Păreri Avatar

Avatar

HahaNu pe 12 Decembrie 2009 23:25
Cine stie ??
Cine stie cand apare in Oradea la Cinema ??As vrea si eu a il vad dupa cate reclama a primit ...
Marin10 pe 13 Decembrie 2009 12:30
Leona Lewis - I see you (Avatar Song)
Leona Lewis - I see you

Andrei_O pe 13 Decembrie 2009 18:14
Animatie excelenta
O animatie foarte frumoasa si colorata. Cinefilii interesati de animatie sunt invitati sa se abtina de la "Avatar" si sa vizioneze "9" sau "Corpse Bride".
fedialex pe 13 Decembrie 2009 18:21
THE BEST
va fil cel mai tare film al anulu cu siguranta o capodopera si este in avantaj filmul ca este 3D si dureaza aprximativ 145 de minute dar sper ca biletele la cinema sa fie cat si cat accesibile
Cambyses pe 25 decembrie 2009 02:13
alt comportament tipic romanesc speri sa ai orgasm cosmis si in acelasi timp sa fie si moca daca se poate eu recomand ca in romania sa se vanda bilete la filme ca la piata sa te negociezi acolo cu vanzatorul pentru un 1 leu sau 2 mai putin
primola94 pe 15 Decembrie 2009 16:44
...
abia astept sa-l vad.sunt curioasa cate bilete vor fi vandute la premiera
hungry_for_movies pe 15 Decembrie 2009 18:33
va fi epic, genial, bestial. la imax nu cred ca voi ajunge prea curand (sunt din arges) dar la pitesti la euromall voi fi 100% prezent la premiera 3d.
crisgreat pe 15 Decembrie 2009 19:38
In Sfirsit
Filmul este sigur o senzatie, asteptam de mult un SF de acest nivel , cunoscind rolurile jucate ulterior la o parte din distributie sunt sigur ca Cameron a scos ce-i mai bun din ei. Sigur il voi vdea , eventual la IMAX.
bogdi_07_yo pe 17 decembrie 2009 21:05
Nu ne intereseaza ca o sa il vezi tu la IMAX
armagh3don pe 15 Decembrie 2009 23:31
Superb
Asta este un adevarat film....o capodopera.....intradevar......deabe astept sal vad:D
s3bastian pe 16 decembrie 2009 01:42
eu cred ca e doar un rahat cu efecte speciale faine...nu gasesc absolut nimic interesant in povestea filmului care e de 2 lei
sorinm pe 22 decembrie 2009 13:43
ok "star wars" nu este tot un rahat de efecte speciale 80% din filmari sunt facute in studio cel care a revolutionat cinematografia SF deci?
ionny13 pe 16 Decembrie 2009 12:44
Avatar@IMAX -dublat in romana :((
Guys, din pacate Cinemacity mi-a confirmat ca Avatar va rula dublat in limba romana la IMAX :(( foarte trist, sa pierzi originalitatea unui blockbuster printre vocile obosite ale actorilor romani...

prin urmare, va recomand bilete la orice cinema 3D...sau aduceti-va propria coloana sonora in engleza la casti, daca mergeti la IMAX, k sa nu va simtiti k va uitati la Bebe TV :)

dumi777 pe 16 decembrie 2009 16:23
probabil ai inteles tu gresit sau nu stiu cei de la rezervari sa faca diferenta intre "dublat" si "subtitrat". se stie deja ca e doar subtitrat, fiind un film artistic, nu o animatie. cei de la Cinemacity urmaresc sa castige mult cu acest IMAX; dublatul ar fi deci o alegere foarte neinspirata.
IchigoWolf pe 31 august 2010 15:34
DUBLAT?Doamne,sper sa nu se intample asa ceva in urmatoarele secole...Orice film dublat este o prostie dupa parerea mea..Imi pare rau daca jignesc,insa mam lamurit destul dupa anime-ul Naruto,si filmele animate Madagascar,Shrek si asa...unde o pus niste voci in romana care...vai!Vocile sunt ca si infatisarea.Fiecare voce se potriveste cu personalitatea celui care ARE acea voce...Indiferent daca unii inteleg sau nu...
