Păreri A doua cădere a Constantinopolului

(1994)

A doua cadere a Constantinopolului

cezarika21 pe 13 August 2013 06:40
Recital de vulgarităţi şi de prost gust
Dornic să repete succesul comercial obținut cu comedia mârlănească „Miss Litoral" (1991), regizorul Mircea Mureşan a realizat un film chiar mai prost decât cel precedent, după un scenariu inept al lui Octavian Sava (autor de scheciuri, monologuri și cuplete muzical-umoristice pentru programele de Revelion de la TVR). „A doua cădere a Constantinopolului" este o comedie de situaţii tipică „tranziției”, cu deghizări şi travestiuri, în care singura valoare estetică erau „ţâţeIe Loredanei” (după cum și-a intitulat Eugenia Vodă cronica spirituală din „România literară”). În rest, confuzie totală, glume de prost gust, vulgaritate, interpretări jenante demne de spectacolele cu amatori de la căminele culturale rurale.

Văzut astăzi, filmul nu reuşeşte să mai schiţeze nici măcar un singur zâmbet, spectatorii rămânând pironiţi… citeşte

eriklebleu pe 16 August 2009 20:34
un gunoi
shusha jenanta, bani aruncatzi pe fereastra. muresan nu a intzeles nimic din sensul revenirii la democratzie.
MrJuVe pe 12 Noiembrie 2012 23:45
Pregateste-ti pixul
E pregatit
Are pasta?
Are! Da si pe-afara

Una din mostrele de comic de limbaj prezente in film, in rest sub orice critica, pe alocuri atat de slab incat nici nu imi venea sa cred pe masura ce ma uitam.

cosmin742000 pe 22 Octombrie 2011 20:00
La filmul asta asta tin minte ca am plans dupa bani si am ras de aia care stateau la coada sa mai prinda bilete
eduard_stratan pe 18 iulie 2023 10:18
cetateanu pe 10 Septembrie 2010 22:50
Filme in care ne mai putem bucura de mari nostri actori de comedie chia daca filmul nu este prea reusit.
Deceoare pe 13 Octombrie 2015 23:05
Film nominalizat la premii internaţionale !
Acesta a fost unul din filmele de ''succes'' , pe care ni le promiteau în decembrie 1989 şi ianuarie 1990 , unii dintre scenariştii şi regizorii rataţi ai perioadei comuniste . Spuneau ei că aveau în sertare tot felul de scenarii care mai de care mai bune şi de premii internaţionale şi pe care cenzura P.C.R.-istă nu i-a lăsat să le producă . Ne-am lămurit !
cl24 pe 19 Aprilie 2010 19:03
Este un film care a fost facut dupa spiritul vremurilor de dupa Revolutia din 1989. Acum pare un film slab.
balta67verde pe 24 Octombrie 2016 19:01
O comedie penibila din seria "democratie prost inteleasa" cand regizorii aveau impresia ca nuditatea si vulgaritatea sunt obligatorii in filmele postrevolutionare.
DeadSea07 pe 14 August 2013 03:44
Ce Penibil cu nudititate la maxim glume proaste nu il recomand
MariusMIonescu pe 27 Septembrie 2010 05:46
Câteva gaguri, actori buni, dar doar atât... Spui "regia: Mircea Mureșan" și ai zis tot.
nemotoujours pe 09 Ianuarie 2013 16:47
PENIBIL
CHIAR PENIBIL......................................................
mongolarix pe 24 Octombrie 2009 18:38
ce prosti suntem noi romani
ce dracu !! filmu asta nu are voturi nimic!! pai macar asta se poate numi film !! nu ca altele romanesti!
alex_il_fenomeno pe 11 Iulie 2013 15:08
Filmul nu a reusit sa puncteze atat prin intamplari cat prin comicul de limbaj, unul genial in care se regaseau actori uriasi ai cinematografiei noastre, plini de umor, in frunte cu indragitul cuplu de pe micul ecran Stela Popescu- Alexandru Arsinel si culminand cu Jean Constantin sau Dem Radulescu. Chiar daca nu stralucesti decat prin glumele spuse de protagonisti, invalmaseala fiind uneori greu de suportat, este un film caruia ar merita sa i se acorde o vizionare.
dumitru petre pe 06 Ianuarie 2006 01:53
cum pot intra si eu in posesia unor poze cu acesti mari artisti (dem radulescu,puiu calinescu ,jean constantin , etc.)????????/
bizonul pe 10 noiembrie 2014 07:30
Mai... tu na-i minte ! Pai ... ce ne aflam in anii 60 cand alergau oamenii ptr. o poza cu Pierre Brice, Alain Delon, sau Giani Morndi, pai ce sa faci cu pozele acestor hahalere !? Dar poti sa le faci tu, fara sa mai pui intrebari aiurea.
fanfilmero pe 14 August 2022 21:18
Al doilea kitsch , după Miss Litoral..........????????
Horatiucrisan pe 25 August 2020 21:31
Un gunoi, un matz de celuloid. Nota 2 doar pt ca mai vedeam "peisaje" ale acelei epoci de imediat de dupa Revolutie cu bișnițari, afaceriști de carton, table aduse din Vest pe străzile înțesate de Dacii.