Păreri The Others

(2001)

Ceilalți

Manduteanu Iulia pe 21 Octombrie 2002 00:00
Este genul de film pe care l-ar fi scris M. Night Shyamalan in cazul in care ar fi renuntat la 'Al Saselea Simt'. Insa avandu-le deja pe amandoua, cei de Hollywood au epuizat subiectul,impreuna nu mai lasa loc de alte interpretari. Faptul ca trebuie sa ne multumim cu ele este mai mult decat indeajuns, 'The Others' satisface si el curiozitatea spectatorului ahtiat dupa necunoscut. Ajunge chiar si mai departe,este unul din putinele filme pe care nu le poti prezice, care uluieste prin modalitatea originala si cutremuratoare de interpretare a unei intamplari.Totul depinde din ce punct de vedere privesti situatia, stiind asta poti intr-adevar realiza un film original,indraznesc sa afirm chiar genial, precum a reusit Alejandro Amenabar cu 'The Others'.
Sandra pe 28 Decembrie 2002 00:00
Cel mai \"spooky\" film de la \"The Sixth Sense\" si cel mai bun! Am fost pe deplin satisfacuta si de aceea il recomand impatimitilor genului cu caldura! Merita banii!
Bogdan Honciuc pe 09 Ianuarie 2003 00:00
Unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut in 2002. Si singurul pe care l-am vazut de trei ori. Nicole Kidman este exceptionala: indraznesc sa cred ca este 'the next best thing' dupa Meryl Streep. Abia astept s-o vad (sa le vad, de fapt) in "The Hours"...
Ionescu Mihai pe 20 Ianuarie 2003 00:00
Un excelent film care iti da fiori, Alejandro Amenabar demonstreaza ca se pot face filme foarte bune pe teme care de la inceput nu promit foarte mult.
Mircius pe 13 Februarie 2003 22:25
Un film in care Nicole Kidman face un rol foarte bun, avand in vedere ca nu prea joaca in astfel de roluri. Cat despre film, hmmmm, nu m-a impresionat foarte tare. Finalul insa mi-a placut, chiar ca nu ma asteptam. 3 stele din partea mea.
Matrix pe 13 Decembrie 2003 07:32
Alejandro Amenabar ne demonstreaza ca se poate face un horror de nota 10 si fara efecte speciale.
Bine realizat, cu un scenariu care te tine cu sufletul la gura pana la genericul de final si cu efecte sonore care-ti dau fiori, filmul intinde coarda suspansului pana la maxim. La fel de destept ca Al saselea simt.
Nicole Kidman iar e de belea.
Va recomand sa-l vedeti cu sonorul la maxim.

Dan Gerose pe 14 Decembrie 2003 19:15
Unul din filmele care mi-a mai atenuat parerea proasta pe care o am despre Nicole Kidman. Scenariul excelent si foarte bine ecranizat.
tibijuve pe 2 ianuarie 2011 17:10
daca ai o parere proasta despre Nicole Kidman, ai o problema cu capul. Ai vazut macar 2 filme cu Nicole Kidman?
Alexx pe 04 Octombrie 2004 04:08
Sunetul face tot filmul.
Alin pe 30 Octombrie 2004 16:30
hey, ce pot sa zic.ma bucur cand vad ca oamenilor carora le-a placut filmul asta isi pot exprima coerent parerile.nu vezi asta prea des pe forumurile astea de la cinemagia.
Vlad pe 02 Noiembrie 2004 00:00
Unul dintre cele mai interesante filme pe care le-am vazut.Tenta horror si sinistra il face chiar mai bun decat Al Saselea Simt.Nicole Kidman este din nou geniala!
Catalin pe 13 August 2005 18:30
trebuie sa va contrazic. parerea mea este ca "al saselea simt" e mult mai bun.
dar, o parere e o parere, deci...

mihai770 pe 14 August 2005 15:05
filmul e prea tare...
horror fara sange si efecte speciale...

corina pe 17 Ianuarie 2007 15:28
super tare filmu ...este mai mult psihologic..cred ca l-am vazut de vreo 4 ori.merita
mu_zz_i pe 17 Ianuarie 2007 18:08
E un film bun cu un sunet pe masura si cu un suspans la limita. Cat despre Nicole Kidman: stie sa joace orice situatie.
Ana pe 17 Ianuarie 2007 21:42
wow..filmul merita sincer....mi-a placut la nebunie;)....dar nu prea e horror e mai mult psihologic..adik e sunt o fana a filmelor horror shi nu prea mi s-a parut a fi...oricum filmul merita shi asha.
no name pe 29 Aprilie 2007 19:07
Din 2003 nu am vazut un film la fel de bun, adica chiar daca la multe filme am spus WOW dar dupa 2-3 zile ai si uitat; Acest film iti ramane la fel ca si o carte buna, chiar si la a tz-a vizionare.
merita vazut cu boxele la maxim cu perdelele trase si cu spatele la perete...