ValeXxX pe 16 Decembrie 2009 13:43
ff misto
Incredibil de misto Filmul !! abia astept sa apara.. :D
Cambyses pe 25 decembrie 2009 02:09
doar un gagiu ca Pardelian de exemplu e misto casto etc da tu esti medium ai stiut dinainte ca e misto gigel asta bravo
sebanu pe 16 Decembrie 2009 16:53
un kkt
voi sunteti nebuni ma? inculti cinematografic...dupa 15 minute urmeaza cele mai previzibile 150 ever. o basina...multe efecte bune, de acord, dar atat. Film f bun a fost law abiding citizen, asta e o basina si o sa va convingeti poimaine :P
sorinm pe 22 decembrie 2009 13:47
este alt film daca stai sa te gendesti abiding citizen nu ai cum sa faci in inchisoare sa evadezi , in primul rand o inchisoare era beton pe dedesupt deci este imposibil
marylin01 pe 18 ianuarie 2010 01:36
Mor cand va aud cu previzibil.... poate aveti calitati paranormale :))cine stie..... ideea ca binele invinge raul se stie apare in orice film dar asta nu inseamana ca e previzibl
FarkaS pe 16 Decembrie 2009 19:29
Confuzii de Avatar(e)
Generația ”mess”, la o primă vedere, bănuiesc eu, va crede că este un film despre Messenger-ul cel zilnic și atât de... indispensabil. BRB. :))
Ucshi pe 26 decembrie 2009 10:35
=))
marylin01 pe 7 februarie 2010 20:12
Cam asa e cunosc astfel de persoane :))
POISONS pe 16 Decembrie 2009 20:31
Eu o sa merg sa vad acest film pentru ca se anunta interesant dar nu o sa merg la IMAX pentru ca ma avut dureri de cap LA PROPRIU. Am vazut filme si 2D si 3D in IMAX in alte tari si am observat ca dupa ce ieseam de la cele 3D - nu de la documentarele lor plictisitoare si scurte ci de la filme de actiune - ma durea capul. Iar Avatarul are 3 ore, deci o sa se iasa de acolo si se merge direct la farmacie. Avand in vedere ca am auzit destule persoane care se plangeau de acelasi disconfort cred ca este ceva in neregula cu sala IMAX.
bogdi_07_yo pe 17 decembrie 2009 21:11
TACI ! ! ! SA STII CA ALTFEL NU PUTEAM SA VEDEM NOI FILMU DACA NU NE ZICEAI CA MERGI TU LA FILM ...CE OAMENI
lulutz pe 25 decembrie 2009 01:20
filmul intradevar merita vazut nu doar pentru efectele speciale si tehnologia futurista prezenta (mult mai avansata in alte filme gen sf...asta pt cei pasionati de sf-uri si credeti-ma fac parte din ei) dar pentru subiect......este adevarat are momente usor previzibile dar hey...filmul este facut pentru publicul larg...ideea de baza mai rar exploatata este ca finally rasa umana este si ea alien pt ceilalti ...la beep chiar si intre noi suntem aliens mai ales cand vine vorba de interese proprii ....pentru cine nu a vazut filmul si citeste aceste comentarii cu ideea de a-zi face o idee pro sau contra referitoare filmului (dak chiar merita sa dea banii pe film sau sa il vada acasa) un sfat prietenesc: MERGETI, fiecare percepe filmul si ideea lui in felul sau propriu....apropo de durere de cap : si pe mine m-a durut capul ingrozitor dupa...banuiesc ca unii oameni sunt ceva mai sensibili la pelicula dar asta sa nu va influenteze parerea asupra filmului
C3dRy2K pe 16 Decembrie 2009 23:09
Superb
O sa fie un super film,efecte speciale superbe si o poveste interesanta.
