Păreri The Curious Case of Benjamin Button

(2008)

Strania poveste a lui Benjamin Button

lavara_laiarna pe 01 Ianuarie 2023 00:14
O poveste zbârcită la propriu și figurat, ce profită intens de un handicap demn de un SF din liga secundă.
user-59cfc5e0991ba pe 02 Septembrie 2022 21:13
Șmecher rău de tot, l-am văzut când a apărut și apoi l-am tot revăzut in timp și l-am recomandat.
Brad Pitt rol de excepție ca și în Troy....

NyckPNM pe 18 Februarie 2021 13:22
Un film foarte bun, care te face sa meditezi asupra a ceea ce inseamna viata, te face sa-ti dorești sa descoperi semnificația dragostei și sa te intrebi dacă ai trecut prin asa ceva pana acum. Filmul găsește personajele noastre în 3 ipostaze fiecare, diametral opuse:
- ea tanara (copila), el batran. Aici este vorba mai degrabă despre prietenie, despre afecțiunea pe care i-o porți unui prieten.
- amandoi maturi, de vârste apropiate. Aici putem spune ca cele doua personaje devin suflete pereche. Acum sunt îndrăgostiți unul de altul și trăiesc cele mai bune clipe din viețile lor.
- ea batrana, el copil. În cazul asta, din nou, nu putem spune ca este vorba de dragostea dintre un baiat și o femeie, ci mai degrabă de o afecțiune materna, de una dintre o mama și fiul ei, dat fiind faptul ca diferenta de varsta este prea mare.
Aceasta poveste este… citeşte

user-5eda0f529a449 pe 05 Iunie 2020 12:33
Brad Pitt e magnific in rolul asta,in opinia mea.Un film de 10!
MaddoW pe 26 Aprilie 2020 00:59
o capodopera a cinematografiei americane. Brad Pitt face un rol de excepție din nou!
raalb pe 29 Septembrie 2019 23:38
Este un film interesant, o poveste atipica despre viata. Viata vazuta altfel. Timpul care merge in sens invers, ca si viata noastra, daca ar merge in acelasi sens cu timpul. Ei bine, filmul ne demonstreaza ca ar fi mult mai trist si ca existenta noastra, viata si timpul au acum forma ideala. Bineinteles ca toate astea sunt construite cu abilitate in jurul unei povesti de dragoste, iar asta ii confera filmului mult mai mult dramatism. O drama buna, interesanta, frumoasa, o poveste de dragoste trista, un raspuns pentru cei care se intreaba, cum ar fi daca ne-am naste batrani.
balan_alexandru pe 14 Septembrie 2019 10:13
Azi am reușit sa văd filmul crezând în vorbele altora ca e o porcărie nui deloc asa e mai mult decât spune povestea trebui înțeles pe mine ma uimit
Decibalus pe 06 Iunie 2019 16:53
"M-am nascut in conditii neobisnuite."
un film ..altfel
lung, plictisitor, deosebit, fermecator, melancolic, dramatic.

Aishor pe 10 Martie 2019 20:27
Nota 10! L-am revazut după multi ani si chiar si acum, ca si atunci, mi-a lasat o stare cam depresiva, cu un gust amar. E o poveste cat se poate de trista, povestea vietii intoarse pe dos, care practic nu are niciun sens...O nastere subita care incurca si vietile celor din jur...
carmen_angelus_romila pe 10 Septembrie 2018 09:38
Un film excelent, multinominalizat si castigator a trei premii "Oscar", pelicula desfasoara o actiune intr-adevar stranie, cu multa fantezie si suspans, intr-o interpretare remarcabila al actorilor Cate Blanchett si Brad Pitt.
simonabarbu pe 16 Februarie 2015 21:41
Cu Brad Pitt și Cate Blanchett prinși într-o chimie incredibilă, cu un David Fincher (r.) de excepție și un Eric Roth (s.) de-o sensibilitate ieșită din comun, The Curious Case of Benjamin Button este panaceu pentru suflet.

bktalina pe 09 Ianuarie 2012 13:22
de mult nu am mai vazut un film asa bun, sincera sa fiu, nu credeam ca se va termina asa, ma asteptam oarecum dar parca ...
o poveste de dragoste buna.

