Păreri Triunghiul morții

(1999)

Triunghiul morții

Narcis_1976 pe 29 Ianuarie 2011 21:09
m-a emotionat pana la lacrimi, am vazut ca cineva i-a acordat nota 1, ala nu-i roman
caroldaniel67 pe 3 ianuarie 2013 20:29
Si eu i-am dat 1, dar asta pentru ca nu exista 0...
Narcis_1976 pe 31 decembrie 2018 17:58
PSD-ist sau nu , cu siguranța si-a iubit neamul românesc. Cu moartea lui nu cred ca o să mai vedem filme despre istoria neamului.
cezarika21 pe 30 Octombrie 2014 16:51
Eroismul militarilor români în luptele pentru apărarea patriei
"Triunghiul morţii" rememorează cele mai importante momente ale Campaniei României din anul 1917, aducând în atenţia publicului luptele îndârjite de la Mărăşti, Mărăşeşti şi Oituz, exemplele de eroism ale căpitanului de mitraliori Grigore Ignat şi ale sublocotenentului Ecaterina Teodoroiu, precum şi trădarea colonelului prinţ Alexandru Sturdza, renegat de întregul popor român pentru că a trecut la inamic, călcându-şi jurământul de loialitate. Ca şi în celelalte filme, regizorul Sergiu Nicolaescu realizează secvenţe de luptă spectaculoase cu mulţi figuranţi, scoţând în evidenţă distrugerile provocate de război.

Văzând acest film, nu poţi să nu verşi o lacrimă pentru eroii români căzuţi în luptele pentru apărarea patriei şi să nu regreţi dispariţia tragică a unei generaţii care ar fi putut să contribuie la… citeşte

cetateanu pe 23 Octombrie 2010 13:38
Pelicula este o nouă pagină a filmului românesc, având la bază mari momente din istoria României. Acest film se bazează pe evenimentele Primului Război Mondial, când România lupta pentru a redobândi Ardealul şi identitatea naţională. Sunt prezentate momentele istorice care au făcut înconjurul Europei, cele de la Mărăşti, Mărăşeşti, Oituz, din vara anului de graţie 1917. Ecaterina Teodoroiu (Ilinca Goia) este singura femeie care participă activ pe front în aceste bătălii. Rănită fiind, este vizitată la spital de Regina României (Maia Morgenstern). Eroina Ecaterina Teodoroiu are gradul de sublocotenent al Armatei Române.
ionut77 pe 24 Septembrie 2011 13:57
reaper
UN FILM PE CARE TOTI ROMANII TREBUIE SA-L VADA...........................
kanibalo pe 13 Iunie 2010 14:35
Un film bun,regizat de nemuritorul S.Nicolaescu,cred ca regizorul cu cele mai multe filme si ca regizor si ca actor
IGPR pe 20 Februarie 2011 09:22
despre film
SĂ TRĂIŞTI MAESTRE,ASTEA SUNT FILMELE DE CARE AVEM NEVOIE ŞI DE CARE AU NEVOIE TINERII DIN ZIUA DE AZI NU FILME STRĂINE,VĂ COMUNICĂM SINCER CÂND NE UITĂM LA UN FILM ROMÂNESC NE CREŞTE INIMA.BRAVO MAESTRE
Cristo1985 pe 6 octombrie 2011 16:30
Bun filmul, dar scenariul este scris de domnul presedinte Corneliu Vadim Tudor. Mare valoare, sper sa ajunga in cele din urma presedintele acestei tari.
xzibit pe 09 Ianuarie 2013 19:05
Ar trebui sa apreciem mai mult capodoperele cinematografiei romanesti!Sa intelegem mesajul filmului fiind acela ca cineva chiar s-a sacrificat pentru Romania si a iubit-o cu adevarat.Cinste lui Sergiu Nicolaescu si Dumnezeu sa-l ierte!
adrianpana pe 11 Noiembrie 2012 08:27
toata lumea trebuie sa vada aceste filme incredibile, pacat ca nu se mai faca asa filme romanesti. Pacat ca se pun accent pe telenovele
deadlord pe 26 August 2012 20:23
Unul dintre putinele filme romanesti care m-au facut sa plang.
caroldaniel67 pe 3 ianuarie 2013 20:30
si eu ma plans, dar dupa timpul pierdut degeaba...
reivan pe 02 Iunie 2012 23:00
Nicolaescu traieste in filmul lui...seamana cu Ed Wood. Cunoscatorii o sa isi dea seama despre ce e vorba.
Cel mai overrated regizor roman din lume , cat despre film....?..las-o asa