NecessaryEvil pe 17 Decembrie 2009 15:42
Ride tha light
cu siguranta va fi filmul anului, o idee geniala, un nou 'concept' al filmelor e prima clasa..vizionare placuta tuturor, la momentul potrivit, bineinteles;))
bingodingo pe 17 Decembrie 2009 16:12
DACA E CEL MAI SCUMP......AR TREBUI SA FIE CEL MAI BUN?...SA VEDEM
ciuci pe 17 Decembrie 2009 16:48
x
n-as merge atat de departe sa afirm ca filmul va fi o capodopera dar va fi un mai mare succes de box-office decat 2012 parerea mea
astept si eu sa vad maine seara filmul..o sa fie o mare inghesuiala dar se merita

bogdi_07_yo pe 17 decembrie 2009 21:08
Da ma da-te mare ca ai bilet
alyn_muscel pe 14 aprilie 2010 00:07
Ai intuit bine, a batut toate recordurile de incasari...de a scos din criza industria cinematografica americana ! Despre partea cu valoarea artistica...ma ierti, dar nu mai comentez...
adrian13 pe 17 Decembrie 2009 18:51
Waaaauuuu!!!! Sa vina si la noi in casa. si daca review-ul trebuie sa aiba 50 de cuvinte atatea multumiri ii trimit indirect lui Cameron
Ewyy pe 17 Decembrie 2009 19:48
sa vedem daca va depasi incasarile Titanicului...stiti cumva ce buget a avut???
Cambyses pe 25 decembrie 2009 02:06
bugetul nu e declarat oficial dar suma e la 500 estimativ
bogdi_07_yo pe 17 Decembrie 2009 21:02
Pana mea
Ma oamenilor nu intereseaza pe nimeni ca v-ati luat bilete la IMAX sau la 3D sau mai stiu eu unde . Da-ti-va fratilor mari ca atata stiti !
Asteptati sa vedeti filmul si apoi da-ti-va cu parerea
Noroc ca ati zis voi ca aveti bilete la IMAX sau nu stiu unde ca altfel nu puteam sa vad eu sau altcineva filmu !

Rockdude pe 17 Decembrie 2009 21:28
Nu ai cum sa zici despre un film ca este o capodopera sau ca va deveni una cand nici macar nu l-ai vazut....! din experienta filmelor 3d, stiu ca cei care le fac se axseaza mai mult pe tehnica vizuala.., decat pe actiune.., asa ca mi-e greu sa cred ca va deveni o capodopera....! acum depinde si ce intelegem prin capodopere..., daca la unii capodopere inseamna harry potter sau.... the ugly truth..., parerea mea e ca exista foarte putine filme care merita acest titlu: Shawshank redemption, A clockwork orange, seven, memento, fight club, one flew over the cuckoo's nest si altele ca ele.....! oricum.., astept sa vad filmul...., sa vedem cum va fi!
Cambyses pe 25 decembrie 2009 02:06
bun comentariu eu caut sa vad de unde a pornit isteria cu capodopera prin posturi totusi Fight Club nu e o capodopera e cel mult un film bun David Fincher s-a diluat mult cu anii Seven e o capodopera cat de cat La fel memento e un film bun cu twisturi in scenariu sa vobersc si eu in termeni englezesti :)) dar la fel slabut la capitolul transimetere emotie De celelalte filme nu comentez pentru ca nu am auzit de ele :P repet inca odata foarte bine gandit comentariul tau cel mai bun de pana acumdar am votat cu manuta in jos pentru ca si tu i-ai dat nota filmului inainte sa il vezi si pare cam ipocrit sa ii certi pe altii ca il ridica in slavi fara sa il vada
shogun16 pe 17 Decembrie 2009 21:41
splendid
chiar o capodopera cred ca merita vazut de toata lumea deabi astept sa apara
Cambyses pe 25 decembrie 2009 02:01
la tine e mai grav e o capodopera inainte sa apara incep sa cred din ce in ce mai mult ca e ceva premeditat
lucirlv pe 18 Decembrie 2009 00:00
foarte bun
abia astept sa vad acest film dar mai am putin de asteptat
Cambyses pe 25 decembrie 2009 01:57
putin cat daca e nevoie doar de o sacosa de timp iti imprumut eu cu mare placere :)) ca dupa sa ne uimesti si tu cu capodopera
Imperial pe 18 Decembrie 2009 03:48
outstanding
Interesant filmul. Probabil va fi unul dintre candidatii seriosi la filmul anului