Alexandraanda pe 26 Decembrie 2011 11:38
Superb film!
Merita vazut! Te face sa pretuiesti timpul,sa privesti altfel conditia umana.:)
GeorgiaNNN pe 26 Decembrie 2011 10:01
ABOUT THIS
Cu siguranta trebuie vazut acest film, iar Brad a jucat un rol asemanator filmului Meet Joe Black, care iarasi merita vazut!!! Totul este efemer...
dayenutza pe 26 Decembrie 2011 02:14
unul din cele mai bune si impresionante filme pe care le-am vazut in ultimul timp, jucat si regizat absolut ireprosabil; dupa ce il vezi... esti recunoscator ca imbatranesti!
N.cristiana pe 26 Decembrie 2011 02:11
Unul dintre cele mai reusite filme pe care le-am vazut ! Merita vazut...
diana7 pe 25 Decembrie 2011 18:34
The Curious Case of Benjamin Button
The Curious Case of Benjamin Button este un film mult prea bun si merita vazut chiar daca este cam lung
adelinutsa pe 23 Noiembrie 2011 20:46
La inceput mi s-a parut ciudat .. dar dupa o jumate de ora a inceput sa-mi placa.Un film foarte interesant si placut de vizionat.O poveste impresionanta.
98diky98 pe 14 Noiembrie 2011 22:04
exceptional film
ideea e foarte buna (originala) si sunt multe secvente care mi-au placut cum ar fi atunci cand a inceput sa mearga in biserica si scenariul e super si chiar daca e lung, eu nu m-am plictisit
Sorin87 pe 05 Noiembrie 2011 09:37
The Curious Case Of Benjamin Button
tomystar pe 04 Septembrie 2011 22:08
TomaDanila
Acesta este genul de film, care nu mai are nevoei de niciun comentariu, i-as da nota maxima cu plus. PE cuvant va zic ca mi-au dat lacrimile cand l-am vizionat si sunt sigur ca e cel mai bun film pe care l-am vizionat in viata mea, depasind titanicul de departe
Filmul asta merita cumparat!

Nikon.Angel pe 04 August 2011 02:07
Exista o asemanare izbitoare intre acest film The Curious Case of Benjamin Button si filmul Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles. :) 1) Actorul cu rolul principal in ambele filme este Brad Pitt. 2) Ambele filme se desfasoara ca si-o povestire. 3) Atat Benjamin Button cat si Louis de Ponte du Lac sunt "diferiti" in felul lor fata de ceilalti. 4) Ambele personaje au legatura in calatoriile lor cu New Orleans Louisiana si cu Paris. 5) Daca pt. Louis de Ponte du Lac timpul a incetat sa mai curga si el are peste 200 ani pt. Benjamin Button timpul are si el un rol f.important. si daca personajul vampirului este acompaniat in viata ca si relatie de prietenie de Lestat interpretat de actorul Tom Cruise in filmul nostru se merge un pic mai departe prin actrita Cate Blanchett ca si relatie de prietenie si iubire cu Daisy. Iar lista de asemanari dintre cele 2 filme poate… citeşte
Alexandru93 pe 15 Iulie 2011 21:17
Un scenariu bun,actori buni rezulta un film pe care trebuie neaparat sa-l vezi!
D.Ionut pe 13 Iulie 2011 19:31
Un film care ne arata cum ar fi sa ne nastem batrani si sa murim beblusi,un film ce are ca idee principala: dragostea,loialitatea,efemeritatea. Pentru distributie si actiune acord nota 9.50,adica 10.
HarryCineastul3 pe 30 Iunie 2011 12:45
Un film foarte bun si intens! Interesanta viziunea despre viata si moarte si paralela dintre el si ea. Oricum ai lua-o EL viata il poarta in alta directtie decat pe EA.
Crist11 pe 22 Iunie 2011 15:53
Un film foarte bun. Brad Pitt, si-a jucat din nou rolul fara emotii.
icsulet pe 13 Iunie 2011 23:00
unul din cele mai bune filme ever ! mai ales ca joaca si bred pitt ,intr un rol deosebit ... e atat de bine facut filmul incat nu are cum sa nu te impresioneze ! Iubesc filmul !
xerses pe 29 Mai 2011 13:42
Un film cu o poveste fascinanta si o interpretare geniala.
Laura00 pe 29 Aprilie 2011 18:38
Sunt multe povesti din-astea,dar pana la urma nu retii niciuna.
JessicaDepp pe 25 Aprilie 2011 14:27
Superb filmul , am plans la el mai ceva ca la TIitanic , superb , n-am ce zice ... Este o poveste incredibila
danymury pe 04 Aprilie 2011 17:57
o poveste foarte captivanta...efectele iara tari...film frumos
catasmile17 pe 02 Aprilie 2011 11:41
un film cu o poveste foarte frumoasa !!!!!!!!
va recomand acest film !!!!!!!

xMovieLoveRx pe 26 Martie 2011 01:23
Unique
Frumos film emotionat,dramatic,poveste buna si pana acum neexpoatata .Un film unic.De la mine are 10
bilamagica pe 05 Martie 2011 09:49
chiar ca stranie poveste...dar totusi straniu de interesant...un film genial...merita vazut si revazut..super
denisuk pe 30 Ianuarie 2011 22:43
cel mai bun.
cel mai frumos film din totdeauna,o poveste de viata impresionanta care te lasa cu gura cascata.Aceia care spun k este plictisiotor cu siguranta nu au urmarit cu atentie.
Acum fiecare cu parerea lui dar eu va spun k este MINUNAT,si va urez vizionare placuta.

