,sunt putin rigide.Filmele ce plaseaza actiunea in trecut sunt din ce in ce mai apreciate cu cat ne departam mai tare de timpul in care au fost lansate.
.fleer pe 17 Aprilie 2012 17:01
Mia placut la nebunie filmul e genial . Am auzit ca o sa fie si 2 continuari , deabi astept :x ! Nota 10
happysunnyday pe 07 Iunie 2012 22:38
nu mi s-a parut extraordinar filmul. vine var-miu la mine " aualeeeeeeeuuuu nu mai stiu ce sa fac pe unde sa merg de unde sa-l iau, dar vreau sa vad si eu avataaaaarrrr" asta se intampla in 2009 " il am eu" i l-am dat ,s-a uitat ( el era foarte entuziast si foarte atent, eu foarte plictisit. m-am uitat numai la cateva particele cu explozii si distrugeri, ca doar alea mi-au atras atentia) dar ca sa nu va supar si sa iau numai dislike-uri o sa spun " maaaama ce tare a fost filmul!!!"
shreek pe 9 iunie 2012 03:47
Of ,ce oameni inculti si cu un IQ de 75 maxim sunteti toti astia care spuneti ca acesta este un film slab,pai spuneti-mi o comparatie ,un alt film care sa aiba o asemenea poveste efecte si subiect ,dar ce pretentii ceri unor oameni care au vazut filmul de pe net ,tras din sala de cinema cu imaginea stramba si o ceata deasa de abia se observau personajele,daca nu stiti acest film a revolutionat mai multe aspecte ulterior cum ar fi : televizoarele 3D, filme filmate in 3D IMAX ,pentru ca este o diferenta mare de la un film 3D la un film IMAX,este ca sonorul Dolby Digital la DTS,in fine ,nu ati inteles deloc filmul ca in general omul ,este cel care distruge mai mult decat realizeaza ,v-ati uitat la acest film ca niste pisici la calendar,serios ,sunteti varza rau,pai degeaba a avut cele mai mari incasari din istoria cinematografiei ,doar asa de dragul reclamelor la film??? am vazut eu ce filme sunt placute ,cele care au 2-3 dialoguri bune, in rest ,adormi pe scaun la cinema ,ca inchisoarea ingeriilor ,o capodopera ,da ce mare kkk de film mai e si asta ,oricum stiu ca vor aparea inteligenti care imi vor spune ,ca... cel mai bun film ,da ca nu inteleg, ca sunt copil ,si alte chestii de acest gen, cine a fost la cinema sa recunoasca macar in sinea lui ca dupa terminarea filmului Avatar ,a ramas putin impresionat ,si si-a spus asa ca pentru sine : " mama ce film " ,iar acum spune-ti toti ca este desene animate ,adica cele peste 2 miliarde de dolari ,incasati pentru acest film pe plan mondial ,au fost asa de vrajeala, pai filmul asta este asa ca o... mancare .poate nu este buna , dar se vinde al naibii de bine, si asta spune tot,incasariile nu pareriile unora care considera acest film o prostie,intorceti-va la filmele voastre preferate ca testoasele ninja ,chiar daca filmul ar avea actiunea simpla pai sincer ,dupa ce ai la activ peste 500 sau 800 de filme vazute ,in toate iti dai seama deja cine scapa la sfarsit sau cum se termina ,dar ideea este si cum ,iar aici in Avatar ,James C. a avut mare grija sa faca tot pentru a iesi perfect,tocmai am revazut acest film intr-o varianta extended ,si a fost superb.
MissBlossom01 pe 8 decembrie 2012 18:03
:)))))) nu te mai obosi pentru ei, shreek.
robertsandu pe 09 Iunie 2012 09:40
Nu foarte bogat pe dinăuntru... dar majestic vizual
Am citit multe comentarii negative la acest film și pot spune că nu le susțin. Cred cu tărie că fiecare film trebuie judecat doar pentru ceea ce este și nu criticat peste măsură pentru ceea ce-i lipsește. Este unul dintre motivele pentru care găsesc Harry Potter și Piatra Filosofală a fi un film family minunat, motiv pentru care l-am și notat cu 10. Nu mă număr printre cei care, doar pentru că un film nu se aliniază perfect la gusturile lor, trebuie notat cu 1, 2 sau 3.

Acestea fiind spuse, Avatar nu este genul de peliculă care surprinde prin poveste, prin personaje (asta dacă putem vorbi despre personaje în adevăratul sens al cuvântului) sau prin originalitatea scenariului. Sunt destule clișee în el, cum bine au subliniat alții pe acest site. Cred că producția lui James Cameron vine cu o poveste decentă și peste medie de entertaining. Ca să… citeşte

superstitioasa pe 25 Iunie 2012 20:43
Pareri si pareri...
Da, e o capodopera de la A-Z, nu vreau sa comentez mai mult, am citit unele comentarii pe care le sustin si sunt de ajuns parerile voastre despre film, bravo lui James C. :).
damian_gamer pe 01 Iulie 2012 16:45
Foarte bun film!
O capodopera......revolutie cinematografica!Sper ca Jame Cameron sa nu se opreasca aici......
cosm.iN pe 13 Iulie 2012 12:58
Avatar e un film care merita vazut mai ales pt. efectele speciale.
AkyMinowara pe 18 Iulie 2012 03:16
......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
fleur_de_paris pe 19 Iulie 2012 12:51
Minunat filmul.
Merita vazut!
Nu m-am gandit ca va fi atat de bun!