laurapopescy pe 18 Decembrie 2009 06:02
despre avanpremiera:nota 10 filmul, nota 4-5 proiectia la cinema city
18 dec 2009, ora 5: tocmai m-am intors de la mult asteptatul eveniment. din pacate marea experienta pe care ne-au promis-o cei de la cinema city cotroceni a fost o mare DEZAMAGIRE. filmul intr-adevar este extraordinar(poveste, grafica, peisaje pe care nimeni nu si le-ar putea inchipui, etc.), dar proiectia din sala a fost mult inferioara fata de aceea a filmului cu dinozauri pe care l-am vazut prima data cand am fost la cinematograful Imax. Nu stiu daca a fost o problema tehnica sau nu, dar acele efecte specifice acestui gen de proiectie au lipsit cu desavarsire (spectatorii NU au fost invaluiti de actiune, iar personajele NU pareau sa iasa din ecran asa cum toata lumea s-a asteptat si cum am vazut ca e posibil la celalalt film. A fost un 3D obisnuit, poate chiar mai prost, in nici un caz un Imax 3D). In plus subtitrarea in limba romana a fost o subtitrare obisnuita, nu una 3D. Pacat!… citeşte
dc.deea pe 19 decembrie 2009 14:33
La Hmultiplex a fost chiar ok,m-am simtit in pielea personajului,nu de multe ori m-am ferit de pasari sau de bombe:)) foarte frumoasa proiectia acolo n-am ce zice..acum depinde de fiecare cinematograf..nu e asa ieftin un proiector,daramite doua:)
nigel pe 18 Decembrie 2009 16:37
ESTE O CAPODOPERA VIZUALA.
ma pot numara printre norocosii care l-au vazut joi noaptea la ora 12. si pot subscrie la un commentariu pe imdb care spune ca acesta poate fi unul din cele mai bune filme realizate in ultimii 30 ani.de fapt nici nu stiu daca il pot cataloga ca fiind un film. este mai degraba un univers foarte bine conturat si realizat de unul din cei mai buni regizori de filme sf din lume. inainte sa ajung sa vad filmul pot spune ca eram foarte suspicios, traillerele nu ma incantasera si nu ma asteptam la prea multe..insa ma bucur ca filmul nu a putut fi judecat dupa traillerele promovate. la 2012 a fost exact invers (in traillere ai putut vedea cam toata esenta spectacolului din film...lucru care mi-a produs o usoara dezamagire dupa vizionarea acestuia, desi pot spune ca mi-a placut si respectivul film)...celor ce vor sa vada filmul le dau un sfat: detasati-va de realitate in alea 2 ore si 45 min si… citeşte
bill pe 25 decembrie 2009 00:16
............................. lasa filmul nu l-am vazut problema e titlul post-ului tau: "este o capodopera vizuala". te-ai scremut mult pentru ineptia asta ??? care ar fi capodopera nevizuala ??? nu pot sa risc sa continui sa-ti citesc si post-ul sa nu dau de alta grozavie... bad bill
daJACK7 pe 3 februarie 2010 04:36
Nigele,vere,fii faza aici : ce vroiai sa arate in trailer-ul de la 2012?cum ii zice ala masii ca o suna saptamana viitoare?sau vroiai sa arate faza aia cand ii spune doctorul rusoaicei ca silicoanele pe care si le-a pus au fost platite de catre iubitul ei in rate?
EternalWinter pe 18 Decembrie 2009 18:04
Wow
Lam vazut astazi la cinema si vreau sa zic ca filmul este cu adevarat o capodopera,este genul de film la care ai putea sa te uiti in fiecare zi la el si niciodata nu te-ai plictisi,il recomand cu cea mai mare placere.
laligatoru pe 8 ianuarie 2010 10:17
subscriu.
robertpacinoo pe 8 februarie 2013 19:26
De acord cu tine corigeb. Nu pune te rog asa nume mari de filme cum ai mentionat in aceasi propozitei cu avatar e o insolta pentru ele:))
g3.giani pe 18 Decembrie 2009 18:27
L-am vazut azi la cinema si pot spune ca va avea acelasi succes ca Star Wars. Desi filmul nu abunda in efecte 3D, grafica si sunetul sunt exceptionale, perfecte! Scenariul este si el la fel de bun, sau chiar mai bun! Pe scurt, un film care nu trebuie pierdut!
