Păreri The Terminator

(1984)

Terminatorul

italianobosss pe 07 Ianuarie 2010 14:47
doamne
Bai nu va mai suportati, in 84' pun pariu ca toti il laudati ca fiind cel mai tare film vazut, acum normal lumea a evoluat (la fel si filmele, efecte speciale mai bune etc), iar un film facut acum 26 de ani...pare banal...dar sa nu uitam ca pana in 2000 toti va credeati "mici terminatori"...primul Terminator care l-am vazut a fost 2, a avut un impact mare asupra mea, varsta fiind si frageda 10-12 ani...pot spune ca asa o sa ziceti si peste 30 de ani despre filmele de acum gen : Transformers,Avatar,Ice Age etc.

Criticati filmele din prezent, nu capodopere din anii trecuti doar pentru ca lumea a evoluat si avem acum "efecte mai CUL". Scenariul ramane unul captivant, urmaririle te tin cu sufletul la gura.

Kable pe 2 iulie 2010 23:50
Ai dreptate , doar ca unii nu stiu sa analizeze un film cu anul aparitiei lui si fac comparatia cu un film din aceasta perioada.
cezarika21 pe 26 Noiembrie 2014 08:15
Când viitorul începe să ne bântuie...
"The Terminator" este un film SF clasic (precum "Metropolis", "Alien", "Star Wars", Blade Runner" sau "Back to the Future"), care a marcat istoria genului prin viziunea sa întunecată a unui viitor distopic, prin acţiunea sa plină de suspans, prin ritmul său rapid şi prin efectele vizuale inovative.

Acţiunea filmului se petrece pe două paliere temporale: cel prezent (în Los Angeles-ul anului 1984) şi cel viitor (în anul 2029, în ruinele unei civilizaţii devastate de un conflict nuclear şi apoi de încercarea maşinilor concepute de om de a-i extermina pe cei văzuţi ca potenţiali inamici). Călătoria în trecut a unui cyborg (acel Terminator) şi a unui om este destinată a modifica raportul de forţe dintre cele două părţi, dar conţine ea-însăşi mai multe paradoxuri ontologice care fascinează şi astăzi şi care nu pot fi explicate, forţând… citeşte

serghei_romanu pe 02 Ianuarie 2010 22:55
CE film!
Intunecat, atmosferic, socant de realistic pentru anul 1984.Adevaratul debut al deja celebrului James Cameron, s-a bucurat de un succes urias in intreaga lume, in primul rand datorita unui scenariu magistral.Parerea mea sunt 2 filme care iti inspira o atmosfera de te furnica pielea cand le urmaresti.Unul este mai lent si mult mai greu de inteles: Mulholland Dr, iar celalat este TheTerminator.Decorul este intunecat, mult mai sarac in efecte speciale decat T2, insa mai infricosator as putea spune.Pentru mine va avea un loc special, intotdeauna.9/10
Radu1711 pe 04 August 2009 10:53
Radu1711
Filmu acesta este facut cu 3 ani inainte sa ma nasc, dar sa stiti ca este un film super daca am fi in 1984.pe vremea aceea era cel mai tare
claudiu-daniel-lugoj pe 21 Mai 2009 18:51
claudiu-daniel lugoj
destul de bun filmul pentru anul respectiv arnold ca de obicei fantastic.
Stephen2D pe 02 Februarie 2016 13:33
Acest comentariu vine din viitor.

pssst pe 19 August 2003 11:29
cineva zicea ca este un film-cult. eu zic ca este in mod cert un film cu un subiect foarte incitant: o masinarie facuta de om distruge omul.

facind aluzie la frankenstein si la ideea de miscreation care se intoarce impotriva creatorului, este foarte interesant de observat ca jocul omului de-a Dumnezeu are influente care nu se pot cuantifica decit in decenii...

de la 1984 scris de George Orwell (vizionarul!) nu am vazut un film cu un subiect mai dramatic in aceasta tema. prima oara l-am vazut dupa 89, pe o caseta nenorocita, dar a avut un impact deosebit asupra mea. am urmarit ideea si am vazut si #2 si am fost deosebit de surprins de tehnologie si de filmari!

