Păreri American History X

(1998)

Povestea X a Americii

gurban cosmin pe 22 August 2003 23:43
Unul dintre filmele favorite.Belea de belea :))),ce sa mai spun? Te lasa cu gura cascata!!! Prea bun ca sa vorbesti despre el. Poate doar de povestit.
Cosmin

Gavriil pe 23 August 2003 15:53
Este un film foarte bun. Actorii au jucat foarte bine, in special Edward Norton.
hermeneut pe 22 Octombrie 2004 05:48
Filmul nu este belea de belea, ci este un grav semnal de alarma. Trebuie vazut si meditat.
omu razboiului pe 04 Ianuarie 2005 13:40
De obicei se intampla ca la un film prost doar ideea sa fie buna, ei aici e invers.
Pentru ca filmul prezinta gruparile skinheads ca fiind depravate si insetate de violenta. Ideea finala a filmului fiind de genul daca ai atitudine si spui nu cuiva gresesti si ti se intampla numai lucruri rele.
Asa cum am zis, prima parte a filmului e cea mai frumoasa, plus cateva scene din a doua unde personajul principal intra in inchisoare, si in care se vede ca trebuie sa faci compromisuri pentru propria supravietuire.

g0ahead pe 26 august 2011 01:14
nu-s de acord cu tine. cred k filmul asta incearca sa arate celor in formare, ca ceea ce vezi ca monumental poate fi doar o copilarie. faptul ca derek are atitudine si e foarte constient de ce inseamna cetatean american, ca respinge ideea de egalitate cu niste oameni care nu au facut mare lucru sa fie acolo e miezul bun al personajului lui. ce se intampla de-a lungul filmului cu acest miez e de fapt "actiunea", si dupa parerea mea e o poveste al naibii de bine facuta, pe care imi vine sa o vad iar si iar
Cucuta Horia pe 05 Aprilie 2005 10:00
E unul dintre cele mai realiste filme care au fost facut vreodata spre deosebire celelalte productii hollywoodiene.
E singurul film care arata adevarata America pe care n-o s-o mai vedem astfel in nici un alt film vreodata.

alecsa pe 09 Noiembrie 2005 19:03
este senzational... mesajul nu e unul de genul "rasismul este rau si hai sa ne iubim". ideea este ca nimeni nu primeste inainte de nastere un catalog din care sa'si aleaga culoarea pielii si ca nu asta ne uneste pana la urma, ci respectul pentru ceilalti si pentru lumea in care traim. un film care iti da fiori, pentru ca ne arata cat de superficiali si de goi suntem. in rest, jocul actorilor e fara cusur, soundtrack'ul perfect... trebuie vazut!
crisstina pe 13 Noiembrie 2005 15:05
Merita vazut
RiZY pe 12 Septembrie 2006 19:54
Un film bun. Are un scenariu original , dar in acelasi timp shi extrem de dur. Edward Norton a jucat destul de bine . Mi-a placut .
DoMeNiC pe 29 Septembrie 2006 14:02
Multe filme au avut ca subiect rasismul dar American History X cred ca l`a prezentat cel mai real si cel mai dur.Un film care merita vazut 100%.Edward Norton rullz...niciodata nu m`a dezamagit!Bv bv bv!
Andreea pe 27 Februarie 2007 11:03
Intr-adevar un film senzational care arata foarte bine realitatile dure cu care se confrunta tinerii din ziua de astazi.
P.S. Atentie mare la textul de caracterizare al filmului! Se scrie suprematie ARIANA si nu aeriana cum apare in text!!!!