sugar edmond pe 28 Decembrie 2007 14:33
Dintre filmele horror la care mam uitat asta a fost cea mai grozava avea o tema extraordinara de buna.Mam uitat la filmul acesta de cinci ori atat de tare mia placut.Deci pe scurt :e un film foarte foarte cool.
ralu pe 11 Februarie 2008 18:51
da..nu e horror dar e psihologic intr-adevar iar finalul chiar surprinde..e mai indicat sa te uiti la el cu spatele la usa nu la perete..;)
violeta chiscop pe 06 Martie 2008 16:51
Un film in care Nicole KIDMAN a facut un rol monumental ,merita oscarul pt. el .Un film pe care l-am urmarit de nenumarate ori cu aceeasi emotie .
savoria pe 07 Martie 2008 09:18
l-am vazut acum vreo 2 ani si mi-a placut mult.
merita vazut!

Cristi Weed pe 15 Mai 2008 18:24
Doamne ce frumusete de film ! Incredebila intorsatura .... ! Practic aici e vorba de viata unor fantome ... super !
marius pe 12 Iunie 2008 21:18
Senzational film cu un final la care nu ma asteptam.
Dia pe 15 Ianuarie 2009 16:14
WOW! Un film exceptional. Eu nu l-as incadra in genul horror ci mai degraba in cel psihologic. Pintre singurele filme la care nu ai cum sa-i intuiesti sfarsitul. Interesanta viziunea lui Alejandro Amenabar din final. Merita vazut!
AdriAdrianna98 pe 31 decembrie 2016 01:05
Are si destule momente horror. Are jump scareruri, atmosfera terifianta, jocuri de sunet menite sa sperie etc.
loveislife pe 07 Septembrie 2009 12:39
waaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!A fost suuper misto.M-a tinut in suspans si m-a speriat de moarte,mai ales ca l-am vazut la 1 noaptea si eram si singura:-L
Aratron pe 08 Septembrie 2009 21:39
merita vazut
Daca v-a placut acest film va mai recomand 2 la fel de bune, dupa parerea mea : "Fragile" si "Il Orfanato".... vizionare placuta!
andreea1407 pe 21 Septembrie 2009 23:49
Nu am cuvinte sa descriu cat de mult mi-a placut filmul.De 1000 de ori daca las vedea si tot nu mas plictisi de el.Actorii joaca extraordinar! si un final cu totul si cu totul neasteptat.....MERITA VAZUT!!!!!!!
Camelein696 pe 21 Octombrie 2009 18:22
De neegalat!!!!!!
Este un thriller psihologic cu cateva aspecte horror esentziale shi in mod maiestruos puse in lumina!!! Este o capodopera cu adevarat!!! Acest film ar trebui sa stea la capataiul tuturor tentativelor de a face un Horror/Thriller psihologic exeptzional!
Nicole Kidman este dementziala in acest rol! Muzica si sunetul in general ....sunt perfect alese pentru fiecare cadru!!!
Iar finalul este efectiv apoteotic! Poate sunt eu obsedata de aces film (l-am vazut de cel putin 15-20 de ori) insa momentul final in care se dezvaluie totul....jocul ei, reactzia copiilor... imi provoaca nishte lacrimi! Chiar intru in poveste shi ma gandesc ce-ar fi fost sa fii in locul lor shi sa aflii ca de fapt....
Anyway, e de prisos sa spun ca este FILMUL MEU PREFERAT AL TUTUROR TIMPURILOR! O opera de arta a genului!!!