valigeo96 pe 19 decembrie 2009 09:52
.....Imi pare rau sa te dezamagesc dar cu Star Wars nu se poate compara nici un SF existent.Asadar atat am de comentat,nu ca Star Wars (nu chiar).Da si se axeaza pe efectele speciale 80% dar asta nu m-a deranjat,grafica si sunetul de acord PERFECT incadrate,ALL IN ALL UN FILM UIMITOR
kisrokker pe 24 decembrie 2009 15:03
Star wars- ul tata tuturor filmelor ca sf, fantasy, actiune si va ramane asa buna vreme...
mwBoy pe 18 Decembrie 2009 21:07
Abia m-am intors de la film si nu pot sune ca nu este o Capodopera. Eu l-am vazut 3D cea ce inseamna f oarte mult.Personajele, Povestea m-au cuprins dinadins si timp de 165 de minute nu mi-am luat privirea din loc. Merita acest film vazut( in special in cinematografe)
Sergo pe 18 Decembrie 2009 21:16
de ce ...?
As putea sa spun ca filmul se muleaza perfect pe structura ideii conform careia binele invinge raul... Dar asta ar insemna sa fiu un tip indolent, rau voitor, nerecunoscator, banal etc. . Chiar daca la baza ideea este aceasta, dincolo de ea, bagheta magica a lui Cameron a facut ca stele sa sclipeasca intr-un mod aparte pe cerul Pandorei si nu numai ... Este un film care a costat enorm si la care s-a lucrat mult timp. Nu stiu in ce masura studiourile de productie isi vor scoate investitia dar sincer... nici nu ma intereseaza pentru ca, dincolo de atributele financiare, ce planeaza asupra oricarei realizari cinematografice, atunci cand vorbesti despre capodopere, poti spune spune ca banii nici nu mai conteaza... Starea indusa de acest film, mi-a amintit foarte bine de ceea ce simteam cand citeam, in copilaria mea, basmele ce ne dezvaluiau alte lumi. Element cu element, Avatar mi-a… citeşte
dc.deea pe 19 decembrie 2009 14:31
Ca bine zici:) as comenta 3 nopti filmul asta:)) mai ales ca asta noapte m-am visat un Na'vi :)))
Cambyses pe 25 decembrie 2009 01:54
din ce observ la foarte multe comentarii desi nu e de bine pentru voi ca va visati creaturi extraterestre observ un curent de navesti din astia navi e bine decat emonel mai bine navi sa stiti ca va sustin la asta la restul ma abtin ca e prea banal si plin de clisee comentariul nu neaparat filmul :))
gaga13 pe 18 Decembrie 2009 22:27
superb
2 ore si jumate de....ceva nemaivazut...e fantastic din toate punctele de vedere...chiar m-a impresionat. pacat ca tine doar 2 ore jumate. puritatea culturii Na'vi...filozofia lor de viata....ideile frumoase...limbajul...Pandorra= un intreg univers marca James Cameron....acest film merita vazut de toata lumea!!! oriunde, oricand, oricum
EternalWinter pe 21 decembrie 2009 20:50
Asa este.
cezzar89 pe 17 ianuarie 2012 20:57
Aceasta trebuie inclusa in randul capodoperelor. E creat in ideea de a ne trezi. E un mesaj bun pentru viitorul nostru
cristi85 pe 18 Decembrie 2009 22:46
Bestial
L-am vazut la Samsung IMAX la AFI Palace Cotroceni. E bestial filmul. E pur si simplu incredibil ce au reusit sa faca. Si mai ales pe IMAX se vede super. Nota 20. Cred ca ma mai uit la el de 3 ori :D
Floman pe 19 Decembrie 2009 00:18
Nu mai aveam rabdare, asa ca l-am vazut in avampremiera joi seara. Dupa marketing-ul agresiv ce i s-a facut, aveam si asteptari pe masura, astfel ca am fost putin dezamagit de actorii banali, fara putere de convingere si de replici la fel de banale. Nu neg faptul ca este evident pentru oricine cata munca s-a depus pentru crearea digitala a lumii Pandorei, detalii atent realizate si fluenta in actiune, dar cand reveneam cu privirea la actorii in sine, toata frumusetea contextului invariabil palea. Nu sunt o fire prea exigenta, dar m-a dezamagit previzibilitatea scenariului, iar mixul dintre estetic si banal n-avea ce cauta intr-un film care se dorea o capodopera. Pacat, s-au investit atat de multi bani si efort, povestea ar fi meritat sa fie mai bine spusa. M-am simtit ca si cum 2 oameni au lucrat la acest film: unul s-a ocupat de aspectul digital-estetic, iar celalalt de restul. Care… citeşte
Cambyses pe 25 decembrie 2009 01:51
Cel care se ocupa de actori E bine ca mai critica cineva banalitatea si liniarul fara de sfarsit al filmului si ca actorii parca i-a luat de pe strada fapt demonstrat si de nominalizarile la globulete care a cam ocolit capodopera asta greu doamne greu
yoyo_jarre pe 19 Decembrie 2009 00:55
2 cuvinte in engleza: the best, iar in romana 3: cel mai bun.....atata tot.