elena pe 19 Decembrie 2007 01:02
Mie mi s-a parut un super film psihologic. Chiar merita vazut.
ice_eyes pe 6 martie 2010 21:17
sa nu ti se para...chiar este un film psihologic.
Alex Dollar pe 05 Ianuarie 2008 16:36
merita vazut.e foarte tare filmul.un actor de nota 10 Edward Norton
Lavinia pe 27 Iunie 2008 09:39
am vazut filmul si am ramas muta. nici o reactie nu se potrivea cu ce simteam dupa ce am vazut filmul. este superb...daca se poate spune asa. subiectul este controversat si nu se potriveste cu plictisitoarele subiecte ale filmelor tipice hollywoodiene. edward norton joaca fantastic se potriveste ca o manusa rolului (in cazul lui asa este mereu, nu stiu cum face. finalul este neasteptat. pot spune ca a devenit unul din filmele mele preferate in care violenta atat de des mentionata cand se vorbeste de filmul asta trece pe planul doi. un film absolut fascinant care merita vezut si dupa care, asa cum sa spus mai sus, trebuie meditat.
Geo pe 27 Iunie 2008 14:22
Ed Norton este magic. Cred ca este si un bun psiholog deoarece l-am vazut in mai multe filme si rolurile parca erau create pt. el. Si scenariul este
la inaltime si analizeaza societatea americana curatand-o de orice poleiala si expunand-o intr-un film fara inhibitii bigotisme si alte tare ale oricarei societati avansate de astazi. PUTEREA EXEMPLULUI ESTE DISTRUGATOARE. ORICAT AR INCERCA FRATELE MAI MARE SA-I SPUNA CELUI MAI MIC, CA DRUMUL ALES DE EL LA INCEPUT ESTE UNUL GRESIT, OTRAVA ESTE DEJA INOCULATA IN SANGE.RAMANE CA FIECARE SA SUPORTE CONSECINTELE....

SoSo pe 01 Noiembrie 2008 17:16
ed norton nu inceteaza sa ma uimeasca...e magnific,aproape la fel de bun ca in fight club
menuet pe 05 Decembrie 2008 18:44
incredibila transformarea lui norton. nimic din ce credeam despre el nu semana cu persoajul derek v. mi-a placut filmul din mai multe pct.de vedere dar asta m-a frapat. e extraordinar cand vazi cum un actor poate imbraca perfect un rol ce nu credeai ca i se va potrivi vreodata.
decathlon pe 16 Mai 2009 11:44
un film foarte bun ..chiar merita vazut....ed norton bineinteles e incredibil
Mist pe 08 Iunie 2009 00:51
Un film foarte bun cu un subiect bine conturat!
Edward Norton face un rol de exceptie!Excelent.

Raku pe 07 Iulie 2009 16:52
10x pt acest film un film despre rasism care merita revazut daca nu pentru actiunea sa care te uimeste si a 3 a oara cand vezi filmul macar pentru edward norton si edward furlong!
Scarlett14 pe 28 Iulie 2009 09:39
Imi placea foarte mult acest actor pentru modul in care interpreteaza, insa dupa ce am vazut acest film, a devenit preferatul meu. Nu prea te poti satura de American History X. Te impresioneaza de fiecare data. Ed chiar merita Oscarul pentru acest rol.
fartalot pe 09 August 2009 00:02
misto filmul dar cam tras de par spre final, cu revenirea in "sferele ratiunii" ale lui derek.
isi da el seama defapt ca nu e bine ce a facut, c'mon.
pentru un film mai veridic, pe aproximativ acelasi subiect recomand This is England

pamelu' pe 04 Ianuarie 2010 22:42
nu inteleg cum un film ca acesta nu se afla in top 100 cinemagia.......e un film care trebuie vazut ...si uitandu-ma asa peste top am vazut ca shawshank redemption este abia pe locul 28.....sa fim seriosi aceste 2 filme sunt de top 10 !!!!!!
iondindeal pe 2 aprilie 2010 22:42
nu`i relevant topu' cinemagia. Is multi care voteaza aiurea pe site.
Raydenut pe 06 Ianuarie 2010 20:43
Un film de nota 11!Pot spune ca filmu asta e in primele 10 all time iar Ed Norton joaca mirific,dupa parerea mea peste fight club.
ionutzoo7 pe 9 iulie 2012 01:10
Si eu cred ca este peste fight club
FreakDoll pe 24 Ianuarie 2010 18:20
De aceea este Norton actorul meu preferat. Este pur si simplu genial!! Te lasa fara cuvinte, e extraordinar!! Furlong a fost si el la inaltime. Trista si reala povestea filmului...Chiar acum doua zile am auzit o persoana exprimandu-se asemanator despre negri...Trist si revoltator.
P.S. Norton is fucking hoot in this movie!!

