Păreri The Others

(2001)

Ceilalți

carol18661914 pe 07 Decembrie 2009 01:18
Ideeea filmului este una extraordinara. Ce sa mai zic, am ramas profund multumit dupa vizionare.
Zuza pe 17 iunie 2011 19:59
Adevarat, cred ca asta e formula: "am ramas profund multumita dupa vizionare".
movie4 pe 15 Februarie 2010 23:15
un film psihologic foarte bun, cu un final imprevizibil. Nicole Kidman a jucat foarte bine, si copii la fel. Un film de calitate, nu trebuie ratat
alali pe 24 Aprilie 2015 14:25
Jocul teoriilor ... gresite..
Daca numesc acest film ca fiind de autor, cred ca nu gresesc cu nimic. Desi facut in maniera corporatista, cu implicarea Miramax, filmul si-a pastrat in mare masura independenta ca viziune. Amenabar reuseste sa-si realizeze propriul scenariu in maniera in care l-a simtit si gandit.
Chiar de la inceput, filmul are o nota distincta. Acea boala ciudata face ca actiunea sa fie deosebita, atipica pentru acest gen horror. Apoi apar regulile care produc o tensiune suplimentara, ca ulterior, atmosfera apasatoare sa fie completata de lumina, o lumina nesanatoasa si artificiala. Astfel, tot filmul are un colorit aparte. O munca impresionanta a lui Javier Aguirresarobe, in calitate de director de imagine. Nu obisnuiesc sa fac aprecieri tehnice, dar aici este ceva deosebit si trebuie apreciat ca atare.
Provocarea cea mai mare vine totusi de la schimbarile permanente de directie a… citeşte

Dia pe 15 Ianuarie 2009 16:14
WOW! Un film exceptional. Eu nu l-as incadra in genul horror ci mai degraba in cel psihologic. Pintre singurele filme la care nu ai cum sa-i intuiesti sfarsitul. Interesanta viziunea lui Alejandro Amenabar din final. Merita vazut!
AdriAdrianna98 pe 31 decembrie 2016 01:05
Are si destule momente horror. Are jump scareruri, atmosfera terifianta, jocuri de sunet menite sa sperie etc.
danucu pe 23 Ianuarie 2010 14:31
un film foarte bun. trebuie sa spun ca finalul l-am intuit. totusi, nu a pierdut din farmec. nicole kidman intr-un rol jucat magnific, copiii de nota 10. un film de urmarit.
adi_ramses pe 24 Aprilie 2010 22:53
A fost genial
filmul e psihologic si foarte bine gandit. aduce cu "the sixth sense",cam aceeasi idee care intotdeauna impresioneaza. finalul spectaculos de nota 10
FlorinMovieFreak pe 23 Martie 2011 20:00
Well well well ..
La asta nu ma asteptam nici eu .. ma tot gandeam la atatea scenarii .. cum ca .. erau pe asa si dincolo .. servitorii .. sau Nicole crazy .. dar finalul m-a dat pe spate .. e genul de film pe care-l vezi .. si dupa stai sa discuti :) Superb acting ..
cezarika21 pe 08 Septembrie 2016 08:22
Personaje închise pe vecie într-un labirint
Puternic dominat de patima banului, Hollywood-ul aduce din când în când publicului spectator câte o surpriză cinematografică care aruncă în aer toate clișeele tipice marii majorități a filmelor produse pe parcursul unui an. ”The Others” este una dintre aceste plăcute surprize care ne fac mai frumoasă viața de cinefil.

Atmosfera gotică a filmului iese în evidență încă de la început: un conac victorian scufundat într-o ceață densă pe o insulă britanică aproape pustie. Pare o ceață a uitării veșnice în care sunt condamnate să trăiască și să se chinuiască sufletele damnate. Atmosfera apăsătoare a conacului părăsit este completată de izolarea sa față de lumea vie: nimeni nu-i mai calcă pragul, poștașul și preotul nu mai vin de ceva vreme, iar ultimii servitori au dispărut în mod misterios. Singurii locuitori (o femeie… citeşte