mariusss10 pe 19 Decembrie 2009 02:13
genial
tot ce pot sa zic e ca mi'a depasit asteptarile...merita toti banii si va sfatuiesc pe toti amatorii de filme bune sa mergeti sa'l vedeti in format 3D... acum am venit de la cinema si sunt impresionat...SUPERB
Kdada pe 19 Decembrie 2009 08:57
categoric filmul anului
l-am vazut aseara la cinema in 3D, a fost fantastic.nu trebuie ratat sub nici o forma.regizorul asta isi merita toti banii.
Viorel pe 19 Decembrie 2009 13:46
Filmul e MONUMENTAL dar toata nebunia declansata cu el nu se justifica. Dupa parerea mea, nu este genul de film care sa schimbe istoria cinematografului, adica, nu va avea acelasi impact in domeniul efectele speciale pe care l-a avut Star Wars, de exemplu.
Cu toate acestea, totul este uluitor la el de la prima la ultima secventa. Insa, daca ai fost la cinema in ultimul an si vazut oarece filme cu efecte speciale, te cam astepti ca acesta sa fie urmatorul pas in domeniu.
Oricum, nici nu am simtit cum au trecut cele 160 de minute cat are filmul. Avatar te prinde de la primele secunde, te ia si te ameteste (placut) pe parcurs, din cand in cand te lasa sa respiri si sa admiri linistit peisajul pentru ca apoi sa te arunce in cea mai incredibila actiune realizata vreodata.
PS: Trebuie vazut la IMAX.

alex11818 pe 19 Decembrie 2009 14:15
e super filmul, nota maxima din partea mea, e cel mai tare film pe kre l-am vazut pana acum. MERITA VAZUT
dc.deea pe 19 Decembrie 2009 14:27
De cum am vazut regizorul am banuit ca va fi un astfel de film si va avea un foarte mare succes.Cred si eu..sa lucrezi la un film 4 ani:))
Mi-a placut super mult ideea cu Pandorumul,sonorizarea a fost ok insa finalul merita ceva mai mult,nu stiu.Oricum m-a impresionat filmul,m-a captivat,sper sa reusesc sa-l mai vad macar 1 data. Un film foarte bun,bravo!

par4zi7u pe 19 Decembrie 2009 15:58
Magnific!!!
Am asteptat filmul asta cu suf;etul la gura si ma temeam sa nu raman dezamagit insa nu a fost asa.Este pur si simplu extraordinar ce a putut sa faca james cameron.Cu siguranta il voi mai vedea de vreo 2-3 ori la cinema bineinteles.Recomand la toata lumea care are posibilitatea sa mearga la cinema.
Cristi_BH pe 19 Decembrie 2009 17:44
Cel mai tare film de la Titanic
Tre' vazut filmu asta ii cel mai tare! Luati-va si jocul de pe net ca si ala ii super tare !!!