Deceoare pe 6 noiembrie 2014 23:32
Am cautat in DEX - nu am gasit cuvantul "overrated" .
Iulidesprefilme pe 12 August 2016 19:41
O pagină dramatică din istoria noastră în viziunea regizorală a celebrului Sergiu Nicolaescu...Dacă ar mai face și azi cineva așa filme, n-ar fi bine ?
gabrrieldc pe 10 Aprilie 2016 22:31
Un film interesant
In conditiile vitrege avute la dispozitie, S. Nicolaescu a reusit sa produca un film bun !
balta67verde pe 22 Octombrie 2016 12:39
Un film bun, un film reusit. Luptele din WW-1 au fost poate mai crunte si mai sangeroase decat cele din WW-2. Nicolaescu a reusit sa faca ceva foarte bun.
alex_bogdan93 pe 01 Octombrie 2015 22:31
Un film bun despre luptele romanilor de la Marasti, Marasesti si Oituz impotriva germanilor. Parca-i altceva cand tovarasu' Regizor face filme in perioada post-decembrista.Ar fi fost si mai bun daca nu-l lua ca scenarist pe tovarasu' Tribun.

Filmul reda spectaculos ororile WW1 in Romania (modul de viata in transee, zgomotele de tunuri si muschete , impuscaturi , explozii, mitraliere, soldati echipati cu masti de gaze care se lupta intr-o atmosfera apocaliptica plina de oroare nemaintalnita , sunetele muribunde ale soldatilor raniti, un soldat batran care isi pierde toti cei 5 frati, rapusi si cazuti in noroiul de pe transee, cadavrele soldatilor asezate pe post de cazemata, liderii agitati, presionati de timp caci trebuie sa dea tot ce-i mai bun pentru a nu lasa si ultimul petic de pamant ramas pe mana inamicilor, dezertori executati de pluton ) . Actorii au… citeşte

pappilon pe 23 Septembrie 2011 20:19
Are si merite intradevar dar inainte de toate vreau sa va spun ca a fost omul comunistilor si tot ce a facut pana in 89 a fost multe 'opere"falsificate. Am cresct cu el si mi-au placut enorm filmele lui pt ca altii nu prea existau si educatia noastra era limitata de ciuma rosie ca si indoctrinarea noastra care a distrus in cei peste 40 de comunism orice limita de supravietuire a natiei noastre. Traiasca ultimul mare razboinic si marele nostru erou MARESAL ION ANTONESCU, pururea vei fi in inimile noastre mari ta! Ai iubit atat de mult Tara Romaneasca incat dusmanii tai incearca si acum sa te considere o persoana controversata! Dumnezeu sa te binecuvanteze pentru tot ceea ce ai facut pentru acest popor, fiind la un pas pt starpirea comunismului definitiv in lume!
pappilon pe 23 septembrie 2011 20:24
Onoare armatei romane , dumnezeu sa binecuvanteze armatele noastre care si-au dat viata pt Tara Romaneasca!
Deceoare pe 6 noiembrie 2014 23:29
Va rog sa nu mai fiti subiectivi . Luati in calcul opera , nu persoana ! Acesta este un site CINEMATOGRAFIC . Se discuta operele cinematografice ale autorilor romani si straini .
matew10 pe 23 Noiembrie 2022 11:02
O pagina de istorie zbuciumata in stilul lui Nicolaescu oferă câteva scene interesante. Eroism, sacrificiu, determinare. Este de fiecare data impresionant numărul figuranților in filmele istorice ale lui Nicolaescu. Merita revazut