poate gindurile omului din subconstientul colectiv sunt cele care au determinat frica asta de a lupta pentru supravituire cu propriile creatii, ca un fel de corolar al gindurilor… citeşte

pssst pe 19 august 2003 11:29
matrix a fost dur de data asta: ii dau dreptate si totusi trebuie sa nu uitam citeva aspecte: - ideea e interesnta: masinile facute de om vor sa-l faca pe acesta carne de mici: matrix, nu seamana cu ideea de baza din alte filme, in care insa masinile (mai destepte) nu il distrug pe om, ci il exploateaza mai rau decit le exploatam moi pe animale? - efectele speciale sunt totusi de aproape 20 ani: este adevarat ca star wars si alien insa sunt de departe mult mai bune la acest capitol; - ideea care m-a impresionat cel mai mult in film si care o bate si pe cea din T2 si pe cea din T3: un OM vs. an indestructible machine! este genial si cine i-a dat ideea lui Arnold sa faca el pe masina a fost genial! nu stiu daca stii, dar hai sa ne gindim ce era daca respectau scenariul initial si T100 era oj simpson iar luptatorul pentru libertate era Arnold: era o MEGA plictiseala: asa, lucrurile devin cu adevarat dramatice!
ahnaid pe 26 Decembrie 2009 15:25
asa da!!!
cele mai tari serii dupa parerea mea din istoria sf-ului!mi-au placut la nebunie mai ales partea a 2-a,aceea pot spune ca a fost preferata mea!aveam 2 ani cand a fost facut filmul si cred k am 15 ani de cand ma tot uit an de an la terminator partea 1 si a 2a fara sa ma plictisesc!si partea a 3-a a fost si inca este bestiala!bravo arnold!!!
Cristi Weed pe 12 Mai 2008 16:06
Slab , la fel de slab ca al treilea ! Cel mai bun film din serie , care merita intr-adevar 5 stele este Terminator 2 - The Judgement Day !
claudiu-daniel-lugoj pe 21 mai 2009 18:50
foarte adevarat ce zici ca terminator 2 nu va mai fi altul.
YgReK pe 31 iulie 2011 18:05
Intradevar,T2 e cel mai bun din serie,dar in orice caz acest film NU e slab,e un film foarte bun pentru anul respectiv :)
gaga pe 08 August 2008 17:11
e destul de infricosator cum o urmareste pe aia.
FreakDoll pe 16 August 2009 23:36
Nu este impresionant din punctul unora de vedere pentru ca il judeca in 2009. La vremea lui a fost un adevarat fenomen si, pentru mine, o sa fie mereu un punct de referinta pentru genul lui.
claudiu-daniel-lugoj pe 23 octombrie 2009 13:00
Corect buna remarca,sunt de aceasi parere cu tine.
Theodor2011 pe 27 Martie 2012 14:57
The Terminator, filmul inaugural din serie. Un SF cu efecte speciale excelente pt acea vreme. Linda Hamilton si Michael Biehn s-au completat foarte bine. Nici Arnold nu se lasa mai prejos si interpreteaza excelent rolul terminator'ului model Cyberdyne Systems T101 (al corporatiei Skynet) (aliaj metalic acoperit de tesut uman) programat s-o extermine pe mama lider'ului rezistentei umane (Sarah Connor).Filmul meu preferat din serie. L-am vazut de peste 10 ori!
paul2000 pe 18 Decembrie 2009 12:42
Terminator
Un film de referinta in materie de SF! Foarte Bun pentru anul respectiv! Efectele speciale sunt realiste si povestea originala, iar actiunea intensa! Va recomand sa il vedeti!
YgReK pe 18 August 2009 11:21
Un film foarte bun mai ales pentru anul respectiv .......dar din pacate nu-l intrece pe al 2-lea :)
Matrix pe 26 August 2003 14:55
Un film care mi-a placut la vremea respectiva (pana in 89, nu stiu exact cand).... dar atunci imi placeau aproape toate filmele (mai ales daca circulau pe video).
Ultima data cand l-am vazut a fost dupa 92, cand rula la cinema. Stiu ca am iesit foarte dezamagit de la film. Poate pentru ca aveam mai multe filme la dispozitie de vazut si comparat sau pentru ca pur si simplu ma plictisisem de Arnold.
Acum doua luni cand pe forum se dadea o lupta apriga intre fanii t si M, protv a difuzat t1 si t2. Am incercat sa-l mai vad o data, macar sa-mi amintesc anumite faze, sa am o paine de mancat in lupta contra fanilor t. N-am rezistat mai mult de 15 minute. Ideea buna, dar deja arhicunoscuta iar scenariul este subtire (doi roboti care se urmaresc tot filmul, nu tu suspans, nu rasturnari de situatie sau ceva destept, doar n explozii/minut).
Sa nu ziceti ca Arnold e cool ca… citeşte