Cambyses pe 25 decembrie 2009 01:47
aha sa inteleg ca si filmul tot de pe net si sa facem toti la fel ca nenea Cameron i-a promis Mos Craciun ca ii plateste el cele 500 de milioane si profit nu mai e novoie ca e recesiune :)) Sper sa fie mai tare ca titanicul ca ala s*a scufundat
ciobotaru pe 19 Decembrie 2009 19:08
lupta de la final e superba o lupta care iti taie respiratia , ma refer la lupta dintre Neytiri calare pe monstru prietenos , Jake Sully respirand prin avatar si Col. Quaritch manuind costumul robotic , superba lupta care merita vazuta
un film bun , un film fantastic , S.F. , un spectacol spectaculos
Cambyses pe 25 decembrie 2009 01:45
da si iar tot corul aplaudacilor e lipsit de coorenta noi restul care criticam oricum ne facem de ras deci ne este permis dar cum poate fi un spectacol spectaculos suna ca dracu fa o reclama mai serioasa noi cei care suntem ofticati ca filmul e sub asteptari avem asteptari (sic fac si eu o repetie) de la corul de fanatici aparatori ai bunului si adevar cinematografic :)
ciobotaru pe 25 decembrie 2009 23:45
e un S.F. , pentru un S.F. , este un film foarte bun , ce asteptari sa ai , poate te gandeai la un nou matrix ? si eu am avut asteptari foarte mari , nu am fost dezamagit , dar nici nu a fost cea ce asteptam , in concluzie , nu este un S.F. memorabil , dar nu este nici un prost ,
Piratu pe 19 Decembrie 2009 19:16
O sa ajung si eu pe saptamana viitoare sa-l vad la cinema 3d,sper sa intreaca asteptarile pe care il am de la acest film.
lyghts pe 18 februarie 2010 20:47
pe cine-l intereseaza asta pulo?
stefanbenta pe 19 Decembrie 2009 21:19
SUPER FILM!
e SUPER!!!!!! e mai tare decat 2012! O sa ia Oscarul pentru cel mai bun film al anului!
Cambyses pe 25 decembrie 2009 01:42
da vorba celor de la vacanta mare o sa ia oscar mai intai osul si apoi carul :))) filmul are doar 4 nominalizari la Golden Globe care de cele mai multe ori este un barometru perfect pentru NOMINALIZARILE LA OSCAR mai discutam dupa sa vedem daca nici cele 4 nominalizari nu se transforma in 4 globuri atunci si la oscaruri va fi seceta
torpila05 pe 19 Decembrie 2009 21:24
S-a ridicat stafeta in lumea filmelor SF
Un film de exceptie, ... superb as putea spune. Am vazut Lord of the Rings de 10 ori, pe asta cred ca o sa-l vad de mai multe ori(e si mai scurt :) ). Il recomand cu caldura. Felicitari!!!
Cambyses pe 25 decembrie 2009 01:40
pai Lords of the Rings nu e SF e alt tip de film
legolas05 pe 10 ianuarie 2011 16:58
lasal....e cu capu in nori.....nai cei face
razvinnn pe 19 Decembrie 2009 21:24
avatar
cel mai bun film vazut vreodata.merita vazut.bravo
cezarikdaniel pe 19 Decembrie 2009 21:46
CAPODOPERA
Un film genial sub amprenta inconfundabila JAMES CAMERON, care in ciuda faptului ca dureaza 165 de minute, adik 2 ore si 40 de minute, fara generic de inceput sau final, mie personal mi-a surescitat interesul fiecare minut din film... Presarat pe-alocuri cu minore clishee specifice genului SF / drama, in general un film care merita fara doar si poate vazut...
zodryka pe 19 Decembrie 2009 21:52
la light cinema se vede foarte bine
Am vazut filmul la light cinema 3D cu subtitrare tot 3D, un film foarte foarte bun. Recomand sa nu va duceti la Imax.
marylin01 pe 4 februarie 2010 05:09
Nu stiu ce aveti cu Imax.... eu una am ramas impresionata fata de un 3D obisnuit cu ochelari 3 la 10000 mii.La Cinema Light o fi mai bun..... dar la restul cinematografelor3D nu e.
alyn_muscel pe 14 aprilie 2010 00:05
Am sa merg si la iMax si la 3D...stie careva, e si in format 5D, ca este o sala la vreo 20 km ?!
scrawl pe 19 Decembrie 2009 22:37
foarte bun!