White1 pe 12 iulie 2010 18:54
In special in scena de la dus,nu?>:)
FreakDoll pe 3 decembrie 2010 16:15
Nu in special, ci si acolo:)
Alexandru Negrea pe 14 Februarie 2010 03:55
American History X
[...] ascultat recomandarea Andrei Zaharia şi am urmărit American History X, un film din 1998, ce îl are în prim plan pe Edward Norton (cred că e unul dintre cele mai bune [...] citeşte
AS-ANA pe 19 Martie 2010 01:32
mia placut foarte mult
mai ales finalu la inceput mi sa parut ciudat de merita vazut,eu consider ca e o capodopera si e vb de rasism si altele... poate te va schimba ;) eu am plans la sfarsit...
aayana pe 23 Martie 2010 13:06
De ce merită văzut? În afară de prestaţia lui Edward Norton (cu nominalizare Oscar pentru cel mai bun actor), filmul tratează probleme sociale de mare greutate: rasismul, violenţa, manipularea, găştile, ura, prejudecăţile, destrămarea familiei, rebeliunea şi multe altele.

Momentul cheie al filmului este o întrebare la care este pur şi simplu lăsat până şi privitorul să găsească un răspuns: Ce ai făcut în viaţa asta pentru a o face mai simplă?

Finalul subliniază ideea de bază a filmului: viaţa este prea scurtă pentru a urî.
O spune cineva care şi-a dat seama că ura poate distruge familia, pe sine şi poate marca pe cineva pentru tot restul vieţii.

Este dureros să te trezeşti după câţiva ani că ceea în ce ai crezut cu atâta tărie era de fapt drumul spre autodistrugere.

Există şi scene… citeşte

ManIonutz pe 4 iulie 2011 15:24
Edward Norton nu a castigat niciun "Oscar pentru cel mai bun actor",ci a fost nominalizat! In rest totul e ok.
cezarika21 pe 22 iulie 2013 06:46
Cel mai bun comentariu despre acest film.
corigeb pe 11 Aprilie 2010 03:57
Prea multe nu sunt de spus, as rezuma totul in cateva cuvinte: merita vazut iar si iar si iar...
izzie pe 12 Aprilie 2010 17:25
bun,bun,bun
dur si trist...asa-l pot cataloga...iti lasa un gust amar....ca si A Clockwork Orange...sunt de vazut ambele,cu siguranta!Parerea mea,ca nu se mai fac filme atat de bune ca acum 8 9 10 ani.....
iondindeal pe 14 Aprilie 2010 10:52
exceptional!
Unu` din cele mai bune filme vazute de mine.Un subiect delicat tratat intr-o maniera foarte dura, film cu o interpretare a lui Norton de nota 20
Irina_fire pe 13 Mai 2010 21:14
Consider ca dupa Primal Fear, acesta a fost al doilea cel mai bun rol al lui Norton. O transformare absolut incredibila, care ar fi trebuit sa fie rasplatita cu un Oscar.Nu s-a intamplat asa, dar noi nu vom uita niciodata acest film.
alexaa pe 17 Mai 2010 15:03
un film cu o poveste dura si greu de inghitit .edward norton arata inca odata ce inseamna un actor de calitate si nu scapa rolul din maini realizand un personaj credibil pe care il interpreteaza asa cum numai el poate si stie
alecsandra_boom pe 18 Mai 2010 16:31
o capodopera a cinematografiei....e chiar genial...as vre sa-l vad 3D...mai ales faza in care il pune pe negru sa muste bordura..:)))
kanibalo pe 07 Iunie 2010 22:55
O capodopera de film,un film in care intelegi,inveti si tu ceva,un film care are o poveste fascinanta cu un scenariu genial cu o interpretare de exceptie a lui Edward Norton,probabil cel mai bun rol interpretat de el.
-aix- pe 09 Iulie 2010 18:05
cred ca este cea mai buna drama cu tenta rasiala. mi-a placut foarte mult !
iiii pe 29 iunie 2011 18:23
same...
mvpsebi pe 29 Iulie 2010 02:00
Oamenii - niste creaturi predestinate autodistrugerii..noroc ca sunt capabile si de lucruri minunate, cum e prestatia lui Edward Norton din acest film de exemplu. 'Realist' e cuvantul, din pacate, cel mai bun pt a descrie acest film..
LavyBogdy pe 17 August 2010 10:59
N-am altceva de zis decât : Magnific!
Ura celor albi față de imigranți,cu precădere cei negrii,m-a surprins cât poate fi de mare și cum până și cel mai mic/involuntar gest îți poate aduce moartea.