robertsandu pe 20 iulie 2012 12:22
The Terminator face parte din exact aceeași clasă cu Star Wars, Alien și Back to the Future. Filme clasice, care nu și-au pierdut nimic din farmec, deși au apărut acum multe decade.
ilinescu_viorel pe 4 august 2017 08:31
Matrix, cred c-ai gresit filmul; in Terminatorul nu se lupta doi roboti si este o singura explozie, la sfarsit cand explodeazq cisterna.
robertsandu pe 20 Iulie 2012 11:41
The Terminator (Acțiune-SF, 1984), R: James Cameron
9/10

Deși departe de a fi un film perfect – efectele speciale au îmbătrânit oribil, iar jocul actoricesc este în dese rânduri modest –, The Terminator seduce prin modul cum integrează scenele de acțiune de o consistentă valoare intrinsecă într-un scenariu ce poate fi numit fără rețineri deschizător de drumuri. James Cameron a stăpânit dintotdeauna arta de a face un film de acțiune așa cum trebuie. Pentru el, scenele violente (împușcături, urmăriri, explozii ș.a.) sunt importante numai dacă respectă identitatea unui film. În The Terminator, comuniunea dintre acțiune, violență și idei e totală.

bogdan0125 pe 11 Iunie 2010 17:25
Obligatoriu de văzut
Sunt sigur ca in 1984, toti ziceau ca este cel mai bun film, cu efecte speciale foarte bune pentru acea vreme. Acum tehnologia a evoluat si este normal sa nu ni se mai pare un film asa de bun. Oricum mie mi-a placut mult, atat poveste cat si actorii (mai ales Schwarzenegger care a jucat foarte bine). De asemenea este si filmul de debut al lui James Cameron, de care nu prea auzise nimeni inainte sa apara acest Terminator.
S0bY pe 08 Februarie 2009 16:16
ma eu zic ca filmul merita 5 stele ... eu sunt fan nr 1 star wars si dupa aia terminator dar chiar se pot compara ca succes unu cu altu ... ideea e ca in terminator aveau o tehnologie foarte avansata poate chiar mai avansata ca in star wars :-? adica aia sure nave de razboi jedi powaaaa si toate alea dar totusi astia aveau masina timpului :)) ... ceea ce denota ca "imparatul" si cu "yoda" puteau fi asasinati de la nastere :)) dar nu asta era rostu ideea e ca terminator ... toate leam vazut de peste 30 de ori si pe cuvantul meu daca mam plcitisit vreodata are scene nemaipomenite trucajele sunt imbatabile pt acea vreme in terminator 1 cum si-a scos ochiul in baie arnold sau cum isi muta asa zisii "nervi" ca sa isi comande degetele de la mana sa vada daca merg si acel schelet care era foarte bine trucat si facut ..... sa nu mai zicem de termiantor 2 care a avut trucaje care a rupt orice alt… citeşte
mu_zz_i pe 15 Ianuarie 2007 00:08
Filmul este bun insa pt anii '80, chiar '90, pt ca acum efectele sunt mai bune daca ne referim la filmele de top din acesta perioada cum era si el atunci. Cand l-am vazut eram prea mic ca sa inteleg ce se petrecea in film, nici nu stiam cum arata un calculator, insa imi placeau bataile s exploziile din film. Asta e genul de film in care trebuia sa joace Arnold mereu nu Hercule, Gravidul sau mai stiu eu ce alta porcarie. Oricum un lucru e sigur: daca e sa intrebi un copil oricat de mic de unde il stie pe Arnold pot sa pariez ca el iti va spune ca din Terminator. Fimul acesta la facut cunoscut la noi in tara si nu numai.
MikkaelWolfganger pe 21 Februarie 2013 11:40
Epic
Unul dintre cele mai epice filme.Ce replici puteau sa scoata actorii aia!
g3orge13 pe 25 mai 2015 17:02
Fuck you, asshole? :))
ciprian34 pe 18 Iunie 2012 18:23
Un film , care la data aparitiei lui pe ecranele din Romania a facut senzatie