Bineinteles...gandirea romanului....ati sarit o gramada la porcaria aia de twilight care nici film nu il pot numi...mai degraba il compar cu un serial tv...iar la filmul asta....care vreau sa spun ca a fost extraordinar de bun....si nu ma refer exclusiv la efecte speciale...faceti voi un film mai bun daca nu va convine.am fost azi la cinema pro....si vreau sa spun ca am vazut o gramada de filme pana acum...de la bune la proaste....dar nu am vazut sa se ridice toata sala in picioare si sa aplaude la sfarsit de ani buni...la iesire auzeam pe mai multi spunand acelasi lucru in diferite feluri...ca s-a terminat prea repede...in momentul in care un film asa lung(aproape 3 ore)...pare ca e foarte scurt...e clar ca e foarte bun!!!multi nu il inteleg...stiu asta...si rezultatul e inevitabil....e prost domne...asa ziceti...si daca ma uit putin la voi ce filme aveti in favorite....deja mi se… citeşte
Cambyses pe 25 decembrie 2009 01:37
e bine ca ti se acreste ca vin sarbatorile si ai nevoie de muraturi ca sa te dregi pentru ca ai zis de filme la preferate filme de duzina in ceea ce priveste gustul general al cinefilului ca Unleashed sau Ong Bak 2 si tu critici New Moon? pai i-ai dat 4 eu am notat filmul respectiv cu 1 deja ma faci curios E logic celor care le place actiunea filmul e de pus pe rana restul care mai si gandim cu mintea nu doar levitam si plutim si levitam ca insule de pe Pandora care mai aveau si apa sunt curios unde era izvorul in fine filmul merita mai multa consideratie dar de obicei ca la orice film mai de succes mai virulenti in limbaj sunteti cei care aparati filmul decat cei care atacam dupa caz va da de mancare filmul sau ce :) hai ca atat am avut de zis a si :P
CommonSense pe 25 decembrie 2009 19:55
Am vazut si eu in sfarsit mult laudatul Avatar. Departe de a fi o capodopera dupa mine. Mult sub LOTR, de exemplu, la multe capitole. Subtire si povestea si superficial per ansamblu. da exceleaza la capitolul efecte si recunosc ca personajele alea create pe calculator au trairi :) Poate fi un film grozav si pentru cei care se intalnesc prima data cu unele idei (fumate in alte opere de anticipatie). Merita vazut, dar nu cred ca merita toate superlativele cu care se arunca in stanga si in dreapta.
georgepra pe 20 Decembrie 2009 01:56
maxim nota 7
Dupa ce m-am "batut' pe ultimele doua bile la vineri IMAX imi permiteti sa dau un calificativ filmului si cinematografului:
- pentru scenariu nota 7 (din 10)
- pentru efecte speciale nota 9

pentru cinematograf maxim nota 5:
- spectacolul a inceput cu 45 min. intarziere
- inainte de spectacol a aparut un "prezentator" IMAX stupid
- ochelarii erau mizerabili
- proiectia simultana (L+R) era nereglata sau usor defazata (claitate stereoscopie maxim nota 7)
- subtitrarea foarte greu de urmarit si neclara - pozitionare f. jos- pierzi ansamblul si neclaritate+obositor de urmarit - probabil din cauza proiectiei (nota 3)

Plusuri pentru cinematograf - calitate sunet, calitate scaune. (10,10)

dividead pe 20 decembrie 2009 21:26
cu cineamtografu is de acord cu tine,nu e numai la imax asa.daca e vorba de 3d poti sa le prinzi pe toate la un moment dat in stari infecte.dar 5 la orginalitate ? creca ai vazut alt film ori asta ori tu vrei ca toate ideile dintrun film sa naiba legatura cu nimic.chiar daca nu esti admiratoru genului(cu toate ca nu stiu ce gen ar fi vorba ca sunt mai toate incorporate) nu vad cum de ce iai da sub 8
Cambyses pe 25 decembrie 2009 01:25
@george daca ai sa mai citesti ce scrie aici poti explica ce legatura are filmul jungla bastinastii cu peisagistica de le-ai dat 10 dividead te trage de urechi ca esti intransigent eu te trag de urechi ca esti prea indulgent nota pentru peisagistica e 0 pentru ca nu exista elemente de peisagistica in film peisagistica e un domeniu de activitate care implica interventia umana asupra reliefului ai vazut gradini sau parcuri sau scuaruri sere etc in film :))) Sunte de acord ca daca oferi 10 pentru decor nota pentru originalitate ar trebui sa fie mai mare de 5 ca si decorul face parte tot din originalitate lumea respectiva fiind tot nou promit ca am sa ma mai uit odata la film cand voi avea ocazia ca sa caut elementele de peisagistica din film ca poate ele sunt si atunci ma fac de ras :)))
Go 1 2 3 ... 14 15 16