alin.cristian pe 27 Iulie 2012 18:05
Din arsenalul anului 2009
Avatar este, cel putin in Romania un film avangardist, un proiect colosal, menit sa isi faca loc in istoria cinematografiei (intr-adevar brutal, printr-o demonstratie de forta tehnologica nemaiintalnita)
Tyson_Kyd pe 29 Iulie 2012 16:04
Un film incredibil, este exceptional, foarte bine lucrat, iar povestea e foarte tare . Efectele speciale au fost incredibile, de ultima generatie .
Infinity pe 18 August 2012 21:38
Avatar (2009)
Intr-adevar, un film bun, o capodopera cand vine vorba de tot ce tine de vizual (efecte, imagine, peisaje, creaturi), dar nu este cel mai bun film din istorie. Povestea este interesanta, dar nu nemaipomenita. Ii dau nota 10 pentru faptu' ca James Cameron a depus o munca impresionanta pentru realizarea acestui film. Pentru cei care nu stiu, in 1994 a inceput sa lucreze la el. Totodata, ii dau 10 si pentru tot ce tine de vizual. Pentru celelalte aspecte, 7-8. Totusi, urmeaza si destule stereotipuri. Un proiect imens, rasplatit pe masura.
deadlord pe 27 August 2012 20:18
Filmul acesta este o capodopera a cinematografiei. James Cameron a reusit sa uimeasca din nou cu asest film superb.
Pavel.F pe 07 Septembrie 2012 13:56
un film foarte bun merita vazut de la mine are nota zece.
truesensation pe 17 Octombrie 2012 13:17
Zoe Saldana este o actrita talentata. Mi-a placut mult filmul si trebuie sa fii atent sa il intelegi . Chiar merita vazut. Este ceva nou
SANDA45 pe 03 Noiembrie 2012 20:13
Niciodata nu am fost fana infocata al genului Sf dar cred ca acest film e o exceptie,cu siguranta una dintre capodoperele lui Cameron...
ioana2222 pe 25 Noiembrie 2012 12:53
cred ca acest film are cele mai multe comentarii :)))) . din cate vad ,lumea e impartita in doua tabere : carora le a placut ,si carora li s-a parut un film supraestimat.eu cred ca sunt undeva pe la mijloc .in sensul ca nu l -as mai revedea si daca l as vedea la pc ,mi s ar parea o porcarie .Mie nu mi s a parut cine stie ce film ,insa nu poti sa comentezi gusturile oamenilor :)
AndreBlack pe 05 Ianuarie 2013 18:59
Un adevarat film pot spune . James Cameron a facut numai filme foarte bune ! Sper sa o tina tot asa !
Ovidiu239 pe 28 Ianuarie 2013 22:06
Un fenomen
"Avatar" - O capodopera vizuala
Filmul a provocat o adevarata isterie atunci cand a aparut generand incasari record, fara precedent si efecte vizuale absolut uluitoare! James Cameron, cu fiecare ocazie confirma ca e un titan cand vine vorba de regie, si iata ca nu dezamageste nici acum. Revazand acest film la ceva ani de la lansare, peisajele si efectele sunt de vis, si nici in ziua de azi nu au putut fi depasite. E clar ca din punct de vedere al efectelor, Avatar e de departe cel mai bun film pe care l-am vazut, si desi am mai vazut filmul tot ramaneam uluit de imaginile fantastice pe care le vedeam si regretul e cu atat mai mare ca nu l-am vazut la cinema in 3D. Probabil ca urmatorul film ce il va depasi pe asta la acest capitol va fi Avatar 2.
Cele mai mari incasari si in opinia mea cele mai bune efecte vizuale din toate timpurile, Avatar pare filmul perfect. Unii critici… citeşte

casian307 pe 04 Februarie 2013 19:31
Avatar
Cel mai bun film din lume, este EXCEPTIONAL. Merita vazut eu l-am vazut de doua ori, nu ai cuvinte.
Jack-Jack pe 06 Februarie 2013 08:40
Un film bine regizat,cu suflet, iar povestea deşi este previzibilă fascinează prin spectacolul de lumini şi imagini mirifice.Un film care deschide o nouă pagină în cinematografia genului SF,avansat datorită tehnicii folosite cu detalii ce uimesc,lucrate intens.Cameron a creat o lume originală cu personaje feline şi totuşi umanoide,un film ce trebuie neapărat văzut în 3D şi asta e artă.
mebubu2007 pe 26 Martie 2013 23:55
nefiind adepta filmelor SF pt mine un film atat de laudat a fost doar o piedere de timp. are efecte dragute dar..atat. pe mine nu m-a impresionat :)
crome pe 12 Mai 2013 21:13
de nota 10
l-am vazut si revazut imi place foarte mult , j c the best !
Go 1 2 3 ... 13 14 15 16