ice_eyes pe 15 Septembrie 2010 23:46
filmul asta nu ar fi fost la fel daca nu era edward norton,e de nota 20 !!!!
grip pe 28 octombrie 2010 05:14
corect
clash pe 10 Octombrie 2010 22:02
edward Norton cel mai bun actor al generatiei sale!
Edward Norton este extrem de inteligent si asta se reflecta in toate rolurile pe care le-a jucat! poate sa joace orice! Recomand The 25th Hour si The Painted Veil!
PS: Ma bucar ca exista si in tara noastra oameni care apreciaza filemele cu adevarat bune...sunt putini dar bine ca sunt!

kamytza pe 21 Decembrie 2010 01:25
Un film genial...care are o poveste super si din care putem invata foarte multe !!!!! Obligatoriu de vazut CLAR !!!
6rimReaper pe 28 Decembrie 2010 00:33
Finalul schimba totul...
Pana la urma tot la aceeasi parere ajunge

radu0594 pe 04 Ianuarie 2011 16:18
Filmul este destul de bun mai impresionanta este invatatura care ti-o transmite si anume ca orice confilct se soldeaza cu ceva chiar daca este atenuat mai putin sau mai mult.Drama unui copil naiv usor influentabil care sfarseste oribil este momentul critic in acest film.
Method_Man pe 04 Ianuarie 2011 22:43
Tara tuturor posibilitatilor !
Noi toti alcatuim o mare, mare turma. Stiti voi , ca si oile.. Diferenta intre americani insa..si restul lumii, e imensa..americanii chiar se comporta ca niste oi. Am vizionat pe Discovery niste documentare de-a dreptul socante, intr-unul dintre ele..un oras intreg, mii de oamenii s-au lasat “spalati” pe creier..si in cele din urma, au fost “manati” spre suicid ..mentionez ca si-au ucis inainte propriile odrasle.America, a great nation.. construita pe spatele altor popoare, sa fim seriosi.. nu-i inghit ! Vizionand acest film..tuturor celor asemeni mie li se ofera un motiv in plus pt. a-i blama..Totusi, sa nu fiu infantil , sunt si acolo precum si la noi.. oameni si oameni, insa nu prea ai cum sa te abtii sa nu generalizezi, cand vizionezi cate un film de gen, un documentar ,o stire ..sau cand mai citesti o carte ce-ti prezinta istoria acestei “mari natiuni”..mai ales istoria… citeşte
Svastica pe 10 Ianuarie 2011 13:35
Am vazut filmul asta de 5 ori in 2 zile...Pur si simplu nu puteam sa ma dezlipesc de la ecran..
Genial ce pot sa zic;)

Vorador pe 07 Februarie 2011 18:39
Un film extrem de reusit care transmite niste adevaruri ce dor pentru anumite persoane,dar un aspect neinspirat al filmului e coloana sonora care incearca sa dramatizeze prea mult filmul insa Norton face unul dintre cele mai bune roluri.
chetta pe 29 septembrie 2012 09:55
bun comm..
luigiaplusgabi pe 27 Februarie 2011 19:07
o capodopera de film, Edward Norton e magnific.mi-a placut foarte mult !
deea9595 pe 05 Martie 2011 17:00
unul din putinele filme care pot fi numite adevarate CAPODOPERE!!!
iar Edward Norton ar fi meritat Oscarul pentru rolul din acest film!

raduul pe 28 Martie 2011 14:46
e unul dintre cele mai tari filme drama+crima, am ramas pe ganduri vreo 2 zile, si acum cand imi amintesc de el.....................
ovize pe 01 Aprilie 2011 21:20
Un film căruia îi dau nota zece fără strângere de inimă. Șocant,dar în același timp educativ, cu un Edward Norton în forme de zile mari. Recomand
claudio pe 18 Aprilie 2011 18:32
bun
filmul e adevarat ...........este original.....................viatza adevarata