isip pe 08 Noiembrie 2009 22:21
alin the best
da un film ft bun la vremea aceea si arny al nostru era in voga cu acel fim a castigat multe incasari uriase in boxx-office ce sa mai zic destul de bun prima parte da sa vedeti cea de a 2 a parte care e cea mai k-lumea.
BJohnBlazkowicz pe 22 Decembrie 2007 02:48
ca Matrix vrea sau nu, filmul e de referinta deja
Cosmin pe 09 Februarie 2007 08:01
Mie imi plac toate filmele din seria Terminator ... prima data cand l-am vazut a fost in '92 dak nu ma insel am ramas uimit. Nu aveti ce zice orikum pt. un film facut in '84 este magnific asha ca Forzza Arnold
florin pe 06 Ianuarie 2007 22:21
auzi ba ty esti cu capul nu vezi ca terminatorul este un fm de adulti si de inteligenta
Neuptolem pe 17 Noiembrie 2006 10:15
Extraordinar Pssst!
TLD pe 19 August 2003 12:01
Pt vremea lui a insemnat multe! Acum inca mai reprezinta: pt adevaratii fani!
claudiu-daniel-lugoj pe 23 octombrie 2009 13:03
Corect,fani adevarati stiu ca a fost un film de referinta si un nou inceput pentru filmele de genul SF.
belora pe 21 Septembrie 2009 22:51
SUPER FILM
SUPER ARNOLD ROLURILE DIN SERIA TERMINATOR I-AU ADUS CELE MAI MARI INCASARI CELE MAI BUNE FILME ALE LUI
jorjes pe 09 Iulie 2009 00:07
intrebare
pot sa descarc filme de pe site?????si daca da cum unde???????ms anticipat
T-Y pe 26 Septembrie 2003 10:21
nu stiu cum a putut cuiva sa-i placa un film creat prost pentru oameni a caror inteligenta este buna de aratat ca degetul copilasilor: vezi baietel, daca nu esti cuminte, ajungi ca ei!
YgReK pe 11 februarie 2010 21:18
Te-ai trezit tu sa comentezi un film mai inteligentule ??
LavyX pe 19 februarie 2010 17:29
cam patetic comentariul tau nu te supara :) eu inteleg sa nu`ti placa da de aici pana la a spune k e un film creat pt oameni a caror inteligenta lasa de dorit .... mi`as dori sa te vad argumentandu`ti parerea , dar avand in vedere k e postat acum 6ani nu prea am sanse :) pacat :)
Gospin pe 01 Iunie 2009 16:17
Sincer , cred ca este cel mai slab din serie ( cu parere de rau pt. fani) insa nu pot spune ca nu merita vazut ! 7 stelutze pt prestatia lui AS !
Wonka pe 12 iunie 2009 19:14
de vina dupa parerea mea este anul si normal efectele speciale , la acea vremea era redusa
Radu1711 pe 4 august 2009 10:55
tu nu iti dai seama ca filmul ii facut din 84, ai vrea sa aiba efectele ca si Transformers Revenge Of The Fallen?
Luk__ pe 19 Aprilie 2022 00:08
Old Time Classic
Tot timpul am avut impresia ca am văzut acest film când de fapt nu îl văzusem ! Având in vedere perioada in care a fost făcut filmul este genial si când vine vorba de efecte speciale dar si poveste.
TitoJacksana pe 11 Aprilie 2022 03:18
Un film ahead of it's time, fara îndoiala. Sequel-ul a fost mai bun.
forever_young_ pe 01 Martie 2021 20:29
FOARTE BUN !
un film pe care-l vezi si revezi fara sa te adoarma ...un sf care acum aproape 30 de ani a avut incasari de milioane de dolari ...
user-5e7b2f4dad84f pe 30 Martie 2020 20:54
Un film foarte bun! Un sf reușit! Primul film mare a lui Arnold
user-5e3595f69d3aa pe 01 Februarie 2020 17:20
Pai si cum il vad full...in afara videoclipului de 2 min?
Smrs pe 09 August 2019 00:26
Excelent
Un adevarat clasic. De pastrat in colectia personala!
Stefan_Adrian_Iliescu pe 15 Septembrie 2018 02:10
Super tare filmul chiar și la vremea lui..........................
carmen_angelus_romila pe 19 August 2018 20:49