bunny_funy pe 14 Decembrie 2009 12:34
bunny
Foarte foarte foarte bun film. Un film demn de nicole kidman in care a jucat de 10. Orice iubitor al genului trebuie sa-l vada.
kwynn pe 07 Martie 2011 13:29
Finalul e printre cele mai bune vazute vazute de mine, total neasteptat.Nu prea e chiar horror dar are mister si suspans.
Ynspy pe 03 Mai 2010 20:29
un horror de referinta,un film care iti capteaza si iti trezeste simturile...ceea ce m-a impresionat la acest film este atmosfera demna de un horror de calitate,suspansul,planurile intunecate , scenele de groaza atat de atent lucrate si o nicole kidman ireprosabila..merita vazut...
ela009 pe 08 Ianuarie 2010 19:20
super bun filmul , cu un final neprevazut , merita vazut :)
adrianas10 pe 30 Decembrie 2010 22:52
Unul din filmele mele preferate. Il recomand tuturor ... iar finalul e total neasteptat
marius pe 12 Iunie 2008 21:18
Senzational film cu un final la care nu ma asteptam.
chuckyfan pe 29 Martie 2010 19:29
film foarte reusit iar finalul m-a lasat cu gura cascata
Tom-master pe 10 Aprilie 2010 14:43
TO
filmu asta m`a tinut atat de mult in suspans si mi`a bagat frica`n oase mai mult ca orice film de acest gen ( groaza, psihologic.. ) nu sunt fanul acestor filme dar pe acesta n`am cum sa`l ignor.. e o capodopera.pe acei copii nu stiu unde i`au gasit... fete palide, ochi albastrii ( sau verzi ;)) )superb filmul... infricosator
Theodor2011 pe 07 Aprilie 2016 17:43
Filmul, nu este horror in niciun caz, ci o combinatie de gen'uri drama+mister. Un film psihologic. Atmosfera creata este superba. Mi-a placut acea casa victoriana sinistra potrivita povestei filmului si decorul sumbru si intunecat. Nicole Kidman, a jucat si a aratat impecabil. Mi-a placut si finalul imprevizibil. The Others, unul dintre cele mai bune filme vazute de mine. Nota 8.5
cezarika21 pe 7 septembrie 2016 11:43
Este mai mult o combinație de film psihologic și horror gotic; există suficiente elemente horror (fenomene de tip poltergeist, fetița posedată, stafii ce bântuie lumea celor vii).
zgubi pe 07 Decembrie 2010 23:42
o actiune foarte bine construita cu un final total neasteptat.nota 10 !
PinkPanther pe 18 Septembrie 2010 23:24
Foarte tare!
Filmul e original, in special datorita perspectivei din care e privita actiunea. Merita vazut.
betty_blondutza pe 29 Ianuarie 2010 19:27
mi-a placut
L-am vazut cand aveam 11 ani si m-a marcat. L-am cautat dar nu-i mai stiam numele.M-am bucurat foarte tare cand l-am gasit si am de gand sa-l mai vad inca o data.
AdriAdrianna98 pe 31 decembrie 2016 01:06
Eu l-am vazut azi pentru a 3-a oara si m-a bucurat la fel de mult. E uimitor cat e de bun.
goldenleaves pe 17 Decembrie 2011 21:03
Film perfect de groaza...foarte bun l-am vazut la recomandare celor de pe cinemagia si il recomand mai departe :)
Alexandru93 pe 25 Aprilie 2012 12:30
Clar, cel mai bun film de groaza pe care l-am vazut pana acum. Suspans, mister de toate.
radu3455 pe 10 Decembrie 2011 10:08
un thriler nemaipomenit,mi-a placut foarte mult de Nicole Kidman si cei doi copii
andyy pe 09 Mai 2010 02:09
Excelent film.Plin de tensiune si de mister,iar finalul este de-a dreptul spectaculos. Aceste se poate numi un fim de groaza adevarat,in care suspansul este creeat de scenariu si interpretarea actorilor, nu de efecte speciale.Merita vazut chair si de cei care nu agreaza acest gen de film.
aaandra. pe 20 Decembrie 2010 22:03
filmul e bun, mai mult psihologic decat horror. finalul total unexpected. merita vazut.
stricted pe 25 Noiembrie 2016 21:57
The Others – creează un efect mult mai puternic, apelând la mijloace mai subtile. Niciun monstru nu sare din umbră pe neașteptate, sângele nu curge în valuri, dar atmosfera este astfel construită încât ești menținut în permanență într-o stare de încordare, care crește odată cu trecerea mai multor minute din film.
Tina_Maria_Valentina pe 25 Septembrie 2015 22:00
Foarte frumos filmul,dar eu nu as pune horor pt ca nu este....
Maluma pe 15 Octombrie 2019 12:39
Finalul a fost chiar surprinzător dar nu a făcut tot filmul.De apreciat e că regizorul a conturat suspansul trezind frica în spectator fără să apeleze la sânge și la crime.Latura psihologică este foarte bine pusă în evidență și Nicole Kidman a demonstrat talentul unei actrițe de zile mari.Dar mă așteptam la o inteligență mai sclipitoare din partea lui Amenabar,adică însăși povestea în zilele noastre nu e ieșită din comun.Totuși un 7 merită
bainca pe 10 Februarie 2018 21:55
nota 9 de vazut si revazut
un film extrem de interesant , foarte frumoasa povestea nu e horror dar este thriller combinat cu drama , chiar mi-a placut , are mister , joc la actorilor , nicole kidman nu e preferanta mea dar aici a jucat minunat alaturi de cei doi copii , un film bun de vazut si revazut si a doua oara , are mister cat cuprinde si finalul a fost chiar imprevisibil , nu ma asteptam la asa ceva .
lupul_alb pe 06 Septembrie 2016 17:42
un film excelent
un film foarte bun, nu-l consider horror, desi te tine in suspans, cu un final neasteptat. interpretare excelenta a actorilor, mai ales Nicole Kidman. merita vazut.
AdriAdrianna98 pe 05 Ianuarie 2014 17:14
Fain
Un final total neasteptat. Cred ca toti ne inchipuiam ca aia voiau sa-i sperie pentru a le lua casa. Actiunea este foarte buna. Reuseste sa te sperie numai din suspans, fara aparitii propriu zise. Excelent, obligatoriu de vazut !
AdriAdrianna98 pe 31 decembrie 2016 01:08
L-am vazut pentru a 3-a oara astazi si pot spune ca reuseste de fiecare data sa ma surprinda la fel. Desi ii stiu deja finalul si-l urmaresc din alt unghi, efectiv parca cu fiecare vizionare mi se deschid ochii catre altceva. De exemplu, de aceasta data am analizat mai atenta venirea tatalui, si nu m-as fi gandit ca are un rol simbolic, ca sa-i zic asa. Uimitor, n-am cuvinte sa descriu cat de bun e filmul si la ce nivel m-a impresionat. Nota reala e 10, nu stiu de ce am trecut 9 in comentarii.
tzatzocach pe 08 Februarie 2012 23:37
CEVA SPECIAL
Un film psihologic foarte bun.
De vazut obligatoriu!
Imi aduc aminte ca, dupa ce s-a terminat, am stat un timp si prima mea replica a fost: da-te-n ... ca nu-i adevarat :))
Recomand
MAI CUNOASTETI FILME DE ACEST GEN SI CEL PUTIN LA FEL DE BUNE?