carol18661914 pe 07 Decembrie 2009 01:18
Ideeea filmului este una extraordinara. Ce sa mai zic, am ramas profund multumit dupa vizionare.
Zuza pe 17 iunie 2011 19:59
Adevarat, cred ca asta e formula: "am ramas profund multumita dupa vizionare".
bunny_funy pe 14 Decembrie 2009 12:34
bunny
Foarte foarte foarte bun film. Un film demn de nicole kidman in care a jucat de 10. Orice iubitor al genului trebuie sa-l vada.
sezyonee pe 27 Decembrie 2009 11:12
Extraordinar
Mie unu mi sa parut foarte bun....si merita vazut....tinand cont si pt anul in care e facut e peste foarte multe filme din zilele de azi. Despre idee ce sa zic...foarte originala te lasa sa astepti finalul cu sufletu la gura.
ela009 pe 08 Ianuarie 2010 19:20
super bun filmul , cu un final neprevazut , merita vazut :)
danucu pe 23 Ianuarie 2010 14:31
un film foarte bun. trebuie sa spun ca finalul l-am intuit. totusi, nu a pierdut din farmec. nicole kidman intr-un rol jucat magnific, copiii de nota 10. un film de urmarit.
betty_blondutza pe 29 Ianuarie 2010 19:27
mi-a placut
L-am vazut cand aveam 11 ani si m-a marcat. L-am cautat dar nu-i mai stiam numele.M-am bucurat foarte tare cand l-am gasit si am de gand sa-l mai vad inca o data.
AdriAdrianna98 pe 31 decembrie 2016 01:06
Eu l-am vazut azi pentru a 3-a oara si m-a bucurat la fel de mult. E uimitor cat e de bun.
movie4 pe 15 Februarie 2010 23:15
un film psihologic foarte bun, cu un final imprevizibil. Nicole Kidman a jucat foarte bine, si copii la fel. Un film de calitate, nu trebuie ratat
miere pe 08 Martie 2010 17:04
Merita vazut
Ideea filmului mi s-a parut foarte buna putin cam absurd la unele faze dar per total este un film bun. Nu ma dau in vant dupa thriller & Horror dar asta chiar mi-a placut :)
Mariannaa pe 28 aprilie 2014 15:45
''Ideea''- asa se scrie corect.
chuckyfan pe 29 Martie 2010 19:29
film foarte reusit iar finalul m-a lasat cu gura cascata
Tom-master pe 10 Aprilie 2010 14:43
TO
filmu asta m`a tinut atat de mult in suspans si mi`a bagat frica`n oase mai mult ca orice film de acest gen ( groaza, psihologic.. ) nu sunt fanul acestor filme dar pe acesta n`am cum sa`l ignor.. e o capodopera.pe acei copii nu stiu unde i`au gasit... fete palide, ochi albastrii ( sau verzi ;)) )superb filmul... infricosator
adi_ramses pe 24 Aprilie 2010 22:53
A fost genial
filmul e psihologic si foarte bine gandit. aduce cu "the sixth sense",cam aceeasi idee care intotdeauna impresioneaza. finalul spectaculos de nota 10
Ynspy pe 03 Mai 2010 20:29
un horror de referinta,un film care iti capteaza si iti trezeste simturile...ceea ce m-a impresionat la acest film este atmosfera demna de un horror de calitate,suspansul,planurile intunecate , scenele de groaza atat de atent lucrate si o nicole kidman ireprosabila..merita vazut...
andyy pe 09 Mai 2010 02:09
Excelent film.Plin de tensiune si de mister,iar finalul este de-a dreptul spectaculos. Aceste se poate numi un fim de groaza adevarat,in care suspansul este creeat de scenariu si interpretarea actorilor, nu de efecte speciale.Merita vazut chair si de cei care nu agreaza acest gen de film.
Milla pe 24 Mai 2010 20:33
Mai mult thriller decât horror... te captivează de la început până la sfârșit, iar la final de cutremură deznodământul neașteptat... Filmul mi s-a părut o perspectivă interesantă asupra realității, chiar m-am întrebat dacă nu e așa și în realitate.
belutzaa pe 30 Mai 2010 16:14
deci..
Nu mi sa parut un film horror, ma asteptam la mai mult suspans..stiti voi, bataile alea ale inimii cand te uiti la un horror..
oricum e interesanta ideea..marfa filmul:)

fleurdelautomne pe 27 Iunie 2010 14:52
reteta clasica a unui thriller de succes. pe langa prestanta naucitoare a lui nicole kidman, filmul are cu adevarat o poveste de spus
alexcretu75 pe 29 Iunie 2010 14:49
Ideea filmulul este una extraordinara.Acesta e cel mai bun film din 2001.Are actori foarte buni.
jolly pe 06 Iulie 2010 00:06
scarry
mda, un film psihologic execelent........ma duce gandul la "the sixth sence" o productie mai veche, la fel de buna (cam seamana).........
ciobotaru pe 07 Iulie 2010 21:57
un film bun , despre , cum bantuim noi fantomele , al doilea film regizat de Alejandro Amenábar , vazut de mine dupa Agora
mjBIANCA pe 10 Iulie 2010 14:13
MERITA VAZUT!
extrem de neasteptat finalul, cursul evenimentelor te induce complet in eroare si iti creeaza cu totul o alta parere.Pe mine personal m-a impresionat si il recomand tuturor si mai adug ca atat copii cat si nicole kidman si-au jucat excelent rolul.MERITA VAZUT!
minadi pe 10 Iulie 2010 19:24
finalul filmului m-a lasat fara cuvinte...
asta face acest film unul dintre cele mai bune drame/thrillere psihologice.

nota 10 si pentru nicole kidman care face un rol foarte bun.

ilynca pe 27 Iulie 2010 01:26
Desi nu sunt un fan al genului, mi-a placut foarte mult filmul. Nicole Kidman e perfecta pentru rol, nu as vedea pe altcineva in locul ei. Iar finalul imprevizibil face toti banii.
comment pe 29 Iulie 2010 09:22
foarte tare filmul. mi.a placut la nebunie. stiti pe parcursul filmului familia centrala era bantuita, cand sa aflii intr.un final ca de fapt ei erau cei care nu ii lasa in pace pe cei vii. ingrozitor... un film care merita toate laudele si merita vazut
Go1 2 3 4