Un film de referinta al actorului Arnold Schwarzenegger, un inceput fulminant de serie, o realizare extraordinara a regizorului James Cameron.
cezarika57 pe 08 Iulie 2018 08:15
Punct de referinta in istoria cinematografiei si practic propulsarea carierei lui Arnold Schwarzenegger in cinematografie
andrei_oarga pe 28 Decembrie 2017 19:03
Un film sf-acțiune excelent,efecte bune in ciuda anului apariției si a bugetului redus,suspans de la un capăt la altul,mai ales spre final,scenele de acțiune reușite iar Arnold Schwarzenegger,Linda Hamilton si Michael Biehn au fost foarte bine aleși in rolurile lor,obligatoriu de vazut pentru orice cinefil!
Dragos.87 pe 14 August 2017 13:33
Asta e primul film din seria de succes Terminator si totodata a dat startul de-a lungul anilor deschizand poarta catre alte productii Terminator. James Cameron chiar a dat lovitura cu acest film.Are o actiune buna si un suspans captivant iar efectele speciale sunt reusite pentru anul in care e produs.Este un film echilibrat care contine toate ingredientele unui film de actiune si Arnold Schwarzenegger mi se pare o alegere perfecta in rolul de Terminator.Un film care nu trebuie ratat sub nici o forma!
Andrey9211 pe 01 Aprilie 2010 21:18
un film superb la vremea lui , actorii de nota 10!
alin_06 pe 14 Martie 2010 19:35
Filmul e filmat in 1984. E destul de bun. Merita nota 8
serban_ionescu pe 15 August 2016 19:23
Un film tipic de superactiune SF. DE REFERINTA pentru anii '80 ai secolului trecut
Terminator, primul film al seriei, realizat cu 32 de ani in urma(1984),este un film SF. de superactiune care nu duce lipsa de absolut niciun element caracteristic acestui gen de filme si care deci contine din plin atat focuri de arma, urmariri spectaculoase de masini, explozii si nicidecum in ultimul rand tensiune si suspans din abundenta cat si elementele specifice SF foarte bine realizate ale unui robot umanoid foarte bine perfectionat pentru a imita cu brio rasa umana trimis cu ""masina timpului"" dintr-un viitor relativ putin indepartat, ca si un alt personaj de data aceasta 100% omenesc, fiecare dintre ei avand de rezolvat misiuni total opuse. Foarte buna interpretarea lui Arnold Schwarzenegger in rolul robotului umanoid . Chiar daca… citeşte
AlexandruDragosStegaru pe 23 Ianuarie 2016 18:21
The Terminator
Sorin87 pe 05 Decembrie 2014 22:24
Este primul film thriller pe care l-am vazut pe caseta veche si pot sa spun ca ramane la fel de interesant ca si de prima data cand l-am vazut
emy_sinaia pe 14 Septembrie 2014 00:13
A fost odata...
Erau odata pe vremea comunismului acele filme pe casete vhs urmarite pe ascuns in gasca, care ne fascinau desi erau alb-negru, iar dupa revolutie la cinema nu puteai sa-l vezi daca n-aveai o pila la caserie...
Infinity pe 24 Septembrie 2013 19:10
The Terminator (1984)
Au trecut aproape 30 de ani de la aparitia acestui film. Exista o diferenta de la cer la pamant intre efectele realizate atunci si cele realizate in ziua de azi. Pentru vremea aceea, efectele au fost unele de top. Filmul abunda in actiune si efecte. Este filmul care l-a propulsat pe Arnold in "varful lantului trofic" al genului action.
The_Expendable pe 13 Martie 2013 17:51
Cel mai bun film
Nu criticati acest fim , ii cel mai bun film din vremea respectiva , poate nu la fel de bun ca Terminator 2 Judgement Day , insa mai bun decat partea a 3-a.

Filmul ii foarte interesant , multa actiune. Nu se mai fac astfel de filme in zilele de azi