cristian_2828 pe 04 Ianuarie 2012 02:18
Desi nu agreez genul ,consider ca a fost un film foarte interesant,plin de tensiune si de mister
Cristake pe 13 Noiembrie 2011 20:15
un film care te tine in suspans pana la sfarsit, unde nu ai nevoie de volumul din casti dat la maxim ca sa fi prins in actiunea filmului. In timp ce prestatia ACTRITEI Nicole Kidman si finalul total neasteptat fac din acest film unul extraordinar. Ar fi de 9 dar ce naiba la ce prostii apar acum e de 10+ :D
azalea pe 01 Octombrie 2011 21:41
Te tine in suspans de la inceput pana la sfarsit, iar sfarsitul este... fara cuvinte.
Lyzza pe 13 Februarie 2011 16:44
film psihologic...cu final, of course, neasteptat....l-am vazut acum cativa ani insa este genul de film pe care-l retii. Sunt mare amatoare de filme horror si nu as putea spune ca acesta chiar este unul din aceasta categorie. Finalul insa te poate face sa gandesti ca totul este posibil...suntem reali sau nu? :)
anda_nicole_16 pe 30 Ianuarie 2011 12:44
pe langa faptul ca a fost un psihologic extraordinar, finalul a fost neasteptat si emotionant..intr-un fel m-a intristat..
tibijuve pe 02 Ianuarie 2011 21:29
Intr-o epoca in care toate filmele horror prostesc adolescenti avand in componenta lor extrem de multe scena in care sunt prezente tone de sange si o multitudine de efecte speciale concepute digital, The Others isi propune sa educe audienta sa descopere faptul ca frica este data mai mult de sugestie si de absenta imaginilor explicite. Totusi, Amenabar lasa destule paranteze neinchise si cam multe intrebari fara raspuns, cu toate acestea filmul este deosebit prin tensiunea si suspansul creat, dar si prin prestatia excelenta a lui Nicole Kidman. Apropo e film horror si nu apare nici macar o picatura de sange daca va puteti imagina. Sfatul meu este sa urmariti filmul cu toate luminile stinse, cu boxele la maxim si de preferinta sa stati in preajma unei usi.
mtraianc pe 16 Septembrie 2010 22:34
genial
nu are rost sa pomenesc prea multe ,,cine nu la vazut sa se uite la el neaparat
elmedico pe 05 Septembrie 2010 22:53
O idee super tare!Este un film care este foarte bun, actorii joaca foarte bine, iar pana la sfarsit nu ti poti da seama ce se intampla cu adevarat!
Wisy pe 03 Septembrie 2010 21:43
finalul face totul:-p...un film bun..nimic iesit din comun la inceput...si la final ce sa vezi......
m3rishoor pe 10 August 2010 12:51
Extraordiinar film
E un film ce n trebuie sa`l pierzi..sunt numai surprize..si finalul..are o intorsatura nemaiasteptata...original filmul :x
mjBIANCA pe 10 Iulie 2010 14:13
MERITA VAZUT!
extrem de neasteptat finalul, cursul evenimentelor te induce complet in eroare si iti creeaza cu totul o alta parere.Pe mine personal m-a impresionat si il recomand tuturor si mai adug ca atat copii cat si nicole kidman si-au jucat excelent rolul.MERITA VAZUT!
Milla pe 24 Mai 2010 20:33
Mai mult thriller decât horror... te captivează de la început până la sfârșit, iar la final de cutremură deznodământul neașteptat... Filmul mi s-a părut o perspectivă interesantă asupra realității, chiar m-am întrebat dacă nu e așa și în realitate.
miere pe 08 Martie 2010 17:04
Merita vazut
Ideea filmului mi s-a parut foarte buna putin cam absurd la unele faze dar per total este un film bun. Nu ma dau in vant dupa thriller & Horror dar asta chiar mi-a placut :)
Mariannaa pe 28 aprilie 2014 15:45
''Ideea''- asa se scrie corect.
savoria pe 07 Martie 2008 09:18
l-am vazut acum vreo 2 ani si mi-a placut mult.
merita vazut!