collorfull pe 09 Ianuarie 2011 20:45
Minunat
Este un film care merita vazut, si din care ai ceva de invatat indiferent de varsta pe care o ai sincer nu mi l-am imaginat niciodata pe Brad Pitt intr-un astfel de rol si cred ca i-a prins bine in experienta sa de actor in orice caz mi-a placut idea filmului nota 10
Ari_ana pe 05 Ianuarie 2011 21:38
Filmul este unul foarte captivant. Incepand de la titlu, pana la povestea in sine, jocul actorilor , machiajul , si nu numai > ste un film care-ti taie rasuflarea si nu te lasa pana nu il termini. E genul de film dupa care tanjesti ca s-a terminat si asta fiindca este un film fenomenal despre viata. Spun doar despre viata ca in aceasta mare tema sunt incluse ca subteme celelalte: iubirea, suferinta, dezamagirea etc. Regia si scenariul sunt fantastice, astfel incat te pune sa stai pe ganduri prezentand multe antiteze, principala tinerete-batranete. Un film ce merita vazut!
ARP pe 28 Decembrie 2010 23:53
M-a atras povestea filmului, mi-a placut dar in mod ciudat nu am putut sa il vad pe tot.
tyby007 pe 23 Decembrie 2010 15:25
Excelent
Unul dintre cele mai bune fime ale anului trecut .Brad Pitt inca odata magistral
margott pe 22 Decembrie 2010 00:25
Plin de sensibilitate si poezie filmul asta. Meritul principal ii revine actritei Cate Blanchett, care s-a identificat incredibil de bine cu personajul Daisy, cred ca e unul dintre cele mai bune roluri al ei. In schimb, Brad Pitt ar trebui sa ramana la filmele de actiune si la thrillere....Mai degraba l-as fi vazut pe Edward Norton sau chiar pe Johnny Deep in rolul lui Benjamin Button. Si apropo, sa nu uitam muzica din film, care a contribuit enorm la atmosfera de basm a filmului.
alinaniculina pe 23 Noiembrie 2010 21:53
Benjamin Button
Un film emotionant, captivant, romantic, inedit, surprinzator, dar din pacate trist. Filmul reprezinta o lectie de viata pentru cei ce vor sa o inteleaga si sa o primeasca. Se aseamana pe alocuri cu The Notebook, parerea mea :).
aurelyan pe 21 Noiembrie 2010 00:25
Un film care trebuie vazut, recomand. Super poveste, super film.
rizea.alex70 pe 15 Noiembrie 2010 20:19
The curious case of Benjamin Button
Un film interesant plin de mister,cu doua vieti diametral opuse,care la un moment dat se intalnesc si se creeaza o frumoasa poveste de dragoste intre Benjamin si Daisy..nota 8+!!!
mihaelatb pe 10 Octombrie 2010 15:40
O poveste de dragoste imposibila.Mie mi-a adus aminte mai mult de Somewhere in Time , poate admosfera de "ireal" , de gustul acela de zadarnic , cand stii ca orice ai face nu o sa poti obtine ceea ce doresti sau nu o sa poti trai prea mult acea clipa. Filmul este cert peste medie , dar nici nu darama . Insa eu cred ca merita vazut!Chiar daca nu este rolul vietii totusi, Brad joaca bine.Este in rol iar acea privire pierduta este poate chintesenta vietii lui. Fortata mi s-a parut secventa cu innotatoarea care reuseste in fine sa traverseze Canalul.
sik54 pe 09 Octombrie 2010 22:26
interesanta idee,daca nu ma insel chiar e ceva original,sau cel putin doar aici a fost ilustrata atat de bine viata invers.Au reusit si sa trecoare cateva secvente si replici amuzante,desi silmul e drama.
blackpussycat pe 02 Octombrie 2010 14:43
interesant
e chiar un film numai bun de vazut..mai altfel decat restul,
urmariti'l cu incredere :D

ovi_23 pe 21 Septembrie 2010 23:59
Este intr-adevar un film foarte bun si merita vazut din toate punctele de vedere. Prezinta in principiu viata asa cum este dar traita invers, ceea ce pare foarte ciudat. Il recomand de vazut, dar sa il vezi de 2 ori, pentru ca poate nu ai inteles ceva din el de prima data.
Lukandee pe 25 August 2010 17:54
Un film exceptional care, dupa mine, trebuia sa ia Oscarul pentru cel mai bun film pe anul 2009, in defavoarea controversatului Slumdog Millionaire, care nu este altceva decat o poveste banala si pe deasupra si siropoasa.
Singurul minus al productiei este durata care nu mai implica de la un moment dat suspansul necesar unui astfel de subiect pe care il propune un film de genul asta.
In rest, distributia este spectaculoasa si cu siguranta Brad Pitt face unul dintre cele mai bune roluri ale sale. Sbuiectul filmului este fermecator, cu toate ca nu exista nicio justificare a faptului ca Benjamin s-a nascut batran.
O megaproductie cu teme imbinate cu arta, subtil, elitist, iar ideea-baza este una care are lipici chiar si la publicul mare, si anume viata este pentru trait si fiecare are un rol, iar sta la decizia noastra daca o traim sau daca alegem sa se scurga timpul din… citeşte

cotenescu.carmen pe 23 August 2010 20:33
singura mea problema la filmul asta este lungime. adica serios 166 minute?
drift pe 21 August 2010 00:12
foarta interesanta povestea...merita vazut....intradevar cam irealist
Go 1 2 3 4 5 6 7