Matrix pe 13 Decembrie 2003 07:32
Alejandro Amenabar ne demonstreaza ca se poate face un horror de nota 10 si fara efecte speciale.
Bine realizat, cu un scenariu care te tine cu sufletul la gura pana la genericul de final si cu efecte sonore care-ti dau fiori, filmul intinde coarda suspansului pana la maxim. La fel de destept ca Al saselea simt.
Nicole Kidman iar e de belea.
Va recomand sa-l vedeti cu sonorul la maxim.

n1ku_kamp1onu pe 29 Decembrie 2017 02:42
unul din cele mai proaste filme
unul din cele mai poraste filme pe care le-am vazut in viata mea , nu-mi plac deloc acest gen de filme
Dragos.87 pe 04 Martie 2017 12:15
Am vazut filmul asta de ceva vreme.E un horror thriller care te tine intr-un suspans mediu dar nu plictiseste sub nici o forma.Nicole Kidman joaca excelent de bine dar mai ales povestea filmului e formidabila mai ales finalul care este neasteptat.Il recomand cu mare drag!
Omu_Problema pe 05 Ianuarie 2016 19:55
Pentru cei dornici de suspans.
Pentru mine nu este asa horror, pare mai mult o drama asa, nu m-a lasat speriat dupa vizionarea lui ci mai degraba trist.
Musai tre sa-l vada dornicii de suspans, actorii au jucat fenomenal, scenariul nu a fost prea mainstream.
Si desi am spus ca nu prea e horror, scena cand o gaseste pe batrana in locul fetei ei, imbracata in acea rochita e best of the best, daca as face un top cu scene horror, aia ar ocupa un loc pe podium sigur.

Go1 2 3 4